Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kurcze strasznie droga ta pompa. Można za nią kupić piec gazowy i opał na jakieś 10lat.

Mój szwagier ma pompę tyle ze taka robioną przez naszego miejscowego magika. Pompa woda-woda. Za całość z podlaczeniem zapłacił ok 10000. W zasadzie jej jedyna wada jest trochę za niska moc ale zniwelowano to w dużej części dokladajac zeberek do grzejnikow.

 

Ta pompa z wyceny to chyba jedna z najtańszych produkcji seryjnych (produkcja krajowa na markowych podzespołach) w kraju, fakt że cenami urządzenia kotłowni i wykonania dolnego źródła "nadrabiają" sobie z nawiązką... A co do porównania kosztów inwestycji to nie ma co toczyć tu sporów (pełno takich wątków już jest) - kotła-brudasa nie chcemy już nigdy więcej, sieci gazowej u nas nie ma więc wybór był ograniczony. Za to dzięki przemyśleniu wszystkiego od początku zaoszczędziliśmy na kominach (nie będzie żadnego w domu) no i ten komfort (braku) obsługi... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

11.940zł kosztuje sama goła pompa ciepła, te wszystkie wymienione pozycje kosztują niby 2200 zł ale jako że jest to oferta kompleksowa to podejrzewam, że podział kosztów pomiędzy to uruchomienie za 2200 a kotłownię za 10500 jest trochę sztuczny więc raczej należy zsumować te dwie pozycje i traktować jako jedną za urządzenie kotłowni z materiałami. Materiałów trochę będzie - zawory, rozdzielacz, różne złączki i wężyki ale tak naprawdę to koszt jest chyba taki bo jest to firma z Mazowieckiego... Tam inaczej się wszystko liczy ;)

No wlasnie ja jestem z mazowieckiego, dlatego tez zakladam ze gdziekolwiek bys nie byl to nie mozesz miec drozej niz u mnie :):)

Ja za kotlownie wraz z cala potrzebna hydraulika do solarow (poza fizycznym zamontowaniem paneli na dachu) zaplacilem 3500 (robocizna). Material na kotlownie (poza rura miedziana,rozdzielaczami i piecem) to ok 2500. Tak naprawde to sa tu 2 pompki, sprzeglo (rozdzielacz) i ze 3 zawory zwane 'grupa bezpieczenstwa'. Targuj sie i dopytuj o szczegoly, co konkretnie beda montowac, ktore elementy robia jaka cene bo kazdy z nas wie juz z doswiadczen na budowie ze cwaniakw nie brakuje ktorzy rzucaja pare technicznych slowek opowiadaja ile to roboty a pozniej slono licza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!! U nas jutro kończą ścianki działowe, muszę przyznać, że wielkość pomieszczeń na górze zaskoczyła mnie pozytywnie, myślałam, że będą jakieś klitki ale jest ok. Nieco gorzej wypadł dół, szczególnie kuchnia i salon, mimo tego, że powiększyłam go przesuwając ścianę równo ze słupem. W miejscu pokoiku mamy kotłownię. W czwartek zaczynamy kłaść elektrykę to też nie łatwe zadanie, ponieważ już teraz trzeba wiedzieć gdzie się chce co mieć. Trochę sugerowałam się projektem archonu ale też wprowadziłam wiele zmian. Moim zdaniem zbyt dużo tam kinkietów, większość z nich zastąpimy halogenami. Największy problem mam z kuchnią, mąż twierdzi, że jak zrobimy meble w literę c to już się nie ruszę. Zlikwidowaliśmy tech schowek w kuchni i okno obok wykusza. Na upartego chcę na tej krótszej ścianie od strony holu umieścić piekarnik, obok płytę indukcyjną i gdzieś na rogu zlew, tylko nie wiem czy wyrobię z szafkami na górze, ponieważ musi być okap i szafka z suszarką nad zlewem, a tam jest trochę mało miejsca, bo tuż obok jest okno. W dolnej łaziance na wprost drzwi umieszczę kabinę, tuż obok w stronę schowka toaletę. A w miejscu kabiny ukryję automat i obok szafkę z lustrem, bo nie bardzo wiem gdzie dać pralkę?? tak na wejściu to chyba prysznic lepiej się prezentuje, górnej łazienki nie chcę zagracić, a schowek pod schodami wolę wykorzystań na inne rzeczy. Prosiłabym o wasze uwagi i sugestie!!! Czy wszyscy robią dolną łazienkę tak jak archon zaprojektował??? POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jaki mieliście koszt położenia tynków zewnetrznych i jaką powierzchnię domu przyjmowaliscie do tynkowania? Nam wychodzi około 170 m2, nasz wyceniajacy okreslił nam na 190 m2 /rodo z jednym garażem/. Mamy już położony styropian i siatkę, chcemy tylko położyć tynk. Wycenił nam to na

