Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC bez polemiki


Recommended Posts

jezeli chodzi o chlod latem, to ja bym zrobil tak jak tu juz ktos poponowal czyli wykorzystanie wentylacji mechanicznej w nocy do oziebienia murow

jesli maja odpowiednia pojemnosc cieplna to powinno wystarczyc na caly dzien ;) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Iciu
U mnie nie wystarczy. Mój dom "energooszcędny" wymagałby jeszcze okienic bo mam okna optymalnie położone do słońca. W środku wszędzie oprócz komina płyty GK. Grube na plackach i "daleko od ściany. Tak miało być. Komfort ciepłny jest super. Sciany BK + styropian 15cm. Płyty stanowią zaporę do szybkiego schłodzenia. Pewnie mechaniczną went. dałbym radę schłodzić ale ja tam mieszkam z rodziną. Taki ostre wychładzanie nocą to dobre dla ludzi przyzwyczajonych do życia na pustyni a nie środkowoeuropejczyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższy czas rozważałem wybór rur i wyszło mi, że:

 

- rura musi miećś jak najlepsze przewodnictwo cieplne

- a więc PCV jak najmniej spieniony - rura lita (obecnie rzadkość)

- jak najcieńszą ściankę

- rury Pragmy są niewłaściwe - mają dwie warstwy z powietrzem jako izolatorem pośrodku, a więc zaprzeczają optymalnym założeniom. Karbowanie zewn. powierzchni niewiele tu wnosi

 

koszt 55mb 2000-2500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Iciu

Nie wiem jak zachowuje sie PP, to nie PCV, bo z tego jest Pragma wykonana. Gdyby to była stal uznałbym, że to ożebrowanie, czyli tak jak ma być. Z powietrzem w karbie to prawda.

Jak poliprylen przewodzi ciepło-zimno?

Chyba nie tylko Leon będzi miał coś do powiedzenia.

Panowie a co o szczelnoscią? Co innego jak w środku coś płynie pełnym przekrojem, bo wtedy ciśnienie załatwia sprawę. Ale to ma być GWC. Ten sam kłopot ze "zwykłymi rurami

Dzięki z dołu i z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym by rurę od GWC częściowo poprowadzić pod płotem (na odpowiedniej głębokości). Płot będzie murowany, więc i tak będzie robiony wykop, który po prostu zostanie tylko pogłębiony, rura zostanie tam zakopana i gotowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego przewodnictwa rury to bym nie przesadzal, gdyz opor cieplny bedzie w glebie wiec nie ma co szalec...

 

a co do tej akumacyjnosci cieplnej to zalezy od tego jaki czas tu rozwazamy

i z jakiego materialu jest wykonana sciana- charakterystyczna sprawa jest tak zwana lizba Biota Bi= alfa*s /lambda

gdzie alfa jest wspolczynnikiem wnikania ciepla (okolo 15 W/m2K)

 

mowiac w skrocie: dwa razy lepsze lambda to i grubosc moze byc dwa razy wieksza :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Iciu

Leonie!

Ta cholerna rura jest karbowana tylko z zewnątrz. W karbie powietrze, czyli "pustka". Powierzchnia karbu jest znacznie większa od powierzchni styku tej pustki powietrznej z rurą. Czy ten karb zadziała jak ożebrowanie czy nie? Oto jest pytanie!

 

Jak możemy wyjść na Pragmie gorzej niz na zwyklej kanalizacyjnej.

Tego sobie nie życzymy.

 

Co o szczelności tajkiej rury w wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iciu

nie każdy z nas zna się na wszystkich systemach (zwłaszcza kanalizacyjnych) zważ że zarówno rury kanalizacyjne jak i te które proponujesz są projektowane do nieco innych celów niż GWC

z tego co zrozumiałem to chcesz wsadzic rurę do zbiornika ?

wydaje mi się że to nie najlepszy pomysł bo woda zimą jest zimna (dno około 4st) a nie masz możliwości zakryć tego izolacją termiczną co możesz uczynić w ziemi jakaś warstwa styropianu jest konieczna,

dlatego poprowadź rury w ziemi

z tymi rurami nie ma co przesadzać bo naprawdę nic Ci nie dadzą żadne karby i rozwinięcie powierzchni gdyż oporem istotnym w przekazywaniu ciepła jest sama gleba a nie rury. wybierz system najtańszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Iciu

