Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problemy z turbokominkiem Makroterm Turbo 2 18kW


Recommended Posts

1. Szyba się strasznie dymi. Po 2 godzinach palenia szyba jest cała czarna nie widać przez nią nic. Chyba, że jest ciemno, to widać lekko czerwono prześwitujący płomień.

 

2. Kominek ma problem z osiągnięciem temperatury zadanej i pali drewno jak cholera, przez zime to chyba ze 20 metrów pójdzie...

 

3. Ile pali się kominek przy załadowanym do pełna kominku w waszych domach?

 

 

Jeśli mogę prosić o komentarz do mojego postu, byłbym szalenie wdzięczny. Proszę o sugestie i pomoc. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem również właścicielem tego produktu i muszę powiedzieć, że ma on tyle samo wad co i zalet. Szyba będzie zawsze zadymiona co jest związane z dużym odbiorem ciepła przez plaszcz wodny(ciężkie spaliny). O tym fakcie ani producent, ani sprzedający nigdy nie poinformuje. Opowiadają bajki, że szyba być może będzie czysta jak będzie Pan opalał suchym drewnem (na rynku takie nie istnieje). Szczerze wątpię, że drewno wysuszone w sposób laboratoryjny zlikwiduje ten problem. Sądzę,że już się Pan zorientował z koszmaru posiadania kotłowni w salonie. Dziwi mnie jednak fakt, że w/w kominek nie moze osiągnąć zadanej temperatury zwłaszcza, że pisze Pan o spalaniu dużej ilości drewna w krótkim czasie. Moje urządzernie osiąga temperaturę błyskawicznie nawet jak zadam 70st. Moje najlepsze osiągnięcie na tym kominku to 7godz ciągłego spalania, ale przy zadanej temp. 45st. i drewnie dębowym. W poprzednim sezonie spaliłem 12m drewna przy pow. 100m kw. Muszę jednak dodac, że był to mój pierwszy sezon grzewczy w tym domu.Niezwykła kłopotliwość tego urządzenia-tendencja do silnego kopcenia- powodują, ze powinno ono stać w kotłowni a nie w salonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o

 

7 godzin ciągłego spalania?

My nieraz paliliśmy cały wewkend non stop - od piątku po południu do poniedziałku rano.

 

Co mają wspólnego ciężkie spaliny z zadymioną szybą? Drewno dębowe zawsze bedzie smolić - bo żeby było idealnie suche, musi poleżeć ze cztery lata. Dą zawsze będzie specyficznie pachnieć przy spalaniu.

 

Z naszym kominkiem (18 kw Makroterm) jest tak, że po kilkugodzinnym paleniu, na noc ładujemy parę polan i trzyma do rana (tzn do ok 5.00)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

evil: Czym są ciężkie spaliny?Prosze zapytać byle instalatora to o zjawisko

. Napewno Panu/Pani wyjaśni że właśnie z tego powodu montuje się kwasoodporne wkłady kominowe. Zupełnie nie trafia mi do przekonania twierdzenie żę dąb kopci szczególnie mocno, ponieważ u mnie równie mocno i szybko smoli brzoza, buk,grab,akacja.Główny problem tkwi w samym urządzeniu a nie drewnie. Nie zrozumieliśmy się również co do czasu spalania.Pisząc 7 godzinach miałem na myśli to że przez całe 7h nie dokładałem do kominka ,a ten utrzymał zadaną temperature.Ja również używam to urządzenie 3 dni non stop i mam z nim zupełnie inne problemy o których nie chcę się rozpisywać bo i tak nikt nie jest w stanie temu zaradzić. Nikomu nie polecam produktu Makrotermu ponieważ różnorakie kłopoty jakie sprawia są nie adekwatne do koszmarnych pieniędzy jakie trzeba za niego zapłacić.Niestety nie jestem odosobniony w swojej opinii znam jeszcze kilka osób które w pełni podzielaja moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Szkoda, że ten wątek tu jakoś na boku wyskoczył, autor powtórzył swoje pytania na głównym wątku płaszczowców ale tutaj ciekawa dyskusja się rozpoczęła.

