Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 713
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to pozbawiam wątpliwości:

 

 

Pytanie podatnika: Czy we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, można ująć faktury, dotyczące materiałów zakupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

 

W dniu 7 czerwca 2006r. wpłynął wniosek Pana N. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik stwierdził w swoim wniosku, że zakupił na budowę domu:

 

- beton komórkowy za kwotę 6.380,60 zł w dniu 28 grudnia 2004r.;

- drewno sosnowe za kwotę 2.585,48 zł w dniu 25 stycznia 2005r.;

- drewno świerkowe za kwotę 2.265,66 zł w dniu 26 kwietnia 2005r.

W związku z tym Podatnik zwraca sie z zapytaniem, czy materiały, zakupione przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, może uwzględnić we wniosku VZM-1 i ująć w wykazie VZM-1/A. Zdaniem Wnioskodawcy, we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym może on ująć faktury, dotyczące materiałów zakupionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

 

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że w opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005r. Nr 177, poz. 1468).

 

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wyjaśnia się co następuje:

 

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków, poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

 

1. budową budynku mieszkalnego;

 

2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

 

3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

 

Zwrot, o którym mowa w cytowanym powyżej ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. (w myśl art. 3 ust. 2 ww. ustawy).

 

Zgodnie z art. 3 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym dotyczy wydatków, poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2005r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem VAT.

 

Art. 5 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że wniosek może być złożony:

 

1. po zakończeniu inwestycji, o której mowa w art. 3 ust. 1, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji albo

 

2. raz w roku, z tym że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do dnia 30 czerwca 2008r.

 

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków, związanych z budownictwem mieszkaniowym, prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

 

1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

 

2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

 

Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym od tego, czy zakup materiałów budowlanych nastąpił przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wymagane jest jedynie, by wydatki poniesione i udokumentowane były fakturami, wystawionymi od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r.

Natomiast odnośnie pozwolenia na budowę (w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie) należy uznać, że wystarczające jest, aby pozwoleniem na budowę inwestor dysponował w momencie składania wniosku o zwrot. Możliwe jest zatem, że Podatnik poczyni wydatki wcześniej, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Stanowisko Wnioskodawcy jest więc prawidłowe.

 

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

 

Żródło: http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=124615&i_smpp_s_strona=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wieeelkie dzięki, nie będe musiał pamiętac o tych wszystkich papierkach i kwotach :roll: , a może napiszesz coś więcej o zestawieniu materiałowym, rozumiem, że projekt był z mgprojekt?

tak czy inaczej jutro jade do mojego przyszłego kierbuda/ architekta i niech przepatrzy zestawienie.

troche sie zdenerwuje jak bedzie nie tak, wszystko mam już zamówione....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meggys: Oczywiscie zapraszam, jednak budowa raczej nie zacznie sie przed lipcem (oczekiwanie na adptacje, warunki i pozwolenie na budowe), o postepach bede informowal.

 

Jak juz pisalem w projekcie dokonuje kilku zmian. Moj parter bedzie wygladal mniej wiecej tak:

 

http://lh4.google.pl/image/P.Przybylek/RkFtr_gLZ-I/AAAAAAAAAAs/CyCQD0IMqv8/s400/edyta_parter_v5.2.JPG

 

Daszek nad tarasem tak jak w projekcie Rubin (http://www.mgprojekt.com.pl/domki/rubin/widok2.php).

 

Koszty adaptacji oraz tych zmian biuro projektowe wycenilo mi na 5400 PLN.

 

Od 2 ekip oczekuje wyceny za ile beda w stanie zbudowac mi domek (koszt wyceny 250 PLN w razie, gdy nie wybieram danej ekipy).

 

ENEA przyslala mi umowe i warunki - chca 2600 PLN (wszystkie media mam blisko dzialki <30m). Czy u Was ceny sa podobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

My np zamówiliśmy pustaki i zapłaciliśmy za nie jak nie mieliśmy jeszcze pozwolenia a fakture Pan wystawi nam pożniej. :wink:

Także z każdym można się dogadać i nie trzeba zamówień wstrzymywać.

A tak pozatym to porotherm juz dotarł jest troch połamanych i nie wiem co z tym zrobic ale najważniejsze, że jest! :wink:

 

Ja nie płaciłam nic za wycene robocizny ani żadnych materiałów a dawaliśmy do kilku firm. Myślę, że to cos nie tak żeby za wycene trzeba było płacić :-?

 

Ławy już zalane i sobie schną.

Za 2 tygodnie stawiają ściany.

 

To naprawde będzie duzy i pękny dom! :D

Wszystkim życze powodzenia :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obi - fajnie sobie poprzerabialeś dół (choć przyznam, że taka miniaturka aż ciezko coś porządnie obejrzeć) - a szczególnie podoba mi się taras :D a czy konstrukacja całego dachu nie uległa zmianie? no i mało też przeróbki nie kosztowały...

 

a my jeszcze nie budujemy - ale mamy juz ekipę - bierze 210 zł za m2 - nie wiem czy to dużo? no i jeden najważniejszy warunek: oni dostarczają materiał, pilnują go etc.... podobno wg nich nie ma żadnego problemu z materialami budowlanymi (jest gdy właściciele sami uprą się na ich zakup).

