Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC bez polemiki


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jak to po co?

 

dletego, ze czytelnikom forum czesto umyka sens tego co czytaja i p jakims czasie wsztystko tak sie rozmywa, ze juz nikt nie wie co po co i dlaczego ;)

dlatego jestem pewny ze ktos taki jak ja wypelnia wazna misje nawracania owieczek na wlasciwa droge ;)

 

a co do zamrazania reku to sa inne metody aby tego unikac

ja bym w zyciu nie wpadl na pomysl zeby bodowac w tym celu jakis smierdzacy kanal, albo cale smierdzace "zloze" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to po co?

 

dletego, ze czytelnikom forum czesto umyka sens tego co czytaja i p jakims czasie wsztystko tak sie rozmywa, ze juz nikt nie wie co po co i dlaczego ;)

dlatego jestem pewny ze ktos taki jak ja wypelnia wazna misje nawracania owieczek na wlasciwa droge ;)

Tia, jasne :lol: Rzadkie połączenie geniuszu i wrodzonej skromności 8)

 

a co do zamrazania reku to sa inne metody aby tego unikac

ja bym w zyciu nie wpadl na pomysl zeby bodowac w tym celu jakis smierdzacy kanal, albo cale smierdzace "zloze" ;)

Niuchałeś kiedyś żwirowca ? Akurat GWC chcę mieć dla obniżki temp. powietrza latem, a że przy okazji zimą pomoże nie zamrozić reku to ql :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty sie mice nie zrazaj

jak wiesz co robisz to super

ja tylko ostrzegam zeby ktos nei myslal, ze w zimie przy standardowym podejsciu bez regeneracji bedzie mial cos za darmo ;)

"z wnetrza ziemi... ; " ;)

Mnie zrazić ciężko, uparty jestem :wink: chyba, że mi ktoś ładnie i logicznie udowodni, że się mylę. Natomiast, nie wierzę w cuda marketingowe i bajerowanie o super-ekstra-fantastycznych-darmowych możliwościach (niestety jak ktoś nie wie nic to wcisną mu to i owo za grube $$$). Ale coś dla siebie wyciągam, czytam, liczę i jakoś leci :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisalem

jak nie robisz reku to mozesz zrobic wersje 2 wymiennikow i przelaczac co pare godzin:

przez jeden bedziedzie plynelo zimne powietrze do domu i bedzie sie ogrzewac

a przez drugi wymiennik w tym czasie bedzie lecialo zuzyte powietrze z domu regenerujac ten wymiennik

po jakims czasie zmiana itak w kolko ;)

 

w ten sposo mialbys sprawne gwc

bo gwc dziala na zasadzie ze jego moc maleje z pierwiastkiem czasu (jak dlugo ciagniemy moci)

czyli jesli czas jest ktorki to moce sa duze

a jesli czas sie wydluza to moc spada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC to trudne zagadnienie i jego budowa bez zrozumienia zagadnienia wydaje sie mijac z celem

 

Też tak uważam więc nie do końca się zgodzę z twoją teorią.

1. Zauważ, że jak zakopiesz pare płyt styropianu 0,5 m pod ziemią to po pewnym czasie temperatura pod i nad styropianem będzie sią znacznie różniła. Izotermy z większych głębokości zostaną wyniesione pod powierzchnię styropianu, i to jest główny powód izolowania gwc styropianem od góry i to na większej powieżchni niż zajmuje gwc. Przecież przy odpowiedniej izolacji można wynieść izotermy z głębokości stałej temp nawet do wnętrza skarpy.

2. W twoich obliczeniach tkwi zasadniczy błąd, który je całkowicie dyskwalifikuje. Przyjętą do obliczeń objętość ziemi zamknąłeś w kalorymetrze. W Twoich obliczeniach ogrzana latem a wychłodzona zimą ziemia nie wymienia ciepła z otaczającym ją gruntem.

