Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

instalacja antenowa (telewizyjna) w domu


Recommended Posts

Jak mozna zaplanować instalacje antenowa np. do trzech pokoi ale na jednej antenie sateliternej, nie wyobrażam sobie żeby do każdego telewizora była osobna antena sateliterna (dom=stacja nasłuchowa).

Pani z Cyfry powiedziała że jedyne wyjście to do kazdego telewizora osobna antena ???????

Właśnie zaczynam układzć instalacje , a potem nie chce już kuć .

Gdzie można znależć informacje na ten temat.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani z Cyfry zapomniała Ci dodać, że proponuje osobny dekoder i osobny abonament dla każdego z nich, a najlepiej jak całą wypłatę Twój pracodawca przeleje na konto Cyfry. :lol:

Zapytam kumpla - znalazł rok temu jakąś firmę z Wrocławia, co oferuje systemy do samodzielnego montażu. Jedną z ciekawostek było, że dekoder masz w salonie, a przełączasz go z sypialni. Mieli ponoć w swojej ofercie wszystko i jeszcze trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do Muratora z przedziału 2000 - 2001 dokładnie nie pamiętam. Jat tam pokazana zasada rozprowadzania instalacji antenowych. Jak znajdę tem numer to jeszcze raz się odezwę.

Najlepiej jest poprowadzić kabel od każdego gniazda i połączyć rozdzielaczem np 1 we/3 wy. gdyby się okazało, że sygnał jest za mały można zastosować wzmacniacz przed rozdzielaczem.

Są też gniazda antenowe przelotowe i końcowe (trzeba uważać co się kupuje, bo zamontowane na końcu kabla przelotowe trzeba zamykać oporem), ale prz większej liczbie planowanych odbiorów lepsze jest pierwsze rozwiązanie.

Popytaj w sklepach sprzedających anteny satelitarne i nie tylko.

Podobnie można zrobić z telefonem. Ja mam taka koncepcję: od każdego gniazda telefonicznego kabel dwuparowy min wszystko do jednego miejsca w domu np. w okolicach tablicy z bezpiecznikami i alarmu (nie przy drzwiach). mając wszystkie zasilania tel. razem można zastosować centralkę lub po prostu układ własnoręczie zrobionych połączeń. To na potrzeby zasilania kilku telefonów, dialera alarmowego, modemu komputera itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy chcesz mieć możliwość odbioru 3 różnych programów TV SAT w 3 różnych pokojach to niestety potrzebne są 3 dekodery (nie wiem jak z abonamentami ???). Antena wystarczy jedna, sygnał rozdziela się za pomocą multiswitcha (uwaga, potrzebuje zasilania).

Gdy zdecydujesz się na 1 dekoder, potrzebujesz traspondery IR (też potrzebują zasilania).

Transponder ten służy do przeprowadzania sygnału pilota przez ściany czy też sufity.

Słyszałem o działającej w ten sposób instalacji, ale nie wiem ile to kosztuje - gość miał dekoder i transponder-nadajnik na strychu, a w pokojach telewizory i transpondery-odbiorniki.

Za dekoderem sygnał rozdzielisz tak jak pisze Krzysztof.

Uwaga o kablu jak najbardziej słuszna, z tym że dobry kabel satelitarny jest gruby i ma duże promienie gięcia - niewygodny do montażu w puszce p/t z gniazdem RTV-SAT. Niektórzy oszczędzają na gnieździe i wyprowadzają "ogon" wprost ze ściany - można zasłonić telewizorem.

Na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

W opisanym przypadku mozna zastosowac kilka opcji.

 

Najprostsza czyli rozprowadzenie oddzielnych przewodów koncentrycznych od miejsca gdzie umieszczona jest zwrotnica antenowa orad dodatkowego przewodu powrotnego od dekodera/tunera do zwrotnicy antenowej. Wówczas sygnały z anten i wyjsciowy z dekodere/tunera sumujemy w odpowiedniej zwrotnicy i rozprowadzamy do dowolnego pomieszczenia gdzie znajduje sie gniazdo antenowe. Do przełączania programów możemy użyć transpondera IR. Ma to kilka zalet jak i wad.

 

Do zalet mozna zaliczyć:

- brak konieczności instalowania dodatkowego tunera/dekodera,

- do odbioru wystarczy dowolny telewizor,

- niski koszt (nie potrzebne żadne multiswitche, podwójne konwertery),

- mozliwość podłączenia równiez w ten sam sposób magnetowidu.

