Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

hej,

 

jeśli chodzi o te piece, to przy dobrej izolacji zewnętrznej i np wentylacji mechanicznej + rekuperator sam piec może miec moc calkiem małą (np 15kW) i to wystarczy do ogrzania edytki. Jednak nie o ogrzewanie domu tu przede wszystkim chodzi, tylko o ciepłą wode użytkowa, a właściwie jak szybko będzie się grzała. Np zbiornik 160L wody o temperaturze 10 stopni podgrzewa się do 55 stopni w ok 14,4 minuty przy kotle 35kW, 21 minut przy 24kW 33,6 minuty przy 15kW..

Ile wody jest potrzebne? to trzeba sobie samemu policzyc - np ile ma się łazienek/wanien/prysznicy i czy chcemy mieć możliwość jednoczesnego korzystania z nich..

 

Najlepiej więc, jeśli piec moze pracować w szerokim zakresie mocy, czyli od jak najniższej do maksymalnej mocy, żeby niepotrzebnie za często sie nie włączal/wyłączał.

 

Ja zdecydowałem sie na 24kW, aby w razie czego zbyt długo nie czekać..

 

A okna połaciowe wstawiali mi dekarze.

 

Fundamenty mam zasypane, a styropian zaczyna sie od 5cm (przy garażu) do 25cm (od strony kuchni) nad gruntem..

 

pozdrawiam budowniczych ;-)

 

PS ciekawostka: ostatnio do urzędu wypełniałem wniosek (podatek od powierzchni uzytkowej) i wierzcie lub nie, w ilości metrów jakie zaliczają musiałem wpisać 300m2, bo wlicza się garaż..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 713
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam forumowiczów ;-)

U mnie już jak u shootera - stan surowy zamknięty. Plus alarm, plus ocieplenie i otynkowanie budynku i teraz instalują rekuperację. A projektant przygotowuje urządzenie wnętrz więc do końca jeszcze nie wiem jak będzie wyglądało poza moimi niewielkimi sugestiami.

I podobnie jak shooter robię pralnio-suszarnię na dole przy garażu a nad garażem jedno, duże, piękne pomieszczenie. Zgadzam się, ze wygląda najlepiej. Projektanci jak weszli to też się nim zachwycali. I nawet ten słup na środku nie przeszkadza. Kolejną świetną rzecz jaka nam wyszła to zmiana stron sypialni rodziców. Jest po prawej a nie w po lewej stronie stojąc przodem do pomieszczenia nad garażem i stąd tez drzwi wejsciowe so obu łązienek są w innym miejscach - do tej, ktora w wersji oryginalnej jest z pokoju to drzwi są od korytarza a (wyszłą też o wiele większa dzięki temu a może lepiej powiem, że funkcjonalniejsza bo wykorzystuje się całą ścianę wolną w miejscu gdzie powinny być drzwi a druga łazienka zamiast mieć wejscie od korytarza (z prawej strony przed pomieszczeniem nad garażem) to jest połączona z sypialnią w formie dużego pokoju kąpielowego - a zamaist ściany dzielącej z sypialnią jest wolna przesrtzeń i będzie odgrodzona tylko szkłem. Garderoba rodziców z projektu jest teraz garderobą wspólną dla tych 2 pokojów dziecięcych. Jeśli ktos chce zobaczyć bo mieszka niedaleko - to zapraszam. Nasz domek w Krzeczynie Wielkim między Lubinem a Legnicą.

 

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadzinka : mam pytanie odnośnie pralni , jak planujesz to tam zorganizować, czy suszarnia tez tam będzie ? u nas ściany stawiają i mogę jeszcze kanalizę tam dołożyć tylko nie mam koncepcji czy pod oknem czy przy ścianie.

Ja bym jeszcze do tej pralni zsyp z góry na brudną bieliznę zrobiła.

Też planowaliśmy zamienić sypialne ale zmieniamy schody, dolny bieg będzie miał 17 schodków ,spocznik z którego będzie się wchodziło do pięknego pokoju nad garażem i do góry w drugim biegu schdków zostanie 2.

Z tego powodu zamiana sypialni raczej nie wchodzi w grę.

Szkoda, że mam tak daleko do Was.

Może jakieś fotki........?

pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzinka: jeszcze jedno pytanko, czy w kuchni masz 1 czy 2 okna?

Robiłam wstępne projekty kuchni i chyba nie da się jakoś sensownie rozplanować przy 2 oknach.

Zlikwidowałam spiżarkę i w tej wnęce planuję postawić stolik i wtedy zabudowa jak w projekcie, lub we wnęce wysoka zabudowa z lodówą sbs i stolik bądż barek (moi chłopcy byliby zadowoleni -ja średnio) tak jak u schotera, na długiej ścianie.

