Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Coś cisza na forum zapadła. Szkoda. Jak my zaczęliśmy w końcu budowę i mogłabym głos w dyskusji zabrać i powymieniać się doświadczeniami to tu na forum jak na złość nic się nie dzieje.

Ale i tak się pochwalę:p dziś zalali nam ławy - zamówione było 10m3 betonu B20 i wyszło akurat, tylko drobinke zostało.

Przyjechały też dziś bloczki fundamentowe - 900szt. bo tyle na jeden transport wchodzi.

Zaczęli też już zwozić piasek do zasypania fundamentów - ma przyjechać 15 wywrotek (340zł/wywrotka). Mamy teren gliniasty i cała glina została z wykopu wybrana i zostanie zastąpiona właśnie tym piaskiem - troszkę nas to będzie kosztowało:o

To tyle na razie.

Pozdrawiam;)

Edytowane przez Blacky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacky nie martw się nie jesteście sami na forum ;)

Ja co dzień tu zaglądam

gratuluje postępów :)

Ja jestem akurat z tych bez kredytu, wiec u nas prace bardzooo pooowolii się rozwijają!!

Jeszcze trochę posiedzę na forum, zanim pochwale się wnętrzami RODOSKA

 

Cecil ja np jestem z tych co mają kredyt i też jeszcze długo posiedzę na forum.

Kasa się skończyła, więc teraz wszystko idzie powoli.

U mnie przygotowanie przed ostatnią wykończeniówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my jesteśmy z tych, co czekają na kredyt... A tu kredytu ni widu, ni słychu.

Niedługo nie będziemy mieli już od kogo kasy pożyczać:o

A jak już dostaniemy ten długo wyczekiwany kredyt to większość pierwszej transzy pójdzie na spłatę długów:o

A teraz pochwalę się co już zrobiliśmy za pożyczone pieniądze...

http://img824.imageshack.us/img824/8645/dscf0018b.jpg

http://img844.imageshack.us/img844/9105/dscf0046b.jpg

Wczoraj jeszcze dowieźli 17 górek żwiru (Maciuś miał super frajdę)i zaczęli murować fundamenty.

:bye:

Edytowane przez Blacky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na kazdym etapie budowy.

Wiem ze codziennie na ta strone wchodzi bardzo duzo osob. Nie jestesmy tu sami :-)

Mam pytanko do wszystkich; ile trzeba zainwestowac w pompę ciepła i czy mozna uzyskac jakąś dotacje. POMOCY!!! (wiem ze bylo kiedys juz to)

Mysle tez o przydomowej oczyszczalni ścieków (nie mam kanalizacji miejskiej) i rozprowadzeniem cieplego powietrza z kominka, a z solarow chyba rezygnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepła typu powietrze woda, Daikin Altherma 8,4kW + zbiornik ciepłej wody użytkowej 200l niecałe 25 tyś (montaż w cenie)

Niestety dotacji nie ma.

ale komfort ogrzewania i bezobsługowość - bezcenne ;)

 

cos wiecej o rodzaju tej pompy?

A jakie sa koszty miesieczne za prad i czy zima a latem jest jakas roznica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na kazdym etapie budowy.

Wiem ze codziennie na ta strone wchodzi bardzo duzo osob. Nie jestesmy tu sami :-)

Mam pytanko do wszystkich; ile trzeba zainwestowac w pompę ciepła i czy mozna uzyskac jakąś dotacje. POMOCY!!! (wiem ze bylo kiedys juz to)

Mysle tez o przydomowej oczyszczalni ścieków (nie mam kanalizacji miejskiej) i rozprowadzeniem cieplego powietrza z kominka, a z solarow chyba rezygnuje.

 

Zgadza się, temat był już poruszany, ale można go zawsze odświeżyć.

U nas podobnie jak u M&Msów wybór padł na powietrzną pompę ciepła firmy Daikin z systemu Altherma tylko że o mocy 16kW. Urządzenia działa na dwóch biegach, więc latem będzie nam chłodziło domek. Aby uniknąć wilgoci na podłodze (przy ogrzewaniu podłogowym) na stryszku będę miał instalowane klimakonwektory z kanałami powietrznymi do wszystkich pomieszczeń na poddaszu. Cały dół i górna łazienka mają podłogówkę. System Altherma będzie wspierany przez kociołek stałopalny oraz w trudnych warunkach zimowych przez kominek. Zbiorniczek buforowy 300l. Przy pompie i zresztą przy wszystkich nowoczesnych urządzeniach grzewczych dobrze pomyśleć o automatyce (my zdecydowaliśmy się na inteligentną). Dodatkowo można przeliczyć jak sytuacja wygląda na różnych taryfach w energetyce. Myślę, że dopiero z automatyką można rozmawiać o zużyciu prądu i o oszczędnościach. Według symulacji na moim obszarze zużycie ma być na poziomie 2,5 tyś rocznie za ogrzewanie wraz z wodą użytkową. Czy to dużo, czy mało to sami musicie posprawdzać. Czy rzeczywiście takie kwoty będą wchodziły w grę, to powiem za parę lat jak będę użytkownikiem :)

