Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC bez polemiki


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 months później...

Ocynk? Jeszcze nie robilem kosztorysu ale moze zrobie to tak:

z arkuszy cienkiej blachy zloze odcinki rury i owine drutem zeby trzymalo zanim zakopie, uloze w wykopanym rowie i przysypie betonem a na wierzch piach i moze ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku jeszcze nie mam, bo nic jeszcze nie mam. :)

 

Mysle i Mistralu bo z ich stron widac, ze wiedza o co chodzi. Maja zrobionych pare instalacja wlasnie z GWC.

Tak sie teraz tez zastanawiam jak zrobic wykop pod GWC, zeby miec 3% spadku. Jesli koparka wykopie za duzo, to potem po podsypaniu piachem, trzeba w zasdzie uzyc zageszczarki przed polozeniem rur ( tak powiedzial znajomy hydraulik).

Tak sie w ogole zastanawiam, GWC mam czesciowo pod budynkiem, chcialbym zeby to bylo naprawde dobrze zrobione. Hydraulik na pytanie ile by wzial za polozenie 40 m rury powiedzial - 50PLN za metr. Ludzie 2tys za jeden dzien roboty to mi sie wydaje troche duzo.

Czy ktos zlecal kladzenie rur? Pozdrawiam

EMil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykop koparką ten rów, za godzinę pracy zapłacisz 70 PLN a więcej niż dwie nie powinna robić, albo sam ręcznie (tak zbiłem cenę za przyłącze elektryczne, a i sportu trochę miałem :D Ten spadek trochę mnie martwi. Mam ofertę na Mistrala w sumie z robocizną 8,5 TPLN dom 150 m2 parter z poddaszem, ale tak jak już dzi pisałem nie sypiam dobrze przez te koszty, muszę się zmieścić w budżecie kredytu i nie wiem z czego zrezygnowa - braknie mi chyba na ten reku, a to będzie dla mnie największa na tym placu boju porażka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja mam zamiar zrobić GWC rurowy za tydzień przy okazji robienia fundamentów.

Co sądzicie o ułożeniu rury wzdłuż ławy fundamentowej dookoła domu? Rura wraca wtedy w to samo miejsce i idzie z powrotem do góry do czerpni umieszczonej na ścianie budynku. W ten sposób mam tylko jedną czerpnię, zaś GWC stanowi rodzaj odnogi włączanej w obieg przepustnicą. Bardzo proszę o opinie na temat tego rozwiązania.

Interesuje mnie też jak rozwiązujecie problem odprowadzenia skroplin przy wysokich wodach gruntowych. Jak na razie znam tylko pomysł Januszka - szczelny zbiorniczek, z którego można raz na jakiś czas wypompować wodę. Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

Pozdrawiam,

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura PCV zasypana nie powinna się raczej popsuć :wink:

 

Grunt pod budynkiem jest zawsze cieplejszy niż poza nim (fundamenty izolowane cieplnie, ogrzewanie podłogowe, poza tym unikam w ten sposób ew. zalewania instalacji przez wody opadowe np. ze zbyt blisko umieszczonej rynny, czy rozjechania sprzętem budowlanym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek naszły mnie watpliwości,

1. Jeśli grunt pod budynkiem jest cieplejszy to tylko dlatego, że został ogrzany przez dom. Regeneracja takiego GWC zabiera więc ciepło z domu. Robi się układ zamknięty i ciepło się bilansuje. Według mnie GWC powinien być poza budynkiem, i to im dalej tym lepiej, wtedy regeneracja następuje przez dostarczenie ciepła z zewnątrz.

2. Czy sprawność GWC nie jest przeszacowana? Temp. gruntu to prawdopodobnie 4 stopnie bez względu na porę roku, a wynika to z anomalii wody. Wszechobecna woda o tej temp. ma największą gęstość. Praktycy niech to sprawdzą, ja jestem teoretykiem. GWC będzie więc działał poprawnie tylko wtedy, gdy temp. jest znacznie niższa. Ile jest takich dni w roku? W przypadku gdy na dworze jest już plus kilka stopni, należałoby się od niego odciąć, żeby ciepła nie tracić.

3. Nie śledziłem innych wątków, ale mam wrażenie, że z tym GWC to trochę tak jak z tymi "oddychajacymi ścianami". Zawsze znajdą się jacyś naiwni i kupią bajkę za 240zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, chyba trochę za moło poczytałeś, mylisz temperaturę wody np. na pewnej głębokości w jeziorze z temperaturą gruntu na głębokości 1,5-2m wynoszącą ok 10 stopni, przy czym nie musi to być wcale grunt wilgotny.

Z drugiej strony gdyby to było 4 stopnie lepsza by była wydajność chłodzenia latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie temu, położyłem rurę do GWC 45 mb, rura PCV fi 200, grubość ścianki 3,9 mm, nie ma w ofercie cieńszych. Zrobiłem t przy okazji podłączania wody. Koparka mi wykopała wejście pod fundament a całość idzie na głebokośći 1,7 m. Spadkami się nie przejmowałem , powietrze ma tamtędy iść a nie kanalizacja :wink:

Mam jednak maly problem :o , chcialem dodac jeszcze jedna czerpnie w scianie i tu on sie pojawil. Nie moge znalezc ustrojstwa coby jedna wajcha przelaczac z GWC na czerpnie dachowa, proponowano mi na dwie, to mnie nie interesuje jako, ze pozniej chcialbym automata do tej wajchy zalozyc. Moze ma ktos gotowe rozwiazanie.

Sorki za brak polskich czcionek ale cosik mi sie poklikalo nie tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...