 

Agnieszko - fotki, fotki.... plizzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

210 z m2 powierzchni użytkowej czy całkowitej??

Jak użytkowej to chyba niedużo no i to wygoda z tymi materiałami nie musisz się martwić, ale trzeba uważać bo oni to juz wiedzą jak zakombinować na swoją korzyść :wink: :wink:

Fotki będą obiecuję mam ich pełno tylko nie wiem jak zamieścic.

A tak w sumie to nie ma czasu po pracy od razu na budowe i tak w kułko! :wink: :D

 

Ten tarasik fajny ale cień będzie! mi nasz podcień wystarczy zadaszony. :D

Ogólnie ten projekcik który zamieściłes ciekawy :wink:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Skarbowym cisza zapadła jak im interpretacje ze strony ministerstwa zapodałem :lol: no i juz można brać fakturki bez problemu przed pozwoleniem hehe :wink:

a projekcik tarasu fajowyyy. My jednak z żoną decydujemy sie na podstawową wersję + korekta ścian przy kuchni. Na razie :p bo jak postawią murki konstrukcyjne moze cos sie odrobinę przesunie.

A z materiałami problemu coraz mniej, myśle że zależy też wszystko od regionu Polski. Tylko ceny niestety już małe nie będą, :-?

 

co do ceny 210/m2.... ile w takim razie za postawienie domku? i to z ociepleniem i otynkowaniem czy stan surowy.?

dla informacji podaje ceny u mnie bo już pewne sprawy dogadałem

stan surowy( fundamenty mury stropy ścianki działowe kominy i schody) - 18000

konstrukcja dachu ( +odeskowanie i opapowanie ) 7000

elektryka ( wewnątrz, przyłacze zewnętrzne, materiały ) 9000

hydraulik ( wod kan, ogrzewanie, + wszystkie materiały ) 35-40 tyś

 

zaczynam lipiec/sierpien

trzymajcie kciuki, materiały mam zaklepane na bank

piszcie jak bedziecie cosik kupować - chodzi mi o ilości bo nie bardzo wierze w zestawienie mgprojekt

ahaaa i sprawdzcie dostępnosć dachówki bo z ceramiką zaczyna być krucho a i cena już poszła troooche do góry :( , ja czekam na wycene

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok fajny obrazek

Czyli będzie tam cos w rodzaju barku tak??

A to pomieszczenie z przodu będzie takie przechodnie rozumiem!Jakieś szafy te sprawy??

Ta twoja wycena jakaś dziwna

u nas jest tak

fundament 11 ty

sciany z kominami i nadproża 9 tyś

strop 9 tys chyba bez schodów i podpisalismy umowe w listopadzie teraz to kosztowało by 2 razy tyle!

Więc razem z zalanym stropem(sama robocizna) 29 tys złotych

A ekipe mam najtańszą w mieście!! :-?

Także jakby tak było jak tu piszesz to super :D

reszty nie podaje bo nie pamiętam!

 

Zdjecia, zdjęcia pamiętam!!

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obi pewni, że 2100 zł... za m2 stanu surowego... póki co nie wnikałam w szczegóły, bo jeszcze sie nie budujemy...

A co do projektu - to koniecznie trzeba zostawiać te ścianki między salonem, kuchnią/jadalnią - u Was to jakiś barek tam będzie, bo tak jakoś nie mogę rozszyfrować :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agnieszka11: planujemy barek ale jaki dokladnie to na razie nie wiem, na rysunku taka sobie pierwsza proba ;) pom. gospodarcze miedzy garazem a wiatrolapem to bedzie wlasnie taka szatnia (kurtki w jednej szafie, buty w drugiej itp). Kuchnia bedzie miala jakies 9m2 a spizarnia ok 4.5m2 - powino wystarczyc :)

nad schodami dopiero mysle - ogladam oferty roznych firm - wlasciwie to chcialem zelbetowe i na nich drewno ale zastanawiam sie nad innym rozwiazaniem, gdyby tak udalo sie zrobic, aby mozna bylo pod nimi wchodzic do lazienki na parterze to by mi najbardziej pasowalo, ale nie wiem czy takie sie zmieszcza - nie chce, aby stopnie byly za wysokie lub zbyt waskie.

meggys: napisz wiecej szczegolow - bo cos drogo jak na surowy..

DAREK'77 : kominy wentylacji grawitacyjnej wywalam - bede mial wentylacje mechaniczna i rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywieźli upragnione bloczki

http://images21.fotosik.pl/275/1990741253209c65med.jpg

http://images21.fotosik.pl/275/4e328384a3987c68med.jpg

 

I tu się zaczynają właśnie nasze zawijaski

http://images20.fotosik.pl/329/370084b3d32e30a4med.jpg

 

Robi wrażenie co??

http://images21.fotosik.pl/275/906c0d54582a6e5dmed.jpg

http://images20.fotosik.pl/329/f2aaf949eda3dbf4med.jpg

http://images20.fotosik.pl/329/761ee6b7e02e742amed.jpg

 

Reszta nastepnym razem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...