Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC bez polemiki


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam szczęsliwych posiadaczy GWC.

planuje samodzielnie wykonać żwirowy GWC w fundamncie.

Ale oczywiście mam kilka wątpliwości:

1. grubośc i rodzaj kamienia

2. z wyliczen mi wyszło że powinienem mieć ok 20 ton kamienia dla domu 170 m2

3. jak fizycznie - czym - wprowadzić powietrze do złoża i czym je odebrać?

4 jaki kształt złoza jest najlepszy 5 m * 3.5 * 1.5m

Czeakm na info od posiadaczy GWC którzy sami je wykonali i maja know how.

 

POzdr

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szczęsliwych posiadaczy GWC.

planuje samodzielnie wykonać żwirowy GWC w fundamncie.

Ale oczywiście mam kilka wątpliwości:

1. grubośc i rodzaj kamienia

2. z wyliczen mi wyszło że powinienem mieć ok 20 ton kamienia dla domu 170 m2

3. jak fizycznie - czym - wprowadzić powietrze do złoża i czym je odebrać?

4 jaki kształt złoza jest najlepszy 5 m * 3.5 * 1.5m

Czeakm na info od posiadaczy GWC którzy sami je wykonali i maja know how.

 

POzdr

D

Darion wszystko było już opisane, 15 minut czytania i wszystko wiesz, zajrzyj do tematu o GWC żwirowym : http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=89851&highlight=gwc+%BFwirowy

 

Jedna uwaga której tam nie było : 2t żwiru to w przybliżeniu 1m3 co ważne przy zamawianiu i liczeniu kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam...

i właśnie udało mi się przegryźć przez wszystko co zostało tutaj napisane... wcześniej nie chciałam się wypowiadać żeby mieć pełen obraz i nie powtarzać tego co zostało już napisane...

ale może warto trochę suchych faktów dla odmiany, tak dla przeciwwagi dla m.dworek który widzę że stara się bardzo zniechęcać do rozwiązania GWC i popierać to teoriami i wyliczeniami które mają wyglądać na naukowe... nie będę tu cytować wszystkiego z czym się nie zgadzam ale postaram się przedstawić kilka faktów, zaczerpniętych często z faktycznych publikacji naukowych, badań przeprowadzonych na długo działających GWC (tych co pracują grubo ponad 20 lat) oraz opinii osób u których takie wymienniki pracują.

Część rzeczy została tu już napisana, więc przepraszam za powtórki ale chcę się wypowiedzieć w miarę całościowo...

1. Temperatura gruntu zmienia się sinusoidalnie - im bliżej powierzchni gruntu tym temperatura gruntu jest bardziej zbliżona do temp chwilowej - aż na ok 4-5m głębokości osiąga temperaturę średnioroczną dla danego obszaru (w Polsce ok 8stC) plus/minus 2stC - dla zainteresowanych służę wykresem

2. Dla różnych obszarów w Polsce przyjmuje się głębokość przemarzania od 1,2-1,8m - głębokość przemarzania - tzn że na tej głębokości w trakcie mroźnej zimy grunt może osiągnąć temp równą 0stC - nawet bez dodatkowego dochładzania powietrzem zewnętrznym

3. Styropian nad GWC ma za zadanie symulować opór cieplny tych ok 4m gruntu i tym samym "wynieść" na mniejszą głębokość izotermy średnioroczne

4. Rozwiązanie które próbuje m.dworek utożsamić z GWC jest to bardziej gruntowy zasobnik ciepła (najpierw się "ładuje" a potem "rozładowuje" złoże) - badania nad takimi rozwiązaniami rzeczywiście ktoś przeprowadzał, nawet są one gdzieś zastosowane, ale to nie skala domów jednorodzinnych tylko zakładów przemysłowych, z dużymi zapasami ciepła odpadowego itd - zupełnie inna historia...