 

Pytanie do Lukasad. Czy Ty ogólnie negujesz sens posiadania kominka z płaszczem i to w salonie :wink: przyznając się tym samym do błędnej decyzji na etapie wyboru źródła ciepła w domu? Bo to jest jakby inny temat, nie każdemu kominek z płaszczem po prostu pasuje - gryzie się ze sposobem życia, z godzinami spędzanymi w domu, itp.

 

Jeśli jednak ideę kominka z płaszczem popierasz to dyskusja o Makrotermie jest - powiedzmy - na miejscu. Jako użytkownik potwierdzam że szyba brudzi się szybko. Nie mam porównania z innymi płaszczami ale to jest fakt. Duży odbiór ciepła przez płaszcz to jednak chyba wielka zaleta Makroterma - w komin idą spaliny poniżej 200 st C czyli wyciągamy z naszego drewna ile się da. Mówimy więc o skutku ubocznym przyzwoitej sprawności układu, cóż, szklanka jest albo w połowie pełna albo pusta...

 

Kwestia ceny Makrotermu jeszcze tu padła. Ale zwróć uwagę, że kupiłeś kompleksowe rozwiązanie - komplet z pompą, turbiną, sterowaniem, itp. Zabawka z pozoru droga. Nie raz jednak już tu pisano że jakby do Lechmy, CTM-a czy Merkurego dokupić wymagany osprzęt to cena robi się tego samego rzędu. Bierzesz to pod uwagę?

 

Pozdrawiam i więcej optymizmu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dokładnie takie same problemy mamy z tym cudem Makrotermu.

Dzwoniłem tam kilkakrotnie, ale nie można na cokolwiek liczyć. Mają bardzo dobry produkt jeżeli chodzi o wydobywanie energii z drewna, ale niestety nie dopracowany. Ta nieszczęsna szyba. Nawiew powietrza na szybę jest za słaby bo większość powietrza przechodzi przez popielnik i komorę spalania.

Dlatego zatkałem materiałem niepalnym szczeliny w komorze popielnika pozostawiając dwa wyloty po ok 3 cm. Przez to zwiększa się ciśnienie nadmuchiwanego powietrza i lepiej "obmywa" szybę od góry.

Pomiędzy komorą spalania a komorą popielnika jest uszczelka, którą wyskrobałem na odcinku ok 35 cm. Przez co część powietrza wydostaje się obmywając szybę od dołu.

Takim oto sposobem uzyskałem efekt tylko trochę brudzącej się szyby (wcześniej była katastrofa)

 

Jeżeli chodzi o nieosiąganie temperatury zadanej to powstaje wówczas gdy kaloryfery oddają dużo energii. One działają jak chłodnice. Po nagrzaniu się pomieszczeń zaczyna wracać ciepła woda do kominka, a w nim temperatura rośnie zbliżając się do zadanej.

 

Jak długo kominek pali przy pełnym zapakowaniu?

W tym roku mamy narazie ciepłą zimę i jeszcze nie wypróbowaliśmy jak to działa.

 

Mamy dokładnie taki sam kominek i jeżeli mielibyście jakieś ciekawostki z nim związane to prosimy podzielcie się i z nami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taki sam kominek i palę w nim głównie w Soboty i Niedziele, ale ostatnio jest tak ciepło że nie ma sensu go uruchamiać. Co do szyby to faktycznie po jednym paleniu cała okopcona. Zauważyłem że okopcanie zależy od sposobu ułożenia drewna w komorze spalania. O tej uszczelce nie wiedziałem, i chyba skorzystam z pomysłu z postu powyżej. Co do osiągania temp zadanej ( u mnie 53 stopnie ) to kominek osiąga ją po około15 minutach. Jeżeli chodzi o długość palenia to rozgrzany kominek załadowany do pełna u mnie pali brzozę około 3,5/4 godziny.

