Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pompa została zainstalowana wrzesien/pażdziernik.. chodziła prawie cały czas do końca lutego. Najczęsciej grzałki załączały się jak było tak mega zimno czyli przez ok. miesiąc. Tak artykuły są bardzo przydatne.. lecz rzeczywistośc wychodzi inaczej.. a to dlatego, że często wypowiadaja się osoby które nie używaja pompy. Ważne jest również gdzie mieszkasz, jaki masz klimat, czym ocieplasz dom - dla informacji od połowy marca dni "grzewczych" mielismy chyba z 5 przy czym od tygodnia już nie grzejemy a temp. w domu jest na poziomie 19 (w nocy) i 21 w dzień (jak jest słoneczny dzień temp. dochodzi nawet do 24-25 stopni).

Dla nas przy wyborze ogrzewania na 1. miejscu byl brak obsługi później ekonomia. Również nie uśmiechało nam się wrócić z pracy i pierwszą rzeczą którą robić iść grzać w piecu poza tym jak pisałam mieliśmy incydent gdzie było trzeba grzac tylko kominkiem i te kilka dni było dla nas bardzooo uciążliwe.. ale każdy ma inne doświadczenia i priorytety.

 

ps. piszesz o rocznym ogrzewaniu (gaz, ekogroszek, itp..) zauważ, że grzejąc pompą ciepła przynajmniej pół roku masz ogrzewanie wody za darmo... (przy pompie powietrze-woda) koszt to tylko elektronika

A koszt jest uzależniony od temperatury z zimie.. więc nie ma stałych kosztów co okres grzewczy tegoroczna zima była chyba wyjątkowa i długaaaa.

 

A w przypadku braku prądu - mamy kominek :)

 

 

A jeżelich chodzi o ocieplenie fundamentu to uzywaliśmy hydropianu - styropian do fundamentów, 10cm

Edytowane przez Marlena&Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mWilQ mam pytanko, jak udało Ci sie połączyć istalację tradycyjną z pompą?

Jakie ogrzewanie masz w domu? Podłogowe?

Ja myślę narazie o ogrzewaniu tradycyjnym, ale w przyszłości może zastanowię się nad jakąś pompą i stąd moje pytanie.

W ogrzeweaniu tradycyjnym zasadniczo są grzejniki. Jak to jest przy pompie?

Marlena&Marcin napisz coś więcej o tej pompie, jeśli koszty prezentują się tak jak piszesz, to wygląda to całkiem przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mWilQ mam pytanko, jak udało Ci sie połączyć istalację tradycyjną z pompą?

Jakie ogrzewanie masz w domu? Podłogowe?

Ja myślę narazie o ogrzewaniu tradycyjnym, ale w przyszłości może zastanowię się nad jakąś pompą i stąd moje pytanie.

W ogrzeweaniu tradycyjnym zasadniczo są grzejniki. Jak to jest przy pompie?

Marlena&Marcin napisz coś więcej o tej pompie, jeśli koszty prezentują się tak jak piszesz, to wygląda to całkiem przyjemnie.

 

Cecil: Jeszcze mi się nie udało, bo nie jestem na takim etapie budowy. Kolega, który będzie mi instalował pompę, zaproponował to rozwiązanie. O szczegóły nie pytałem, ale jak się z nim następnym razem spotkam, to postaram się dowiedzieć czegoś więcej. W domu na parterze i w górnej łazience będzie podłogówka. W pozostałych pomieszczeniach klimakonwektory (odpowiednio większe, aby na pierwszym biegu pracowały wydajnie). Zastanawiam się jeszcze, czy zrobić je jak grzejniki pod ścianami, czy jako otwory nawiewne z sufitu (koszt podobno zbliżony). Można też stosować klimakonwektory wiszące np nad drzwiami, ale są zdecydowanie głośniejsze.

Do tradycyjnych grzejników pompa się raczej nie sprawdzi (to typowe niskotemperaturowe ogrzewanie).