edit: Przy powietrznej pompie ciepła przestałem myśleć o solarach. Ze względu na wysokie temperatury poza okresem grzewczym pompa w tym czasie będzie najwydajniejsza, więc niewielkim kosztem nagrzeje wodę. Jedyny problem to przełączanie biegów z chłodzenia na grzanie, ale będzie to robił automat, więc się tym nie martwię. Jeśli ktoś ma inny system grzewczy to jak najbardziej solar się sprawdzi. Z opowiadania koleżanki, która już zamieszkuje swój domek oszczędność jest znacząca. Nie wyobrażam sobie rozpalania kotła latem żeby ogrzać wodę.

 

 

Co do dofinansowania, to my dostaliśmy kredyt w BOŚ banku na preferencyjnych warunkach (3,5%). Kredyt jest dedykowany wszystkim urządzeniom ekologicznym wraz z instalacjami. Jest konsumpcyjny więc samemu można regulować wysokość i częstotliwość spłat. Niestety kredyt jest kierowany do osób z mocnymi nerwami. Analityce wymagają od klientów dużych zarobków netto (przy tej kwocie było to 6tyś netto i dodatkowo trzeba było znaleźć dwóch poręczycieli z kolejnymi 5,5 tyś netto) i wszystko dokładnie sprawdzają. Poza tym u nas była wpłata własna i konieczność założenia konta. Jak ktoś musi to jakoś przez to przebrnie.

Musisz się też zorientować jakie macie możliwości w gminie. Często się słyszy o dofinansowaniach do solarów, pomp i oczyszczalni. U mnie jak załatwiałem papiery był zwrot 50% do 10tyś zł za oczyszczalnie. Teraz jak już mogę ją instalować, to mi powiedzieli, że zmienił się zarząd i wszystkie dofinansowania są chwilowo wstrzymane. Trzeba sprawdzać na bieżąco, bo u urzędasów wszystko szybko się zmienia.

Edytowane przez mWilQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam bardzo proste pytanie do forumowiczów...

czy do stanu 0 oprócz ław i stopy dochodzi jeszcze jakieś zbrojenie?

Myślałam, że nie ale na zdjęciach u Aniak25 widać zbrojenie całej wylewki na gruncie...

I już w końcu nie wiem jak to ma być standardowo (nasz Rodek to 6N bez piwnicy).. Będę wdzieczna za podpowiedź...

Magda

Edytowane przez Blacky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Właśnie się dowiedziałam, że "jednego słupa od fundamentów nie zrobiliśmy" jak to wyraził się nasz budowlaniec. Zaje..ście. Kierownik wymyślił "że trzeba będzie nawiercić w ławie dziury na 4 pręty i specjalnym klejem jakimś to umocować" Ciekawe jakim? Słyszałam, że ośmiorniczka wszystko sklei. I jeszcze zasadnicze pytanie - na czyj koszt to będą robić. Chyba kierbud z budowlańcem się złożą - tylko kto im to powie? Jest ktoś odważny na forum? :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki - czy ktoś zna jakiś sposób na wykopanie fundamentów w wodzie? :)

 

Kurczę zaczeliśmy kopać i niestety - 2 sztychy i woda leci jak z kranu, wszystko się obwala ech... Problem że i latem w upały była woda więc czekanie tu nie wiele da. Po prostu wody gruntowe są wysoko i tyle. - jak upuścić tą wodę żeby móc szybko wykopać włożyć belkki i zalać? bo juz nie mam pomysłu co dalej

 

Trzeba wykopac dół troszkę dalej niż fundamenty i ta woda znajdzie ujście w tym dole i będzie okej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacky.