10 tys zł z materiałami czy to dużo? Druga rzecz to podbitki za które zażyczył sobie około 65 zł/m2 także z materiałem już zaimpregnowanym i pomalowanym wg naszych szacunków wyjdzie to około 5 tys. zł. Proszę o jakieś sugestie, bo nie wiemy czy szukać innego tynkarza czy jest to przyzwoita cena /facet ma niezłą opinię jako fachowiec/ Pozdrawiam wiosennie Monika

 

Ja liczyłem 200m2 ale z ramkami wokół okien przy których jest sporo zabawy. Również mam rodo z pojedynczym garażem. Cenę miałem ustaloną na 45zł za położenie styropiany, siatki, kleju i tynku (5 zł za tynk przy komplecie, 10zł jakbym chciał odłożyć temat na inny termin). W sumie za wszystko z materiałem zapłaciłem 21tyś. Na ścianie styropian 15cm termoorganika standard i tynk silikonowy (wcześniej kreisel między dachami i na bokach lukarn) i na ścianach farby cabe też tynk silikonowy. Ramki są robione w tonacji o oczko wyższej.

 

Witam wszystkich!! U nas jutro kończą ścianki działowe, muszę przyznać, że wielkość pomieszczeń na górze zaskoczyła mnie pozytywnie, myślałam, że będą jakieś klitki ale jest ok. Nieco gorzej wypadł dół, szczególnie kuchnia i salon, mimo tego, że powiększyłam go przesuwając ścianę równo ze słupem. W miejscu pokoiku mamy kotłownię. W czwartek zaczynamy kłaść elektrykę to też nie łatwe zadanie, ponieważ już teraz trzeba wiedzieć gdzie się chce co mieć. Trochę sugerowałam się projektem archonu ale też wprowadziłam wiele zmian. Moim zdaniem zbyt dużo tam kinkietów, większość z nich zastąpimy halogenami. Największy problem mam z kuchnią, mąż twierdzi, że jak zrobimy meble w literę c to już się nie ruszę. Zlikwidowaliśmy tech schowek w kuchni i okno obok wykusza. Na upartego chcę na tej krótszej ścianie od strony holu umieścić piekarnik, obok płytę indukcyjną i gdzieś na rogu zlew, tylko nie wiem czy wyrobię z szafkami na górze, ponieważ musi być okap i szafka z suszarką nad zlewem, a tam jest trochę mało miejsca, bo tuż obok jest okno. W dolnej łaziance na wprost drzwi umieszczę kabinę, tuż obok w stronę schowka toaletę. A w miejscu kabiny ukryję automat i obok szafkę z lustrem, bo nie bardzo wiem gdzie dać pralkę?? tak na wejściu to chyba prysznic lepiej się prezentuje, górnej łazienki nie chcę zagracić, a schowek pod schodami wolę wykorzystań na inne rzeczy. Prosiłabym o wasze uwagi i sugestie!!! Czy wszyscy robią dolną łazienkę tak jak archon zaprojektował??? POZDRAWIAM

 

Temat elektryki dla mnie również był dość stresujący. Niestety ale prawdą jest, że już na tym etapie dobrze mieć zaplanowane wszystkie pomieszczenia. Przychodzi czas na budowie, że mówimy sobie "to już?". Polecam dobrze przemyśleć temat, pochodzić kilka razy po gotowych pomieszczeniach i rozsądnie umieścić punkty. Czasem lepiej więcej, niż później żałować, że się czegoś nie dołożyło. Oczywiście można się wspierać projektem, ale to zawsze będzie koncepcja narzucona przez projektanta, więc to bym zostawił na później - czyli po wizycie z kredą na budowie :D.

 

Dolną łazienkę mam z przestrzenią pod schodami. Zmiany mam również od razy przy wejściu, ponieważ powiększałem wnękę od strony byłej kotłowni na ewentualny piec stałopalny, który może się kiedyś pojawić. Od wejścia na prawej ścianie planuję drobny chromowany grzejnik, na drugim załamaniu mam zrobioną półkę w łuk i na niej umywalkę, pod schodami (zmienione względem projektu na proste z równym spocznikiem po całości klatki) mam zabudowę stelaża z wiszącą miską wc, z lewa od wejścia mam kabinę ćwiartkę koła, a pod schodami mam ukrytą pralkę. Z mebli zdecydowaliśmy się zrobić cofniętą szafkę pod półką na umywalkę. Waśki słupek obok stelaża (wysoki 2m, szeroki 30cm) i za stelażem na ścianie garażowej kolejny mebel z dwoma koszami na bieliznę i przestrzenią na ręczniki, chemię itd.

