Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zaparowane okna w nowym domu!


jaropow4

Recommended Posts

Witam

 

Problem tkwi w wentylacji a właściwie jej braku . Musisz zostawiać okna w pozycji "mikrowentylacji" bo inaczej grzyb w rogach pomieszczeń nieunikniony . Jeśli dom będzie super szczelny (a tak jest przy nowoczesnych oknach i drzwiach ) to powietrze nie ma którędy napływać do wnętrza domu a więc i z niego nie wypływa .Zalega więc w środku i "kiśnie" :cry: . Nie jest to problem nowych domów ,choć oczywiście w nowym jest więcej wilgoci technologicznej .

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja Wentylacja. Szcelne okna i brak nawietrzaków. Częste zjawisko "kiśnie" w domach gdzie kupuje się okno o wyższej izolacyjności akustyczne a zapomina o wentylacji.

Jak zależy ci na izolacjności aksutycznej kup nawietrza ARECO ale o parametrze nin Dn = 30 dB zalecał bym lepsze ale cena rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie i nie przejmuj sie zbytnio. To normalne jak dom został szybko wybudowany i zaraz zamieszkały. Dawniej (i teraz też się tak zadarza) dom budowano kilka (2 - 4 sezonów) a wykańczano też kilka. Dlatego woda zawarta w betonie, wylewkach, tynkach itd mogła odparować. Gdy budujesz i wprowadzasz się w ciągu 2 lat (jak np. ja) to pomimo że dom w środku był wykańczany zimą i jednoczesnie ogrzewany normalnie to i tak przez pierwszą "zamieszkałą" zimę wilgoć osiadała na szybach. Rada jest prosta. Wilgoć z szyb musisz wycierać (najczęściej rano) a pomieszczenia wietrzyć - nawet w zimie przez kilka minut. Oczywiście wentylacja grawitacyjna musi działać. Zwróć szczególną uwagę na łazienki ponieważ jako pomieszczenia w których jest naogół wyższa temp. niż w innych i jest więcej wilgoci trzeba mocno wentylować. W moim przypadku największy problem miałem z łazienką na parterze. Pomimo osobnego kanału wentylacyjnego wentylacja nie była najlepsza. Dopiero zabudowa wentylatora wyciągowego z żaluzją i czujnikem na wilgoć i ruch spowodowała prawidłowe wentylowanie. Pamiętaj o fakcie że obecnie budowane domy i montowane okna są bardzo szczelne dlatego niekiedy przy niekorzystnych warunkach ciśnienia dochodzi np. do wciskania powietrz zimnego do łazienki (stąd wentylator z żaluzją). Nie zapomnij że w drzwiach w łazienkach muszą być otwory wentylacyjne w dole drzwi - w przypadku ich braku jest brak ruchu powietrza i masz pewny grzyb w kabinie prysznicowej. Obecnie zacząłem mieszkać trzeci rok i zapewnim cię że np. okna już nie parują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jejku moi mili forumowicze :)

aru juz tyle napisal ze nic dodac juz nie nalezy

Dom potrafi wilgoc technologiczna oddawac nawet kilka lat. Jesli na dodatek tynki byly gipsowe to bardzo czesto osiaga swoja "naturalna" wilgotnosc po 3 do nawet po 5 latach !!! Szokujace? Mnie tez to zaszokowalo jak sie o tym dowiedzialem

I kolejna sprawa - stropy - ktore potrafia byc zaskakujacym zrodlem wilgoci przez lata - zwlaszcza z plyt zeranskich. Wystarczy kilka dni opadow przed pokryciem dachem by przyjal w siebie takie ilosci wody ze latami z niego odparowuje. Patent stosowany na inwestycjach z wierceniem otworow by wode wylac z plyt jest malo znany wsrod inwestorow indywidualnych i ekip przez nich zatrudnianych

Nadmiar wilgoc po prostu musi ujsc z chalupy i tyle

Jesli zas po 3-5 latach zjawisko ciagle wystapuje tak samo intensywnie, wtedy juz jest klopot i trzeba szukac przyczyny.

Najczesciej jest nia:

- zle osadzone okno (brak szczelnosci na styku oscieznica - mur, np. z powodu braku pianki lub tez rozwarstwienia sie jej od muru co nastepuje nagminie gdy montaz byl przeprowadzany w temperaturach ponizej zera)

- zle spozycjonowane okno w warstwie sciany (za bardzo wysuniete na zewnatrz kiedy to punkt rozy wypada za nim w srodku pomieszczenia)

- zle funkcjonujaca wentylacja (za malo wymian powietrza na dobe - powodow tez moze byc wiele)

- bledy w samej konstrukcji okna (tu wielokrotnie wspominany sprawdzony i pewny producent - i nie wazne, ze czasem miewa opoznienia w dostawach - warto na dobry towar poczekac)

- szyby - hmmm.... to tez czasem pojawiaja sie bedy np. zle zrobiona szyba zespolona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się wszystko co napisaliście to prawda - szczelne okna, drzwi, wilgoć technologiczna itd. dlatego bardzo ważna jest organizacja wymiany powietrza w pomieszczeniach - grawitacja nie zawsze spełni swoje zadanie. ja u mnie planuję zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. koszty spore ale no cóż...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... ja u mnie planuję zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. koszty spore ale no cóż...

ale spojrz na to z innej beczki

Pomijam odzysk ciepla bo to jakby podstawowa zlaeta gdyby nie koszty rekuperatora czyniaca ja hnmmmm........ no dobra - nie bede mowil co o tym sadze

Ale sam pomysl wentylacji mechanicznej jest superowy :) Palisz sobie papieroska i nic nie czuc w chalupie, siedzisz sobie na kibelku i zaraz po tobie bez maski pgaz ktos spokojnie moze wejsc i..... nadmiaru wilgoci za grosz :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezaleznie od tego kiedy zakończyła sie budowa - jesli masz skropenia wody na szkle to o ile okna maja wsp przenikania 1.1 (teraz to standard) oznacza to że bardzo słabo u ciebie z wentylacja. Proponuje test z dymem w okolicach otworów wentylacyjnych - jesli dym nie zostaje pociągany do otworów to trzeba pilnie ratowac system wentylacji bo innaczej kłopoty z wilgocia Was nie opuszczą na długo.

Wentylacja jest często lekcowazona przez wykonawców a cierpia potem mieszkańcy...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a u mnie drugi rok i dalej parują..... :cry:

i to mocno.

poprawiliśmy ocieplenie budynku i nic to nie dało jesli chodzi o tą wilgoć.

 

 

Poprawa ocieplenia wcale nie musi porawić sytuacji.

 

Budynek potrafi wysychać do 2 lat, dużo zależy właśnie od wentylacji.

Dobrze ją wspomagać np. 6-7 razy na dzień dodatkowo w zimie wietrzyć po 5 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...