Witam, widze ze jestesmy na tym samym etapie budowy. u mnie wykonawca z kierbudem stwierdzili ze slupy mozna

zrobic na etapie murowania bloczkow. ponoc latwiej zrobic izolacje a te slupy i tak nie pracuja na boki tylko przenosza obciazenia w pionie.

moze to i prawda. ? pozdrawiam wszyskich rodomaniakow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Rodomaniacy ;)

rusztom cieszę się że będziemy mogli na bieżąco dzielić się sukcesami i wpadkami....

Jak spanikowany dzwoniłem dziś do kierbuda to też stwierdził ze spokojem że te słupy nie pracują na boki a tylko w pionie więc problemu większego nie będzie :)

 

A w naszym projekcie (Rodo 6N) na rysunku K-1 (rzut fundamentów) ten jeden samodzielny słup (wychodzący z ławy głównej a nie ze stopy fundamentowej) jest naprawdę praktycznie niezauważalny... do tego stopnia że kierbud w pierwszym zdaniu walnął "nie no, miały być dwa słupy (ze stopy fundamentowej)"....

Dopiero analiza K-2 (konstr. parteru) ukazuje 3 słupy i odniesienie na nich do rys. 2.14 na którym są szczegółowo rozrysowane...

 

Może komuś się taka uwaga przyda i nie popełni tego samego błędu, który nam się trafił, nie wiem tylko czy na innych wersjach Rodo 6 (nie N) też te konstrukcje tak wyglądają.

 

Ufff, pierwsze mrożące krew emocje za nami co pewnie dało się zauważyć w poprzednim poście (mojej kochanej żonki ;) - piszemy wspólnie na jednym koncie).

Edytowane przez Blacky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sobie przypominam u mnie budowlańcy również zgubili słup na etapie fundamentów. Później była dziurka, zbrojenie i słup się pojawił.

Chudziaka również mam bez zbrojenia, chyba gorsze rozwiązanie. Wylewka była robiona na zagęszczonym piachu. Jedyny problem jaki do tej pory się pojawił to unoszenie się tej wylewki przy kotwiczeniu instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE SŁUPY

 

A moim zdaniem te słupy sa wcale niepotrzebne - trzeba tylko zrobic inny rodzaj stropu - Terriva.

Koszt z tego co podawał ktośniedawno to 60 zł za metr stopu a komfort masz taki że mozesz sobie potem ścanki zrobic jak chcesz.

Chodzi mi o to ze po wybudowaniu ścian zewnętrznych i stropu lepej jest rozplanowac srodek - bo jedni robia ten pokój na dole a inni nie - jak nie masz słup,ow to nie masz problmu potem...

 

pozdrawiam MAriola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos wiecej o rodzaju tej pompy?

A jakie sa koszty miesieczne za prad i czy zima a latem jest jakas roznica

 

Pompa powietrze-woda bierze ciepło z powietrza. Oczywiście jest różnica w opłatach latem i zimą. Latem jak jest ciepło ogrzewanie wody jest po minimalnych kosztach bo uzależnione jest od podtrzymywania automatyki oraz od czasu do czasu załączania grzałki dosłownie na kilka-kilkanaście sekund (od maja do tej pory na ogrzewanie wody (pompa +pompa cyrkulacyjna) rachunek 200zł - mamy osobny licznik stąd wiemy ile sama pompa brała prądu.

Zima rachunek wyniósł nas 4600zł – październik-kwiecień, niestety nie oddaje on rzeczywistej ceny ogrzewania ze względu na kilka faktów:

- taryfa budowlana

- okres budowy(październik-styczeń), z osuszaczami i dmuchawami działającymi non-stop 2 tyg + halogeny po 500W

- wprowadziliśmy się dopiero w styczniu ale niestety aż do połowy marca mieliśmy taryfę budowlaną

- i oczywiście wszystkie sprzęty mamy na prąd włącznie z piekarnikiem i kuchenką indukcyjną z której notorycznie korzystamy, a cena 4600 była za cały prąd bez rozdzielenia na ogrzwanie i resztę

- no i zima jaką mieliśmy, non stop mrozy nawet do -30stopni

- przez pewien czas korzystaliśmy z kominka dla „atmosfery” ale potem już się nie chciało

- temperatura w domu 20-23 stopnie przy wodzie wychodzącej 45stopni (czyli niewiele)

Więc mimo wszystko i tak chyba cena prądu nie jest duża.