 

To co pisze Marlena&Marcin jest bardzo istotne. W przypadku pompy masz zapewnioną ciepłą wodę przez cały rok. Przy wysokich temperaturach na dworze koszt jest minimalny. Dodatkowo jak ma się pompę z chłodzeniem, to latem można sobie uprzyjemnić życie na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marlena&Marcin napisz coś więcej o tej pompie, jeśli koszty prezentują się tak jak piszesz, to wygląda to całkiem przyjemnie.

 

Mamy pompę powietrze-woda, koszt 20 tys. Bardziej wydajne są pompy gruntowe ale też droższe. U nas by się to niekalkulowało a z drugiej strony mamy nieodpowiedni grunt do kolektorów poziomych.

Cały dom w podłogówce (a co za nią idzie wykończenie albo płytki, drewno lub wykładzina - warto o tym pamiętać bo nie należy to do najtańszych rozwiązań...:()

Inwestycja w dobrą izolację domu (dobrze przy pompie zbliżyć sie do domu energooszczędnego lub pasywnego). Cóż więcej napisać.. może co jest ważne pompa nie musi chodzić non stop.. przy domu z podłogówka i temperaturach np. do -10 stopni wystarczy max 6 godzin grzania. Słyszałam też o takich rozwiązaniach.. niektórzy grzeją na maxa w dzien kiedy temp. jest wyższa przy tym i rzadziej włączają się grzałki natomiast w nocy w ogóle pompa nie chodzi. Możliwości jest wiele.. A taki przykład mielismy w domu temp. +20stopni (gdzie za oknem temp. ok. -15/-18 stopni).. pompa została wyłączona po2 dniu temp. spadła do 16 stopni w domu.

Chyba całkiem niezły wynik jak na takie mrozy?

 

Ale z drugiej strony każdy musi dostosować sposób ogrzewania do możliwości domu/klimatu/mediów.. poza tym hmm.. w perspektywie lat nie widze siebie lub męża by w wieku 60-70 lat biegać i dorzucać węgiel, czyścić piec czy robić inne rzeczy. Poza tym masz dom z piwnicą.. a doskonale pewnie wiesz że w wersji Rodo bez piwnicy jest nawet problem zmieścić kocioł w kotłowni a co dopiero gdzieś przechowywac paliwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Jak już tak o tym ogrzewaniu to i ja się dołączę. Pamiętam z lat młodości jak babcia a potem tata biegali wiecznie do pieca i wiedziałam ze tak w życiu nie będę chciała zresztą koszty węgla i koksu ciągle rosły. Obecnie w domu mam piec gazowy, bojler tez z czasem zamienił się w junkers - rachunki za gaz wcale nie są niskie ale przynajmniej bez biegania do piwnicy i czekania aż się woda w bojlerze zagrzeje. Niestety u nas gazu nie ma wiec to odpadło na początku. Jeśli chodzi o pompę to mam malutką działkę a z pierwszych info o pompach wiedziałam tylko tyle, że potrzeba dużą działkę i że pompa jest droga potem że można zrobić kolektory pionowe ale ze w domku poniżej 150m2 to się nie opłaca i trzebaby zbliżyć domek do pasywnego bo za długo trwa zwrot kosztów. Tak wiec stanęło na tym ze robimy piec na ekogroszek z możliwością pellet. Obecnie z tego co wiemy piece mają pełną automatykę więc dosypywanie do zasobnika raz na kilka dni nie będzie aż tak uciążliwe.

 

Proszę jednak o podpowiedź z punktu technicznego. Domek będzie z ceramiki, ocieplony wełną, okna PCV, podłogówka na parterze i w górnej łazience, w sypialniach kaloryfery. Czy to można połączyć będzie grało? Gdzieś się doczytałam, że nie powinno się łączyć takiego pieca z podłogówką. No i jak w tym momencie wygląda cwu latem kiedy piec chciałabym wyłączyć.

 

Kominek oczywiście też będzie, zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem dgp ale na pewno nie będzie z płaczem wodnym.

