Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wieniec na ściance kolankowej


Edybre

Recommended Posts

Dziękuję Ci bardzo za tak cierpliwe odpowiadanie na moje pytania :D . Rozumiem z tego, że mogę liczyć na pokrycie kosztów naprawiania tego błędu ...

koszty ubezpieczenia płaci inwestor w cenie za projekt, w cenie za nadzór ...

dla mnie jest to jasne, ze czas najwyższy zdjąc parasol ochronny z ubezpieczyciela i darowac mu własne pieniadze

No ale jakie są szanse na naprawę? Orientujesz się może? Wybacz, że tak Cię męczę ale jestem blondynką :D

:D nie szkodzi - po to tu jestem - ostatecznie ...:wink:

mozna na dwa sposoby - ściagnac więźbe i wylac wieniec ale będzie to kłopotliwe z wielu względów ... (ten garaz jest dobudowany do budynku ? czy wolnostojący ?)

lub opasac garaz jakąś metalową konstrukcją - która zgrabnie zaprojektowana moze uda sie schowac w warstwie elewacyjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Garaż jest przyległy do budynku, ma wspólną jedną ścianę z domem, pokryte są jednym dachem więc nie wyobrażam sobie zdejmowania dachu - to raczej wykluczone. Może ta opaska? Jutro zamierzam porazmawiać z panem projektantem-kierownikiem i zobaczę co on na to wszystko mi powie. Jeśli stwierdzi, że jest ok to zamówię opinię biegłego konstruktora? Gdzie szukać takiego specjalisty? W izbach budowlanych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż jest przyległy do budynku, ma wspólną jedną ścianę z domem, pokryte są jednym dachem więc nie wyobrażam sobie zdejmowania dachu - to raczej wykluczone. Może ta opaska?

w przypadku garazu dobudowanego - mysle ze wystarczy go opasac z trzech stron a końcówki zakotwić w ścianie budynku od wewnątrz

... Jutro zamierzam porazmawiać z panem projektantem-kierownikiem i zobaczę co on na to wszystko mi powie. Jeśli stwierdzi, że jest ok to zamówię opinię biegłego konstruktora? Gdzie szukać takiego specjalisty? W izbach budowlanych?

mozna zwrócic sie do Izb wskazanie jakiegoś doświadczonego konstruktora

ta więźba na garazu moze równie dobrze obyc sie bez wieńca i stać lata bez żadnych konsekwencji ...

jak równiez moze dojść do splotu kilku niekorzystnych czynników - jak w hali Katowickiej - duzy opad sniegu, ciepło od spodu, gdzies jakis brak śruby czy gwoździa, spory wiatr, itp

mysle, ze warto zeby to obejrzał ktos niezalezny w opiniowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy pojedynczy pręt fi 16 można uznać za wystarczające zazbrojenie słupków??

PN-B-03002:1999

6.3.5. Połączenie ścian ze stropami za pomocą łączników

Stropy i dachy na belkach drewnianych lub stalowych należy łączyć ze ścianami murowymi za pomocą łączników stalowych. Odległość pomiędzy łącznikami stalowymi powinna być nie większa niż 2,0 m. Łączniki stalowe powinny być zdolne do przeniesienia siły rozciągającej nie mniejszej niż 40 kN, i powinny być trwale połączone ze ścianą murową tak, aby mogły przenieść taką siłę.

jesli masz te słupki w odległości od siebie co 1,8 m a stal nie jest jakas wybrakowana to niepotrzebnie sie zamartwiasz :D

Brzoza, nie wystarczy znać nr normy, trzeba jeszcze rozumieć co jest w niej napisane. Albo nie zrozumiałeś pytania, albo nie rozumiesz odpowiedzi

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budulec, żeby coś prezentowac na forum budowlanym - nie wystarczy nadac sobie nicka "budulec".

Jestem po rozmowie z projektantem - kierownikiem: potwierdził, że ścianka kolankowa nad budynkiem jest wystarczająca (3 warstwy porotonu 24 P/W). Nad garażem pomyśli. Oby coś wymyślił. I tak skonsultuję to też z niezależnym ekspertem.

A co miał powiedzieć? Że jest idiotą???! :D

jesli uwazasz, ze jest inaczej niz powiedział projektant ... (ze ścianka kolankowa nad budynkiem nie jest wystarczajaca) to, zamiast go epitetowac - uzasadnij ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geno

prawdziwy Picasso z Ciebie :D

 

ta oszczędność kreski, pewne pociągnięcia, rewela :wink:

 

a tak serio, wydaje mi się, że gdy oczep/wieniec jest ciągły (po obwodzie), to nie wymaga żadnych słupków; w przypadku oddzielnych odcinków (zdaża się) - jak najbardziej słupki powinny być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę brzoza jakby nieco inna sprawa jest gdy mamy słupek przenoszacy moment ze składowej a inna jak sam wieniec.

tam jest murłata i obciązenia z pojednczych krokwi przejmuje ona, konstrukcja dachu - nie jest krokwiowa a płatwiowo kleszczowa

wg mnie przy domu mieszkalnym projektant nie popełnił błedu

przy garazu mozna podyskutowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę brzoza jakby nieco inna sprawa jest gdy mamy słupek przenoszacy moment ze składowej a inna jak sam wieniec.

tam jest murłata i obciązenia z pojednczych krokwi przejmuje ona, konstrukcja dachu - nie jest krokwiowa a płatwiowo kleszczowa

wg mnie przy domu mieszkalnym projektant nie popełnił błedu

przy garazu mozna podyskutowac

Murłata jest tam gdzie strzałka a moment największy tam gdzie zamocowanie. Tego,że mniejsze siły na ściance przy ukłedzie płatwiowo-kleszczowym to negował nie będę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edybre nie pisze mocowaniu murłaty

czy

1. lezy niczym nie przytwierdzona na sciance kolankowej

2. przymocowana do słupków przewleczonymi przez nią pretami fi 16 wystajacymi ponad słupki betonowe

 

ja podejrzewam pkt drugi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edybre nie pisze mocowaniu murłaty

czy

1. lezy niczym nie przytwierdzona na sciance kolankowej

2. przymocowana do słupków przewleczonymi przez nią pretami fi 16 wystajacymi ponad słupki betonowe

 

ja podejrzewam pkt drugi

 

Ten fakt nie ma nic wspólnego ze zginaniem ścianki kolankowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...