Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

C.O. UKŁAD ZAMKNIETY - KOCIOŁ EKO-GR MĘTLIK :(


kaczorek.

Recommended Posts

ja tez poskladalem taka instalacie a czy dobrze ?

sterowanie rozwiazalem tak

1.uklad otwarty

-piec weglowy 10 kw

- pompa "a"naczynie wyrownawcze

-wymiennik 15 kw

 

2. uklad zamkniety

-piec gazowy 2 funkcie

-pompa "b"w piecu orginalna

-pompa "c" dodatkowa

-wymiennik w/w

-instalacia do co

pompa "a" i "c" pracuja jednoczesnie w momencie palenia w weglowym .piec gazowy wlaczona tylko funkcja cw

pompy a i c sterowane sa włacznikiem temperaturowym np. 30 sto.

w momencie uzywania wegluwki pompa "b" obsluguje tylko cw

mam nadzieje ze jest ok bo proba dopiero w sobote

 

 

'b

 

 

 

 

 

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

greg98 wszystko fajnie tylko poco jak dales 2 pompe wsadziles elektrozawor ? to nieco przerost tresci nad forma

zregoly daje sie albo zawor albo 2 pompe

 

Dlatego, że sama pompa nie stanowi oporu i póki nie było elektrozaworu, to woda skracała sobie obieg grzejąc mi w kółko cwu, a na grzejniki jak szła, to marna resztka.

Zresztą to się zgadza także u kolegi, który nie ma odcięcia nitki cwu woda w zbiorniku pulsuje mu od 40 do 60st, bez żadnego wpływu ustawień na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg98 wszystko fajnie tylko poco jak dales 2 pompe wsadziles elektrozawor ? to nieco przerost tresci nad forma

zregoly daje sie albo zawor albo 2 pompe

 

Dlatego, że sama pompa nie stanowi oporu i póki nie było elektrozaworu, to woda skracała sobie obieg grzejąc mi w kółko cwu, a na grzejniki jak szła, to marna resztka.

Zresztą to się zgadza także u kolegi, który nie ma odcięcia nitki cwu woda w zbiorniku pulsuje mu od 40 do 60st, bez żadnego wpływu ustawień na kotle.

 

Dwie pompy równolegle przy każdej zawór zwrotny i on da ci ten opór o którym piszesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to juz zupełnie nic nie wiem :(

 

ale zauwazyłem pare fajnych pytań

1. czy grzanie cwu odbywa sie tez przez wymiennik ?

bo (sry) ktoś napisł ze ma w ukladzie zamknietym :o

2.czy w przypadku ukladu otwartego- pieca naczynie wzbiorcze moze być w kotłowni przy suficie ???

 

1.cwu mozesz se podlaczyc dowolnie albo przez wymiennik albo bezposrednio do pieca czyli w ukladzie otwartym

 

2.naczynie wzbiorcze powinno byc jak najwyzej ale moze byc w kotlowni w tym przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dasz jeszcze zawor zwrotny nie równolegle z pompa tylko w szereg za pompa :D a do tego jak zastosujesz sprężynowy zawor zwrotny to wychamujesz resztkowy obieg grawitacyjny :lol:

 

elektrozawor jest drogi i zawodny :cry: ale jak go juz dales to 2 pompa jest niepotrzebna

 

 

. Chodziło mi o wyjaśnienie jak zrobić by nie stosować elektrozaworu a uniknąć odwrócenia obiegu przez pompę c.o. gdy włączy się pompa ładująca zasobnik to miałem na myśli. Oczywiście pompa na c.o. na obejściu z zaworem różnicowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wyjaśnienie jak zrobić by nie stosować elektrozaworu a uniknąć odwrócenia obiegu przez pompę c.o. gdy włączy się pompa ładująca zasobnik to miałem na myśli. Oczywiście pompa na c.o. na obejściu z zaworem różnicowym.

 

No, nie bardzo. Ja nie walczyłem z odwrotnością obiegu, tylko ze skróconym obiegiem (przez zbiornik). Po prostu mam w obieg co wpięty obieg do cwu. Woda grzewcza krążąc wybiera krótszą drogę i idzie przez cwu, bo sama pompa do ładowania zbiornika nie stanowi oporu. Stąd pojawił się pomysł elektrozaworu odcinającego (gdy nie ma zapotrzebowania cwu) krótszą pętlę cwu. W przypadku grzania co cała woda musi płynąć wtedy przez grzejniki.

Ot i tyle. Zawory zwrotne są oczywiście potrzebne, ale nie do całkowitego zamknięcia przepływu.

Układ wygląda tak:

 

http://image59.webshots.com/159/1/70/47/2721170470047373709ueoEFX_ph.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...