Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

C.O. UKŁAD ZAMKNIETY - KOCIOŁ EKO-GR MĘTLIK :(


kaczorek.

Recommended Posts

oczywiscie ze uzna bo kociol pracuje w ukladzie otwartym :lol:

Dokładnie tak.

Jeżeli chodzi o przepychanie wody przez podłogówkę to na moje wyczucie (a jestem zaledwie domorosłym fachowcem) pompka da sobie radę bo musi. Pompy obiegowe nie służą do podnoszenia wody ale do wymuszenia jej ruchu - to takie wiatraczki do wody. Te pompy nie są szczelne - dmuchnijcie sobie z jednej czy drugiej strony. Jednak przy projektowaniu podłogówki trzeba pamiętać żeby pętle nie były horrendalnie długie bo wtedy woda popłynie sobie tymi krótszymi pętelkami. Oczywiście można wyregulować przepływy ale to nie zawsze zapewni sukces tzn odpowiednie ciepełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

oczywiscie ze uzna bo kociol pracuje w ukladzie otwartym :lol:

Dokładnie tak.

 

No, ale co z zaworem czterodrogowym ?

Ja przepraszam, że tak drążę, ale mnie ten temat trapi..

A swoją drogą, to chyba żaden z producentów nie przewidział takiego układu i sterowani nim. Chodzi mi o sterowanie pompami (dwiema) na obiegu pierwotnym (ukł. otwarty) i zamkniętym. Moim zdaniem ze sterownika kotłów powinny być trzy wyjścia na pompy:

1 na obieg pierwotny,

2 na co-obieg zamknięty,

3 na pompę cwu

U mnie to wygląda tak, że na przekaźniku jest spięta 1 z 2 i 1 z 3

Działa super, ale z kombinacjami a w zasadzie mogłoby być prościej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś po krótce mólby uściślić jakie korzyści płyną z układu zamkniętego? Wtedy będzie można wymiernie policzyć czy to wogóle ma ekonomiczne uzasadnienie?

Oczywiscie bezpieczeństwa zdrowia a nawet życia nie da się wycenić, ale np żywotnść pieca już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze uzna bo kociol pracuje w ukladzie otwartym :lol:

Dokładnie tak.

 

No, ale co z zaworem czterodrogowym ?

Ja przepraszam, że tak drążę, ale mnie ten temat trapi..

A swoją drogą, to chyba żaden z producentów nie przewidział takiego układu i sterowani nim. Chodzi mi o sterowanie pompami (dwiema) na obiegu pierwotnym (ukł. otwarty) i zamkniętym. Moim zdaniem ze sterownika kotłów powinny być trzy wyjścia na pompy:

1 na obieg pierwotny,

2 na co-obieg zamknięty,

3 na pompę cwu

U mnie to wygląda tak, że na przekaźniku jest spięta 1 z 2 i 1 z 3

Działa super, ale z kombinacjami a w zasadzie mogłoby być prościej

 

 

Obieg otwarty piec-wymiennik jest realizowany przez pompę która posiada własne sterowanie tylko temperaturą.Dopiero pompy CO i CW są sterowne ze sterownika kotła.

 

http://www.polimet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś po krótce mólby uściślić jakie korzyści płyną z układu zamkniętego? Wtedy będzie można wymiernie policzyć czy to wogóle ma ekonomiczne uzasadnienie?

Oczywiscie bezpieczeństwa zdrowia a nawet życia nie da się wycenić, ale np żywotnść pieca już tak.

Wg mnie korzyści na minus. Mogą być minusowe korzyści? :lol: :lol: :lol:

O życiu i zdrowiu wspomniałeś. Żywotność kotła w najlepszym wypadku skróci się trzykrotnie.

W najlepszym, bo już podczas pierwszego palenia może go trafić szlag nie wspominając o nas samych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś po krótce mólby uściślić jakie korzyści płyną z układu zamkniętego? Wtedy będzie można wymiernie policzyć czy to wogóle ma ekonomiczne uzasadnienie?

Oczywiscie bezpieczeństwa zdrowia a nawet życia nie da się wycenić, ale np żywotnść pieca już tak.