5. Co do zasadności stosowania z reku to faktycznie sprawność reku wzrasta przy większej różnicy temperatur, jednakże należy wziąć jeszcze pod uwagę te momenty - kiedy ze względu na przemarzanie będzie pracował na bypassie

6. Dodatkową zaletą - jest możliwość "podciągnięcia" z gruntu wilgoci w zimie (tylko bezprzeponowych) i częściowe zaradzenie przesuszaniu powietrza w pomieszczeniach, oraz oddanie nadmiaru wilgoci w lecie (zawsze korzystne ze względu na użytkowników - jednak w przypadku bezprzeponowych powoduje przepłukanie złoża, lub po prostu wilgoć sobie "wsiąka" w grunt, w rurowych staje się to już powodem pewnych wymogów konstrukcyjnych: spadków, miejsca gdzie będzie zbierał się kondensat itd)

7. Uzysk energii łatwiej wyliczyć w inny sposób - z pomiarów osób które mają GWC działające (bezprzeponowe) wynika że temp nawet przy temp sporo poniżej -20stC nie osiągnęła nigdy temperatury poniżej 0stC (powiedzmy że trzymajmy się opublikowanych badań sprzed kilkunastu lat gdzie pomierzono min -2stC) średnia ilość powietrza nawiewanego do domu jednorodzinnego - przyjmijmy ok 350m3/h to daje ok. 0.12 kW/K

Przyjmując że temp niższa niż -2stC panuje przez 3 miesiące (ok. 2000h) i zakładając że temp średnia zewn będzie wtedy niższa o powiedzmy 2 stC od tej którą uzyskamy za GWC (myślę że spokojnie nawet sceptycy przyjmą taką wersję) uzyskamy prawie 500kWh – nie liczę przy tym dodatkowego zysku z tego że reku pracuje 100% czasu, no i tego że różnica temp od -20 do -2 jest równa 18 a nie 2 :D – ale żeby ktoś mi nie zarzucił że to się rzadko zdarza…

8. No i dochodzi chłodzenie latem – gdzie już żadne rekuperatory itp. nie pomagają… tylko klimatyzator – na drogi prąd – i sam również nie taki tani  - pewnie że moc osiągana nie jest olbrzymia, ale na potrzeby zmniejszenia upału w domu i możliwość dobrej wentylacji powietrzem innym niż te za oknami – mającym np. 32stC – jak najbardziej…

9. Przy bezprzeponowych oczywiście niezaprzeczalna filtracja

 

Osobiście będę miała GWC płytowy – z kilku względów – może opiszę w kolejnym poście bo coś się późno zrobiło… ale rozważałam tylko i wyłącznie wersje bezprzeponowe – jeśli komuś w ogóle będzie chciało się wczytać w ten przydługi wywód i wyrazi zainteresowanie dlaczego, to również napiszę…

Pozdrawiam

Asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zainteresowanych tematem w sensie pozytywnym,

postaram sie odniesc do punktow wymienionych wyzej:

1. zastanawiam sie w jakim celu sprzedawcy GWC informuja o tym fenomenie, skoro sprawa dotyczy sytuacji "bez GWC" i wynika z prostej kinetyki- tzw sieganie zaklocenia temperaturowego na pewne glebokosci ktore jest funkcja czasu, dlatego zaklocenia szybkie- noc dzien moga siegac na pare cm a zaklocenia ktore trwaja dlugo moga siegac glebiej - tzn zima lato powiedzmy 1 metr (tak swoja droga to z tej zaleznosci mozna bezposrednio wyliczyc jakie lambda gruntu zostalo przyjete do obliczania tzw glebokosci przemarzania9- moze kolezanka pokusi sie o wyluskanie tej danej? ;). w przypadku zainstalowania pod ziemia GWC cala ta historia o stalych temperaturach (albo sinusoidalnych) juz ne ijest prawda, a wiec w sumie mozna przyjac ze tutaj juz sprzedawcy popelniaja pierwsze klamstwo

 

2. nie mam uwag- oprocz tej jak wyzej- rozne glebokosci wynikaja jedynie z roznej sredniej temperatury zima

 

3. tutaj moje pytanie- co to sa izotermy srednioroczne w GWC?- jak mam to rozumiec? ;) i po co je wynosic?