 

Przy wyborze pompy ciepła musisz uwzględnić kilka faktów, najważniejszy to docieplenie budynku. Tutaj niema co oszczędzać. A efekty widać. Obecnie na dworze od kilku dni pada, wieje a temp. od 8-13 stopni.. grzejemy tylko kominkiem wieczorem od ok. 19 do wypalenia się drewna (max. 5 kolanek) w domu temperatura w najzimniejszym pokoju (nad garażem) nie spada poniżej 21 stopni .

Druga sprawa, ogrzewanie podłogowe (u nas caly dom).. wymusza zastosowanie odpowiednich materiałów. Cały dół kafle.. (można się przyzwyczaić) u góry mamy drewno i wykładziny w sypialni i u naszego synka. Mimo opinii, że pod podłogówkę wykładzin się nie daje, musze w doświadczeni powiedzieć, że najcieplej jest tam gdzie są wykładziny (ważny wybór wykładzina z krótkim włosem i na jucie)

Kominek z turbiną, przydatny do „podgrzewania” domu kiedy jest za ciepło na pompę.

 

Uważam, również, że nie ma co kombinować i łączyć pompę z kolektorami, kotłami itd… żeby było tanio i się zwróciło (bo przecież po to się w coś inwestuje by potem było taniej) pierwotny koszt również musi być w miarę niski.

 

Pompę możesz sobie ustawić.. np. w jakich godzinach na grzać (nie ma potrzeby by dzialała całą dobę), jaka temp. w każdym pomieszczeniu (przy połogówce) i co najwazniejsze jak nie ma nikogo w domu nie martwisz się że chata Ci się wychłodzi.. poza tym ... nie musisz pamiętać "by dorzucić" by miec ciepłą wodę..

Edytowane przez Marlena&Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Kominek z turbiną, przydatny do „podgrzewania” domu kiedy jest za ciepło na pompę.

 

Uważam, również, że nie ma co kombinować i łączyć pompę z kolektorami, kotłami itd… żeby było tanio i się zwróciło (bo przecież po to się w coś inwestuje by potem było taniej) pierwotny koszt również musi być w miarę niski.

 

Pompę możesz sobie ustawić.. np. w jakich godzinach na grzać (nie ma potrzeby by dzialała całą dobę), jaka temp. w każdym pomieszczeniu (przy połogówce) i co najwazniejsze jak nie ma nikogo w domu nie martwisz się że chata Ci się wychłodzi.. poza tym ... nie musisz pamiętać "by dorzucić" by miec ciepłą wodę..

 

Od tego momentu paru rzeczy nie rozumiem. Pompa ma swoją wydajność do konkretnej temperatury na dworze. Później załącza się grzałka elektryczna, która siorbie prąd jak opętana. Skąd stwierdzenie, że kominek z turbiną przydaje się kiedy jest za ciepło na pompę? (Pasowałoby jeśli byłoby za zimno na pompę.) Palisz w kominku aby wspomóc pompę w ogrzaniu domu. Termostat czyta temperaturę danej strefy a automat reguluje pracę urządzenia. Poza tym powietrzna pompa nie powinna cały czas działać na pełnych obrotach, bo nie doczeka zwrotu tej pierwotnej inwestycji i po to właśnie poleca się dodatkowe źródła ciepła aby ją odciążyć. To są informacje z kilku źródeł od wykonawców i na logikę mi one pasuję, więc je przekazuję dalej.

W przypadku pompy z wymiennikiem z gruntu jest inna sytuacja, tam prąd zużywa się w dużej mierze aby wydobyć ciepła z dołu i wtedy można myśleć o solarach jako oszczędniejszej formie podgrzania ciepłej wody. Przy pompie powietrznej raczej bez sensu, chociaż jak pokazują systemy Althermy dokłada się solarkit do zbiornika aby słońce dogrzało wodę.

Ja się zdecydowałem na połączenie pompy z kotłem z jeszcze jednego powodu. Przed rozpoczęciem budowy nie miałem jeszcze dokładnych planów na ogrzewanie. Wybudowałem dwa kominy i teraz szkoda mi ich nie wykorzystywać. Do kociołka można wrzucić co się da (oczywiście mając cały czas na uwadze ekologię ;) )

 

M&M: przeraża mnie Wasza kwota za prąd na taryfie budowlanej. Tym bardziej, że u nas energetyka dała ciała i zmieniła wykonawcę inwestycji. Nowej firmie dali aż 200 dni na zrobienie transformatora i ziemnych przyłączy. Znając polskie realia, to pracę rozpoczną pod koniec tego terminu. Porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...