Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy ktoś mieszkał pod folią?


monika_l

Recommended Posts

Muszę poprawiać ocieplenie dachu. Jeszcze przed zimą chcę rozkręcić k-g na skosach dachu, żeby ułożyć 10cm wełnyw poziomie. Wolałabym, aby nowe płyty były nakręcane ponownie dopiero na wiosnę /można szlifować na podwórku/. Teraz natomiast poprawiłabym folię paroprzepuszczalną /jest obcięta około 15 cm ponad murłatą/ i dociepliła krokwie.

 

Czy ktoś może mi podpowiedzieć w jaki sposób ma mocowaną folię do murłaty? Mam dach kryty gontem i płtą OSB. Folię witroszczelną mam ułożoną pomiędzy krokwiami. Wełna i folia wystają ponad murłatą na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do folii paroprzepuszczalnej, to ona nie ma byc mocowana do murlaty, ale ma byc spuszczona wzdluz cale dlugosci krokwi a na koncu wypuszczona NA pas nadrynnowy. To taka obrobka blacharska, ktora biegnie wzdluz calego okapu na kocach krokwii, Jest zgieta w kacie rozwartym, tak zeby jedna jej plaszczyzna byla rownolegla do powierzchni krokwi a druga byla wpuszczona do rynny. Folie paroprzepuszczalna wywija sie na ten pas ze sporym zakladem a najlepiej to przykleic jej brzeg do pas andrynnowego. Dzieki temu jakakolwiek woda, ktora dostanie sie pod dachowki, czy to z kondensacji, czy ze sniegu wcisnietego pomiedzy nieszczelne zamki dachowek, splynie sobie grzecznie do rynny, a nie zamoczy ocieplenia, podbitki, czy elewcji.

Co do welny, to powinna ona okalac murlate tak, aby od zewnatrz i wewnatrz muru byla welna. Od wewnatrz powinna sie ta welna prawie licowac ze sciana. Prawie to znaczy nalezy zostawic miesjsce na przykrecenie plyty G-K. Folie zas pzryklejamy do brzegu profila, do ktorego przykrecamy pozniej Plyte G-K.

Aha jeszcze jedno, Folia paroszczelna ma byc od strony pomieszczenia, a paroprzepuszczalna od strony pokrycia( a wlasciwie to na plytach OSB. Chociaz te plyty chyba nie maja wlasciwosci przepuszczania pary i pewnie wystarczylaby zwykla papa albo folia, ktora ochroni te plyty przed woda. Pamietaj koniecznie o tym, ze miedzy welna a plytami OSB musi byc zachowana szczelina wenylacyjna.

 

Pozdrawiam

Jankes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelina na szczęście jest. Czy dobrze zrozumiałam - folia powinna biec do końca dachu /aż do rynny/, wełna powinna otulać murłatę. Czy w takim razie wełna od zewnętrznej strony murłaty styka się bezpośrednio z powietrzem z dworu?

 

W jaki sposób można w yeliminować "podwiewanie" wiatru do wewnątrz? Tylko przez dokładne docięcie wełny? Ja myślałam, że to zadanie folii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, folia wierzchniego krycia powinna schodzic az do rynny.

A Welna powinna otulac murlate. Zadaniem folii nie jest zabezpieczenie welny przed"podwiewaniem" ale przed wilgocia z opadow, ktora dostanie sie pod pokrycie dachowe i moglaby to folie zawilgocic. Co do tego jak zabezpieczyc welne od zewnatrz. Jesli sciana jest dwuwarstwowa, to ocieplenie nalezy dociagnac do jakichs 8-10 centymetrow ponizej Twojej plyty OSB a reszte zalatwi podnitka. Chyba, ze masz nadbitke na krokwiach, to wtedy ciagniesz ocieplenie tak wysoko az zrowna sie z gorna powierzchnia wleny z polaci dachowej, tak aby nie zaslonic szczeliny wentylacyjnej. Jesli sciana jest jednowarstwowa,nalezy ostatnia wartwe wymurowac z duzo cienszego bloczka/pustaka no 11cm, ktory bedzie siegal tak aby tylko zostawic szczeline dla wentlacji welny przestrzen miedzy murlata a tymze bloczkiem/pustakiem wypelnic welna w celu ocieplenia tejze.

Pozdrawiam

Jankes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...