 

4. ja nie propouje zadnego rozwiaania, pisalem tylko ze rozwiazanie z zasobnikiem dawaloby szanse na wiecej sprawnosci, ale w sumie doszedlem do wniosku ze sprawnosc takiego rozwiazania miala by i tak ponizej 50 %

 

5. prosze o wyjasnienie- dlaczego sprawnosc GWC rosnie wraz z zwiekszeniem delta T? (rozumiem, ze mowimy o sprawnosci temperaturowej=zmiana temperatury/maxymalna mozliwa zmiana

 

6. co do ciagniecie wilgotnosci w zimie to pisalem o tym tydzein temu i prosze o wyjasnienie jak mialo by to dzialac???-dajac nam jakiekolwiek korzysci?- ja sadze ze jesli doszloby do nawilgacania to my na tym tylko stracimy (bo taniej wyszloby nas nawilgacanie powietrza w domu np z zbiorniczna na kaloryferze

 

7. tu sie zgodze ;) - tak mozna to na pewno latwiej wyliczyc a przede wszystkim uzyska sie tyki wynik jaki sie chce uzyskac (minipulacja) ;)

 

8. nie bede wnikal

 

9. nei bede wnikal

 

z przyjamnoscia przeczytam sobie odpowiedz ;)

 

acha juz wielokrotnie pisalem nie odstraszam nikogo od GWC

nie jestem przeciwnikiem

ale jestem przeciwnikiem szerzenia herezji i poboznych zyczen rowniez ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chcę wykorzystać studnię kręgową, którą mam obok domu jako GWC. Już połączyłem ją z piwniczką, czerpnię zaplanowałem dwadzieścia metrów dalej. Powietrze poprzez czerpnię będzie wchodzić do studni od góry, a odbierane będzie nad lustrem wody miękką karbowaną rurą, którą połączę z główną rurą i doprowadzę do domu. Nie wiem tylko jaka będzie pojemność cieplna takiej studni, ale pracując przemiennie powinno wystarczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chcę wykorzystać studnię kręgową, którą mam obok domu jako GWC. Już połączyłem ją z piwniczką, czerpnię zaplanowałem dwadzieścia metrów dalej. Powietrze poprzez czerpnię będzie wchodzić do studni od góry, a odbierane będzie nad lustrem wody miękką karbowaną rurą, którą połączę z główną rurą i doprowadzę do domu. Nie wiem tylko jaka będzie pojemność cieplna takiej studni, ale pracując przemiennie powinno wystarczyć.

Ja mam podobny plan wykorzystania studni, w niej samej zamontuje sobie pompe mempranową (duże ciśnienie, mała wydajność), która będzie (w zależności od określonych parametrów) robiła łaźnię w tej studni (jak to już kiedyś napisał Adam), przy okazji (ponieważ wydaje mi się że i studnia ma małą wydajność, pompa ta będzie w okresie podlewania ogródka napełniała powoli beczkę do której mam przenośny hydroforek.

Na razie pracuje (włąściwie już mam) nad własną wersją rekuperatora, nie wiem czy się sprawdzi, a jego działanie polega na tym że w okresie największego zapotrzebowania na ciepło (dużych różnic temp zewn i wew) bedzie mieszał powietrze nawiewane i wywiewane, odzyskując część ciepła zawartego w powietrzu, włącznie z ciepłem skraplania. Wrazie czego układ tak przewidzałem, ze można odłączyć mieszanie.

Jeżeli konstrukcja ta kogoś zainteresuje mogę zrobić zdjęcia i opisać jak zamierzam rozwiazać sterowanie tego ustrojstwa.

Dodam tylko że w chałupie zostawiam sobie też wentylację grawitacyjną jako rezewową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zainteresowanych tematem w sensie pozytywnym,

postaram sie odniesc do punktow wymienionych wyzej:

1. zastanawiam sie w jakim celu sprzedawcy GWC informuja o tym fenomenie, skoro sprawa dotyczy sytuacji "bez GWC" i wynika z prostej kinetyki- tzw sieganie zaklocenia temperaturowego na pewne glebokosci ktore jest funkcja czasu, dlatego zaklocenia szybkie- noc dzien moga siegac na pare cm a zaklocenia ktore trwaja dlugo moga siegac glebiej - tzn zima lato powiedzmy 1 metr (tak swoja droga to z tej zaleznosci mozna bezposrednio wyliczyc jakie lambda gruntu zostalo przyjete do obliczania tzw glebokosci przemarzania9- moze kolezanka pokusi sie o wyluskanie tej danej? ;). w przypadku zainstalowania pod ziemia GWC cala ta historia o stalych temperaturach (albo sinusoidalnych) juz ne ijest prawda, a wiec w sumie mozna przyjac ze tutaj juz sprzedawcy popelniaja pierwsze klamstwo

2. nie mam uwag- oprocz tej jak wyzej- rozne glebokosci wynikaja jedynie z roznej sredniej temperatury zima

3. tutaj moje pytanie- co to sa izotermy srednioroczne w GWC?- jak mam to rozumiec? ;) i po co je wynosic?

