Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Amelio masz absolutną rację z tym węglem, tzn ekogroszkiem. Nasz piec nie przepali nic innego jak drobny ekogroszek lub pelet, bo mamy piec dualny, ale wiem, że w ofercie w moim mieście są różne węgle, mniejsze, większe, z czech itd. a ze w domu rodzinnym mamy piec który przepali wszystko to już wszystko było wypróbowane. My za tone płacimy chyba 800 zł jakoś, tanio nie jest, ale wiemy że nie jest to jakiś odpad czy mało kaloryczny zamiennik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, mam kocioł tego samego producenta. 21 stopni wydaje mi się że to optymalna temperatura, choć faktycznie każdy ma swoje upodobania. Warto też stosować w godzinach nocnych obniżoną temperaturę oraz pogodówkę. Przy 23 stopniach w domu będziecie zużywać jednak dużo więcej ekogroszku. Podwyższenie temperatury o każdy stopień ma naprawdę duże znaczenie w kosztach ogrzewania. Zresztą tych czynników jest sporo: oczywiście prawidłowe docieplenie domu, poprawnie wykonana instalacja CO z zaworem 4 drogowym czy ustawienie parametrów spalania w kotle, oraz regularne czyszczenie kociołka. Edytowane przez peters2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie kończę ostatni worek ekogroszku. Spaliłem równo 3000 kg. Zaskakująco duża różnica.

 

a ja się cieszyłem że u mnie mało wyszło heheh pogratulować wyników

piecyk mam z Defa 25 Kw, a temperaturę mamy taka a w sam raz żeby nam ciepło było (całą zimę w krótkich spodenkach w domu chodziłem)

kominka nie mamy, mamy za to parę metrów więcej do ogrzania i to chyba jest przyczyna różnicy w ilości węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz więcej metrów:eek:? ja mieszkam w Planecie II więc grzeję dodatkowo prawie 48m2 nad garażem i do tej pory też spaliłam 3t, chodzę w długich spodniach ale w bluzkach z krótkim rękawem:) w maju-czerwcu gdy opał bedzie suchy i tańszy kupię zachwalany na fm węgiel Pieklorz z kopalni Bobrek, pouszczelniam wszystko, poreguluję okna i zobaczę jak wyjdzie sezon grzewczy bo temperaturę podniosę o 1st, jednak na poddaszu gdzie mieszkam od 4 dni jest ciut chłodniej niż na dole:eek:

wirro jesli to wasz pierwszy sezon grzewczy to normalne że wiecej spala się opału, a węgiel lepszy=droższy jest bardziej kaloryczny więc cenowo wyjdzie tak samo a mniej worków się naprzerzucasz

Edytowane przez Amelia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie planetowicze!

Amelio, jaką temperaturę utrzymujesz nad garażem? My będziemy mieli tam pralnię i zastanawiam się ile stopni powinno być by pranie nie wilgotniało no i żeby zimno nie ciągnęło do łazienki.

Nasza planeta ma mniej ścianek niż zwyczajowa więc mamy kilka m2 więcej do ogrzania ale jesteśmy dobrej myśli. Mamy kominek, więc nim także będziemy ogrzewać dom, ale sądzę że na sezon zimowy te 3-4 tony to i tak nie jest jakoś bardzo dużo i drogo na tak wielki dom.

Myślę, że za miesiąc będę mogła pochwalić się zdjęciami gotowej elewacji i wygipsowanych wnętrz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś o tym pisałem, nasz domek troszkę urósł i dopiero teraz sprawdziłem o ile jest większy ...dużo większy, wiec moje pytanie z porównaniem spalonego opału było średnio trafione.

