Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

okna drewniane jednoramowe


Recommended Posts

Witam

Zamierzam wymienic okna.Czy moglbym uzyskac kilka porad dotyczacych tego problemu.Zdecydowalem sie na okna drewniane jednoramowe wykonane z drewna klejonego litego.

1.na jakiej glebokosci muru musi znajdowac sie os oscieznicy(sciana z betonu komorkowego, gr, 1,5 pustaka, bez ocieplenia, tylko pustka powietrzna miedzy pustakami

2.czy wybrac drewno sosnowe,czy mahon meranti(przy tej samej cenie)

3.jaka wybrac powloke(drewno klejone lite),czy lazur, czy tez kryjaca(niekture firmy daja dluzsza gwarancje na kryjaca-czy znaczy to ze jest ona trwalsza i wymaga rzadszej konserwacji)

4.poprosze o ocene okien z f. Urzedowski(a moze inne okna w podobnej cenie)

Bardzo licze, ze otrzymam wyczerpujace informacje.

spiotr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ofertę okien z Wołomina - robią dobre okna, w każdym razie wszystkie, o których piszesz.

Ceny w Internecie sa aktualne.

Potem porównaj z konkurencją - nie wiem jak wypadają na tle.

 

Ja bym zamontował okna w warstwie nośnej tuż przy pustce powietrznej, gdyż jak się domyślam jest nie większa niż 3 cm.

To chyba dość tradycyjna czyt. stara technologia wznoszenia ścian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Poczytaj o montowaniu okien np. w numerze specjalnym okna i drzwi. W normalnej technologii daje się je w warstwie ocieplenia, by nie było mostków (np. powietrze z zewn. nie stykało się z murem wewn.). W Twoim wypadku chyba też należy dać środek okna w środku pustki.

2. Mahoń jest twardszy i odporniejszy, bez sęków. Tylko fanatycy koloru sosny przy lakierze transparentnym zdecydują się wówczas na sosnę.

3. Nie wiem co z konserwacją. Lazur pokazuje słoje, ew. sęki, mikrowczepy. Kryjące to kot w worku.

4. Widziałem okna U.(sosna) i lokalnej manufaktury (mahoń) po 3-4 latach. Bez porównania. Inny materiał, ale nawet jakość farby i silikonowania o niebo lepsza u tubylca. Kiedyś był tańszy o 10% od U teraz odwrotnie. Uwaga na niestandardowe okna - duzi doliczają, u "mojego" wszystko to standard.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam taka sama sciane - montowalem wewnetrzna krawedzia okna na rowno z zewnetrzna krawedzia sciany nosnej (czyli pustaka 24cm - w planach mam jeszcze ocieplenie 10cm styropianu od zewnatrz) kotwione do sciany nosnej. Wybralem okna mahoniowe malowane lazur z Vidoku - cena na starcie byla nizsza od U. a dodatkowo dali upust 15% - U. podobno wymaga od swoich dealerow by nie dawali wiekszego upustu niz 3% (mowa o kwocie zamowienia ok. 24 000zl). Tam gdzie kupowalem byly zamontowane akurat okna sosnowe U. - porownanie wypadlo bezsprzecznie na korzysc Vidoku. Oprocz tego porownalem okna od U. mahoniowe - akurat kupil kumpel do domu - na pojedynczych oknach zdazalo sie ze belki uzyte byly roznych odcieni - strasznie laciato to wygladalo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie dokładnie w płaszczyźnie pustki jest rzeczywiście zgodnie ze sztukąbudowlaną, ale moja rada wzięła się po prostu z wątpliwości co do jakości i szerokości owej szczeliny powietrznej.

 

Zetknąłem sie również z opinią, że w naszej strefie klimatycznej lepiej jest wybierać drewno u mas występujące np. sosna, dąb.

Mniej natomiast polecane są gatunki egzotyczne ze względu na trwałość u nas. Oczywiście tego nie powie żaden producent i dealer okien, dbając o własny interes.