3. Patrząc na pkt 2. to czym uzasadniasz omawiany przez Ciebie proces regeneracji złoża i dzielenie wymiennika na dwa działające naprzemiennie skoro jak raz zyskałem 56gr to już więcej nie zyskam. A może jak wychłodzę ten grunt w 2 godzinki, dam mu 2 godzinki odpocząć i tak 6 razy na dobę t0 może to już będzie 3 zł a na miesiąc 100zł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisalem

jak nie robisz reku to mozesz zrobic wersje 2 wymiennikow i przelaczac co pare godzin:

przez jeden bedziedzie plynelo zimne powietrze do domu i bedzie sie ogrzewac

a przez drugi wymiennik w tym czasie bedzie lecialo zuzyte powietrze z domu regenerujac ten wymiennik

po jakims czasie zmiana itak w kolko ;)

 

w ten sposo mialbys sprawne gwc

(...)

 

Ja bym się nie zdecydował na takie rozwiązanie. Zakładam, że powietrze, które wywiewam z domu jest zużyte i "zanieczyszczone". W wersji z rekuperatorem, gdzie przed wymiennikiem przeszłoby przez filtry - może byłbym w stanie takie coś zaakceptować, ale wolałbym chyba nie. Wydaję mi się, że wersja z przerywaną pracą złoża, albo dwoma złożami pracującymi na zmianę, przez które jednak tylko wciągamy powietrze jest bezpieczniejsza.

Nawet w mojej wersji, gdzie całe GWC to kilkadziesiąt metrów rury nie przyszłoby mi do głowy przepuszczać przez nie powietrza raz w jedną, raz w drugą stronę. Podejrzewam, że pod koniec mroźnej zimy i pod koniec cyklu wywiewania powietrza prześwit rury znacząco by się zmniejszył od lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez drugi gwc nie trzeba przepuszczać powietrza wydmuchiwanego z domu. Będzie się wystarczająco regenerował przez wymianę ciepła z otaczającym gruntem.

 

mam pytanie do @m.dworek czy widziałeś kiedyś pracujący gwc, mierzyłeś parametry powietrza (strumień temperaturę i wilgotność) czy też Twoja wiedza jest czysto teoretyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....czyli :

z 10 m2 kolektora odzyskamy w ciagu sezonu grzewczego :

100/3,6=28 kWh

 

Podsumowałbym to tak: Twoje wyliczenia również dobrze może oznaczać ilość w energii w ciągu sezonu grzewczego jak i w ciągu jednej sekundy ;) .

Podstawowy błąd jaki popełniasz w samej tylko matematyce tych wyliczeń to brak odniesienia do wymiany ciepła z otaczającym gruntem, a przez to odniesienia tych obliczeń w czasie.

Pominąłeś również czynniki związane z wilgocią - zarówną tą zawartą w powietrzu jak i tą zawartą w gruncie.

 

Analizowałeś kiedyś GWC żwirowy pracujący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra troche przesadzilem,

 

niech wam bedzie

bedzie wiecej tego ciepla...;)

lambda gleby to okolo 0,5 W/(mK)

czyli po wyciagnieciu tego 0,56 PLN ciepla z gleby GWC bedzie dawal nadal ....

no wlasnei ile.... ?

to ze GWc dobrze tlumi krotkotrwale skoki na minus to jest oczywiste

ale pomowmy o jego zastosowaniu do czerpania ciepla

w zimowe miesiace srednia temperatura powietrza to okolo 0°C no moze -2

zalozmy ze chcielibysmy ogrzac to powietrze do +5 °C

czyli srednia temperatura powietrza w wymienniku to okolo +2 °C

zalozmy ze na glebokosci 1 m bedzie +8 °C

to wychodzi, ze czerpac mozemy Q=0,5/1*6=3W/m2 wymiennika

jesli wychlodzimy zloze na glebokosc 2 metry to bedzie mozna z niego czerpac odpowiednio 1,5 W /m2