Bez garażu mamy 235 metrów kwadratowych (użytkowych)

węgiel dobry, nasz krajowy, cenna niższa bo go dosyć wcześnie kupiłem w sezonie za ten sam 850 zł sobie życzyli

 

LYRECO7 jak jeszcze nie masz wykończonego garażu to warto pomyśleć o ociepleniu sufitu, duża różnica w temperaturze pomiędzy pomieszczeniami, te co są nad garażem są "zimne - podłoga" w porównaniu do innych pomieszczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie u mnie nad garażem jest jeden wielki bajzelo-warsztat, tam docinałam panele, mieszam farby, teraz synuś rzeźbi z pustaka model kościoła ( do szkoły) i ogrzewam normalnie, jak resztę domu:) pranie na razie suszę w niewykończonej łazience górnej bo tam najcieplej (podłogówka+ grzejnik drabinkowy) i czyściej niż w docelowej pralni. Podłogę na górze mam ocieploną 5+3cm styropianu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sufitu garażowego i pomieszczenia nad nim: mamy bardzo gruby strop i wylewkę dużo grubszą niż być powinna (mieliśmy takich pożalsięboże majstrów od chudziaka, że ci od posadzki musieli dużo naddać żeby było równo). W pralni mamy dwa obiegi podłogówki, więc myślę, że nie będzie to zimnopodłogowe pomieszczenie, nawet jeśli w garażu będziemy utrzymywać temp. tylko 15 stopni. Obniżyć sufitu w garażu już i tak zresztą nie możemy bo brama i wyciągi do niej pomontowane od dawna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Tynki na ścianach zrobione, płytki w łazienkach prawie a sufity obłożone REGIPSAMI i czekają na wyschniecie. Nasi fachowcy nie odważyli się położyć gładzi na sufity, powiedzieli że za wilgotne i będą pękać na łączeniach. Ile wam schły płyty i czy niema z nimi teraz problemów po grzaniu w zimie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich którzy wybudowali dom Planeta .Chcielibyśmy prosić o podanie faktycznych kosztów budowy tego domu.Jeśli była by taka możliwość to prosimy o przesłanie zdjęć nam na email.Zamierzamy rozpocząć budowę tego domu w sierpniu.Projekt wydaje nam się bardzo atrakcyjny zwłaszcza że jest prosty i dość ustawny.Z góry dziękujemy wszystkim za odpowiedź:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam po długiej przerwie :)

Pisałem do Ameli - (dzięki za odpowiedź :) ) a teraz proszę o Wasze rozwiązania dotyczące doprowadzenia powietrza do kominka.

Wiem, że Amelia ma na górze łazienkę połączoną z tym małym pomieszczeniem - to świetny pomysł też tak zamierzmy zrobić.

Ja w przeciwieństwie do Was (tak mi się wydaje) mam pod garażem piwnicę, w niej będzie piec do CO i reszta armatury (bo ja nie mam możliwości dołączenia się do wodociągu - ale mam własną studnię), tak więc piec będzie normalny (bez podajnika).

Jak Macie rozwiązany problem z CWU latem?

Czy ogrzewanie podłogowe wymaga jakiegoś specjalnego układu?

Czekam na Wasze opinie i pomysły o ewentualnych ulepszeniach.

Parę dni temu mój domek wygląda tak (teraz już jest ścianka kolankowa i robi się ocieplenie fundamentów):