Szaruś

Czy to też znasz http://www.fraenkische-draen.de/ Tam jest kompletny system GWC

Ponieważ mam w domu siłę fachową od zakupów międzynarodowych zwłaszcza przemysłowych sprawdzimy co to jest ta ich rura Terra-Air Flex, czy jak ją zwą. Ten system jest z PE. Zobaczymy jak jest z pustka powietrzną. Wynik będzie dopiero w przyszłym tygodniu. Muszę poczekać w kolejce spraw ważnych.

a moze ty już wiesz co to jest i jak ma się do Pragmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Iciu.

Januszu chodzi o wysokie wody gruntowe podskórne. Nad nimi gleba około 1,2 m.

Najtaniej to i ja chciałbym. Może idę za daleko. Jeszcze zrobię to o czym wyżej i ocenię czy się nie zapędziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Szaruś

Czy to też znasz http://www.fraenkische-draen.de/ Tam jest kompletny system GWC

Ponieważ mam w domu siłę fachową od zakupów międzynarodowych zwłaszcza przemysłowych sprawdzimy co to jest ta ich rura Terra-Air Flex, czy jak ją zwą. Ten system jest z PE. Zobaczymy jak jest z pustka powietrzną. Wynik będzie dopiero w przyszłym tygodniu. Muszę poczekać w kolejce spraw ważnych.

a moze ty już wiesz co to jest i jak ma się do Pragmy?

 

Na niemieckich stronach internetowych jest wiecej ofert jezeli chodzi GWC/EWT. Czasami sa to prawie kompletne systemy. Ich wada jest cena, sama rura 40m o ile dobrze pamietam okolo 1000 EUR, zaleta natomiast, to ze najczesciej rury w jednej calosci 25m 50m itd.. Jak bede w domu przysle pare linkow.

 

Karol N.

 

Karol N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szaruś

Czy to też znasz http://www.fraenkische-draen.de/ Tam jest kompletny system GWC

Ponieważ mam w domu siłę fachową od zakupów międzynarodowych zwłaszcza przemysłowych sprawdzimy co to jest ta ich rura Terra-Air Flex, czy jak ją zwą. Ten system jest z PE. Zobaczymy jak jest z pustka powietrzną. Wynik będzie dopiero w przyszłym tygodniu. Muszę poczekać w kolejce spraw ważnych.

a moze ty już wiesz co to jest i jak ma się do Pragmy?

 

Wygląda nieźle, jak się dowiesz o cenę to daj znać. Ale z tego co widzę, to tam też mają rury karbowane.

 

A tę Pragmę to można układać jakimś łukiem? Pytałeś się speców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Iciu

Moze trochę sie "naddaje". Nie wiem.

Te niemieckie rury daja sie wyginać, dość mocno bo inaczej byłby kłopot z transportem. W ich systemie nie uniknie sie jednak połączenia pod ziemią. Jest parę firm które dystrybuują w Polsce niemieckie wynalazki. Zobaczymy.

Z szerokiej oferty u nich wnoszę że GWC przynosi efekty. To dobrze. W ostateczności będzie "Polska Kanalizacyjna Rura Prosta"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rurowy GWC wykonany na początku grudnia ma około 60m długości (200mm) na głebokości 160-180cm wychodzi z garażu, przeciągnięty jest pod fundamentem i idzie w ogród gdzie po ok. 35 m skręca o 90 stopni w prawo. Zrobiony jest z rur Pipelife do kanalizacji zewnętrznej (gładkie z PVC, pomarańczowe). W chwili zakupu pytałem się o rury PRAGMA (ten sam producent) ale pomimo tej samej ceny (PP-b i PVC ok. 25zł/mb) zdecydowa łem się na gładkie ponieważ wydawało mi się, że bedą miały lepszą przenikalność cieplną jako rury jednościenne. Poza tym nie zamierzam jeździć niczym ciężkim po ogrodzie, a tylko w tym wypadku może pojawić się wyższość Pragmy jako rury o większej sztywniości obwodowej (8kN/m2 w stosunku do 2, 4 lub 8 kN/m2 dla PVC). Polecam stronę producenta i jego broszury w pdf-ie.

http://www.pipelife.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...