Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

C.O. UKŁAD ZAMKNIETY - KOCIOŁ EKO-GR MĘTLIK :(


kaczorek.

Recommended Posts

można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego 8)

 

tak wiem bo instalator o tym mowil ale zaznaczyl ze na wymmienniku sa rowniez straty a dobry wymiennik kosztuje w granicach 3 tys :o

 

Wymiennik na ok 30 kW można kupić na allegro za ok 500zł:

http://www.allegro.pl/item140702503_alfa_laval_wymiennik_ciepla_typ_cb26_24h.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dobra... nie rozpisujcie się juz ze tak nie powino byc bo ta kwestia jest juz zamknieta - MA BYC BEZPIECZNIE - czyli uklad otwarty i co dalej ...

 

co dalej ? dalej to musisz sie zastanowic czy robisz uklad utwarto zamkniety z wymiennikiem plytowym

czy ktos bedzie ci umial zrobic i ustawic instalacje otwarta z podlogowka

ja np w przyszlym roku zamiezam zrobic remont kuchni i lazienki i chce tam dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

 

hmm a ja slyszalem ze podlogówka w układzie otwartym nie ma sensu :-? ale czy tak jest ... dobrze by bylo jak by sie wypowiedzial jakis instalator

 

Robiłem instalacje z kotłami węglowymi z grzejnikami i podłogówką Dziąłają bardzo dobrze nie ma problemów a jest to zrobione tak.

Kocioł węglowy w układzie TYLKO OTWARTYM pompa obiegowa do tego zrobiony mieszacz składający się z pompy zaworu termostatycznego z kapilarą i termostatu zabezpieczającego przed przegrzaniem podłogówki. Zaletą tego systemu jest to że przy zmianie temperatury na kotle temp na podłogówkę jest cały czas jednakowa a dodatkowo przy niespodziewanym wzroście temp. na kotle nie ma niebezpieczeństwa przegrzania podłogi. Mozna to zrobić też jak radzą koledzy przez wymiennik wtedy instalacja będzie zabezpieczona przed dostępem tlenu, ale co do tego mam swoje zdanie bo często wycinam nawet ponad 30 letnie inst z rur stalowych i nie widzę tam żadnych śladów korozji. I pamiętaj węglówka w ukł zamkniętym to brak gwarancji.a i jeszcze jedno 25 stopni na podłogówke to nie za mało? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

 

hmm a ja slyszalem ze podlogówka w układzie otwartym nie ma sensu :-? ale czy tak jest ... dobrze by bylo jak by sie wypowiedzial jakis instalator

 

 

ja mam podłogówkę na układzie otwartym i nie mam żadnych problemów. mój instalator nawet nie wspomiał że mogą jakieś byc. Myślę że to kwestia umiejętności instalatora żeby wszystko działało ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można pogodzić uykład otwarty z układem zamkniętym wtedy piec byłby zainstalowany w układzie otwartym i poprzez płytowy wymiennik ciepła energia cieplna była by przekazywana do układu zamkniętego ciśnieniowego 8)

 

tak wiem bo instalator o tym mowil ale zaznaczyl ze na wymmienniku sa rowniez straty a dobry wymiennik kosztuje w granicach 3 tys :o

 

Wymiennik na ok 30 kW można kupić na allegro za ok 500zł:

http://www.allegro.pl/item140702503_alfa_laval_wymiennik_ciepla_typ_cb26_24h.html

Z tym akurat bym się dobrze zastanowił...brak informacji ile płyt, zdjęcie naklejki informacyjnej niewyraźne...

Dobrany wymiennik to koszt ok. 600-650 zł, do tego śrubunki, pompa itp 1000-1500zł w zależności od dodatków.Włącznie ze sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dac podlogowke uklad zostawie otwarty i nie przewiduje zadnych problemow 8)

 

hmm a ja slyszalem ze podlogówka w układzie otwartym nie ma sensu :-? ale czy tak jest ... dobrze by bylo jak by sie wypowiedzial jakis instalator

Jeśli ktoś Ci tak powie zapytaj "dlaczego"? i nie dla odpowiedzi" bo nie", tylko konkrety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uprzesz się na układ zamknięty, to po jednej stronie :kocioł, naczynie przelewowe, pompa, zawory automatyka kotła.

A po drugiej cała reszta.