2011.04.14 roboty trwaja ;) (30).jpg

2011.04.14 roboty trwaja ;) (37).jpg

2011.04.14 roboty trwaja ;) (56).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lato najlepiej sobie zafundować solary lub wiatraka;) gdy nie ma ani tego ani tego więc pozostaje przepalanie w piecu co lub prąd. Zwykły piec gdy wszyscy domownicy są większość dnia poza domem to tragedia (pamiętam jak to w dzieciństwie bywało) rano nie ma czasu rozpalić gdy nocą wygaśnie, wraca się do zimnego domu i od razu trzeba rzucać się do pieca, dom się rozgrzeje gdy idziemy spać:eek: i tak w kółko...... wynalazek z podajnikiem jest niestety dużo droższy ale mniej opału zużywa i jaki luksus:rolleyes: stała temperatura w domu, brudzimy się raz na 7-10 dni zimą, latem jeszcze rzadziej bo ma opcję "lato" tylko do grzania wody - tej jeszcze nie przetestowałam bo nadal zdarzają się zimne noce i raz na kilka dni piec się zalącza. Na podłogówce się nie znam ale polecam samorobów z tematu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?119496-Cedryk-bez-tajemnic-czyli-jak-wybudowaliśmy-sami-dom!!! ok.3-4 tyg. temu szczegółowo omawiali ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zmian jakie dokonaliśmy na etapie surówki: to dodatkowy komin do pieca węglowego w pomieszczeniu gospodarczym, dostawiony do głównego komina dla pieca gazowego, pewnie zwiększyłbym troszkę okna w kuchni (w związku z tym w pokoju nad nią), no i w salonie. Na etapie dachu obowiązkowo proszę pomyśl o wentylacji pralni (pomieszczenie przy łazience) bo nie ma możliwości wpiąć się do komina w łazience, wentylacja była by za nisko, u nas jest to rozwiązane wentylacją mechaniczną w suficie i grzybek na dach. Dodatkowo zmieniliśmy umiejscowienie spiżarni jest po drugiej stronie (wentylowana w suficie, pod zabudową dla ocieplenia w pokoju na górze, na strych i grzybek na dachu), dodatkowa ścianka chyba 70 cm udzielająca kuchnie od salonu i zasłaniająca lodówkę. Powiększ łazienkę na dole o ok 10 -20 cm kosztem tego pomieszczenia przed nią bo w przypadku brodzika 90 cm - kwadrat masz lepszy dostęp do kabiny. Komin dla kominka , uwaga w którą stronę kanał wentylacyjny z prawej, czy z lewej kanału spalinowego, ma to wpływ na późniejsze umiejscowienie kominka i na miejsce na kino domowe między kominem i wyjściem na taras. I OBOWIĄZKOWO okno dachowe w korytarzu nad schodami . Delikatnie podniesiona ścianka kolanowa. Reszta bez zmian.

Wykończeniówka to już inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja łazienkę dolną powiększyłam o pół metra, jest luzik a szafa w przedpokoju wystarczająca:) poczatkowo chciałam całkiem zrezygnować z szafy i aż do holu powiększyć łazienkę ale wtedy ta ściana z korytarzykiem do małego pokoju wygląda tak kiszkowato. Mam okno dachowe nad schodami ale teraz dałabym okienko, nawet małe na ścianie- umyć go nie można a gdy zalega na nim śnieg to jest ciemno:eek: Zrobiłam też przejście między garderobą a suszarnią. Edytowane przez Amelia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rabbitp - dzięki za sugestie :). My mamy powiększone okna w kuchni - są dłuższe. Spiżarnie mamy przeniesioną do pomieszczenia 1/8 (chyba Waszej kotłowni). Dzięki za podpowiedź o wentylacji w suszarni :D świetny pomysł.

My okno tarasowe mamy powiększone - nie są to 2-skrzydłowe drzwi tylko do tych drzwi mamy jeszcze nie otwieraną witrynę. Mam nadzieję, że będzie ładnie to wyglądało.

rabbitp - o ile Wy podnosiliście ściankę kolankową? Ja mam 3 x ytong + wieniec - mam nadzieję, że to wystarczy (może pokażesz na zdjęciach jak jest u Was). Co do łazienki na dole to chcemy ją powiększyć o to całe pomieszczenie (na dzisiaj jest taki pomysł).

Amelio jak wygląda ta dolna łazienka z tym małym korytarzem. Jak już pisałem to chcemy ją powiększyć o całe to pomieszczenie ale nie wiem jak to będzie wyglądało - czy to małe pomieszczenie jest przydatne?

Co do okna to dzięki AMELI :) mamy okno na tzw. klatce schodowej a jeszcze się zastanawiam nad oknem w dachu (co radzicie: okno w dachu i normalne na klatce czy tylko na klatce - mam jeszcze wybór) - (poniżej zdjęcie tego okna)

Amelio dzięki za pomysł o przejściu między garderobą a suszarnią :D świetny pomysł.