 

Jeśli kocioł w ukł. zamkniętym to korzyści takie jak pisze Janussz.

Jeśli kocioł w otwartym a inst. za wymiennikiem w zamkniętym to korzyścią jest to że trwałość inst wzrośnie przykładem może być to że woda nie ma kontaktu z atmosferą i nie ma zjawiska przenikania tlenu do instalacji a co za tym idzie zmniejszone niebezpieczeństwo korozji w instalacji, innym może być to że nie odparowuje woda z inst. i nie trzeba jej uzupełniać czyli nie doładowujesz kamienia kotłowego do inst. Czy są to korzyści finansowe przelicz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg otwarty piec-wymiennik jest realizowany przez pompę która posiada własne sterowanie tylko temperaturą.Dopiero pompy CO i CW są sterowne ze sterownika kotła.

 

http://www.polimet.pl

 

Nie widzę sensu.

Sterownik kotła pozwala mi ustawić temp załączenia pomp (co lub cwu).

To co Ty proponujesz, to dokupienie sterownika tylko dla pompy kocioł-wymiennik. Przykład:

Na sterowniku ustawiam sobie, że pompa (kocioł-wymiennik) ma się załączyć przy 60C (wiadomo dlaczego).

Po co wcześniej mam uruchamiać pompę co (we wtórnym układzie ustawioną np. na 45C) skoro i tak nie będzie czym grzać, bo wcześniej nie ruszyła pompa kocioł-wymiennik ?

Logicznym wydaje się takie połączenie pomp układu co i kocioł-wymiennik, żeby załączały się równocześnie według ustawień sterownika kotła.

Tylko, że wtedy na grzejnikach mamy coś około 60C. Zawsze.

Pytanie, jak zrobić tak, żeby na grzejniki szła temp. niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg otwarty piec-wymiennik jest realizowany przez pompę która posiada własne sterowanie tylko temperaturą.Dopiero pompy CO i CW są sterowne ze sterownika kotła.

 

http://www.polimet.pl

 

Nie widzę sensu.

Sterownik kotła pozwala mi ustawić temp załączenia pomp (co lub cwu).

To co Ty proponujesz, to dokupienie sterownika tylko dla pompy kocioł-wymiennik. Przykład:

Na sterowniku ustawiam sobie, że pompa (kocioł-wymiennik) ma się załączyć przy 60C (wiadomo dlaczego).

Po co wcześniej mam uruchamiać pompę co (we wtórnym układzie ustawioną np. na 45C) skoro i tak nie będzie czym grzać, bo wcześniej nie ruszyła pompa kocioł-wymiennik ?

Logicznym wydaje się takie połączenie pomp układu co i kocioł-wymiennik, żeby załączały się równocześnie według ustawień sterownika kotła.

Tylko, że wtedy na grzejnikach mamy coś około 60C. Zawsze.

Pytanie, jak zrobić tak, żeby na grzejniki szła temp. niższa.

 

Nie rozumiem czemu zawsze 60 st. przecierz temp. włączenia pompy można ustawić np. na 35 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu zawsze 60 st. przecierz temp. włączenia pompy można ustawić np. na 35 st.

 

Czyli dopuszczasz pracę kociołka od temp.35C ?

No tak, ale jak to się ma do temp. w jakiej powinien pracować kociołek -60C

 

Czyli tak- czekam aż woda w kotle będzie na 60C i dopiero wtedy mogę uruchomić pompę kocioł - wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu zawsze 60 st. przecierz temp. włączenia pompy można ustawić np. na 35 st.

 

Czyli dopuszczasz pracę kociołka od temp.35C ?

No tak, ale jak to się ma do temp. w jakiej powinien pracować kociołek -60C

 

Czyli tak- czekam aż woda w kotle będzie na 60C i dopiero wtedy mogę uruchomić pompę kocioł - wymiennik.

 

Nie dokońca o to mi chodzi. bo jeśli rozgrzejesz kocioł do 60 st i włączysz pompę to na kocioł wpłynie zimna woda gwałtownie go schładzając a jest to niezdrowe dla kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg otwarty piec-wymiennik jest realizowany przez pompę która posiada własne sterowanie tylko temperaturą.Dopiero pompy CO i CW są sterowne ze sterownika kotła.

