Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy solary ogrzeja dom???


krobi

Recommended Posts

Czytałem kiedyś o czymś takim zrobionym gdzieś pod Gdańskiem. Na , prawie na całej południowej połaci dachu zbudowany był kolektor powietrzny. Był on tak zbudowany, że ponad kolektorami i pomiędzy nimi są odstępy. Połączenia pomiędzy nimi były izolowane. Wewnątrz budowa to podwójna szyba, warstwa powietrza, gruba blacha miedziana malowana na czarno, pod tym wszystkim ocieplenie z wełny mineralnej, boki też izolowane. Na dachu pod kolektorami czarna papa. System tak działa, tak: powietrze jest zasysane do układu przy rynnie poprzez podbitkę, dalej 1cm szparą pomiędzy deskowaniem a ociepleniem i dopiero to powietrze wstępnie ogrzane trafiało do kolektorów. System miał jescze kilka kolektorów na zachodniej ścianie. Wszystko było zaprojektowane przez fachowców i funkcjonowało w dzień, za pomocą wentylatora o mocy 14W. Można było to wszystko sterować przepustnicami i powietrze można było kierować w różnych kierunkach specjalnie utworzonymi izolowanymi kanałami. Aż się wierzyć nie chce, że za tak małe pieniądze można ogrzać całkiem spory dom. Druga sprawa to naprawdę słoneczna działka. Cały system działał nawet przy niskich temperaturach ujemnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagmor napisał

Aż się wierzyć nie chce, że za tak małe pieniądze można ogrzać całkiem spory dom.

ZA niewielkie pieniądze to może grzeje, ale zbuduj najpierw coś takiego. To sa ogromne pieniądze jak chce sie kupić tyle kolektorów. Chyba, że jesteś pomysłowy Dobromir albo Adam Słodowy :lol:

Generalnie za kupowane na rynku kolektory można ogrzać dom przez kilkanaście lat wydając te same pieniądze np. na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ogrzejesz domu solarami :-( , jedynie to przy bardzo umiejętnym dobraniu solarów (ich powierzchnia, typ, sprawność) można próbować włączyć je w system ogrzewania podłogowego jako że podłogówka nie potrzebuje aż tak wysokich tempratur co tradycyjne grzejniki żeby grzać. Ten system (grzanie podłogówką) może sie sprawdzić w okresie wiosna, jesień kiedy wystarcza tylko "podgrzewanie" domu. Zaś jeśli chodzi o zasadnicze ogrzewanie to niestety w zimie nie ogrzejesz tym domu lecz możesz wykorzystać energię solarów do podgrzewania na wstępie (tuż po uruchomieniu) wody powracającej z układu C.O. ponieważ później woda i tak osiąga większą temperaturę niż jest w układzie solarnym.

Przy bardzo rozbudowanym układzie solarnym (duż ilość kolektorów) istnieje zapewne możliwość (pod)grzania C.O. ale powstaje wtedy problem co zrobić z ciepłem w lecie... - niestety nie da się nadmiaru posbyć w prosty sposób .

Reasumując nie nastawiaj się na ogrzewanie solarami domu bo to w naszej szerokości geograficznej jest trudne do zrealizowania.

Celowo pominąłem aspekt ekonomiczny bo przy jego uwzględnieniu rzecz wydaje się irracjonalna zważywszy na to że samo podgrzewanie wody poprzez solary jest na granicy opłacalności tejże inwestycji - wystarczy przeglądnąć posty Forumowiczów w wątkach dotyczących solarów w których jest tyle głosów za jak i przeciw ;-)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ogrzejesz domu solarami :-( , jedynie to przy bardzo umiejętnym dobraniu solarów (ich powierzchnia, typ, sprawność) można próbować włączyć je w system ogrzewania podłogowego jako że podłogówka nie potrzebuje aż tak wysokich tempratur co tradycyjne grzejniki żeby grzać. Ten system (grzanie podłogówką) może sie sprawdzić w okresie wiosna, jesień kiedy wystarcza tylko "podgrzewanie" domu. Zaś jeśli chodzi o zasadnicze ogrzewanie to niestety w zimie nie ogrzejesz tym domu lecz możesz wykorzystać energię solarów do podgrzewania na wstępie (tuż po uruchomieniu) wody powracającej z układu C.O. ponieważ później woda i tak osiąga większą temperaturę niż jest w układzie solarnym.

Przy bardzo rozbudowanym układzie solarnym (duż ilość kolektorów) istnieje zapewne możliwość (pod)grzania C.O. ale powstaje wtedy problem co zrobić z ciepłem w lecie... - niestety nie da się nadmiaru posbyć w prosty sposób .

Reasumując nie nastawiaj się na ogrzewanie solarami domu bo to w naszej szerokości geograficznej jest trudne do zrealizowania.

Celowo pominąłem aspekt ekonomiczny bo przy jego uwzględnieniu rzecz wydaje się irracjonalna zważywszy na to że samo podgrzewanie wody poprzez solary jest na granicy opłacalności tejże inwestycji - wystarczy przeglądnąć posty Forumowiczów w wątkach dotyczących solarów w których jest tyle głosów za jak i przeciw ;-)...

 

 

Dom 3 litrowy ogrzeje :)

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szanowna Sylwuniu na początek tak.

Kupilem caly pakiet czyli piec kondensacyjny do podłogówki inny jest poprostu nie ekonomiczny,5 sztuk kolektorow slonecznych przystosowanych do instalacji nie tylko przygotowania ciepłej wody ale rownież ogrzewania i zbiornik na 800 litrow wody ,500 litrów zewnętrzny a w srodku 300.Więc cene moglem negocjować.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam

Mam solary 8 m2 - stwierdzam, że nie są w stanie ogrzać zimą CWU i domu, ale nieźle w tym pomagają (w słoneczne dni podnoszą temperaturę w 300l zbiorniku CWU o nawet kilkanaście st.C. Jednak jeśli ktoś remontuje lub buduje dom to " zdecydowanie" proponuję zrobić tani GWC pod ociepleniem podłogi (np pod płytą budynku 3 obwody po 15 mb rozłożonej rury pcv - 100 z wlotem od zachodniej strony domu i wylotem pod kominkiem). Jest to wyjątkowo tani system, który potrafi za darmo podgrzać powietrze wpadające do domu nawet o kilkadziesiąt st.C. zimą oraz skutecznie go schłodzić w letnie upały. Pod swoją płytą nie mam takiego systemu lecz jego namiastkę, jednak jego sprawność jest dla mnie "SZOKUJąCA", więcej w postach na str

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=97510[/u][/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskawlifikacja - żywotność 15 lat, chyba nie zwróci się (te z cieszyn...)

Piszą o minimum 15 latach.

Wszystko zależy od warunków eksploatacji (np. przegrzewaniu kolektorów).

Słabym elementem jest lakier absorbcyjny.

Nie wiem jeszcze po ile je produkują , ale cena w e-bay jest powalająca : 3615 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam solary 8 m2 - stwierdzam, że nie są w stanie ogrzać zimą CWU i domu, ale nieźle w tym pomagają (w słoneczne dni podnoszą temperaturę w 300l zbiorniku CWU o nawet kilkanaście st.C.

Myślałem tutaj o kolektorach powietrznych, potrafiących pracować skutecznie w znacznie niższych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...