 

nie no... juz napisalem ze uklad bedzie otwarty.

rozumeim ze podlogówke trzeba podlaczyc w ukladzie zamknietym poprzez wymiennik.

pytanie teraz co z kaloryferami czy tez w ukladzie zamknietym za wymiennikiem czy w ukladzie otwartym pieca i czy jak podlaczy sie to w ten sposob czy tego nie trafi za 3 lata ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie rozumiesz

albo cała instalacja przez wymiennik albo cała otwarta

nie ma sesu oddzielac tylko podlogowke przez wymiennik

z tego co wiem cala checa z podlogowka polega na tym ze nie moze miec za wysokiej temp a tak pozatym podlogowka to taki wielki grzejnik tylko lezacy poziomo - zadne czary

trzeba prawidlowo zaprojektowac instalacje odpowiednio dobrac przekroje i tyle - jak niemasz o tym pojecia to znajdz instalatora ktory podejmie sie tego albo doedukuj sie sam i szczerze odradzam instalatora ktory sam proponuje uklad zamkniety bez wymiennika a za wymiennik zada 3000zł

jesli bedziesz mial watpliwosci co do instalatora popros o schemat instalacji jaki chce zalozyc i wklej go na forum

jest tu kilku naprawde swietnych fachowcow i sprzawdza ci to co chce ci zalozyc instalator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie robię podłogówke i grzejniki na układzie otwartym. Nie boję się o korozję - w końcu można dodać jakiegoś tam inhibtora i to powinno ją ograniczyć. Jak zrobisz zamknięty i zobaczy to serwis kotła to masz po gwarancji. Przedstawiciel producenta kotłów mówił że dla niego ważne są 2 rzeczy: układ otwarty i zawór 3 lub 4 drożny do ochrony przed zimnym powrotem. Jak to jest to nie ma problemów z gwarancją. Nie rozumiem dlaczego podłogówka ma być nieskuteczna na układzie otwartym. No chyba że dajesz 25 deg C na zasilaniu - wtedy z pewnością nie dogrzejesz. Zakłada się, że max temperatura na powierzchni podłogówki to 29 degC a żeby ją uzyskać to trzeba zasilić raczej wyższą temperaturą. Teoria mówi, że nie należy puszczać wody cieplejszej niż 50-55 degC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym akurat bym się dobrze zastanowił...brak informacji ile płyt, zdjęcie naklejki informacyjnej niewyraźne...

Dobrany wymiennik to koszt ok. 600-650 zł, do tego śrubunki, pompa itp 1000-1500zł w zależności od dodatków.Włącznie ze sterownikiem.

 

Eee... To tylko przykład był.

Co do ceny to strzał w dziesiątkę- właśnie tyle mnie to wyszło :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiciel producenta kotłów mówił że dla niego ważne są 2 rzeczy: układ otwarty i zawór 3 lub 4 drożny do ochrony przed zimnym powrotem. Jak to jest to nie ma problemów z gwarancją.

 

Hmm.. A co jeśli ktoś ma wymiennik ?

Uzna gwarancje, czy nie ?

 

oczywiscie ze uzna bo kociol pracuje w ukladzie otwartym :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem wam jaki jest problem z podłogówką i układem otwartym,poprostu opór podłogówki jest większy niż wysokość naczynia wzbiorczego i dzieje się tak że pompa nie jest w stanie przepchnąć obwodu rury ,należy odpowiednio połączyć naczynie :lol:

kolega się nie podśmiechuje :wink: (przepraszam) tylko napisze jak odpowiednio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo jeszcze ciekawa wypowiedz znalazlem na innym forum dotyczaca instalacji pieca na paliwa stale w ukladzie zamknietym

 

user sekom napisal

Witam, jestem również producentem takich kotłów.

 

Jeżeli chodzi o instalację, to musi być otwarta, tego wymagają Polskie Normy i bezpieczeństwo. Teoretycznie mogę powiedzieć, że kocioł z podajnikiem nie powinien zagotować wody, ale z doświadczenia z klientem (do dzisiaj nie wiem jakim cudem zagotował wodę, ale stało się, uszkodził sterownik) wiem, że jest to możliwe. Wytłumaczę Ci dlaczego należy instalować kocioł w instalację otwartą, nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Względy bezpieczeństwa pomijam całkowicie jak i wymogi Polskich Norm, bo do większości i tak to nie trafia.

 

Jeżeli zainstalujesz kocioł na paliwa stałe w układ zamknięty, licz się z tym, że kocioł szybciej skończy żywot. Dlaczego?? Otóż w instalacji otwartej kocioł pracuje pod naturalnym ciśnieniem, zależnym od wysokości słupa wody, z regoły około 0,5 - 0,8 bar, dzięki temu nie pracują spawy. W instalacji zamkniętej ciśnienie jest wyższe, a przy rozpalaniu przekracza 1 bar. Kotły są badane na 3 bary (lub jak wolisz atmosfery), mogą chodzić w domu do ciśnienia 1,5 bara. W instalacji zamkniętej ta wartość jest przekraczana, przez co spawy mocniej pracują, co za 8lat może spowodować rozciek, albo gdy zagotujesz wodę odrazu załatwisz kocioł. Inaczej mówiąc do instalacji zamkniętej teoretycznie nadaje się kocioł spawany na okrągło, bo w takim spawy pracują najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...