Witam

to odpowiadam: tak się składa przede wszystkim, że te informacje nie są zaczerpnięte od producentów GWC (o pkt 2 i 3 taki Rehau to specjalnie nie wspomina bo to działa na niekorzyść rozwiązania rurowego - gdzie nie ma styropianu) - informacje zaczerpnięte z PN, publikacji naukowych itp - pare lat temu pisałam mgr na temat GWC i od tego czasu interesuję się tym tematem nie tylko praktycznie ale również teoretycznie...

Może od tyłu: nie izotermy średnioroczne w GWC tylko w ogóle izotermy średnioroczne - są to linie stałej danej temperatury (coś jak poziomice - wysokości) - wynoszenie ich ma służyć temu aby już na głębokości ok 1m np była temperatura gruntu jak na gł 4m

W badań (instytutów naukowych, np. Politechniki Wrocławskiej, a nie producentów w związku z tym raczej obiektywnych) praca złoża żwirowego powinna być na zasadzie 12/12h (praca/regeneracja) ze względu na dużą objętość, ilość powietrza pomiędzy cząstkami żwiru, ale taka regeneracja wystarcza żeby złoże pracowało z prawie stałą sprawnością założoną do końca zimy (dla dokładności: temp wylotowa przy mrozach w grudniu min 0stC, w lutym -2stC) i jakoś przy każdych badaniach starczało energii w gruncie na całą zimę) Dlatego między innymi przekonuje mnie pomysł płytowego - tam złoże żwirowe powinno mieć od 5-8cm (max) dlatego jego regeneracja przebiega o wiele prędzej i jest możliwa praca ciągła.

Dlatego również myślę że producenci nie produkują kłamstw na własny użytek, tylko posługują się materiałem badawczym, opublikowanym i dla chcących dostępnym...

5. prosze o wyjasnienie- dlaczego sprawnosc GWC rosnie wraz z zwiekszeniem delta T? (rozumiem, ze mowimy o sprawnosci temperaturowej=zmiana temperatury/maxymalna mozliwa zmiana

Jak wyżej napisał mice

6. co do ciagniecie wilgotnosci w zimie to pisalem o tym tydzein temu i prosze o wyjasnienie jak mialo by to dzialac???-dajac nam jakiekolwiek korzysci?- ja sadze ze jesli doszloby do nawilgacania to my na tym tylko stracimy (bo taniej wyszloby nas nawilgacanie powietrza w domu np z zbiorniczna na kaloryferze

Jakby to miało działać? To przepraszam, człowiek który takie naukowe wywody przeprowadza najzwyklejszego wykresu Molliera nie zna? Taki wykres zależności temperatury powietrza i zawartości wilgoci np taki jak tutaj: http://www.instalator.pl/archi/mi12(64)/59.pdf

Nie wiem czy taniej bo jeśli to traktować jako dodatek a nie główne zadanie GWC? No i faktycznie, zapomniałam że zbiorniczki wiszące na grzejnikach to główna ozdoba np w salonie ;) proponuję jeszcze zmywać kilka razy na dzień podłogę na mokro - takie odparowanie na pewno będzie bardziej efektywne i tańsze - no chyba że trzeba będzie gosposię zatrudnić...

7. tu sie zgodze ;) - tak mozna to na pewno latwiej wyliczyc a przede wszystkim uzyska sie tyki wynik jaki sie chce uzyskac (minipulacja) ;)

Bez komentarza, tylko proszę pokazać gdzie wartości, które przyjęłam są zawyżone...

 

Dzięki mice za wparcie :)

Jeśli dobrze zrozumiałam zamierzenia to rozwiązanie wodzio nazywa się recyrkulacją :) i jest jak najbardziej stosowane, należy tylko uważać żeby nie przesadzić, tzn wprowadzić przynajmniej min ilość świeżego powietrza do domu, no i uważać z jakich pomieszczeń miesza się to powietrze (typu WC i wyciąg kuchenny - nie wskazane przez zapachy :) )

I dlatego w domach jednorodzinnych stosuje się raczej rekuperatory - bo właśnie z tych pomieszczeń można uzyskać największą ilość ciepła, a przy recyrkulacji trzeba to wyrzucić na zewnątrz - tak że rozwiązanie dobre ale musi być dobrze przemyślane i przeliczony rachunek zysków i strat - oraz oczekiwań

Mój mąż też wymyśla żeby w przyszłości do naszego układu dołączyć jeszcze wersję ze studnią :) - po prostu spodobał mu się pomysł, ale realizacja w nieokreślonej przyszłości, jeśli w ogóle...