Edytowane przez mWilQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!! U nas jutro kończą ścianki działowe, muszę przyznać, że wielkość pomieszczeń na górze zaskoczyła mnie pozytywnie, myślałam, że będą jakieś klitki ale jest ok. Nieco gorzej wypadł dół, szczególnie kuchnia i salon, mimo tego, że powiększyłam go przesuwając ścianę równo ze słupem. W miejscu pokoiku mamy kotłownię. W czwartek zaczynamy kłaść elektrykę to też nie łatwe zadanie, ponieważ już teraz trzeba wiedzieć gdzie się chce co mieć. Trochę sugerowałam się projektem archonu ale też wprowadziłam wiele zmian. Moim zdaniem zbyt dużo tam kinkietów, większość z nich zastąpimy halogenami. Największy problem mam z kuchnią, mąż twierdzi, że jak zrobimy meble w literę c to już się nie ruszę. Zlikwidowaliśmy tech schowek w kuchni i okno obok wykusza. Na upartego chcę na tej krótszej ścianie od strony holu umieścić piekarnik, obok płytę indukcyjną i gdzieś na rogu zlew, tylko nie wiem czy wyrobię z szafkami na górze, ponieważ musi być okap i szafka z suszarką nad zlewem, a tam jest trochę mało miejsca, bo tuż obok jest okno. W dolnej łaziance na wprost drzwi umieszczę kabinę, tuż obok w stronę schowka toaletę. A w miejscu kabiny ukryję automat i obok szafkę z lustrem, bo nie bardzo wiem gdzie dać pralkę?? tak na wejściu to chyba prysznic lepiej się prezentuje, górnej łazienki nie chcę zagracić, a schowek pod schodami wolę wykorzystań na inne rzeczy. Prosiłabym o wasze uwagi i sugestie!!! Czy wszyscy robią dolną łazienkę tak jak archon zaprojektował??? POZDRAWIAM

 

spoko spoko my mamy kuchnie w C i do tego blat barowy przy wejsciu do salonu i na prawde nie jest zle z miejscem (spizarke tez wywalilismy).

a z gniazdkami... hmm no staly problem chyba:) po zaakceptowaniu projektu przerabialem prawie cala elektyke w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80

Prosze o pomoc, zwlaszcza Cecil (!):

na jutro zostalem wezwany do US, aby przedstawic dowody wplaty (potwierdzenia przelewu) za wybrane faktury. Okazalo sie, ze w paru przypadkach kwota z potwierdzenia przelewu nie pokrywa sie z kwota do zaplaty na fakturze, gdyz przelew pomniejszylem o kwoty z faktury korygujacej. Czesc materialow zostala i zwracalem do HMB (bralem na WZetki) - oni po czasie przysylali faktury korygujace (na ktorej byla wykazana kwota na "minusie", czyli do zwrotu - mnie). Przy przelewach za faktury "normalne", odejmowalem od tych kwot sumy z faktur korygujacych; tak umowilem sie z HMB.

Czy US przyczepi sie do tego? Teraz dopiero to zauwazylem i boje sie ze moga z tego wyniknac jakies problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monia19 my właśnie zabieramy sie za tynki zewnetrzne, zdecydowalismy sie na tynki silikonowo-silikatowe ceresit na dom / liczymy 180 m2 /, na balkony, ramki okienne i słupy przy wejsciu tynk mozaikowy ok.50 m2. Łącznie 230 m2. Robocizna 12 zł m2, materiał dziś wyceniałam ok. 4 tyś. całość tynk + podkład. Łącznie liczymy jakieś 7-7,5 tyś. Cokół będziemy obkładac płytką elewacyjną.

