Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja w swoim rodo6 zmieniłem garaż na dwustanowiskowy, tym samym powiększył się pokuj nad garażem w sumie jakieś 190 m2 z garażem.

Podwyższyłem sciane kolankową o jedenpustak, kotłownia bedzie na paliwo stałe za garażem. Zmusiło to mnine do budowy kolejnego komina. Z byłej kotłowni robimy spizarnię a kuchnia się powiększy o stara spizarkę. Salon poiększamy o gabinet i likwidujemy jeden słup. słup przy schodach bedzie okragły a strop gęstożebrowy.

Budujemy w Rudzie Sląskiej więc fundamenty także zmienione pod szkody górnicze ze ściągami i słupami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

My jesteśmy już na etapie stanu zero. Zmiany jakie wprowadziliśmy to:

- likwidacja słupów nośnych na dole (wylaliśmy dodatkową ławę, a ściana w której były słupy będzie nośna)

- kotłownia na paliwo stałe za garażem

- spiżarka w kuchni zlikwidowana

- taras wzdłuż jednej ściany (u nas od południa)

- pod połową tarasu (gdyż dom jest trochę podnieśiony do góry) będzie schowek

- schody z tarasu będą tylko centralnie

- ścianka kolankowa podniesiona będzie o dwa pustaki

- powiększone wejście do domu i dodane dwie kolumny

- dodane okienko i wyjscie z pomieszczenia za garażem

Już w tej chwili mamy zamówionego Maxa na cały budynek (ścianki nośne tez Max, działowe Siporex z wyjatkiem łazienek) oraz cały dach (więźba, dachówka, okna, orynnowanie). Teraz tylko zastanawiamy się na rodzajem ogrzewania. Może coś doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

My chcemy dać na całym parterze podłogówkę . Oriętowałem się wczoraj i automatyczny sterownik do podłogówki (zawór trójdrożny)i atomatyka do reszty ogrzewania dla kotła na paliwo stałe kosztuje ok 4000,- wtedy piec pracuje na 60-70 stopni C a tempertaturą wody w kaloryferach i podłogówce steruje zawór trójdrożny który miesza w zależności od potrzeb wodę gorącą z powrotną. Piec się nie zanieczyszcza a ty masz taką temperaturę jak chcesz tymbardziej że temp. wody w podłogówce nie może być wyższa niż 30-40 stopni.

Na piętrze grzejniki i oczywiście w łazieńce podłogówka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też myśleliśmy o ogrzewaniu podłogowym w łazience, kuchni i korytarzu, ale powiem szczerze, że nie miałam pojęcia jakie to koszty. Dziękuję za tą informację.

Chielibyśmy wykorzystać do ogrzewania też kominek, ale to jest narazie pod dużym znakiem zapytania.

A jaki piec na paliwo stałe (najlepiej groszek i cała reszta też) byłby najlepszy i najtańszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popytajcie sie znajomych co mają ogrzewanie z kominka bo jeden moj znajomy ma rozprowadzone powietrze z kominka i po roku urzywania pokoje są do malowania bo wraz z ciepłym powietrzem leci pełno kurzu.

Może ma coś spieprzone nie wiem . warto sprawdzić.

 

Witam

Buduje rodo5, ale w srodku uklad taki sam. w kwestii grzania kominkiem to zgadzam sie ze, ogrzewanie powietrzem daje takie właśnie rezultaty ( widzialam - po roku dom do malowania). Osobiście zastanawiamy sie nad kominkiem z płaszczem wodnym. Rozmawialam z osobami , ktore maja takie rozwiazanie juz kilka lat i sobie chwalą ( nie mowiąc o kosztach ogrzewania - są nizsze ).

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagadazam się z tobą Vanka99 ale weź sobie pod uwagę że masz w pokoju kotłownię czyli drewno okopcony sufit z ciągłego otwierania kominka itp. chronisz przed zabrudzeniem tylko inne pokoje a ten w którym spędzasz najwięcej czasu czyli salon będzie uwalony z dymu. Zauważ że jeśli piec na węgiel spali ci ok 20 kg węgla i to jest niewielka ilość gabarytowa to drewna jest to wielka sterta i musisz to mieć w pokoju lub będziesz co chwilę nośić .

