Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wieniec na ściance kolankowej


Edybre

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 110
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

owszem, ale przymocowana murłata moze pełnic funkcje belki oczepowej

Dla zginania ścianki kolankowej nie ma znaczenia co innego wieniec tak jak pisał aru ale nie przerwany dookoła , wtedy jakaś współpraca jest. Nie bardzo siedzę w tych tematach ale tak wynika z opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam:

mocowanie murłaty jest jak w pkt. 2, czyli poprzez wystające ze słupków gwintowane pręty fi 16 przewleczone przez murłatę. Miałam nadzieję właśnie, że częściowo murłata może przenosić obciązenia z krokwi.

 

aqep: raczej nie jesteś moim sąsiadem bo buduję się na działce mojej babci na miejscu starego domu więc obok nie ma żadnych budów - szkoda bo może poradziłbyś mi coś w realu :D

 

Jak można poprawić zbrojenie ścian garażu?[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam:

mocowanie murłaty jest jak w pkt. 2, czyli poprzez wystające ze słupków gwintowane pręty fi 16 przewleczone przez murłatę. Miałam nadzieję właśnie, że częściowo murłata może przenosić obciązenia z krokwi.

 

aqep: raczej nie jesteś moim sąsiadem bo buduję się na działce mojej babci na miejscu starego domu więc obok nie ma żadnych budów - szkoda bo może poradziłbyś mi coś w realu :D

 

Jak można poprawić zbrojenie ścian garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam:

mocowanie murłaty jest jak w pkt. 2, czyli poprzez wystające ze słupków gwintowane pręty fi 16 przewleczone przez murłatę. Miałam nadzieję właśnie, że częściowo murłata może przenosić obciązenia z krokwi.

 

ale że same słupki są niezbrojone to tak jakby ich nie było

 

z tego co zrozumiałem, śruba idzie od wieńca przez słupek do murłaty

o ile sam pręt siły by przeniósł to idąc przez środek słupka nic to nie daje jako ewentualne jego zbrojenie

ratuje trochę sytuację fakt, że jest zakotwiony niżej w wieńcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia mam ale nie mam pojęcia jak je tu wstawić :oops:

Wyglada to tak: dwa prostokąty przesunięte względem siebie: dom 12m na 8, garaż 4m na 11,5 (wymiary zewnętrzne). Na wspólnej ścianie opiera się więźba domu i garażu. Nad domem więźba kleszczowo-płatwiowa, nad garażem dach pulpitowy, murłaty 14/14, krokwie 8/16. Dom z porotonu 24 P/W, garaż z BK 24, na wyższej ścianie garażu cegły pod murłatą, na niższej tylko murłata zakotwiona za pomocą 1 metrowych szpilek ocynkowanych (nie wiem właściwie o jakim przekroju bo wykonawca sam kupił nie pytając nikogo o zdanie a na fakturze pisze: szpilka budowlana 10*100 ocynk) - jak teraz to widzę to mnie szlag trafia, ale na etapie budowy tego elementu miałąm poważne problemy zdrowotne, mąż cały czas ze mną w szpitalu więc nie mieliśmy głowy się zastanawiać. A potem do tego nie wracaliśmy, nie mając pojęcia, że wykonawca (mający nota bene uprawnieneia kierownika budowy) tak oleje tak ważny element konstrukcji.

I co teraz robić? z tego stresu już nie mogę spać. Dzisiaj ma zadzwonić kierownik z propozycją naprawy ale sama nie wiem, czy mu ufać dlatego proszę o wasze opinie.

Tylko proszę o konstruktywne propozycje a nie wypominanie, że trzeba pilnować. Czsami w życiu jest różnie i nie wszystko da się dopilnować. Zwłaszcza gdy chodzi o życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz watpliwosci to:

po 1 autor projektu lub osoba dokonujaca adaptacji na twoje zyczenie ma obowiazek sie pokazac na budowie i zobaczyc poprawnosc wykonania. Po 2 zglaszasz do nadzoru budowlanego zaistnialy fakt ale oni moga co nawyzej stwierdzic lub nie odstepstwa od projektu nie wnikajac w szczegoly techniczne( chyba ze trafisz na kogos kumatego kto podda w watpliowsc to co zobaczy). Po 3 niezalezna opinia techniczna- najlepiej z konkurencyjnej firmy, ktorej bedzie zalezalo by "pokazac" konkurencji jak sa ciency(dzieki temu jest szansa, ze beda dociekliwi- czasem na wyrost)...Przerabialem to wszystko u siebie i po tym co przeszedlem to co druga budowe powinni wstrzymac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To projekt indywidualny, w projekcie była konstrukcja krokwiowo-jętkowa ale cieśla zaproponował dodatkowe słupy (dokładniej to trzech fachowców od dachu z którymi rozmawiałam było zgodnych, że przy tym rozstawie słupy są niezbędne).

 

Kierownik budowy pojawił się na budowie, stwierdził, że konstrukcja i wykonanie ścian kolankowych w budynku jest poprawna. Co do garażu to zaproponował obejmy od góry przez mur i murłatę ale nie wiem, czy to faktycznie usztywni ścianę. Mam wrażenie, że to tylko mocniej przytwierdzi murłatę a nie o to chyba chodzi. A w ogóle kierownik powiedział mężowi, że żona czyta za dużo w internecie a teraz jest moda na wieńce ... :o

 

aqep: 1 i 2 punkt zrealizowałam, teraz pora na 3.

 

Może ktoś coś jeszcze podpowie. Opis sytuacji powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... cieśla zaproponował dodatkowe słupy (dokładniej to trzech fachowców od dachu z którymi rozmawiałam było zgodnych, że przy tym rozstawie słupy są niezbędne)...

uważam, ze mieli racje

...

Kierownik budowy pojawił się na budowie, stwierdził, że konstrukcja i wykonanie ścian kolankowych w budynku jest poprawna...

ja okresliłbym - ujdzie ... w tłumie ...

...

Co do garażu to zaproponował obejmy od góry przez mur i murłatę ale nie wiem, czy to faktycznie usztywni ścianę...

w tej sytuacji to najmniej uciążliwe i najmniej kosztowne "ratowanie sprawy"

...A w ogóle kierownik powiedział mężowi, że żona czyta za dużo w internecie a teraz jest moda na wieńce ... :o

...

oj tak ... :-?

 

 

w pełni sie z nim zgadzam ...

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzoza: zgadzasz się, że za dużo siedzę w Internecie czy że jest moda na wieńce :D

:D:D:D

moze w ten sposób to ujme ...

mężczyzna lepiej daje sobie rade zarówno jako szef kuchni, jak i na budowie ...

bo tu i tam mozna improwizowac ....

a dziewczyny sa za dokładne ... i za duza chca wiedziec ...:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...