Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U nas zewnętrzny moduł wyłączył się całkowicie w temp. ok. -20 stopni… przy wyższej temperaturze zewnętrzny moduł działał i dodatkowo włączały się grzałki – nie wiem skąd takie informacje że ciągną prąd jak szalone? Owszem przy temperaturze mocno minusowej grzałki działają dłużej ale nie ciągle… Nie mamy jeszcze termostatów w pokojach (koszta), w zeszłą zimę programowaliśmy tak pompę by chodziła wieczorem i nad ranem ogólnie ok. 6-10 godzin w zależności od temperatury. Wystarczyło by temperatura nie spadała poniżej 21-22 stopni. Zauważ, że podłogówka dłużej utrzymuje ciepło idłużej się wychładza niż kaloryfery… a w podłogówce mamy cały dom. Poza tym dużo daje u nas dobre ocieplenie domu, ciepełko umyka bardzo powoli :)

 

Napisałam że jest za ciepło na pompę w sensie, że jak mam w domu 21-23 stopnie (bardzo ciepło robi się jak za oknem jest słońce.. wtedy nawet potrzeba jest dłuższego otwarcia okna bo jest zwyczajnie za ciepło) to wystarczy zapalić kominek na 3-4 godziny by temperatura wieczorem i w nocy nie spadała poniżej 20. Nie ma powodu złączać zaraz ogrzewania podłogowego (nie mam ochoty mieć w domu sauny).. jeżeli wystarcza kominek . Oczywiście w czasie zimy jak najbardziej można dogrzewać się kominkiem by wspomóc pompę.. ale my niemieliśmy takiej potrzeby, poza tym po fascynacji kominkiem i zderzeniem się z jego eksploatacją (jak grzało się cały dzień) czyli ..czyszczeniem, wywalaniem popiołu, składowaniem drewna czy nawet pamiętaniem by coś tam dorzucić.. robiliśmy to okazjonalnie…

Nie wiem jak to jest w pompą i kotłem – zobaczysz w praktyce… nam wystarcza pompa jako jedyne źródło ciepła.. no i ten nieszczęsny kominek jako „dopalacz” :)

Odnośnie prądu.. my czekamy już 2 lata na prąd docelowy, jak na razie mamy prąd ze słupa… :( i z tego powodu był problem by zamienić na taryfę normalną.. ale na szczęście udało się. Niestety 17 września miał być już docelowy a tu ni widu ni słychu … chociaż przepraszam.. widać jak uzbrajają w docelowy prąd pola m.in. pola uprawne dookoła nas.. (gdzie nic nie ma) a tam gdzie ludzie mieszkają coś nie chcą robić – i zrozum tutaj logikę Energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja się pochwalę że nie będziemy mieć żadnego komina..... bo po co nam dziura w dachu... :sleep:

 

Podziwiam Was, że aż tak ufacie nowoczesnym technologiom.

 

Dorobić komin to ciężka sprawa, a jak już się go ma, to łatwiej jest zmienić sposób ogrzewania.

Jak dla mnie warto zostawić sobie furtkę do zmiany sposobu ogrzewania.

Na przestrzeni lat nie wiemy jak będzie się rozwijała sytuacja w zakresie energii cieplnej.

Ostatnie 10 - 20 lat pokazuje, że ceny zmianiają się w różnym zakresie olej, gaz, ekogroszek - ceny wahają się bardzo mocno i wiem, że wiele osób zmienia sposób ogrzewania.

Pompa powitrzna to dla mnie zagadka, jeszcze nie rozgryzłam o co w niej chodzi.

 

Rachunki na takim poziomie jak mają M&M jednak obstawiam, że sa realne. (Choć kilka stron wcześniej pisaliście 1,5 tys.zł. :/ )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak obliczyliśmy że za samą pompę czyli ogrzewanie ok. 1,5 tyś.. ale za caly prąd przyszło 4600zł .. w tą zimę będziemy mogli powiedziec ile poszło rzeczywiście na ogrzewanie... normalna taryfa, dam wykończony w 100%

 

a co do komina.. a jak Mikołaj wejdzie do domu? :)

 

...Mikołaj wyśle na maila talon na żywność ;)

 

M&M: byłoby super jeśli potwierdzi się Wasza kwota za ogrzewanie. Ja bym obstawiał bliżej 2,5 tysiąca rocznie z wodą użytkową, a nawet przy ostrych zimach do 3 tysięcy. Jeśli opłaty nie przekroczą tej kwoty to będzie się opłacało. W cenie oczywiście opisany wcześniej przez M&M komfort bezobsługowej pracy. Dobrze zrównoważona pompa z ociepleniem i automatyką no pewno się sprawdzi. Oczywiście czekam na relacje z tej zimy.