Jak dla mnie to grzanie kominkiem domu to katastrofa. Co innego w domku w górach gdzie przyjeżdrzasz na narty:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagadazam się z tobą Vanka99 ale weź sobie pod uwagę że masz w pokoju kotłownię czyli drewno okopcony sufit z ciągłego otwierania kominka itp. chronisz przed zabrudzeniem tylko inne pokoje a ten w którym spędzasz najwięcej czasu czyli salon będzie uwalony z dymu. Zauważ że jeśli piec na węgiel spali ci ok 20 kg węgla i to jest niewielka ilość gabarytowa to drewna jest to wielka sterta i musisz to mieć w pokoju lub będziesz co chwilę nośić .

Jak dla mnie to grzanie kominkiem domu to katastrofa. Co innego w domku w górach gdzie przyjeżdrzasz na narty:)

 

Pozdrawiam

 

remle

Oczywiscie, ze kotlowni nie chce w pokoju, dlatego zastanawiamy sie jeszcze nad tym rozwiazaniem.Grzanie kominkiem bedzie grzaniem zamiennym z gazem. Bardziej myslimy o takiej sytuacji, kiedy bedą chlodniejsze dni wiosenne lub jesienne i bedziemy chcieli zapalic w kominku, to wtedy wykorzystamy go rowniez do grzania w kaloryferach.W tej sprawie mysle, ze znajdziesz tyle samo zwolenników co i przeciwników- kwestia indywidualnego podejscia do sprawy. Piszesz ze bedziesz miec podłogówke, my rowniez ( kuchnia, lazienka - tam gdzie bedą kafle, chociaz gdzieś czytalam, ze pewne gatunki drewna tez sie nadają do grzania podłogowego ). W kwestii podniesienia ścianki kolankowej bedziemy podnosić na trzy pustaki. Widziałam takie rozwiązanie i to daje efekt, mozna przy takiej scianie cos postawić .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jesli chodzi o podłogówkę pod drewnwm to są zdania podzielone i sam nie wiem co robić czy tylko hol,kuchnia,wiatrołap,czy też salon w którym będzie drewno na podłodze. Jesli masz jakieś doswiadczenie to napisz bo jesli chodzi o prawa fizyki to drewno raczej jest izolatorem i nie wiem czy to ma sens jesli ciepło bedzie miało problemy z przebiciem się przez deski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
oglądałem ostatnio deski barlineckie i maja deski przystosowane do ogrzewania podłogowego. Nie mam jednak zaufania do tego wynalazku :(

 

Ogrzać deski?

 

Większość z nas wie, że najlepszym sposobem wykończenia ogrzewania podłogowego jest gres, terakota lub kamień, ale czy jedynym? Wielu specjalistów, na myśl o położeniu drewnianej podłogi na ogrzewanie podłogowe dostaje gęsiej skórki.

 

Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego, ale należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Marek Konstańczak, kierownik działu technologii i wdrożeń Barlinek S.A. jest specjalistą w tej dziedzinie: "Jeżeli zdecydujemy się na ten krok, już na etapie projektowania musimy zadbać o to, aby system ogrzewania oraz rodzaj podłogi były odpowiednio dobrane. Związane jest to przede wszystkim ze specyficznymi cechami fizycznymi różnych gatunków drewna, a w szczególności wrażliwością na zmiany temperatury i wilgotności. Dlatego nie nadają się do tego celu podłogi z klonu, buku czy grabu. Mają zbyt duży współczynnik skurczu (powinien być jak najmniejszy), a jasny kolor może dodatkowo uwidaczniać powstające podczas "pracy drewna" szczeliny".

 

Specjaliści odradzają również wykorzystanie parkietu tradycyjnego lub desek litych, ponieważ te rodzaje wykończenia są zbyt grube i stwarzają za duży opór cieplny. Musimy pamiętać, że podłoga nie może tamować przepływu ciepła do pomieszczenia, dlatego współczynnik oporności przewodzenia ciepła powinien być jak najmniejszy. Wybór podłóg o grubości przekraczającej 15 mm znacząco obniży skuteczność ogrzewania i spowoduje podniesienie kosztów eksploatacji.