Pozdrawiam wszystkich pasjonatów tematu :)

Asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzieki za wyczerpujaca odpowiedz.. ;)

nawet nei ludzilem sie przez chwilke ze dostane rzeczowa odpowiedz na chocby jeden punkt i sie nie pomylilem

 

co do Ptk. 1 -to odpowied jest pokretna, gdyz nei ma mowy o zadnych izotermach jesli chodzi o GWC. W rzeczywistosci chodzi o to ze jak komus nie chce sie zakopywac tego cudu gleboko to moze to przykryc styropianem, zeby mu w zimie od razu wszystko nie wymarzlo-za pomoca 10 cm styro mozna rzeczyxwiscie zasymulowac 1 do 4 metrow gleby, ale GWC wychlodzone zima i pozostawione same sobie z taka "wkladka" nie zregenerowaloby sie latem- regeneracja jest mozliwa tylko za pomoca pracy letniej. dodatkowo taka "wkladka" moze obnizyc sprawnosc GWC gdy umiescimy ja bardzo blisko zloza- cieplo mozemy wowczas ciagnac z dolu pozbawiajac sie pewnego zapasu energii nazbieranej latem.

 

Pkt5. kurcze najpierw napisalem reku, ale potem zapomnialem co bylo w twoim tekscie i pomyslalem, ze skoro piszemy o GWC, to chyba chodzi o GWC- wybacz.

nie zmienia to jednak mojego pytania- moze pokusisz sie o wyjasnienie dlaczego niby sprawnosc reku maleje ze spadkiem roznicy temperatur?

 

Pkt. 6- wybacz ale jestem expertem od spraw suszenia i bede jednak nalegal zebys sie pokusila o jakies wyjasnienie zasady dzialania takiego "nawilzacza" z krotkim wyliczeniem wydajnosci systemu- wiesz wlatuje tyle i tyle wylatuje tyle i tyle- takie tam blahostki- dla ciebie to pestka ;)

nalegam na to gdyz moim zdaniem efekt nawilzania bedzie mierny, lub nieodczuwalny, ale zawsze okupiony odpowiednia iloscia energii- wiec jesli nawet by dzialal to nic bysmy z tego zima akurat nie mieli- ale prosze udowodnij ze sie myle ;)

 

 

Pkt 7. - mi nie chodzilo o twoje dane, gdyz praktycznie nic konkretnego nie pokazalas, jednak typowy chwyt marketingowy polega na pokazaniu ze powietrze w zimie ma -20°C a po wylocie z GWC ma powyzej zera

jest to oczywiscie prawda, aczkolwiek dziala na wyobraznie tworzac mylne wyobrazenie o dzialaniu GWC- o jego duzym "wkladzie" w ogrzanie powietrza, w jego duza moc czerpana z ziemi- no bo przeciez od -20 °C do powyzej zera to jest ponad polowa zapotrzebowania na cieplo, co nie?

jednak nikt nie chwali sie ze srednia temperatura w zimie to okolo 0°C

i to ze z GWC wieje nam pare stopni °C plus to zadna rewelka i zadna duza moc po prostu lipa, gra nie warta swieczki, a o mocy wentylatora to nikt nei pomysli.....-to wlasnie uwazam za manipulacje i wiem ze sie nei myle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet nei ludzilem sie przez chwilke ze dostane rzeczowa odpowiedz na chocby jeden punkt i sie nie pomylilem

no z takim podejściem to niewątpliwie daleko się zajdzie...

szczyt kultury :)

na tym zakańczam swój udział w tym wątku, mice ma rację i on wie o czym piszę :D

jeśli ktoś chce można pisać na maila - posłużę radą lub odpowiem na wątpliwości jeśli będę wiedziała, bo w przeciwieństwie do niektórych nie uważam że mam wyłączność na jedyną objawioną prawdę ;)

Pozdrawiam

Asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...