 

Do wad:

- na wszystkich telewizorach w danej chwili mozna oglądać tylko ten sam, program z dekodera/tunera (pozostałe programy telewizyjne z anteny tv naziemnej, dowolnie),

- nawet jeśli podłączymy telewizor stereofoniczny to najprawdopodobniej nie będzie odbierał sygnału stereo, bo większość dekoderów/tunerów nie moduluje sygnału stereofonicznego na wyjściu RF (nie dotyczy telewizora znajdującego sie bezpośrednio przy dekoderze/tunerze, bo ten można podłączyc po niskiej częstotliwości).

- pewna trudność w zestrojeniu instalacji, jednak dobry instalator zrobi to bez problemu. Jednak byle jakie patałachy sobie nie poradzą.

 

Inne rozwiązanie przytaczane juz wcześniej to doprowadzenie sygnału do multiswitch-a i rozprowadzenie go do trzech osobnych dekoderów/tunerów (oddzielny dla kazdego odbiornika). Jest to rozwiązanie znacznie droższe, ale nie szpecące bez powodu dachu lub elewacji kilkoma antenami.

 

Zalety:

- możliwość oglądania dowolnego programu na każdym odbiorniku ze wszystkimi zaletami (stereo, możliwa troszeczke lepsza jakość obrazu jeśli podłączymy odbiorniki po niskiej częstotliwości),

- nie potrzebne żadne transpondery IR (podczerwieni),

- możliwość zrobienia instalacji na większą niż trzy odbiorniki.

 

Wady:

- znacznie wyższy koszt (trzy dekoder/tunery, i wcale nie niższy niz przy oddzielnych antenach bo dochodzi multiswitch i...)

- ...dwa oddzielne konwertery lub konwerter z oddzielnym wyjściem dla polaryzacji poziomej i pionowej,

- konieczność dociągnięcia dwóch przewodów antenowych do każdego telewizora (jeden od anteny tv naziemnej, drugi do dekodera/tunera).

 

Trzecie rozwiązanie jest bardzo podobne do poprzedniego, z tym, że zastosujemy tutaj zamiast multiswitch-a konwerter z kilkoma wyjściami. Jednak wbrew pozorom rozwiązanie to równiez nie będzie dużo tańsze niż oddzielne anteny ponieważ konwertery te są droższe mniej więcej tyle razy ile maja wyjść :wink:. Może jedneak okazac sie tańsze od rozwiązania z multiswitchem, szczególnie przy małej instalacji (do 4 odbiorników) bo multiswitch-e są drogie. Z drugiej strony nie widziałem konwertera z więcej niż 4 wyjściami :wink: Zaoszczędzamy więc jedynie na koszcie czasz antenowych a więc około 200 PLN no i nie szpecimy elewacji kilkoma "talerzami".

 

Zalety:

- możliwość oglądania dowolnego programu na każdym odbiorniku ze wszystkimi zaletami (stereo, możliwa troszeczke lepsza jakość obrazu jeśli podłączymy odbiorniki po niskiej częstotliwości),

- nie potrzebne żadne transpondery IR (podczerwieni),

 

Wady:

- wysoki koszt (trzy dekoder/tunery + konwerter wielowyjściowy),

Wady:

- konieczność dociągnięcia dwóch przewodów antenowych do każdego telewizora (jeden od anteny tv naziemnej, drugi do dekodera/tunera).

 

Na koniec kilka uwag:

Nie ma przewodów "satelitarnych" i "niesatelitarnych". Sa przewody lepsze i gorsze. Generalnie im przewód grubszy tym powinien miec mniejsze tłumienie ale nie musi byc to regułą w 100%. W praktyce jednak większośc przewodów dostępnych na rynku jest wystarczająca. Aha, powinien miec tez jak najbardziej szczelny ekran, najlepiej podwójny, z warstwą folii metalowej (aluminiowej lub miedzianej). A najlepiej jeszcze gdyby wszystko było srebrzone, ale to juz nie ta klasa cenowa. Uważajcie też, żeby nie zastosowac przewodu 50 omowego, stosowanego głównie we wszelkiej maści instalacjach radiotelefonicznych. Działać będzie ale ze znacznym niedopasowanie a co za tym idzie "tłumieniem". Przewody do anten telewizyjnych i satelitarnych powinny miec impedancję 75 omów.

Jestem otwarty na dalsze pytania.

 

Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem czy warto pchać się już z kablami pod tynk. Ja u siebie zatynkowałem ryrki karbowane (peszle)sprowadzone w jedno miejsce gdzie przychodzi telefon i kable z satelity.Teraz rozprowadzam sobie telefon i kable TV gdzie mam potrzebę.