Napiszcie czy ten dodatkowy licznik przy pompie to tak na stałe? Nie głupie jak chce się kontrolować wydatki pompy. Można to jeszcze w jakiś inny sposób wychwycić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznika na pompie mamy na stałe.

Aniu.. zauważyłam..że jest to w dużej mierze kwestia drewna. U nas również się brudzi ale ostatnio mielismy super brzozę - drewienko suche jak wiór.. fajnie się rozpalała - bez problemu i po 3 dniach palenia była potrzeba przetarcia szyby kominkowej. Teraz kupilismy też brzozę..niestety widac, że morka bo jest problem z zapaleniem a i szyba po godzinie jest juz czarna. Kiedyś też kupilismy drewno kominkowe ale bez okreslenia jakie to drewno i też niestety szyba bardzo sie brudziła..

Więc to kwestia suchości jak i jakości drewna. Do mycia szyby uzywam preparatu do grilla i kominka.. psikam na szybę pozostawiam na ok. 5 minut i gabeczką wszystko fajnie schodzi. Lepiej też schodzi jak trochę sie ten osad przypali. Dlatego jak szyba jest trochę osmolona nie czyszczę jej od razu..

co do impregantów to nie wiem... trzeba się dowiedzieć :) też bym skorzystała..

a co jest z kanalizą u Was? u nas tez czasami brzydko pachnie w górnej łazience ale tylko jak jest silny wiart od północy czyli od frontu.. na szczęscie zdarza się to sporadycznie (zdarzył się może z 3-4razy).. i nie jest to aż taki straszny zapach by nie mozna było wytrzymać.

Równiez jak było mega gorąco przy włazie szamba było mozna odczuć mały fetorek.. więc zastosowalismy preparat do szamb BIOLATRIN. Nie smierdzi i ok. tygodnia dłużej możemy korzystać z szamba bez konieczności wyworzenia (wcześniej było ok. 4-5 tyg.. teraz spokojnie do 6 tyg starcza)

 

My z tarasem i przodem czekamy do wiosny..uzbiera się kasa i może uda się wybrać kostke i materiał na taras jaki mi się zawsze podobał.. no ale zobaczymy..:) Ogrodzenie też w przyszłym roku ale biorąc pod uwagę okolice nie jest ono jakoś "wymagane" :)

Pozdrawiam, ....

ps. piesek już zdrowy? bo my ciągle walczymy z choróbskiem :(

 

Aniu.. my również przeprowadzilismy się z bloku i muszę przyznać że potrzebowałam czasu aby przyzwyczaić się do domu.. do odgłosów.. wiatru, deszczu.. i innych takich. Teraz juz tego nie zauważał.. ale wczesniej hhe szczególnie jak bywałam sama w domu wyobraźnia pracowała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że Tobie również uroki kominka powoli dają się we znaki :) a co do drewna.. niby to co mamy tez suche.. z wierzchu... ale jakies lipne... ech, ..

chcesz rozwalić zabudowy..tzn? Zbijać kafle - chyba nie?! Hmm..osuszacie dolną łazienkę - jakaś powódź była? a z tym wiejącycm przyciskiem coś Marcin mówił.. heh...

Z jednej strony ciesze się że poświęcilismy tyle weekendów i zrobilismy wszystko sami (wliczając teścia i trochę rodziny :)).. przynajmniej nie było poważnych poprawek no i kasa w portfelu teoretycznie została..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Podpowiedzcie proszę czy komin można wykończyć później czy robi się to przy okazji dachu???? Mam kominy systemowe i myślałam że kupię cegłę klinkierową i bedą wykończone a tu niespodzianka- majtser mówi że cegła to raczej tu nie będzie, tylko trzeba ocieplić steropianem i jakieś wykończenie wymyslić coś jakby tynkowanie....

 

Chiałam żeby to z kolorem ewlewacji się zgodziło ale jeszcze nie zdecydowałam się na kolor domu więc trochę mi trudn:((. Myślę tez o jakimś nowoczesnym wykończniu kominów (nie chodzi mi o kainerowe obracjajace sie elemenciji tylko raczej sama obróbkę komina u góry)....ale czy to już teraz muszę robić??