 

No i czy instalatorzy co i cwu zrobią mi projekt tego wszystkiego, powiedzą jak to połączyć i podpowiedzą jakieś rozwiązania.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór sposobu ogrzewania jest ważny i musi uwzględniać potrzeby mieszkańców domu. My nie możemy użytkować gazu z powodu braku dostępu do sieci, gdyby była taka opcja wybralibyśmy gaz. Olejowe ogrzewanie wiąże sie z posiadaniem zbiornika, wymaga odpowiedni dużej kotłowni , no chyba , że zbiornik z olejem damy na zewnątrz.

My zdecydowaliśmy się na kocioł automatyczny na ekogroszek z możliwością spalania drewna lub pelet / będzie to kocioł Futura Econo Mini lub Ling Duo /, zasobnik przy wielkości naszego domu ładuje się co 5- 6 dni w szczycie grzewczym a koszty zdecydowanie niższe niż przy gazie / ok . 2500 zł rocznie/.Opał trzeba rzeczywiście gdzieś składować dlatego postawimy mały budynek gospodarczy za domem. Przy ekogroszu solary sa nieekonomiczne, dlatego z nich zrezygnowaliśmy , TAR instalując je przy kotle gazowym na pewno zyska.

Koszty ogrzewania zależą tez od ocieplenia domu i od potrzeb termicznych jego mieszkańców, my mamy parter w podłogówce , górę w grzejnikach z wyjątkiem łazienki.

Kominek mamy z rozprowadzeniem grawitacyjnym i będziemy nim się dogrzewać.

 

Skoro mowa o kosztach .... zdecydowaliśmy się na płytę indukcyjną zamiast gazowej , sprzedawcy zapewniają o jej ekonomiczności, co sadzicie o tym kuchennym rozwiązaniu?

 

pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór sposobu ogrzewania jest ważny i musi uwzględniać potrzeby mieszkańców domu. My nie możemy użytkować gazu z powodu braku dostępu do sieci, gdyby była taka opcja wybralibyśmy gaz. Olejowe ogrzewanie wiąże sie z posiadaniem zbiornika, wymaga odpowiedni dużej kotłowni , no chyba , że zbiornik z olejem damy na zewnątrz.

My zdecydowaliśmy się na kocioł automatyczny na ekogroszek z możliwością spalania drewna lub pelet / będzie to kocioł Futura Econo Mini lub Ling Duo /, zasobnik przy wielkości naszego domu ładuje się co 5- 6 dni w szczycie grzewczym a koszty zdecydowanie niższe niż przy gazie / ok . 2500 zł rocznie/.Opał trzeba rzeczywiście gdzieś składować dlatego postawimy mały budynek gospodarczy za domem. Przy ekogroszu solary sa nieekonomiczne, dlatego z nich zrezygnowaliśmy , TAR instalując je przy kotle gazowym na pewno zyska.

Koszty ogrzewania zależą tez od ocieplenia domu i od potrzeb termicznych jego mieszkańców, my mamy parter w podłogówce , górę w grzejnikach z wyjątkiem łazienki.

Kominek mamy z rozprowadzeniem grawitacyjnym i będziemy nim się dogrzewać.

 

Skoro mowa o kosztach .... zdecydowaliśmy się na płytę indukcyjną zamiast gazowej , sprzedawcy zapewniają o jej ekonomiczności, co sadzicie o tym kuchennym rozwiązaniu?

 

pozdrawiamy

 

Witam,

 

My mamy podobną sytuację z jedną zmianą tj. ogrzewanie piecem na ekogroszek dodatkowo z górnym rusztem, solary próżniowe. Natomiast wkład kominkowy mamy tylko jako element nastrojowy. Ogrzewanie tak samo jak wy czyli cały dół ogrzewanie podłogowe i górna łazienka, pozostała część to ogrzewanie grzejnikami. Dom ocieplony styropianem 12 ale planinium plus. Myślę, że to jest jak dla nas bardzo dobre rozwiązanie.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy. U nas praca idzie pełną parą. Ostatnie szlify ścian i do malowania, schody stolarz kończy, a dziś zaczeli montować kuchnię. Miło, bo po wstępnym ustawieniu mebli i lodówki, kuchnia okazała się całkiem przestronna. Jedyną zmianę ,w projekcie, jaką w kuchni wprowadziliśmy to zrezygnowaliśmy ze spiżarki. Według mnie kuchnia jest wystarczająca,mało biegania od szafki do szfki i miej sprzątania, a to się ceni. Poniżej kilka zdjęć jeszcze nie wykończonej kuchni, ale zarys już widać. Pozdrawiam