A propos kabla TV to bierz tylko i wyłącznie z drutem, bo linka daje straszne straty a co za tym idzie zakłócenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze uzupełnię wypowiedź poprzednika, że warto tą rurkę poprowadzić sobie dookoła i na określonej wysokości, np.20cm, od podłogi. Jak kupimu sobie drugi telewizor, to łatwo sobie odkujemy kawałeczek tynku i wciągniemy kabelek. Kto z Was przwidzi wszystkie miejsca na telewizor, telefon, komputer, itp. Dodam, że dałbym jeszcze puszeczki głęboko pod tynkiem, aby nie było widać, a jak trzeba to się odkuje. To tak na jakieś połęczenia w przyszłości lub odgałęzienia rurki, jak potem chce się doprowadzić rurkę gdzieś dalej. Trzeba jednak wtedy dać wewnątrz rurki "pilota". "Pilot" to po prostu jednożyłowy przewód np. 1mm2, który posłuży do przeciągnięcia właściwego przewodu. Trzeba też albo rurkę przeciągnąć przez wspomniane niewykorzystane puszki, albo odpowiednio ułożyć coś wewnątrz, by pilot się nie haczył i nie trzeba niepotrzebnie tego otwierać. Pilota czasem można wepchnąć w rurkę tam gdzie nie uda nam się tego zrobić z innym kabelkiem w stylu skrętka. Podczepiając coś do pilota, należy połączenie tak zagiąć i zawinąć tasiemką izolacyjną, by dostać jak najmniejszy "opór aerodynamiczny" w kierunku ciągnięcia. Dobrze jeszcze to potraktować jakimś smarem. Są też do dostania takie profesjonalne piloty, ale nie powiem gdzie i jakie, bo wypadłem z branży kilkanaście lat temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pilotem to prawda. Szczerze mówąc nie przyszłoby mi do głowy żeby kłaść peszla bez pilota. Potem można tylko walić głową w mur, a i to nic nie da.

Z chowaniem puszek pod tynk trzeba uważać.

Moje rady to zrobić zdjęcia przed tynkami lub nakręcić kamerą co gdzie leży. Jeżeli decydujesz się zatynkować puszki (bo estetyczniej) należy połączenia wykonać na skrętkę i polutować. To najlepsza metoda na ewentualne grzanie styków.

Łączenie przy użyciu kostek jest może ładniejsze, ale mniej pewne, szczególnie jeżeli się puszki zatynkowuje.

Też tak robię - to sprawdzona technologia - polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz trochę racji, ale uwazaj na luty - bywają zimne. Trzeba użyć dobrego topnika i lepiej by nie był żrący, bo ci przewody zeżre. Jeżeli zamierzasz grzebać w instalacji to może lepiej jednak dać kostki. Tym bardziej, że w wątku jest o instalacji antenowej, a ta nie będzie się grzała na stykach. Zdjęcia jak najbardziej. Uważam, że wygodniej korzysta się ze zdjęć, a i zmierzyć linijką, skalując wielkością cegły też się wtedy da.

Na czas tynkowania należy włożyć w nie papier, to szybko się odnajdzie po głuchym odgłosie. Ustalcie tylko dobrą grubość tynku, by nie wystawały, albo nie były w połowie ściany. Widziałem tynki na 3cm i więcej - tam już odgłos nie pomagał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Rozwiązanie jest proste : antena jest jedna i zupełnie wystarczy nawet na duży blok , problem jest z odbiorem kanałów ( możliwości dowolnej zmiany ) na wielu odbiornikach. Do sterowania kanałami na wielu odbiornikach potrzebne sa dodatkowe urządzenia : czyli takie same jak do tego jednego. Owszem są inne rozwiązania ale z pewnością , dla prywatnego , domowego użyku nieopłacalne ( sposób przełączania nie jest taki sam jak w antenie dobiotu naziemnego ).Podobnie działa system tzw. " kablówki". Uwierz mi - innej możliwości po prostu nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W dzisiejszych czasach telewizor jest często "centrum ogniska domowego" :grin: lecz na etapie budowy domu instalacja antenowa jest traktowana po macoszemu. Prawidłowe wykonanie inst. ant. jest dość trudne i nie zawsze uzyskuje się - mimo wszelkich starań - dobry odbiór stacji naziemnych.

Nie można też przy pomocy jednego odbiornika sat. oglądać więcej niż jednego programu jednocześnie na dwóch lub więcej odb. tel.

Koszt zaprojektowanych indywidualnie "prawidłowych" istalacji antenowych do domów jednorodzinnych jest wg mnie stosunkowo zbyt duży. Często inwestorzy zupełnie pomijają tę intalację w trakcie budowy i przypominają sobie o niej po kunsztownym i drogim wykończeniu domu, ozdabiając elewacje i dachy zwisającymi kablami.

