Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witamy serdecznie !

 

Mamy pytanie do renatka i marcin w zwiazku z fundamentem .

Na jaką głębokość kopaliście wykop pod fundament, na zdjęciu widać , że robicie tzw. wąski wykop. Pytamy bo mamy nadzieję zacząć w przyszłym tygodniu. Nasz murarz chce wykopać wykop na głębokość 50 cm i szerokość 40 cm, zamiast chudego betonu posypka gruzowa 10 cm, na to folia kubełkowa i beton ze zbrojeniem, dalej 7-8 warstw bloczków, izolacja wewnętrzna i zewnętrzna. Działkę mamy dość nisko, będziemy podnosić teren o 20 cm względem punktu 0. Podłoże mamy gliniaste.

 

:D Pozdrawiamy.

 

Wykop pod fundament robiliśmy następujący:

najpierw ściągnęliśmy humus - okolo 40 cm

następnie wykop z jednej strony na 40 cm z drugiej strony na 50 cm w celu wypoziomowania

potem zalaliśmy chudziak B10 żeby zniwelować nierówności, a następnie beton B20 na lawy fundamentowe i zbrojenie pręt 12 i strzemiona 20cmx30cm, reszta pójdzie z bloczków.

 

Rada dla was:

Z tego co się orientujemy to podsypka z jakiegoś gruzu nie jest wskazana-sprawdźcie to ponieważ z tego co się orientujemy z czasem cegly, które prawdopodobnie tworzą ten gruz ulegną rozpadowi co może spowodować większe i nierównomierne osiadanie fundamentu a tym samym pęknięcia.

Lepiej zastosujcie podsypkę z piachu, którą trzeba mocno ubić lub tak jak my dajcie chudziak na niego folię budowlaną i potem B20 albo bezpośrednio zalejcie wykop betonem B20-to już lepsze niż gruz. My wybraliśmy chudziak ponieważ chcemy żeby fundament byl wytrzymaly i stabilny. Budujemy dla siebie.

Zastanawiający jest również pomysl murarza na ulożenie na gruzie folii kubelkowej- folia kubelkowa jest izolacją raczej pionową a nie poziomą, no chyba że się nie znamy ale warto to sprawdzić.

My też podnosimy budynek na maxa. Lepiej patrzeć na świat z góry :wink:

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich!

 

W następnym miesiącu zaczynam budowę domku rodo6 z jednym garażem. Czytając forum postanowiłem wprowadzić kilka zmian. Aby umocnić postanowienia potrzebowałbym pomocy w postaci zdjęć.

Interesują mnie przede wszystkim kuchnia, dolna łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Jak ktoś posiada inne zdjęcia i ma możliwość się nimi podzielić to też chętnie skorzystam.

 

Mój adres mailowy: [email protected]

P.s. niestety większość dołączanych zdjęć w tym temacie jest już niedostępna.

 

W planach mam

- przedłużenie frontowego balkonu, wykonanie kolumn

- rezygnację ze spiżarki i przejścia z kuchni do holu (na tym drugim jeszcze się zastanawiam)

- rezygnację z okna nad wykuszem i pozostawienia wyłącznie drzwi balkonowych z obu pokoi

- na poddaszu połączenie sypialni z pokojem od strony tyłu domu z wykorzystaniem przestrzeni za lukarną na garderobę (tutaj najprawdopodobniej będzie zmniejszana lukarna, bądź otwór na drzwi balkonowe.

- w kwestii stropu najprawdopodobniej będzie to terriva (tutaj podpowiadają mi, że będzie tańsza i łatwiejsza w wykonaniu)

 

bardzo chciałbym powiększyć salon kosztem dolnego pokoju, ale biorąc pod uwagę mniejsza powierzchnię domu i już zmniejszoną ilość pokoi na poddaszu ten plan został odpuszczony

 

Mam jeszcze pytanie do osób budujących, a bardziej do tych już wybudowanych w okolicach Wrocławia, czy byłaby możliwość odwiedzenia i zobaczenia jak ten domek wygląda na żywo?

 

Na koniec tego postu gratuluję wszystkim postępów w budowie. Po przeczytaniu wypowiedzi i oglądnięciu załączonych zdjęć jeszcze bardziej palę się do pracy. Na pewno pochwalę się za jakiś czas.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich sympatyków forum. Postanowiłam wreszcie sie zalogować,już dużo wcześniej zaglądałam na forum by sie dowiedzieć jak najwięcej.Zdecydowaliśmy sie z mężem na ten właśnie projekt domku rodo 6 z jednym garażem. Domek jest cudny. Obecnie jesteśmy na etapie załatwiania papierów.Za 2 tygodnie bedziemy mieć gotową mapke 500-tke i bedziemy kupować projekt.Strasznie sie ciągnie ta papierologia :( .W tym roku chcielibyśmy zalać fundamęty.