Narazie okno zrobili jak w projekcie , najwyżej zamuruję.

Jeszcze była taka propozycja aby płytę i zlew schować we wnękę po spiżarce(bliskość komina na +) .

Jak to u Was wygląda?

 

Niedługo Was dogonimy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga, tak tam bedzie tez suszarnia. Za tydzien bede miala projekt tej pralnio-suszarni to Ci napiszę. I chcialabym tam tesz szafe na okrycie wierzchnie, buty i torebki ;-) Bo nie widze tego przecież znosić z góry... ;-) Zamaist szuszarki na sznurki zaproponowali mi kupic szuszarke automatyczną - podobno rewelacja i prawie prasować nie trzeba. Zaoszczędzasz czas na rozwieszaniu prania, chopdzenia z nim itp. Mysle, ze to dobry pomysł. Kolezanka ma taką Simensa od 10 lat i nie wie co to pranie ;-) Co do fotek - gdybym wiedziala jak to sie robi to bym je dała, he he.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gadzinka : jak chcesz to mogę Ci wrzucić fotki, musiałabys mi je przesłać na meila.

Czy myślałaś o tym aby do tej pralni zrobić zsyp bielizny z góry?

Podobno to super sprawa wrzucasz na górze i wpada wprost do kosza .

Myślałam o suszarce automatycznej , może to dobry pomysł ?

Ciekawe czy nie będzie wilgoci w tym pomieszczeniu, wiesz pralnia i kapotki zimowe razem............

Jak kuchnię planujesz ? u mnie zero koncepcji

Wysyłam Ci adres meilowy na priv, jak chcesz to wysyłaj zdjęcia ja wstawię.

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga, nie boje sie wilgoci bikoz bede miala rekuperację ;-) Fotki Ci wrzucę na mejla, dzięki ;) Co do zsypu z góry - naprawdę też o tym myślę, ten pomysł sprawdza się u mnie w rodzinie, ale poczekam aż mi zaplanują łazienkę u góry, coby z tej dziury trafić na dole do kosza ;-) To by zaoszczędziło biegania z tym koszem po schodach a te pomieszczenia góra-dół jak najbardziej pasują do tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno: rolety! Czy macie zewnętrzne na parterze?

Chyba założę takie podociepleniowe żeby kasety nie było widać , ale na okno tarasowe to chyba trzeba brame garażową .... :wink:

Okna też łukowe będą - drewniane .

My rekuperacji nie robimy , przynajmiej narazie..............ściany się stawiaja właśnie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas więźba skończona w 5 dni; dekarze w porozumieniu z naszym majstrem zdecydowali nieco poprawić i wyrównać dach - efektem są równe kąty połaci i brak podłużnej kalenicy, a tylko stożek na szczycie; z ulicy wygląda naprawdę zgrabnie; jednocześnie mamy tylko 4 słupy na poddaszu wiec łatwiej wszystko murować i ustawiać a i pęknięć będzie mniej; jest też przestronniej bo wewnetrzne czesci więźby (nie każcie mi tego nazywać) zostały podniesione o kilkanascie cm;

 

Panowie w tym tygodniu murują ściany wewn. poddasza, w czwartek koniec;

 

zamawiam lada moment dachówkę i rynny (stalowe Plastal grafitowe), do tego okna połaciowe Fakro; chciałbym zrobić je wszystkie przedłużone o dolne doświetlenie (wtedy długość ramy 186 cm); podobnie nad garażem - po dwa długie z jednej i z drugiej strony);

 

robiliście juz wycene dachówek? za Rupp ceramikę - Sirius antracyt - chcą w jednym miejscu 2,85 pln netto a w drugim 2,61 pln netto;

w sumie to niewielka roznica na calosci ale do tego dochodzi 3x tyle kosztów wszystkich innych elementów włącznie z oknami i rynnami (rynny stalowe 5200 pln);

 

pozdrawiam

M

 

http://i362.photobucket.com/albums/oo64/MacPly/Budowa/IMG_2018Small.jpg

 

http://i362.photobucket.com/albums/oo64/MacPly/Budowa/IMG_2014Small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agnie-cha:

=> lodówka SBS wejdzie, zalezy wszystko od ustawienia ścian w kuchni i od tego czy bedzie spizarnia i w jakim ksztalcie; my ze spizarki zrezygnowalismy (po dlugich namysłach) i bedzie w kuchni sporo miejsca; obejrzałem kilka różnych lodówek SBS i wyleczylem sie z niej; juz mam upatrzoną 'zwykłą' lodówę ale za to Liebherr (wolę dać 5000pln za taką niż 8000 za SAmsunga czy Daewoo SBS).