Warto zatem wykonać następujące rzeczy:

-znaleźć dobre miejsce na masz antenowy

tzn. zapewniające dobre - mocne i trwałe nieszpecące -

mocowanie do budynku,takie aby sygnał był możliwie

najlepszy (jak najmniej przeszkód po drodze z nadajnika

oraz otwarte na południe (dla anten satelitarnych)

i żeby najlepiej nie był to komin :smile:

Pamiętać należy o uziemieniu masztu.

-przewidzieć miejsce na poddaszu na ew. wzmacniacze

i rozgałezniki i zasilanie do nich.

-rozprowadzić w ścianach kabel o dobrych parametrach

wg mnie najlepiej do każdego gniazdka oddzielnie (poł. gwiazdowe

i zastanowić się gdzie te gniazda będą 'niezbędnie potrzebne' :grin:

 

Problem z ogladaniem wielu kanałów satelitarnych da się rozwiązać częściowo. Instalujemy tuner sat. blisko wzmacniacza antenowego (na poddaszu) i wprowadzamy jego sygnał do instalacji tak jakby to był jeszcze jeden program telewizji naziemnej, a zmianę kanałów na tym 'programie' przeprowadzić przy pomocy np. 'przedłużaczy pilota' czyli odbiorniczków IR przy każdym gniazdku antenowym, które przez inst. ant. prześlą komendy z pilota zwrotnie do nadajniczka IR umieszczonego przy tunerze na poddaszu.

W całym budynku będzie jednocześnie tylko jeden kanał sat. ale

będzie można go zmieniać z każdego pomieszczenia, w którym bedzie odbiorniczek IR a 'rządził' nim będzie aktualny

'posiadacz' pilota. Opis takiej modelowej instalacyjki jest np. tutaj http://www.dipol.com.pl/schemat02.htm .

Do tunerów C+ , które zdaje się nie mają modulatora trzeba by (jak to napisać - razem czy oddzielnie? :smile: ) dokupić modulator zewnętrzny.

Pozdrowienia

W.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Jeśli odbiorniki oraz cały sprzęt, oraz przewody są dobrej jakości to można kłaśc razem z przewodami elektrycznymi i w sąsiednich puszkach.

BTW: Moja polonistka w podstawówce, powtarzała, że nie ma takiego "by" na końcu. Tak jak np. chciałby... a nie chciał by itd. Podobnie rzecz ma się z "bym" itd.

 

Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatm tylko że całą instalacje jak wcześniej proponowano pociągnąć na kablach po niskiej częstotliwości - sygnał audio i video osobno - takie jak cinch. Najlepiej rozgałęzić je koło tunera - dekodera z wyjścia wideo. Są takie dodatkowe roździelacze sygnału, które powodują że sygnał ma mniejsze straty. Można nawet pokusić się o kabel stereo wówczas podłączając taki sygnał do TV np. poprzez gniazdo EURO będziesz miał w stereo i kolorze. Tzw. przedłużacze do pilotów są dwojakiego rodzaju - jedne oparte na transmisji rediowej a drugie na kabelku. Do ciebie należy wybór i kasa więc wybierz to lepsze rozwiązanie.

W przypadku tunera POLSAT cyfrowy sprawa ma się inaczej ponieważ w tym tunerze dodatkowo (oprócz sygnału po niskiej częstotliwości) wyprowadzony jest sygnał po wysokiej częstotliwości - zmodulowany jak sygnał z normalnej instalacji antenowej. Więc wystarczy podłączyć to wyjście to sieci antenowej (okablowania 75 Ohm) w domku, podłączyć przedłużacz pilotów i wsio gra.

Mirzaw

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: mirzaw dnia 2002-07-06 20:39 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym rozprowadzaniem sygnału po niskiej to trzeba uważać. Trzeba użyć doskonałej jakości koncentryka do sygnału wizji, bo nie jest on zmodulowany i każda strata jest od razu widoczna na składowej stałej wizji (ciemny obraz o małym kontraście).

Sygnał fonii też może być nienajlepszej jakości i na pewno będzie zakłócony jeśli przewody będa dłuższe niz kilka metrów. Z tego względu, że sa to sygnały asymetryczne i nawet najlepszy kabel audio wpuści zakłócenia. Będzie słychac włączające się lodówki i inne silniki, zapalarki do gazu itp. Dotyczy to tak samo sygnału wizji, ale na nim nie widać za bardzo tego typu zakłóceń, za to w fonii doskonale słychać.

Jeśli juz rozprowadzac po niskiej to przez symetryzatory w postaci symetrycznej, ale to już sie przestaje opłacać...

 

Sebastian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...