 

Korzystne parametry mają podłogi warstwowe, takie jak np. deska barlinecka - łatwa w układaniu podłoga drewniana. Krzyżowe ułożenie poszczególnych warstw (w przypadku deski barlineckiej są to trzy warstwy naturalnego drewna) zapewnia odpowiednią ochronę w warunkach ciągle zmieniającej się temperatury i wilgotności. Dodatkową zaletą jest pokrycie deski już w warunkach fabrycznych lakierem lub olejem - stosowane substancje z pewnością sprawdzą się w warunkach ogrzewania podłogowego. Szczególnie polecane są podłogi produkowane z drewna merbau, doussie, iroko, jatoba albo typowo polskiego dębu czy akacji ze względu na odpowiednie parametry skurczu i przewodzenia ciepła.

 

W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego pod podłogą drewnianą, istnieje niebezpieczeństwo wysychania lub starzenia się zastosowanego kleju. Korzystnym rozwiązaniem są więc podłogi układane w systemie bezklejowym. W przypadku deski barlineckiej ścisłe zespolenie poszczególnych elementów zapewnia złącze barclick - autorskie rozwiązanie barlineckich technologów. Nie wymaga ono użycia podczas montażu substancji klejących i elastycznie reaguje na zmiany wilgotności oraz temperatury. Jeżeli jednak zdecydujemy się na montaż parkietu lub mozaiki musimy pamiętać aby zastosowany klej zachowywał swoje właściwości i elastyczność nawet w przypadku dużych wahań temperatury. Najlepsze do tego są wszelkie kleje poliuretanowe.

 

Wykorzystanie powierzchni drewnianych do wykończenia ogrzewania podłogowego jest dość skomplikowane. Wymaga od układającego odpowiedniej wiedzy technicznej, staranności i odpowiedniego doboru materiałów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim jak podłogi warstwowe (np. deska barlinecka) jest to w tej chwili jak najbardziej możliwe, a piękno naturalnego drewna z pewnością wynagrodzi nam duży nakład sił i pracy.

 

Warto zapamiętać:

- użyj gotowej podłogi warstwowej albo parkietu z cienkich elementów (mozaika 8-10mm, deszczułki 10-14mm), - aby drewno się nie paczyło należy dopilnować, by w czasie układania parkietu jego wilgotność nie wykraczała poza dopuszczalny zakres (7-9% dla klepki i mozaiki, 6-8% dla podłóg warstwowych),

- ponieważ drewno ułożone na podłodze grzejnej podlega o wiele większej zmianie temperatur i wilgotności niż normalnie, powstawanie małych szpar jest nieuniknione i trzeba się do tego faktu przyzwyczaić,

- materiały pomocnicze (np. lakiery, kleje i zaprawy wyrównujące i gruntujące) muszą być odporne na podwyższoną temperaturę i są oznaczane specjalnym logo "ogrzewanie podłogowe".

 

Źródło: http://www.barlinek.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie moi Drodzy! Wiosna za pasem :D i u nas zaczyna coś się dziać :lol: MAMY JUŻ WYZANCZONE OSIE BUDYNKU :D W poniedziałek będzie się kopała dziura :D Pewnie wkleję Wam kilka fotek z rozpoczętej budowy - pozdrawiam

Aga i Janusz co do ściany kolankowej to myśmy podnieśli o jeden pustak i dodatkowo podjęliśmy decyzję o podniesieniu także parteru, bo garaż ma tylko 2,25 a dół domu 2,50 - podniesiemy o jeden pustak. Tak więc garaż będzie miał 2,50 a dół 2,75 (bez problemu zamontujemy podwieszane sufity). Jeśli chodzi o zadaszenie tarasu to planujemy takie zadaszenie zrobić z drewna - widziałam w rzeczywistości i super :D

Dajcie znać co u Was? Jakie decyzje podjęte - acha zapomniałam dodać, że mieliśmy spotkanie z architektem wnętrz i podał kilka super rozwiązań :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Kochani MAMY DZIURĘ :D Piękna, dorodna, ogrodzona dziura :lol: Było trochę jaj, bo najpierw zakopała się w niej koparka a później jak na pomoc przyjechała Tatra to rozwaliła tylnie mosty :roll: Ale wszystko dobrze się skończyło po 9 h :D Byle jutro nie pojawiła się w dziurze woda..... trzymajcie kciuki

Naprawdę u Was cisza? Żadne nowe decyzje? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...