 

mowie wam przeciez ze obliczenia sa przyblizone i sluza jedynie do celow orientacyjnych

jak jest na prawde to tego nei wiem dokladnie ani ja ani tym bardziej wy

ale to co wyliczylem, to juz jest jakies pojecie o mozliwosciach gwc

 

mozemy liczyc dokladniej jak ktos chce

 

 

co do regeneracji

to uwazam ze najwieksze sprawnosci mozna by uzyskiwac w sytuacji ,kiedy gleba nagrzewa sie do +20 °C

wtedy odwracamy strumienie i ochladzamy zloze do +19 °C

i znowu ladujemy do +20 °C i znowu oziebiamy do +19 °C

wtedy mielibysmy duze "sprawnosci odzysku"

w tym przypadku byloby faktyczne dobrze dac troche styropianu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to wychodzi, ze czerpac mozemy Q=0,5/1*6=3W/m2 wymiennika

jesli wychlodzimy zloze na glebokosc 2 metry to bedzie mozna z niego czerpac odpowiednio 1,5 W /m2

 

Ale nadal nie uwzględniłeś wody ;] .

1. Mroźne powietrze będzie wysuszalo złoże i powodowało podciąganie kapilarne (a byc moze też z wykorzystaniem innych procesów) wilgoci z gruntu, a wraz z nim transport strumienia ciepła w ilosci zapewne innej niż strndardowe przewodzenie.

2. Ponadto - sugerujesz, że rzecz dotyczy metrów kwadratowych powierzchni wymiennika, a w rzeczywistości dotyczy m2 powierzchni całkowitej wymiennika - licząc wszystkie jego boki.

3. Policzyłeś ilość ciepła przez przenikanie, ale nie uwzgledniłeś, że taki wymienik jest konstrukcją przestrzenną i wraz ze wzrostem grubości warstwy "przegrody" (w postaci otaczającego gruntu) będzie rosła jej powierzchnia, nie bardzo rozumiem jaką przyjąłeś grubośc warstwy "przegrody" z gruntu

4. To wszystko ponownie należałoby przedstawić w funkcji czasu

5. itd, itd, itd

 

Myslę, że rację miałeś na początku, gdy pisałeś o tym, że: ...GWC to trudne zagadnienie i jego budowa bez zrozumienia zagadnienia wydaje sie mijac z celem... oraz gdy pisałeś o modelu komputerowym. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zimowe miesiace srednia temperatura powietrza to okolo 0°C no moze -2

zalozmy ze chcielibysmy ogrzac to powietrze do +5 °C

W miesiącach zimowych ideą gwc jeżeli chodzi o funkcję grzewczą jest podgrzewanie powietrza przy temperaturach zewnętrznych poniżej -15C do temperatury 0C lub wyższej i wtedy spełnia on swą funkcję grzewczą. Przecież wiadomo, że przy temp + 5 do +10C wymiana ciepła prawie nie wystąpi, przy temperaturach -5 do +5C będzie niewielka a przy temperaturach +10 do +18 należy wykonać bypas omijający gwc bo na ogrzewanie będzie on miał nieprawidłowy wpływ. I wtedy trzeba będzie wybrać czy liczymy koszty ogrzewania czy cieszymy się innymi zaletami gwc - np oczyszczonym powietrzem przez żwirowiec. :D

Natomiast latem nie można niedoceniać obniżenia temperatury powietrza o ok 3 do 5C przy temperaturach na zewnątrz powyżej 27C oraz znacznego obniżenia wilgotności. Oczywiście należy wówczas zastosować bypas omijający rekuperator lub wkład letni w rekuperatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele się mówi o GWC żwirowych, rurowych a tu niespodziewanka ;] - płytowy (ogólnie mówiąc;)) http://www.wymiennikgruntowy.pl/. Co Wy na to? Krótka lektura i czekam na opinie, bo ludzi z zamontowanym systemem nie znalazłem - może dlatego, że instalują to dopiero od 2 lat. Miłej lektury ;]

