Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Agnes, możesz to zrobić z dużej (20cm) kostki granitowej, układając ją z odstępami, które przerośnie trawa. Ważne, by ułożyć ja równo z powierzchnią gruntu, aby można było jeździć kosiarką. Nową kostkę można kupić w hurtowniach i zakładach kamieniarskich, niestety dość droga, Tańszą można kupić z rozbiórek dróg. Można też układać mniejszą kostkę ( 6cm,8cm,10cm)Wychodzi taniej na m2, ale wymaga podbudowy podobnie jak pod puzle. Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-98320
Udostępnij na innych stronach

Otoczaki chyba nie są dość płaskie ,a mi chodzi o płaskie kamienie,jest u nas taki stary kamieniołom i tam są płaskie kamienie tylko się kruszą nie wiem czy takie mogę wykorzystać,w publikacjach nt.ogrodów widać takie ścieżki z kamieni płaskich ,skąd oni to biorą ,kupują ? Kostka nie wchodzi w grę ,tę będę miała przed domem i garażem i wystarczy,chciałabym aby ścieżka wygladała dość dziko i naturalnie .
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-98395
Udostępnij na innych stronach

Otoczaki mają bardzo różne kształty (nie są okrągłe jak piłka). trzeba je tylko dokładnie pooglądać i zawsze wybierzesz taki, który będzie w jakiejś części płaski.

Ale możesz spróbować też w żwirowni lub kamieniołomie. Tam można spotkać kamieniarzy, którzy przyjeżdżają i rozbijają kamienie na miejscu na płaskie plastry, które wykorzystują do różnych murków (np.cyklopowych), pomników lub innych rzeczy.Możesz z nimi porozmawiać i może kilka wielkich kamieni podzielą na plastry. Nie będą one miały lustrzanej powierzchni, bo to zawsze kamień, ale spróbować porozmawiać zawsze można.

Prawdziwy kamieniarz "tnie" kamień (nawet bardzo duży - moje miały ok 200kg jeden) dłutkiem, klinami i młotkiem/młotem.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-98502
Udostępnij na innych stronach

W centrach ogrodniczych są różne takie betonowe płaskie płyty we wszelakich formach: żółwiki, kwiatuszki, imitacje wielkich kamieni... sporo tańsze od oryginału (szczególnie żółw :grin:)

i można jakoś dekoracyjnie to w trawniczek wkomponować!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-99078
Udostępnij na innych stronach

A może alejka żwirowa?

Powinna mieć podbudowę i wyściółkę aby chwast nie przerastały, więc wymaga nieco pracy, ale wygląda naturalnie i nie ma problemu z materiałem.

Inna wersja bardziej związana z naturą to bruk drewniany z pociętych na plastry pniaków.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-99745
Udostępnij na innych stronach

aleja żwirkowa stwarza problemy - przede wszystkim przy cięciu boków trawnika kosiarką żwirek może wylatywać spod kosiarki (trzeba uważać) - poza tym alejka ze żwiru jest kłopotliwa dla osób starszych...

 

pomysł z pniakami lub belkami dobry i sprawdzony...

 

snow

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-99751
Udostępnij na innych stronach

Widziałem alejkę wyłożoną kilkucentymetrowej grubości plastrami dębu - wyglądała bardzo ładnie. Dąb nie jest co prawda tak trwały jak kamień, ale z pewnością poleży kilka, a może kilkanaście lat.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-99892
Udostępnij na innych stronach

Z plastrami pni jest problem, że lubią być śliskie w wilgotny dzień. Można na nich ładnie pojechać.. Ponoć sa patenty na zachowanie antypoślizgu. Może ktoś wie jakie? Z tego co słyszałam o kamieniach, żeby nie były śliskie, to się je palnikiem traktuje gazowym i zmatawia.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-100197
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale wg mnie kamienie są bardziej śliskie niż drewno. Pień przecięty w poprzek słoi ma naturalną chropowatość. U mnie są zrobione schody do altanki z pni grubej sosny, leżą już pare lat (zabezpieczyłem je) i jeszcze ani razu nikt się na nich nie poślizgnął. Przepraszam, skłamałem jeden raz wpadł w poślizg nasz kotek, ale wypadł z taką szybkością z altanki, że nawet gdyby miał bieżnikowane łapki, też by nie wyhamował.

Pozdrawiam Krzysztof

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-100265
Udostępnij na innych stronach

Naturalny i bardzo atrakcyjny efekt można uzyskać z płyt piaskowca są one płaskie (grub. np 4 cm) i nieregularne na krawędziach pod wpływem warunków atmosferyczych piaskowiec może zielenieć ale ma być naturalnie to będzie ładnie ............. Zgadzam się też że ładnie i naturalnie wygląda "bruk" z ciętego w poprzeg drzewa ( ostatnio miałam taką realizację - był to wybrukowany plac przed grillem - szczeliny wypełnione zostały drobnym grysikiem )

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/6543-co-na-ciek-w-trawie/#findComment-100499
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...