http://images48.fotosik.pl/285/30aca31c78b39107med.jpg

http://images40.fotosik.pl/281/dbd43ddcfd1f32femed.jpg

http://images38.fotosik.pl/282/191e0248ceaf23bamed.jpg

http://images43.fotosik.pl/285/3486b478ff007d13med.jpg

http://images42.fotosik.pl/198/4b3b0d8bb9003b63med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brygida i Jarek i Pawlusp cieszę się, że mamy takie same rozwiązania będę miała kogo pytać w razie problemów :)

Co do pieca to myślałam o Ling Duo ale ktoś polecił mi na forum (przepraszam ale nie pamiętam kto) piec z chyba palnikiem żeliwnym brunera albo coś podobnego. Zresztą najważniejsze aby jak najrzadziej dorzucać o pieca, żeby był wydajny i nie było problemu z serwisem czy częsciami jakby coś nawaliło. Mógłby jeszcze współpracować albo mieć wbudowane coś w rodzaju programatora pogodowego. A najlepiej jakby sam sobie ten groszek wsypywał i zamiatał kotłownie :)))))

 

Adamki bardzo mi się podoba wasza kuchnia, jak widać wcale nie jest tak malutka. Czy ja dobrze widzę, że wam lodówka trochę będzie zachodzić na okno? Ja własnie tego bym chciała uniknąć a jeszcze cofnąć ściankę od wiatrołapu aby zrobić tam wnękę na szafe a z drugiej strony lodówka więc nie wiem czy nie przesunę okna troszkę. Się zobaczy jeszcze.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAR ilość wełny którą Ci podaliśmy obejmuje skosy dachu do samej góry czyli strych i poddasze, ilość podawałam z faktury.

 

aniak25 co do lodówki w kuchni to rzeczywiście jeśli chcesz ją postawić na ścianie sąsiadującej z wykuszem to musisz przesunąć okno bo tam jest do okna 58 cm, my tak mamy i musimy wstawić węższa lodówkę np. Beko robi takie 56 cm ale lepiej zostać przy standardzie 60 cm.

 

A u nas trwają "drobne" ale kosztowne przeróbki podejść pod grzejniki, nowy pan hydraulik musi poprawiać po poprzednim "profesjonaliście"ale na szczęście grzejniki udało się założyć , geberity też założone a próba ciśnieniowa instalacji co wyszła ok , ale takich wpadek przy budowie trudno uniknąć, oby ich było jak najmniej.

Adamki gratulujemy kuchni.

 

pozdrawiamy Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aniak25: ...pisałaś o wielkości działki wymaganej do pompy. Przy takim rozwiązaniu jak my stosujemy na całe szczęście nie trzeba się o to martwić. Potrzebujesz kawałek ściany na której wieszasz moduł zewnętrzny i kawałek w środku pod moduł wewnętrzny. Są też wersje, że wszystko znajduje się na zewnątrz.

 

adamki2:...na tych zdjęciach kuchnia wygląda naprawdę przestronnie. Dla mnie nie musi być duża, ma być funkcjonalna :) Jeśli ktoś się zastanawia nad oknem, to zdecydowanie lepiej je przesunąć. Ja się zorientowałem po fakcie, ale był jeszcze czas na poprawki. U nas nie obeszło się bez szafy w wiatrołapie, więc zrobiliśmy ją wykorzystując miejsce kuchni (rozwiązanie jak u Remle).

 

...czas na instalacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marlena&Marcin ja ciąglę drążę tę pompę.

 

Czyli z twoich wypowiedzi mogę rozumieć, że teraz pompa u Was nie działa, a i tak macie ciepło? Zimą rozumiem, że woda ogrzewa się niejako przy okazji ogrzewania domu, a latem jak to jest? Pompa musi chodzić, cały dzień żeby się woda nagrzała?