http://www.liebherr.com/hg/en/products_hg.asp?menuID=101405!332130-0_20782-0

 

=> rolety zewnetrzne bedzieny montowac w warstwie ocieplenia, zeby jak najbardziej je schowac; wczesniej myslałem o montażu kaset miedzy oknem a nadprozem ale po namysłach i głosach przeciw zrezygnowalismy z tego;

w naszym klimacie jest niestety wybór: albo masz ładnie i niewidocznie albo ciepło i bez przemarzania; tematu rolet/kaset jeszcze do konca nie rozpracowałem; zostawiam to na wiosne na etap okien; chciałbym na parterze zrobić rolety elektryczne i sprzężone zeby za jednym nacisnieciem guzika zamykac całą przestrzen salon/jadalnia/kuchnia; na górze rolety raczej reczne (zalezy od kosztów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno: rolety! Czy macie zewnętrzne na parterze?

Chyba założę takie podociepleniowe żeby kasety nie było widać , ale na okno tarasowe to chyba trzeba brame garażową .... :wink:

Okna też łukowe będą - drewniane .

My rekuperacji nie robimy , przynajmiej narazie..............ściany się stawiaja właśnie. :wink:

 

agniecha - my mamy rolety - naokienne sks - czyli nie widac ani skrzynki ani prowadnic, dostep do skrzynki rolet od dołu do tego strowanie radiowe pilotami i radiowymi przyciskami obok rolet

 

na zdjeciach widac zamontowane skrzynki na oknach - to wlasnie skrzynki rewizyjne od rolet, rolety powiesimy jak bedzie lelkryka bo trzeba wmontowac silniki do rolet (bralem w innej firmie aby byl taki jak do bramy garazowej bo wtedy lepiej dziala wszystko lacznie z alarmem)

 

na okno tarasowe mamy rolete dzielona na 2 czesci- 1 czesc na okno 120cm od strony telewizora osobna otwierana i 2 czesc obejmujaca pozostale 2 czesci okna tarasowego z osobnym sterowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shooter: czyli masz kasety do rolet montowane miedzy nadprozem a ramą okna, tak? brałeś pod uwage gorsze wlasciwosci termiczne takiego rozwiązania (moze nieuzasadnione) ? co sądzisz o umieszczeniu kaset na rolety na scianie zewn. w warstwie ocieplenia ?

 

z ciekawostek: czeka mnie montaz instalacji odgromowej; okazuje sie ze nasza Edyta jest najwyzszym budynkiem w okolicy (nie liczac drzewa w promieniu 150m), w dodatku jestesmy na szczycie wydmy;

 

dzieki

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorsze wlasciwosci cieplne ??? pierwsze słysze.. Dobra skrzynka ma dobre wlasciwosci cieplne - podebne do okna, a do tego jeszcze dojdzie ocieplenie skrzynki razem z domem wiec gdzie te gorsze wlasciwosci cieplne ?

oczywiscie wiele tez zalezy od montazu.....u mnie bylo lacznie 9 poprawek

 

skrzynka w warstwie ocieplenia ? chyba się nie zmiesci i bedzie wystawała - dla mnie całkowicie odpada ze wzgledu na efekt wizualny

chodzilo nam o to aby byla niewidoczna

wszyscy ktorzy buduja domy w okolicy montuja rolety w ten sposob i wszyscy sa zadowoleni. nawet pytajac doswiaczonych handlowcow, montazystow, automatykow i innych takim majacych stycznosc z roletami polecaja takie rozwiazanie - nie spotkalem osoby ktora polecilaby inny sposob montazu do nowego domu.

przy domach starych juz wybudowanych, ew nowych gdy inwestor zdecydowal sie na rolety po fakcie (nie zwiekszono otworu okiennego) to juz inna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz;

mi niestety odradzono i sie wyleczyłem z kaset pod nadproże; ale to jest tak, ze ekipa (w moim przypadku firma) buduje dom z takimi roletami i potem sie okazuje ze inwestor niezadowolony, bo mu przemarza i wieje nad oknem, wiec na pewno to wina rolet; wtedy idzie fama ze wszystkie takie rolety są Be! i odradzają montażu; a wystarczyło by może poprawnie je zamonotwać i wybrać rozwiązanie systemowe renomowanej firmy a nie najtańszy wariant;

fakt, ze ja troche zbyt pozno podjąłem temat i teraz zostają mi tylko te podociepleniowe;

m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...