Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do Agnieszki i Wicka dziennika komentarze


wicekK

Recommended Posts

Wybraliśmy projekt gotowy i na dzień dobry ma tylko przewidziane doprowadzenie powietrza do kominka zewnątrz budynku. Interesuje mnie, gdzie będziesz miał czerpnie powietrza do reku?

Do dziś planowałem czerpnię naścienną , w niej zamocowana chłodnica połączona z wymiennikiem w studni .

Obecnie zastanawiam się nad zakopaniem w ziemi około 100 m ( może więcej ) pexa , napełnienie go roztworem glokolu .To podepnę do chłodnicy .

Idea jest taka : robię czerpnię z chłodnicą i wymiennikiem gruntowym - coś w rodzaju wymiennika poziomego jak w pompie ciepła . Zimą ( dla temp poniżej +5 C) i latem ( powyżej +20 C) pompka obiegowa przetłacza w obiegu wymiennik gruntowy-> chłodnica ->wymiennik gruntowy roztwór glikolu .Zasysane do reku powietrze ( latem z bypasem - co daje coś w rodzaju klimy ) ogrzewa się lub oziębia .W zakresie od +5 do +20 pompka obiegowa nie działa i do reku wpada powietrze jak na dworze .W ten sposób unikam robienia dwóch czerpni - co przy GWC jest niezbędne .

Cały czas jednak myślę o zwykłym GWC rurowym .

Muszę to wszystko przliczyć i przemyśleć .

Studnię , jako wymiennik gruntowy , chyba sobie daruję - policzyłem bilans i przy dużych mrozach mogę ją zamrozić .

Zakopanie 100 m pexa wyjdzie chyba taniej niż studnia .

Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 345
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

My też się mocno zastanawiamy nad GWC. Jak mam więcej czasu to próbuję przebrnąć przez wypowiedzi na ten temat z forum. Problem w tym, że jest tego bardzo dużo i zazwyczaj prędzej czy później robi się z tego dyskusja na temat wyższości świąte Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiejnocy (to tak a propos świąt). Przydałaby się dodatkowa funkcja w wyszukiwarce typu: szukaj samą esencję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zapeszac ale raczej z kredytem się wyrobię .

A z ciekawości - jakie warunki dają teraz banki .

Ja biorę w złotówkach i powinienem dostać na 5-5,1% , prowizja poniżej 1% .

Dziś odbyłem rozmowę , dałem całą nasę kwitów (akt notarialny , wuciąg z KW , regony , nipy , wpisy do ewidencji , kopie pitów , zaświadczenia o niezaleganiu , kopie dowodów os i praw jazdy , pozwolenie na budowę , projekt - może coś przeoczyłem ) , na pojutrze mam zrobić kosztorys i harmonogram prac .

Sądzę że zaraz po świętach kredycik będzie .

Pierwszą transzę też mogę uruchomić jeszcze w tym roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my w pko bp dostaliśmy marże 0,66 prowizja 0,3, wkład własny 21% kredyt 260 tyś. Warunki takie dostaliśmy dlatego że wzieliśmyubezpieczenie od utraty pracy, cholernie drogie, ale rata bez niego jest paradoksalnie wyższ, bo wtedy nie dostalibyśmy takiej marży, ani prowizji. Prowizja mogła być zerowa, ale wtedy marża wyższa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Co ja widzę.U Ciebie robota ruszyła z kopyta.Ja miałam spotkanie z ekipą teraz czekam na wycenę.Z nimi przyszedł kierownik budowy i krzyknął zawrotną kwtę 3 tys.Na budowę będzie wpadał jak będzie odbiór poszczególnych etapów.Nie zrobił na mnie dobrego wrażenia a na dodatek jechało od niego gorzałą.Ile płacisz swojemu kierownikowi.Jaką studnię będziesz robił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 3 tys za kierbuda to nie mało - ja swojemu będę płacił 4*400 zł ( po każdym etapie budowy ) . Wrażenie wywarł na mnie pozyrywne , uważnie przejrzał projekt , zaproponował kilka drobnych zmain ( np zmiana wszystkich stropów na teriva ) .Pokazał też mi ( byłem u niego w domu ) jedną ciekawą , mało popularną rzecz - skosy i strop poddasza betonowe ( żadnych gips kartonów ) .

Jeżeli chodzi o studnię - chwilowo zrezygnowałem z kręgowej , będzie wiercona fi 100 ( pompa utopiona w studni ) .Tu też studniarz mnie przekonał . Na czas budowy można kupić taką za 100-150 zł . Docelowo niestety około 1500-2000 , ale za to podobno nie ma problemów z zapowietrzaniem , opadaniem lustra , wydajnością , zimą pompa nie zamarza , nie słychać w domu charakterystycznego dźwięku pracy pompy itp .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałam utopioną Grundfosa ale przy wyjściu z kregu trzeba to izolować jak również całą długość rury idącą do domu.Mimo wszystko takie drobne drgania są wyczuwalne.Z lustrem wody też nie miałam nigdy problemów.Siedem lat działała bez jakichkolwik napraw.

