Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

porotherm


Recommended Posts

Przeczytałam w ostatnim numerze Muratora wyliczenia przedstawiciela Wienerbergera, że zmniejszenie współczynnika U o 0,01 W/mkwxK daje roczne oszczędności na ogrzewaniu domu o pow. 150mkw w wysokości 16zł. To oznaczałoby, że przy założeniu układu idealnie izolowanego ( dla U=0 ), obnizenie wartości U o 0,31 da oszczędności roczne 31x16zł=496zł. Czy zdaniem autora tego artykułu na ogrzewanie domu o współczynniku U=0,31 wystarczy 496zł na cały rok?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz o dachu, oknach, wentylacji.

 

Oszusci z Wienerbergera zapominają, że 16 zł to gaz ziemny, który ciężko znalezć, że gaz będzie droższy już zakilka lat, że koszt ich ściany jest koszmarny.

 

No, i są pewne wątpliwości co do parametrów porothermu. Może i nieuzasadnione, jednak są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale okna, dach i wentylacja w każdym domu są inne i o różnych powierzchniach a do tego jak wspomniałeś ceny nośników energii też znacznie się różnią. A wogóle ,gdyby to ,co napisał ten człowiek do końca było prawdą , to nie warto byłoby sobie zawracać głowy współczynnikiem izolacyjności ścian. Przy oszczędnościach wyliczonych (tendencyjnie) przez autora artykułu wystarczy wybudować cienki mur ze zwykłej cegły i już.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. "Oszuści z Wienerbergera" zapomnieli też o tym, że koszt zastosowania ciepłej fugi i takiegoż tynku jest mniej więcej( zależnie od zastosowanego materiału i wynegocjowanych cen) równy kosztowi materiałów użytych do ocieplenia ścian. Pozostaje tylko koszt robocizny, który zwraca się po około 2 latach. A jak ktoś zrobi sam, to zyski ma zaraz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wszystkie muratory, ale jakos ten artykul przeoczylem ...

moi znajomi mieszkaja 3 sezon w domu z porothermu 44 P+W, na cieplej zaprawie i z tradycyjnym tynkiem, kominka uzywaja sporadycznie, raz w tygodniu, maja ogrzewaja gazem ziemnym

i wydawali na nie 350 PLN miesiecznie, temperatura w domu 18 stopni w nocy i 20 w ciagu dnia

powierzchnia domu 320m2, 100 m2 ma wysokosc 3 metrow, reszta tradycyjnie 2,60 cm, domek jest z duza iloscia okien i "ogrodem zimowym", wg mnie to dobry cieply dom

jak Bozia da, to tez bede mieszkac w domku z tego materialu juz w tym roku :smile: i jakos jestem spokojny o wydatki na ogrzewanie, aha mieszkamy na Podhalu ....

wg mnie nie wazny jest material, z ktorego zbudujesz dom a jakosc wykonania, takie szczegoly jak mostki termiczne itp ....

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: paj^ dnia 2003-05-21 08:13 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-05-05 20:57, pyrka wrote:

Przeczytałam w ostatnim numerze Muratora wyliczenia przedstawiciela Wienerbergera, że zmniejszenie współczynnika U o 0,01 W/mkwxK daje roczne oszczędności na ogrzewaniu domu o pow. 150mkw w wysokości 16zł. To oznaczałoby, że przy założeniu układu idealnie izolowanego ( dla U=0 ), obnizenie wartości U o 0,31 da oszczędności roczne 31x16zł=496zł. Czy zdaniem autora tego artykułu na ogrzewanie domu o współczynniku U=0,31 wystarczy 496zł na cały rok?

496zł to obniżenie kosztów dla U=0 (jeśli zaloży sie, że można tak liniowo policzyć) ale to nie znaczy, że koszt ogrzewania

domu ze ścianami U=0 wynosi 0 zł (wentylacja, itp.).

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Ale okna, dach i wentylacja w każdym domu są inne i o różnych powierzchniach a do tego jak wspomniałeś ceny nośników energii też znacznie się różnią. A wogóle ,gdyby to ,co napisał ten człowiek do końca było prawdą , to nie warto byłoby sobie zawracać głowy współczynnikiem izolacyjności ścian. Przy oszczędnościach wyliczonych (tendencyjnie) przez autora artykułu wystarczy wybudować cienki mur ze zwykłej cegły i już.

Myślę ,że gdybyś np spojrzała na sprawę bez emocji byłoby lepiej.

Jakiś cienki mur ze zwykłej cegły U =np 1,0.

standartowy mur to np U=0,3.

Zgodnie z przywoływanym artykułem to około 7 zł/m2 w skali roku.

przy średniej ilości ścian zewnętrznych około 160m2 daje to 1120 zł w skali roku. Myślę ,że to jest dużo. Zaś np 16 zł wydaje się ,że to mało.

HEJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...