Czy te okna w pokoju gościnnym macie takie jak w projekcie? Tam jest rozmiar 150 x 150. Wydaje mi się to strasznie duże i się zastanawiam, czy go nie pomniejszyć. Ja u góry w sypialni nie mam balkonu tylko też będę miał okno. Napiszcie mi jeszcze proszę, jakie macie okna w garażu, bo ja na razie mam dwa. Jedno małe nad schodami do piwnicy a drugie zgodne z projektem.

Napiszcie, czy ocieplaliście jeszcze dodatkowo sufit w garażu aby było cieplej na górze w garderobie i suszarni?

Jakie robiliście ocieplenie budynku? Ile i czego dawaliście no i jakie macie ściany - ja mam 24 cm ytong?

Dobrze, że mam z kim porozmawiać o tej PLANECIE :) i mogę ją zmieniać jeszcze na etapie budowy do bardziej funkcjonalnej :)

Szkoda, że tak daleko mieszkacie bo bym zrobił rekonesans ;)

Pozdrawiam

2011.04.14 roboty trwają ;) (31).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przejścia pomiędzy pomieszczeniami: garderobą i pralnio suszarnią, pamiętaj że Amelia ma podwójny garaż w naszym wypadku jest to idealna ściana na zabudowę od podłogi do sufitu (reszta skosy). Amelia ma rację zostawcie troszkę tego pomieszczenia przed łazienką, głównie chodzi o wygląd, no a płytki kosztują ;-). Sufit w garażu i ściana z częścią mieszkalną ocieplona. My may tak samo YTONG 24 + wełna 15. W rodzinie mamy fachowca o YTONGA i jeżeli zdecydowałeś się na ten materiał to nie polecam styropianu, on definitywnie odradzał go (pamiętaj że nasz materiał lubi wilgoć i musi ją oddawać). No i izolacja pionowa i pozioma to świętość, pomyśl od razu o drenażu. Wyślę Ci na priva galerie. Pozdrawiam Edytowane przez rabbitp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wnęce przy łazience jest szafa, sama wnęka daje korytarzowi wrażenie lekkości a i szaf nigdy dość;) nie mam w tej chwili zdjęcia tego miejsca ale mogę zrobić. U siebie dużo okien powiększyłam - w salonie i nad nim 120x150, w "kotłowni" i garażu 120x90, w małych pokojach mam takie jak w projekcie bo u mnie to pokoje północne, dodałam w warsztacie za garażem dodatkowe małe 80x60 i dachowe w pralni, szczytowe w garderobie ( w razie gdyby kiedyś miał tu być pokój) - to i w pralni są 110x130. Co to znaczy że masz dłuższe okno w kuchni -wzwyż czy wszerz? żeby nie wchodziło w szafki...... ocieplenia sufitu od strony garażu nie robiłam tylko podłogi na górze, ścianę garaż-dom 5cm styropianu, na elewacji 15cm styro na białym betonie komórkowym 24.

Jeśli dajesz okno na klatce to w dachu chyba nie ma potrzeby, jest ono strasznie wysoko i nie ma szansy go umyć:eek:

W Polsce nigdzie nie jest daleko, warto zobaczyć domek w naturze, sama jeździłam z ok. W-wy do Lublina i Bydgoszczy na oględziny:cool:

Przy ocieplaniu i z zewnątrz i poddasza trzeba szczególnie dokładnie zaizolować lukarny, to słaby punkt domku!

Edytowane przez Amelia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy powiększoną dolną łazienkę o całą wnękę, nie chcieliśmy dodatkowych łapaczy kurzu w postaci korytarzyka, którego trzeba doświetlić itd. Na górze łazienka również powiększona o to dziwne małe pomieszczenie, przejrzyj sobie kilka stron wstecz, opisywaliśmy nasze zmiany. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...