Juz raz o tym pisałeś ciut wyżej i była mała dyskusja, jeszcze trochę i pomyślimy, że się reklamujesz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele się mówi o GWC żwirowych, rurowych a tu niespodziewanka ;] - płytowy (ogólnie mówiąc;)) http://www.wymiennikgruntowy.pl/. Co Wy na to? Krótka lektura i czekam na opinie, bo ludzi z zamontowanym systemem nie znalazłem - może dlatego, że instalują to dopiero od 2 lat. Miłej lektury ;]

Juz raz o tym pisałeś ciut wyżej i była mała dyskusja, jeszcze trochę i pomyślimy, że się reklamujesz :lol:

 

No jeśli Ty uważasz, że to wyżej dotyczy płytowego (tak go umownie nazwijmy) to się mylisz. Żaden post nie dotyczy bezpośrednio produktu, który próbuję ocenić przed zamontowaniem pod swoim domem.

Jak większość wyborcza w tym kraju zachowujesz ostrożność i sprytnie próbujesz zdemaskować kogoś, kto nie ma nic do ukrcia. Znam takich dwóch, co wykorzystałoby Twoje umiejętności szerzej - nie tylko tu na forum. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli Ty uważasz, że to wyżej dotyczy płytowego (tak go umownie nazwijmy) to się mylisz. Żaden post nie dotyczy bezpośrednio produktu, który próbuję ocenić przed zamontowaniem pod swoim domem.

Jak większość wyborcza w tym kraju zachowujesz ostrożność i sprytnie próbujesz zdemaskować kogoś, kto nie ma nic do ukrcia. Znam takich dwóch, co wykorzystałoby Twoje umiejętności szerzej - nie tylko tu na forum. ;)

Bezpośrednio pod Twoim postem było coś takiego :

rozwiazanie do bani

 

zaraz powiem dlaczego

 

idea tego wymiennika, to duza powierzchnia "pokrycia" gleby czyli zaiast sieci rur mamy zapewniony odbior ciepla od calej powierzchni gleby

 

ten kto to wymyslil nie ma pojecia na czym polega odbieranie ciepla glebie

tak bym to skomentowal

 

niech sobie ten paten producent sam zamontuje u siebie

 

ja jestem w ogole przeciwnikiem GWC

ale to rozwiazanie jest o wielee gorsze od rozwiazania z rura pcv

 

jednym slowem daj se luz

 

jesli nadal nie rozumiesz o co chodzi to powiem ci ze rury nei musza byc gesto rozmieszczone

wystarczy jak ulozysz je co 1 metr

a teraz policz sobie ile kosztowac cie bedzie pokrycie powiedzmy 50 m2 dzialki

za pomoca kolektora rurowego, a ile za pomoca tgo pozal sie boze "patentu"

 

klaniam sie leon....

Jeśli to nie dotyczy płytowego to ja lubię tych dwóch małych 8)

A Tych dwóch to bym w ogródku zakopał :lol:

Zresztą, z mojej strony bez nerw, może ktoś coś nowego wniesie do tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23.02.2007

Daro_K ja też jestem zainteresowany tym typem GWC - płytowy. Wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem (przeszkodą może być wysoki poziom wód). Duża powierzchnia wymiany ciepła i brak przepony na pewno wpływa na znaczne podwyższenie efektu chłodzenia latem w stosunku do wymiennika rurowego. Niestety nie widziałem jeszcze tego na żywo, więc jestem mocno zainteresowany tym co napiszesz w sobotę. Wydaje mi się jednak, że jeśli chodzi o izolację to im grubsza tym lepsza - ideałem byłoby zapewnienie przepływu ciepła tylko w kierunku pionowym w dół od płyty w lecie i w górę do płyty w zimie.

 

Ja głównie w tej dyskusji wypowiadałem się właśnie na temat tego wymiennika :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...