Jeżeli kogoś stać polecam dąb. Można go zamówić też jako dąb malowany na mahoń. Widziałem takie okna wyglądały super, ale były drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiałem się nad wyborem sosna czy mahoń z U. W końcu stanęło na sośnie z innej firmy bo dostałem ekstra upust. Ale już wcześniej zrezygnowałem z meranti bo to podróba (mahoń sztucznie "pędzony") prawdziwy nazywa się akaju. Bałem się że nie wytrzyma różnic temperatur (północno - wschodnia Polska)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje wszystkim za rady i informacje.

Okna Urzedowskiego zainteresowaly mnie dlatego, poniewaz wg informacji zawartych w internecie U(z posrod znanych firm) w stosunkowo niskiej cenie sprzedaje okna z sosny i mahoniu(w obu przypadkach drewno klejone lite).Oprocz tego w standardzie ma wszystkie wymiary, ktore mnie interesuja.Jest jednak pewien problem-mala gama kolorow.Chcialbym lazur, a sosna i mahon jest tylko w kolorze naturalnym(lekko podbarwiane.

Czy znajdzie sie moze ktos, kto ma zamontowane okna U np mahon lazur.Czy niska cena oznacza niska jakosc.Jak sprawdzaja sie okucia G-U i lakiery f. Sigma.Piszecie o upustach.Ja mieszkam w malym miescie.Tutaj tzw hurtownie doliczaja do cen podanych w necie 20-25%.A okoliczne firmy(Dziadek,Drewtur,Humdrex), sa dosyc drogie i o rabatach tez nie chca mowic

A co do mahoniu, to podobno okna z niego wykonane nie podlegaja normie-czy to prawda.Dlatego przy wyborze materialu nie chcialbym kierowac sie moda, czy snobizmem ale merytorycznymi przeslankami.

Jezeli ktos ma zdanie na ten temat, to prosze o glos i propozycje innych , sprawdzonych na wlasnej skorze firm

Pozdrowienia spiotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiotr - a serwis sponsoruje wytwórca okien sosnowych?

 

To że sosna będzie lepsza niż coś z importu, byłoby prawdą, jakbyśmy ... to jedli. Organizmy faktycznie przystosowują się do otoczenia i pożywienia w nim. Drzewo też się dostosowuje, ale jest pewna różnica między drewnem a drzewem - odkryłem to już jak miałem parę lat i chwytałem za siekierkę. Może Ci co twierdzą, że sosna jest lepsza są jeszcze na etapie "przedsiekierkowym"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym miec okna ladne i trwale.Podobno takie cechy ma drewno mahoniowe.Ale, no wlasnie ale, czy drewno pochodzace z innego klimatu sprawdza sie w naszych warunkach.Jest podobno odporniejsze na szkodniki ale co z roznicami temperatur.

Co do sponsora ww serwiu to jest nim chyba Stowarzyszenie Producentow Stolarki Budowlanej(dzisiaj kazdy zaklad, a nawet zakladzik produkuje stolarke rowniez z meranti)

Jesli ktos ma doswiadczenia na powyzszy temat, to prosze o rozwiniecie watku.

Pozdrowienia spiotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiotr - widziałem tabelki dotyczące różnych rodzajów drewna egzotycznego na podłogi. Twardość (ścieralność) sprowadzanych przewyższała nawet kilkukrotnie dąb, zmiany wymiarów (rozsychanie) także. Czy sądzisz, że kryterium pochodzenia ma sens? Różnice temperatu są w niektórych egzotycznych krajach większe niż w Polsce. Na takiej pustyni (pomijam kwestię drzew), w dzień może być ponad +50, a w nocy poniżej 0; a to wszystko jednego dnia! Na obszarch gdzie rosną drzewa może być w lecie +50 a w zimie -10. Przypominam, że klimat może być ważny dla drzewa, a zupełnie nieistotny po jego ścięciu. Za to istotne jest, jak to drewno pokleją i jakiej farby użyją. Już pisałem, o tym jak to u U., wychodziły mikrowczepy przy sośnie i błagały po roku o farbę, a okna z mahoniu z manufaktury widywały się tylko z Prontem. Jedne i drugie były 3-4 lata, a upłynęły dalsze 2 i nie słyszałem, by się coś zmieniło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...