Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominy


Recommended Posts

Czy można do komina zastosować jako kanał paleniskowy rure kamionkową, kanalizacyjną o średnicy 150 mm i ją obmurować.Właśnie buduje dom i będe chciał mieć w przyszłości 2 piece równolegle podłączone do tego samego kanału tzn piec gazowy i na drzewo, czy byłoby to dobre rozwiązanie?I jeszcze jedno, w projekcie mam kominek, który ma oddzielny komin i kanał paleniskowy ma wymiary 14x27 czy można by było zrobić go 14x14 a w miejsce jakie zostanie chciałbym zrobić dodatkowy kanał wentylacyjny do salonu.Czy paleniskowy kanał kominkowy 14x14 nie będzie za mały?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że w kominie przeznaczonym do kominka chce zrobić dodatkowo kanał wentylacyny do wentylacji salonu (bo tego nie ma w projekcie)I dlatego zastanawiam się na zmiejszeniu kanału paleniskowego kominkowego z 14x27(tak jest w projekcie) na 14x14 i dołożyć jeden kanał wentylacyjny, a wtedy wielkość komina kominkowego prawie sie nie zwiększy.Mój wykonawca twierdzi że kominkowy kanał paleniskowy 14x14 spokojnie wystarczy i mówi żebym się jeszcze kogoś zapytał kto się na tym dobrze zna...Więc szukam opinii na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Krystianem. Jeżeli w projekcie jest przewód 14x27 to należy się tego trzymać. Widocznie projektant przewidział że jest to kominek o większej mocy a wówczas min przekrój komina to właśnie 14x27cm.

Druga sprawa wentylacji to raczej powietrze do pomieszczenia (salonu) powinno być dostarczane a nie wywiewane. Jest to powietrze potrzebne dla celów bytowych oraz powietrze potrzebne do spalania. Można zastosować nawiewnik podokienny.

Wywiew realizuję się przeważnie w łazienkach,wc i kuchniach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uznałem brak wentylacji w salonie za mały "błąd" w projekcie dlatego zależy mi na zrobieniu chociarz małego kanału wentylacyjnego którego chce umieścić właśnie w kominie kominkowym, ale może rzeczywiście coś w tym jest...może faktycznie chodzi o to żeby powietrza nie wywiewać..Mogło by sie ponadto okazać że przez ten kanał wentylacyny byłoby powietrze zasysane do salonu na skutek wypalania się tlenu w pomieszczeniu...a nie wydmuchiwane...teraz zaczynam się nad tym zastanawiać, chociarz brak dostępu świerzego powietrza do salonu w którym ma być kominek (tzn.otwarty ogień) też niejest dobrym rozwiązaniem gdyć w pomieszczeniu mogło by brakować tlenu...Jeszcze dokładnie nie wiem co zrobić a decyzje powinienem podjąć już wczoraj!Bo dziś właśnie mój wykonawca ma zająć się szalowaniem kominów...a to ma wpływ na ich gabaryty...Co zrobić w takiej sytuacji...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały wentylacyjne np. w kuchni, łazience itd. wyprowadzone ponad dach budynku służą do "wyciągania" powietrza z pomieszczeń.

A powietrze do pomieszczeń w przypadku wentylacji grawitacyjnej dostaje się przez nieszczelności budynku (okna, drzwi itp).

W przypadku nowych budynków stolarka jest na tyle szczelna że powietrze praktycznie nie napływa. Dlatego zaproponowałem do pomieszczenia z kominkiem nawiewnik podokienny przez który będzie dostawało się powietrze potrzebne do spalania.

Lepszym rozwiązaniem byłaby być może wentylacja mechaniczna ale wiadomo że to niesie za sobą dodatkowe koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w ogóle do kominka musi być osobny komin?

Czy koniecznie trzeba murować komin lub złożyć go z elementów gotowych? Czy można zrobić odprowadzenie spalin jakąś rurą (może nawet jakąś dwuścienną z ociepleniem ze stali nierdzewnej), która będzie wystawać ponad dach i bedzie zakończona nasadą.

Jak to można zrobić najprościej?

Popiół będę przecież zbierać u podstawy kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biker! Skoro w salonie będzie kominek to po co chcesz tam dodatkowy przewód do wentylacji? Kominek jeżeli nie ma własnej zewnętrznej czerpni powietrza wyciąga zdecydowanie więcej powietrza niż przewód wentylacyjny - oczywiście kiedy się w nim pali. kiedy kominek jest wygaszony i szyber rozszczelniony to pełni rolę kanału wentylacyjnego. Zaznaczam że to dotyczy kominków które pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia w którym się znajdują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam Panu Kominiarzowni odnośnie otworów drzwiowych.

Aby możliwy był napływ powietrza z pokoi do pomieszczeń bardziej zanieczyszczonych, norma PN-83/B-03430 przewiduje otwory wyrównawcze np. w postaci szczeliny pomiędzy dolną częścią drzwi a podłogą, otworu w drzwiach lub innych przegrodach budowlanych o przekroju netto: w drzwiach do pokoi mieszkalnych 80 cm2, w drzwiach do kuchni, łazienek, ubikacji i innych pomieszczeń, z których powietrze jest usuwane 200 cm2.

Dodatkowo Dz.U. Nr 75.......itd. w pomieszczeniach przeznaczonych dla przebywania ludzi nie powinno być progów w otworach drzwiowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być ocieplenie komina, bo żeby dobrze działał musi się dobrze nagrzewać dla wytworzenia odpowiedniego ciągu. Dlatego kominy buduje się najczęściej w środku domu.

Dla dwóch palenisk stosuj dwa kominy, inaczej dym może Ci wracać tym akurat nieużywanym paleniskiem.

DarekRz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...