Generalnie u mnie to urządzenie sprawdza się rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miwol ja rozumiem ze niektorym nie przeszkadza czarna szyba w kominku

ale w takim razie po jaka cholere ustawiac se kociol w salonie ?

bo czym rozni sie turbokominek w ktorym nie widac ognia od kotla ??

o ile moge zrozumiec ludzi ogrzewajacych dom kominkiem bo mimowszystko dzieki szybie klimacik zawsze jest o tyle nie rozumiem poco robic sobie kotlownie w salonie jesli nawet na ogien nie mozna se popatrzec no chyba ze uchyli se dzwiczki ale to samo mozna zrobic w zwyklym kotle :lol:

a zwylky kociol jest tanszy i ma wieksza stalopalnosc nie wspominajac o wiekszej sprawnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ghostt czym grzejesz, może napisz. Ale trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że nie ma metody ogrzewania BEZ WAD. Kominek z płaszczem ma wady takie jak piszesz i trudno - każdy robi sobie swoją ocenę dostępnych rozwiązań pod kątem kosztów startowych, lokalnych kosztów paliwa, wygody eksploatacji, niezawodności itd. po czym instaluje to, co uważa za najbliższe optimum :wink: U mnie to wyszedł Makroterm, przetrzeć szybę raz na 3 dni to znowu nie jest pboblem, nie przesadzajmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suhy_ny problem z nie osiąganiem przez kominek zadanej tenperatury może być spowodowane złym dobraniem przez instalatora mocy kominka do powieszchni domu generalnie zasada doboru jest taka 1 kw mocy kominka na 10 m2 powieszchni domu.Jeżeli moc kominka jest mniejsza od potrzebnej to żeczywiście grzejniki zadziałają jak chłodnice i woda na powrocie będzie chłodna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą szybą to rzeczywiście problem. Moim zdaniem większy problem to jej czyszczenie. Istnieje niebezpieczeństwo zabrudzebia obudowy kominka w trakcie czyszczenia. W przypadku marmuru jest to skomplikowane ponieważ ten materiał ulega nieodwracalnemu zabrudzenui jeżeli rozpuszczona smoła kapie na marmur. W przypadku Merkurego robię to w ten sposób że zdejmuję ramę z szybą ( jakieś 3kg wagi) i wynosze się z nią do garażu. Spryskam pianką do czyszczenia i za jakiś czas scieram i po robocie. Zero niebezpieczeństw poplamienia no i nie mam wrażenia że z salonu roni się kotłownia. Popiołu niewiele a ciąg jest tak duży że pył się nie wydostaje. Niestety tylko niektóre kominki mają możliwość wyjęcia drzwi i wyjścia z nimi na zewnątrz. Poza tym testowałem palenie bez tych drzwi. Rewelacja dla oczu i uszy oraz nosa. Robię tak przy wielkich okazjach jeżeli chodzi o nastrój.

Swoją drogą ostrożnie podchodzę do makroterma lub Jotula. Zadna rewelacja a sprzedarz w pakietach tylko z pozoru jest tańsza, pompy te po 230 zł nie różnią się od tych po 600 prawie wcale. Reasumując najwiekszą niedogodnością jest czyszczenie szyby. Co do palenia to każdy powinien mieć wypracowany swój własny sposób choćby dlatego że komin kominowi nie jest równy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miwol ja pale ekogroszkiem - piec z podajnikiem

w poprzednich latach mialem wszystkożerny piec dolnego spalania

ale cenie sobie wygode i ekonomicznosc wiec kupileem wkoncu piec z podajnikiem i wiecie co ? rewelacja

piec przy obecnych tem ogladam raz na 2 tyg

kiedy to wyciagam szuflade z popiolem i napelniam zasobnik

a kominek tez bede mial ale rekreacyjny :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem brudna szyba ma związek z wilgotnością drewna. Przez ostatnie kilka dni paliliśmy drewnem bardziej wilgotnym niż zwykle i szyba brudziła się bardziej. I przy zadanej temperaturze (65 stopni) schodziło więcej drewna.

A skoro piszemy o kotłowni w salonie to wytłumaczcie mi, czym pod względem brudzenia różni się kominek z płaszczem od kominka z DGP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tym się różni, że gdzie indziej się brudzi ;)

Kominki z płaszczem mają tendencję do brudzenia szyby (ze względu na wychłodzenie spalin), DGP natomiast brudzi ściany przy anemostatach.

Może to da się nawet wykazać, że ilość syfu przy ogrzewaniu dowolnym kominkiem = constans, ale miejsce się zmienia ;) ;) ;)

 

BTW: u mnie będzie na dniach kominek z płaszczem - wolę brud na szybie od brudu na ścianach. Łatwiej się czyści ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...