Podpowiedzie prosze jak to jest z tymi kominami

 

pozdrawiam MAriola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Żona trochę się bała ale zdecydowaliśmy że nie robimy kominów, bo będziemy mieli:

1. Ogrzewanie pompą ciepła glikol-woda z ogrzewaniem podłogowym w całym domu.

2. Went. mech. z rekuperatorem i GWC (z nagrzewnicą jako rezerwą w razie potrzeby dogrzewania lub chwilowego zastąpienia PC)

3. Brak uzbrojenia terenu poza energią (i własną studnią) - olej lub gaz z butli są do ogrzewania drogie, kotła-brudasa żadnego nie chcemy

4. W razie potrzeby w przyszłości kocioł kondensacyjny nie wymaga komina a tylko odprowadzenia za ścianę zewnętrzną

5. jako zabezpieczenie prądu zainwestujemy w solidny agregat na wypadek długotrwałych awarii sieci.

Może jak na nasze polskie standardy jest to odważne podejście ale głównym wyznacznikiem jest dla nas domek wygodny i niedrogi w utrzymaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przeglądaliśmy tych pomp ale zapewne też posiadaja automatykę.. a co zrobisz jak wyłącza Ci prąd w razie jakies awarii..? Również mieszkamy na wsi... i w zimie czasami zdarzał się braki pradu po kilka/kilkanaście godzin.. zawsze ratował nas kominek.. poza tym nie raz w zimie słyszało się, że ludzie nie mieli prądu po kilka dni/tygodni.. macie jakąs alternatywę nie-prądową?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Podpowiedzcie proszę czy komin można wykończyć później czy robi się to przy okazji dachu???? Mam kominy systemowe i myślałam że kupię cegłę klinkierową i bedą wykończone a tu niespodzianka- majtser mówi że cegła to raczej tu nie będzie, tylko trzeba ocieplić steropianem i jakieś wykończenie wymyslić coś jakby tynkowanie....

 

Chiałam żeby to z kolorem ewlewacji się zgodziło ale jeszcze nie zdecydowałam się na kolor domu więc trochę mi trudn:((. Myślę tez o jakimś nowoczesnym wykończniu kominów (nie chodzi mi o kainerowe obracjajace sie elemenciji tylko raczej sama obróbkę komina u góry)....ale czy to już teraz muszę robić??

Podpowiedzie prosze jak to jest z tymi kominami

 

pozdrawiam MAriola

 

ja mam komin systemowy i mam go wykończonego płytkami klinkierowymi, nasz kier.bud. doradzał jeszcze tynk ozdobny, ale jakoś mi się nie podobał ten pomysł.

 

Kolor komina najlepiej zgrać z cokołem wokół domu i kolorem tarasów i schodów (taką konsekwencję widać przynajmniej u architektów)

Ja mam dach antracyt i komin tez antracyt do elewacji jeszcze długa droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przeglądaliśmy tych pomp ale zapewne też posiadaja automatykę.. a co zrobisz jak wyłącza Ci prąd w razie jakies awarii..? Również mieszkamy na wsi... i w zimie czasami zdarzał się braki pradu po kilka/kilkanaście godzin.. zawsze ratował nas kominek.. poza tym nie raz w zimie słyszało się, że ludzie nie mieli prądu po kilka dni/tygodni.. macie jakąs alternatywę nie-prądową?

 

a może farma wiatrowa :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przeglądaliśmy tych pomp ale zapewne też posiadaja automatykę.. a co zrobisz jak wyłącza Ci prąd w razie jakies awarii..? Również mieszkamy na wsi... i w zimie czasami zdarzał się braki pradu po kilka/kilkanaście godzin.. zawsze ratował nas kominek.. poza tym nie raz w zimie słyszało się, że ludzie nie mieli prądu po kilka dni/tygodni.. macie jakąs alternatywę nie-prądową?

 

;)

5. jako zabezpieczenie prądu zainwestujemy w solidny agregat na wypadek długotrwałych awarii sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa... widzisz przeoczyłam...

 

Cecil.. wiesz, że to nie jest taki głupi pomysł... akurat my mieszkamy na otwartym terenie i czego mamy w nadmiarze to własnie wiatr :) nawet myślelismy nad taką "domową"... niestety ceny jeszcze są dość wysokie a efektywność zbyt niska tych małych wiatraczków...ale kto wie .. może kiedyś... :))

szkoda, że wszędzie mówią o ekologii a jak chce się coś zrobić ekologicznego to trzeba mieć pokaźnej grubości portfel :(( by wyszło.... dotacji bezzwrotnej brak, kredyty niby na preferencyjnych warunkach ale kiedyś widziałam sumulację.. i okazało się że wcale nie jest to takie wspaniałe jak mówią :/ - wiadomo i tak bank musi zarobić... a najnowsze technologie w wiekszości domostw nieosiągalne.. z drugiej strony jakby pompy ciepła i chociażby "wiatraki" rozdawali od tak.. to by nasz wspaniały kraj na nas nie zarabiał (energia, węgiel, gaz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...