Bardzo chcielibysmy zobaczyć domek w realu. Mieszkamy niedaleko BOCHNII.

 

Chcielibyśmy wprowadzić następujace zmiany w projekcie:

- przenieść kotłownie na tył garażu

- zrezygnować ze spiżarki w kuchnii i przenieść ja pod schody

-w miejsce starej kotłownii zrobić łazienke

- zlikwidować wejście ze salonu na taras , wstawić okno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

renatka i marcin

 

Dzięki za odpowiedź , my mamy już zdjęty humus od 2 tygodni ok. 30 cm, ale ze względu na pogodę i grząski grunt nie zalaliśmy fundamentów,ten pomysł z gruzem to inicjatywa nowego murarza :roll: mamy nadzieje , że to już nasz ostateczny wybór / mamy rekomendacje innych budujących, widzieliśmy dom , który postawił, robi wrażenie dobrego fachowca / , w poniedziałek wreszcie wchodzi geodeta, przekonaliście nas co do ryzyka gruzowego rozwiązania zastosujemy więc chudy beton.

Życzymy wszystkim dobrej pogody i pozdrawiamy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

renatka i marcin

 

Mamy jeszcze jedno pytanie odnośnie chudego betonu / to ostatnio nasz ulubiony temat :D /: czy zamawialiście go w formie sypkiej czy lanej? dzisiaj dzwoniłam do firmy w której bedziemy zamawiać całośc betonu i pan zadał mi pytanie suchy czy lany / B- 10 suchy 175zł/ m, płynny 190 zł /. I jeszcze jedno ile wam wyszło tego chudziaka / my liczymy , że to ok. 7-8 m3 /.

Murarz będzie próbował robić wykop bez szalunków, ale jesli ziemia bedzie się obsuwac będzie szalował, my zastanawiamy się tez nad uzyciem folii izolacyjnej aby zapobiec obsypywaniu się gruntu, czy wówczas uzywanie chudego betonu ma sens i czy stosuje sie go na grunt czy na folię? :roll: Fachowiec pewnie wie co i jak ale my chcielibysmy zorientować się w waszych opiniach , lepiej nie być zupełnie zielonym.

 

P.S. Fajnie pogadać w sobotnie popołudnie o funadamentach i suchym betonie.

 

Pozdrawiamy wszystkich budujacych. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

renatka i marcin

 

Mamy jeszcze jedno pytanie odnośnie chudego betonu / to ostatnio nasz ulubiony temat :D /: czy zamawialiście go w formie sypkiej czy lanej? dzisiaj dzwoniłam do firmy w której bedziemy zamawiać całośc betonu i pan zadał mi pytanie suchy czy lany / B- 10 suchy 175zł/ m, płynny 190 zł /. I jeszcze jedno ile wam wyszło tego chudziaka / my liczymy , że to ok. 7-8 m3 /.

Murarz będzie próbował robić wykop bez szalunków, ale jesli ziemia bedzie się obsuwac będzie szalował, my zastanawiamy się tez nad uzyciem folii izolacyjnej aby zapobiec obsypywaniu się gruntu, czy wówczas uzywanie chudego betonu ma sens i czy stosuje sie go na grunt czy na folię? :roll: Fachowiec pewnie wie co i jak ale my chcielibysmy zorientować się w waszych opiniach , lepiej nie być zupełnie zielonym.

 

P.S. Fajnie pogadać w sobotnie popołudnie o funadamentach i suchym betonie.

 

Pozdrawiamy wszystkich budujacych. :wink:

Chudy beton to nasza ekipa mieszała na budowie w betoniarce. Na pewno wyjdzie taniej niż kupny. Potrzeba cement, żwir i wodę. Z tego co pamiętam to cementu poszło u nas jakieś 20 kilka worków (25kg), żwiru zamówiłem 22t (poszła mniejsza część tego co zamówiłem), ale żwiru na budowie nigdy nie za wiele :) Przyda się jeszcze do zalania słupów (chyba, że je likwidujecie) Mamy chudziak jak w projekcie na 10cm.

Marcin

 

PS. Betonu na 10cm chudziak nie pójdzie więcej niż 4m3 bo na całą ławę 30cm idzie niecałe 12m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

renatka i marcin

 

Mamy jeszcze jedno pytanie odnośnie chudego betonu / to ostatnio nasz ulubiony temat :D /: czy zamawialiście go w formie sypkiej czy lanej? dzisiaj dzwoniłam do firmy w której bedziemy zamawiać całośc betonu i pan zadał mi pytanie suchy czy lany / B- 10 suchy 175zł/ m, płynny 190 zł /. I jeszcze jedno ile wam wyszło tego chudziaka / my liczymy , że to ok. 7-8 m3 /.