 

umówię się z jakimś magikiem,żeby mi to spróbował policzyć.

 

Tylko ta podłogówka wszędzie to średnio mi odpowiada. Bo w sypialni to raczej mało przyjemne.

Ja jeszcze mam czas na podjęcie decyzji o ogrzewaniu, mamy małe obsunięcie w czasie, ale o przeprowadzce to nawet jeszcze nie myslimy :)

 

Napisz proszę jeszcze jak macie ocieplony dom, skoro ciepło przy temp. - utrzymuje Ci się 2 dni.

Edytowane przez Cecil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mWilQ dzięki za info ale czy możesz mi coś więcej podpowiedzieć o waszym rozwiązaniu - jaka to pompa, jak to działa i jaki był koszt instalacji i czy to firma gdzie kupiliście dobierała wam parametry czy instalator od CO.

 

Brygida i Jarek mi sie podoba rozwiazanie remle jednak nie chciałabym zamykać kuchni od strony wiatrołapu, tylko mieć tam przestrzeń bez drzwi. Sprobóję to sobie rozrysować, być może też załamię ściankę i z jednej strony będzie szafa a tą nieszczęsną lodówkę postawie na tej ściance a nie przy oknie. Mam jeszcze chwilkę na myślenie choć jeśli mam przestawić okno to w ciągu dwóch tygodni muszę wiedzieć bo już będą chłopaki lecieć ze ścianami. Tylko wtedy symetrycznie przesunę też okno w dawnej kotłowni.

 

pozdrawiam

Edytowane przez aniak25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marlena&Marcin ja ciąglę drążę tę pompę.

 

Czyli z twoich wypowiedzi mogę rozumieć, że teraz pompa u Was nie działa, a i tak macie ciepło? Zimą rozumiem, że woda ogrzewa się niejako przy okazji ogrzewania domu, a latem jak to jest? Pompa musi chodzić, cały dzień żeby się woda nagrzała?

 

umówię się z jakimś magikiem,żeby mi to spróbował policzyć.

 

Tylko ta podłogówka wszędzie to średnio mi odpowiada. Bo w sypialni to raczej mało przyjemne.

Ja jeszcze mam czas na podjęcie decyzji o ogrzewaniu, mamy małe obsunięcie w czasie, ale o przeprowadzce to nawet jeszcze nie myslimy :)

 

Napisz proszę jeszcze jak macie ocieplony dom, skoro ciepło przy temp. - utrzymuje Ci się 2 dni.

 

Dom ocieplony Termoorganika Platinum 15cm, podłoga na gruncie ocieplona 16cm styropianem, poddasze wełna 15cm Toprock + 5cm na zakładkę, okna drewniane z szybami CLIMA GUARD http://guardian-europe.com/web/pl/guardian_global/content/products/products-coated_glass-low_emissivity_glass-climaguard_1.html Ważne jest również posadowienie domu względem stron świata. My mamy słońce od rana do wieczora od strony salonu i dogrzewa nam cały dom (dlatego mamy ogrzewanie wyłączone). W nocy temp. w domu spada max o 2 stopnie. Generalnie udało nam się wybudować dom pasywny.

Mamy zbiornik 200l na CWU i przy wyłączonym ogrzewaniu pompa grzeje tylko ciepłą wodę i utrzymuje jej temp. w zbiorniku. Z tego co zauważyłem to załącza się na około 10 minut co 3-3,5 godziny (mamy ustawioną temperaturę w zbiorniku na 45stopni, a pompa się załącza gdy spadnie do 42.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o materiały to mam podbnie, dom prawidłowo ułożony do stron świata.

Dziś umawiam się z Panem od pomp.

Wasze wyniki w zużyciu prądu są bardzo niskie w porównaniu z innymi, które znalazłam na forum murator w odniesieniu do pompy powietrznej.

 

Jeśli możesz to podaj jeszcze firmę i model pompy.

Pozdrawiam wszystkich rodomaniaków.

 

Przyszła wiosna i znów rozpoczęłam walkę z jerzynami. Wczoraj poczęstowałam je ogniem, pierwsza walka wygrana, ale wojna pewnie troche potrwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...