 

mery25 my właśnie robimy dolną łazienkę, na wprost drzwi będzie umywalka z lustrem, od lewej kabina prysznicowa, geberit mamy na scianie łazienka-salon. Problem pralki nas omija bo w dawnej kotłowni mamy mała pralnio-suszarnię, bardzo cenię sobie funkcjonalnośc tego pomysłu. Na zdjecia łazienki jeszcze za wcześnie , może za jakieś dwa tygodnie ;)

Nie wiem dlaczego tak bardzo przerażasz sie kuchnią , jest naprawdę wygodna , meble też mamy w C, głowa do góry to chyba budowlane zmeczenie :)

 

Pozdrawiamy Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc, zwlaszcza Cecil (!):

na jutro zostalem wezwany do US, aby przedstawic dowody wplaty (potwierdzenia przelewu) za wybrane faktury. Okazalo sie, ze w paru przypadkach kwota z potwierdzenia przelewu nie pokrywa sie z kwota do zaplaty na fakturze, gdyz przelew pomniejszylem o kwoty z faktury korygujacej. Czesc materialow zostala i zwracalem do HMB (bralem na WZetki) - oni po czasie przysylali faktury korygujace (na ktorej byla wykazana kwota na "minusie", czyli do zwrotu - mnie). Przy przelewach za faktury "normalne", odejmowalem od tych kwot sumy z faktur korygujacych; tak umowilem sie z HMB.

Czy US przyczepi sie do tego? Teraz dopiero to zauwazylem i boje sie ze moga z tego wyniknac jakies problemy.

 

Z tego co pamiętam, to ja w zestawieniu VZM-1a wpisywałem numer faktury, pozycje do odliczenia i kwotę pomniejszoną już o faktury korekty. Odliczyć możesz różnicę podatku za materiał który się faktycznie kupiło. Potwierdzeniem jest faktura VAT (jeśli przelewowa, to musi być dokument potwierdzający przelew). Jeśli korygowałaś fakturę, którą masz w zestawieniu, a tego nie uwzględniłaś, to US to wychwyci. Sytuacja bardziej obrazująca. Idę kupić materiał za milion złotych, wpisuję go do rozliczenia i czekam na zwrot pokaźnej sumki. Ale w między czasie zdecydowałem, że ten materiał nie jest mi potrzebny i go zwracam do hurtowni. Do mojej kieszeni powraca milion. Czy dalej liczysz na podatek z US :D. Jeśli by tak było, to ludzie żyliby z podatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80

Zle mnie zrozumiano. Faktury na VZM maja uwzglednione korekty; tylko kwoty przelewow za dane faktury mam rozne (w 3 przypadkach). Przyklad:

Faktura A opiewa na kwote 5000 PLN. W miedzyczasie dostalem korekte B do innych produktow na kwote 1000. HMB musi mi przelac na konto 1000 PLN. Uzgodnilem z HMB, ze bede robil mu przelewy pomniejszone o korekty. Wiec przelewam mu za fakture A 4000 PLN w tytule przelewu piszac ze faktura A zostala pomniejszona o korekte B (nie zwiazana z faktura A). Wiec w tym przypadku kwota przelewu nie odpowiada dokladnie kwocie do zaplaty na fakturze A, gdyz z HMB skompensowalem wzajemne wierzytelnosci.

Czy to bedzie jakies problem dla US? Wiem ze to pytanie skierowane bardziej do US niz do forumowiczow, ale jesli ktos sie bardziej na tym zna to zapraszam do odpowiedzi...

Ufff. Ale nerwy.

Edytowane przez 80mariusz80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mery_25 my mamy kuchnię w literę c (kuchnia bez schowka ale z 2 oknami) i miejsca jest dużo.. nie ma mowy o jakieś "klitce".. ....

 

salon owszem nie jest wielki.. ale to kwestia gustu.. mamy w końcu zagospodarowany gabinet na dole i muszę przyznać, że jest to najlepszy pokój w całym domu :)) okienko na ogród.. blisko cały dół.. wcześniej miałam gabinet w pokoju na piętrze ale od razu z niego zrezygnowałam gdy tylko zrobiliśmy ten pokój na dole :))) i mimo wielkości zmieściły się dwa biurka, mały stolik dla naszego synka + zabudowa całej ściany .. i miejsca jest jeszcze bardzo dużo :)

 

więc jak ktoś potrzebuje gabinetu radze przemyśleć właśnie ten pokój.. bo polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mWilQ jak możesz to umieść parę zdjęć ze swojej budowy może coś ciekawego podpatrzymy u Ciebie, z tego co czytam to parę innowacje chyba wprowadziłeś.:) Ciekawa jestem łazienki na dole, która wczesnej opisywałeś . Ja jestem na etapie hydrauliki zastanawiam się nad rozplanowaniem łazienek, ta na dolna trochę mi się powiększyła bo mam cały komin w ścianę wpuszczony i tak kombinuję jak tu ją ustawić, a też planuję wstawić tam pralkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mWilQ jak możesz to umieść parę zdjęć ze swojej budowy może coś ciekawego podpatrzymy u Ciebie, z tego co czytam to parę innowacje chyba wprowadziłeś.:) Ciekawa jestem łazienki na dole, która wczesnej opisywałeś . Ja jestem na etapie hydrauliki zastanawiam się nad rozplanowaniem łazienek, ta na dolna trochę mi się powiększyła bo mam cały komin w ścianę wpuszczony i tak kombinuję jak tu ją ustawić, a też planuję wstawić tam pralkę.