Czy mam rozumieć ,że strop zmieniacie bez nanoszenia tych zmian w projekcie?

Mnie za taka zmiane architet krzyknął 1200 zł.

A mozesz poratować namiarem na tego kierownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałam utopioną Grundfosa ale przy wyjściu z kregu trzeba to izolować jak również całą długość rury idącą do domu.Mimo wszystko takie drobne drgania są wyczuwalne.Z lustrem wody też nie miałam nigdy problemów.Siedem lat działała bez jakichkolwik napraw..

No to mnie utwierdziłaś w słuszności podjętej decyzji .

Czy mam rozumieć ,że strop zmieniacie bez nanoszenia tych zmian w projekcie?

Mnie za taka zmiane architet krzyknął 1200 zł.

Mój kierbud stwierdził że mi wszystkie lane stropy przeliczy na teriva - bez żadnych zmain w projekcie .

Jeżeli zaś chodzi o strop nad poddaszem to muszę to przemyśleć i jednak zapytać architekta . Sądzę jednak że w razie czego nie powinien robić problemów , ściany i fundamenty wytrzymają - muszę tylko (według kierownika) jedną wewnętrzną ściankę działową zamienić na nośną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sprawie studni. Rozumiem, że głębokość 15 m to na razie.

 

Bo nam ludzie, od których kupowaliśmy działkę mówili, że budując musieli robić drugą studnię, głębszą , bo dużo ludzi ma tu stare nieszczelne szamba, poza tym woda lubi wysychać latem.

Ja rozmawiałem ze studniarzem i ten stwierdził że na głebokości 13-15 m jest najlepsza woda . Człowiek jest miejscowy ( mieszka przy Czwartaków) , kręcił w tym rejonie większość studni i zna teren jak własną kieszeń .

Gdyby trzeba było głębiej to tylko dla niego lepiej - więcej kaski za studnię .

Podobno na głębszych pokładach woda jestbardziej żelazowo/manganowa i należało by zamontować filtry . Z poziomu 15 m jest przyzwoita ( co nie znaczy że bez dodatków soli ) .

Ja na temat wody z ludźmi w zasadzie nie rozmawiałem - wydaje mi się jednak że miejscowy studniarz jest wystarczającym źródłem informacji .

Jeżeli chodzi o te szamba - wydaje mi się że woda po przejściu 15 m piasków , iłów , glinek i czego tam jeszcze jest przefiltrowana w przyzwoitym stopniu - dla pewności może zaniosę próbkę do SANEPIDU i zlecę badanie .

Tymczasem woda będzie do budowy .

Zakładam jednak że jest to ujęcie docelowe i wody brakować nie powinno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. powtarzam tylko opinię właścicieli, którzy musieli robić studnię 2 raz. Ja na osiedlu za płotem mam też wodę z ujęcia własnego (nie wiem jaka głębokość) i jest bardzo w porządku :) . Nie ma porównania do wodociągówki z centrum i ursynowa, gdzie mieszkałem wcześniej. Ja nawet uważam, że jest lepsza od oligocenki, po którą przez parę lat regularnie musiałem pomykać z baniaczkami do ujęcia. Na początku tylko woda zalatywała jakby ropą, ale to pdobno instalacja się czyściła, teraz jest ok.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest taki :

Poniedziałek 9.00 ekipa pojawia się na działce , przenoszą punkty wytyczone przez geodetę , wyznaczają miejsce na wykop pod piwniczkę .

O godzinie 10.00 ma przyjechać pan koparkowy i będzie kopał dziurę w ziemi - będzie tego około 3,5 m szerokości , 11 m ługości i na głębokość około 2 m .

Ekopa , mam nadzieję , w międzyczasie zacznie kopać pod ławy na bokach .

A właśnie wykonałem tel do kierbuda - ten też o 9 się pojawi .

Jedno co mnie martwi to to że materiały zamiat w styczniu stanieć , od 1 lutego mają znowu drożeć .

Beton B20 we wrześniu kosztował około 170 zł netto/m3 , teraz kosztuje nawet 210 , a za chwilę drożeje kruszywo i bedzie jeszcze drożej .

Beton komórkowy z 7 na 7,50 itd .

Zaczynam rozmawiać o zakupie przed podwyżką i zostawieniu materiałów w składzie . Część się uda - a co do reszty , żeby się zbyt nie denerwować , to nie należy pamiętać ceny przed podwyżką . Tylko mi się chałupka coraz droższa robi - a kaski jakby zbytnio nie przybywa .

Ale jakoś to będzie .

Najważniejsze to zacząć i do przodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wicek gratuluje tak szybkiego ruszenia z kopyta :)

Czyzby kierbud byl ten sam co u nas? bardzo podobnie przebiegała nasza pierwsza rozmowa :)

 

Mam ogromna prosbe, podaj mi na PW koszt wiercenia studni i namiary na studniarza. Wlasnie poszukujemy zeby zrobic studnie glebinowa (u nas podobno woda jest na poziomie 16-20 m ppt).

Czy brales rozdzkarza zeby znalazl najlepszy punkt do wiercenia?

A moze masz na takowego namiar?

Bede wdzieczna za pomoc.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...