Murarz będzie próbował robić wykop bez szalunków, ale jesli ziemia bedzie się obsuwac będzie szalował, my zastanawiamy się tez nad uzyciem folii izolacyjnej aby zapobiec obsypywaniu się gruntu, czy wówczas uzywanie chudego betonu ma sens i czy stosuje sie go na grunt czy na folię? :roll: Fachowiec pewnie wie co i jak ale my chcielibysmy zorientować się w waszych opiniach , lepiej nie być zupełnie zielonym.

 

P.S. Fajnie pogadać w sobotnie popołudnie o funadamentach i suchym betonie.

 

Pozdrawiamy wszystkich budujacych. :wink:

 

Witam.

My zamawialiśmy beton mokry ponieważ suchy z tego co mówili budowlancy wymaga ubicia na podlożu. Zamówiliśmy 7 kubików chudziaka i starczylo nam na warstwę ok.15cm. Na chudziak daliśmy dopiero folię i beton B-20. Z tego co wiem to można przed chudziakiem zastosować folię - to ulatwia pracę roboludkom i stanowi dodatkową izolację.

Teraz lawa już nam ladnie wyschla i w poniedzialek dajemy na nią znowu folię, która będzie stanowila drugą warstwę izolacyjną i bloczki, można też zastosować papę , ale my dajemy folię.

Użycie większej ilości chudziaka nic nie szkodzi najwyżej wejdzie mniej betonu B-20 - nam weszlo 14 kubików i to bylo na styk.

Jesli chodzi o obsypywanie gruntu, to z tego co pamiętam macie też podloże gliniaste-tak jak my więc ziemia nie powinna wam się obsypywać.

Pozdrawiamy i życzymy udanych robót ziemnych. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam malutkie pytanko jakie są zalety deskowania dachu? czy jest sens, a przede wszystkim czy warto to robić bo wiadomo e są to nie małe pieniążki. Acha i jeszcze coś chciałem się zapytać mam powierzchnię dachu 220m 2 i cieśla za zrobienie dachu wraz z położeniem dachówki chce 13 tyś. czy jest to dużo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam malutkie pytanko jakie są zalety deskowania dachu? czy jest sens, a przede wszystkim czy warto to robić bo wiadomo e są to nie małe pieniążki. Acha i jeszcze coś chciałem się zapytać mam powierzchnię dachu 220m 2 i cieśla za zrobienie dachu wraz z położeniem dachówki chce 13 tyś. czy jest to dużo?

 

cena ok :D ja płaciłam 12 tyś. za więżbę, dachówkę, montaż okien dachowych, kominy z klinkieru nad dachem, rynny-dachowe i spustowe-montaż, okucia-nie gotowe, tylko wykonywane przez blacharza z arkuszy wraz z montażem. podbitka-dopłata 2,5tyś-montaż + malowanie 1 raz :D powierzchnia dachu ok 200m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś może orientuje się ile mnie więcej może pójść mi bloczków betonowych na fundament jeśli architekt w projekcie budowlanym napisał mi, że muszę posadowić ławy na głębokości 1m (ze względu na duży humus od 0,7m do 0,9m)

My murowaliśmy na 8 bloczków do góry (ława jak w projekcie 30cm, chudziak 10cm), podnosiliśmy poziom "0" o 25cm i wyszło nam 1100 bloczków 38x24x14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dawno nikt nic nie pisał pewnie wiosna przyszła i prace na działkach ruszyły i nikt nie ma czasu albo siły pisać. Pozdrawiam pracusie. :D :lol:

 

U nas wiosna niestety jeszcze nie przyszła :( W ostatnią sobotę wykopaliśmy fundamenty, w niedziele i poniedziałek wiązaliśmy zbrojenie. We wtorek mieliśmy wylewać fundamenty. Niestety już w poniedziałek zaczęło padać, we wtorek lało, a w środę spadł śnieg i przymroziło :evil: Nasze fundamenty się pozapadały, więc będziemy musieli zrobić szalunek, którego nie planowaliśmy.

 

Oby to były ostatnie pogodowe niespodzianki, w co niestety wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał i Magda

 

Na otarcie łez waszych i własnych: w poniedziałek geodeta wytyczył budynek a ekipa wykopała fundamenty na szeroki wykop pod szalunki / mamy glinę i niestety wysoki stan wody / potem lało, spadł śnieg a dzisiaj mamy wielki wykop z wieeeelka wodą , zbrojenie juz naszykowane :cry: jutro może coś zrobią z ta wodą / ratuje tylko pompa / a może dopiero w poniedziałek ...

pogoda straszna coś ma sie zmienic na lepsze od wtorku.. oby :roll:

 

pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do bardziej zaawansowanych:

 

ile wyszło m kw. ścian zewnętrznych do ocieplenia ?

 

czy otwory okienne i drzwiowe sie odejmuje czy nie?

 

bo nasze majstry policzyli z otwrami i dodatkowo za obrobke okien takimi "obramowaniami' wokół ze stropianu (sami wycinali) policzyli + 1500 zł (cena ze wstawieniem parapetow zewnętrznych)

 

Bardzo proszę o info :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...