 

wrzucę jak skończę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady w sprawie kuchni i łazienki, co kilka głów to nie jedna. Takie podpowiedzi zawsze korzystnie nastawiają do działania. Brygida i Jarek pewnie wasz pomysł na łazienkę też jest fajny ale chyba muszę zaczekać na wasze fotki bo coś brak mi wyobraźni. Nie mogę skojarzyć miejsca toalety, na wprost drzwi macie zlew, z lewej prysznic to chyba tak jak w archonie!!?? U nas wciąż walczy elektryk, a od maja wchodzą tynkarze. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, my pomału szykujemy się do pierwszych świąt w Rodku, bo już mieszkamy :) Przeprowadziliśmy się na początku marca, nie mieliśmy jeszcze zrobionych schodów, kuchni, dolnej łazienki, ale jakoś dało się mieszkać. Teraz prawie wszystko w środku skończone, brakuje wprawdzie mebli w salonie, włączników, gniazdek i paru innych rzeczy, ale mieszka sie świetnie (przeprowadzka z mieszkania w bloku).

Pisaliście wcześniej o swoich kuchniach, ja mam w kształcie litery L i jest całkiem wygodnie. Kuchnia jest duża i przestronna, zresztą zobaczcie sami:

 

http://kursorek.fm.interia.pl/budowa/kuchnia1.jpg

 

http://kursorek.fm.interia.pl/budowa/kuchnia2.jpg

 

http://kursorek.fm.interia.pl/budowa/kuchnia3.jpg

 

To na razie tyle, chociaż dzisiaj niedziela, to jeszcze czeka mnie jeszcze trochę pracy.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosik 21

 

baaaaardzo zazdroszczę, że już mieszkacie;) też bym tak chciała...

bardzo ładna i ciekawa ta Wasza kuchnia, ja też chcę białą, ale nie myślałam o tym żeby w L ustawić a może warto się zastanowić?

 

Przeglądając Waszą galerię zdjęć zauważyłam, że macie rekuperator, pompę ciepła i oczyszczalnię ścieków a więc wszystko co też zamierzamy zrobić i dlatego mam pytanie czy możesz określić ile orientacyjnie kosztowała Was każda z tych inwestycji. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, my pomału szykujemy się do pierwszych świąt w Rodku, bo już mieszkamy :) Przeprowadziliśmy się na początku marca, nie mieliśmy jeszcze zrobionych schodów, kuchni, dolnej łazienki, ale jakoś dało się mieszkać. Teraz prawie wszystko w środku skończone, brakuje wprawdzie mebli w salonie, włączników, gniazdek i paru innych rzeczy, ale mieszka sie świetnie (przeprowadzka z mieszkania w bloku).

Pisaliście wcześniej o swoich kuchniach, ja mam w kształcie litery L i jest całkiem wygodnie. Kuchnia jest duża i przestronna, zresztą zobaczcie sami:

 

http://kursorek.fm.interia.pl/budowa/kuchnia1.jpg

 

http://kursorek.fm.interia.pl/budowa/kuchnia2.jpg

 

http://kursorek.fm.interia.pl/budowa/kuchnia3.jpg

 

To na razie tyle, chociaż dzisiaj niedziela, to jeszcze czeka mnie jeszcze trochę pracy.

Pozdrawiam!

 

Śliczne macie wnętrza, takie w naszym stylu :-)

A mam pytanie czy drzwi do łazienki to DRE Premium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacky, Oliwkowo, dzięki :). Co do kosztów: pompa ciepła Ochsner 62 tys., rekuperacja Brink Renovent 14 tys., oczyszczalnia biologiczna z odprowadzeniem do studni chłonnej 9500. To są koszty całkowite, z montażem. A drzwi wewnętrzne, tak, zgadza się :), Dre Premium dąb szary ryfla.

Pozdrawiam jeszcze raz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacky, Oliwkowo, dzięki :). Co do kosztów: pompa ciepła Ochsner 62 tys., rekuperacja Brink Renovent 14 tys., oczyszczalnia biologiczna z odprowadzeniem do studni chłonnej 9500. To są koszty całkowite, z montażem.

 

A ogrzewanie podłogowe macie w całym domu? i czy to był oddzielny koszt czy wliczony jest już do kosztów pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...