 

http://www.polimet.pl

 

Nie widzę sensu.

Sterownik kotła pozwala mi ustawić temp załączenia pomp (co lub cwu).

To co Ty proponujesz, to dokupienie sterownika tylko dla pompy kocioł-wymiennik. Przykład:

Na sterowniku ustawiam sobie, że pompa (kocioł-wymiennik) ma się załączyć przy 60C (wiadomo dlaczego).

Po co wcześniej mam uruchamiać pompę co (we wtórnym układzie ustawioną np. na 45C) skoro i tak nie będzie czym grzać, bo wcześniej nie ruszyła pompa kocioł-wymiennik ?

Logicznym wydaje się takie połączenie pomp układu co i kocioł-wymiennik, żeby załączały się równocześnie według ustawień sterownika kotła.

Tylko, że wtedy na grzejnikach mamy coś około 60C. Zawsze.

Pytanie, jak zrobić tak, żeby na grzejniki szła temp. niższa.

 

No tak ale gdy sterownik kotła realizuje program"priorytet CW" to pompa kocioł-wymiennik zatrzyma się....

W układzie elektrycznym który proponujesz układ CW musiał by działać jeszcze przed wymiennikiem i wtedy będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dołączam się z takimi pytaniami.

Planuję również piec na ekogroszek, chcę żeby pracował w układzie otwartym z wymiennikiem (kami) płytowymi.

Rozumiem, że powinienem mieć 2 niezależne wymienniki płytowe do CO i CWU, czy tak ?

Jakiej mocy powinny być takie wymienniki, kocioł 25 kW, powierzchnia ogrzewana 160 m2 ?

I jeszcze jedno, czy przy układzie otwarto-zamkniętym (poprzez wymienniki) naczynie wzbiorcze do układu otwartego kotła powinno być też możliwie najwyżej, czy np. może być pod sufitem w kotłowni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale gdy sterownik kotła realizuje program"priorytet CW" to pompa kocioł-wymiennik zatrzyma się....

W układzie elektrycznym który proponujesz układ CW musiał by działać jeszcze przed wymiennikiem i wtedy będzie ok.

 

No i ja tak sobie pozwoliłem za radą instalatora tak zrobić.

Pompa kocioł-wymiennik chodzi zawsze (od określonej temp.) czy to zapotrzebowanie jest na cwu, czy na co.

Ważna uwaga - zasilanie zbiornika cwu odbywa się poprzez układ co-zamknięty. Po prostu gdy jest zapotrzebowanie cwu, to załącza się pompa cwu, otwiera elektrozawór i oczywiście chodzi pompa kocioł- wymiennik.

W przypadku gdy jest zapotrzebowanie na co, elektrozawór na nitce do cwu jest zamknięty, pompa cwu wyłączona, a włączona zostaje pompa co i oczywiście pompa kocioł - wymiennik.

Problem mam jedynie w czasie startu -kociołek potrafi się "wychłodzić" do 48st i dopiero po czasie dochodzi do 66. No i oczywiście z temp. zasilania podawaną na grzejniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dołączam się z takimi pytaniami.

Planuję również piec na ekogroszek, chcę żeby pracował w układzie otwartym z wymiennikiem (kami) płytowymi.

Rozumiem, że powinienem mieć 2 niezależne wymienniki płytowe do CO i CWU, czy tak ?

Jakiej mocy powinny być takie wymienniki, kocioł 25 kW, powierzchnia ogrzewana 160 m2 ?

I jeszcze jedno, czy przy układzie otwarto-zamkniętym (poprzez wymienniki) naczynie wzbiorcze do układu otwartego kotła powinno być też możliwie najwyżej, czy np. może być pod sufitem w kotłowni ?

 

Ja mam jak napisałem wyżej- za wymiennikiem.

Z zasilania grzejnikowego dałem nitkę z pompą i elektrozaworem zasilanie zbiornika cwu. kwestia zgrania pomp co i cwu, tak żeby chodziła tylko jedna z nich -zależnie od zapotrzebowania. No i oczywiście zablokowanie przepływu na nitce cwu (elektrozawór) gdy nie chcemy podgrzewać zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...