Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nikt nie wie co ma pod jastrychem ?

Jeszcze jedna prośba - proszę o podanie szacunkowych kosztów za ocieplenie poddasza i sufitów podwieszanych na piętrze i półpiętrze; robocizna + materiał, tj. wszystkie wełny, folie, płyty GK, OSB, stelaże. Jestem ciekawy jaki mniej więcej to zakres finansowy, 5-10 tys., 10-15 tys., 15-20. tys?

Pozdrawiam

Mariusz

 

Na podłodze w piwnicy: rury drenażowe położone przy ścianach oraz przez środki pomieszczeń "gwieździście", zasypane otoczakami i żwirem; chudy beton, 2x folia budowlana, 5-10cm styropianu (zależy jak fachurom wyszedł chudy beton) 6cm wylewki zbrojonej mikrowłóknami. U mnie wody gruntowe zdecydowanie pod poziomem ław - nie wiem dokładnie ile m. Wilgoć jak dotąd się nie pojawiła.

 

Na poddasze łącznie z gładzią na całości i deskowaniem podłogi stryszku wyszło około 7tys za materiał. Robota własna w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michur

Jeśli wymiar pod wszystkie otwory okienne i drzwiowe jest typowy, a drzwi zewnętrzne nie - to jest to niedoróbstwo (w nowych projektach już jest to poprawione) albo lenistwo. Nie chciało się komuś tego poprawić to wsadził drzwi nietypowe, g... go to obchodzi. Drzwi 3000-4000 PLN +30% to na dzień dobry inwestor traci 1000 PLN, kiedy każde 5 PLN się liczy. Inwestor nie jest od sprawdzania wymiarów na rysunku. Projekt ma być zrobiony dobrze.

Tak samo wyłaz dachowy - w projekcie umiejscowiony jest na jednej połaci dachu, a komin - na innej połaci dachu. To jest niezgodne z przepisami - wyłaz i komin mają być po tej samej stronie, jednakże wg projektantów z Archonu inwestor albo kominiarz ma sobie skakać przez kalenicę.

To są fuszerki i tyle.

 

 

z tym sie zgodze, to nie my powinnismy sprawdzac projekt pod wzgledem prawidlowosci i zgodnosci. nie kazdy zna sie na tym. projekt powinien byc wykonany dobrze i tyle, w koncu projektant/ Archon wzial za to konkretne pieniadze. michur co z tego, ze to projekt gotowy, czy to znaczy ze w takim gotowcu dopuszcza sie nieprawidlowosci, albo ma byc sfuszerowany? na szczescie dla nas dobrze, ze jest to forum, gdzie mozna podzielic sie spostrzezeniami. zauważcie jednak ze z naszych pomyslow i rozwiazan czerpie zyski Archon, spojrzcie na nowe projekty rodosow. nie dziwi mnie ze coraz mniej osob nie chce sie chwalic swoimi domami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłodze w piwnicy: rury drenażowe położone przy ścianach oraz przez środki pomieszczeń "gwieździście", zasypane otoczakami i żwirem; chudy beton, 2x folia budowlana, 5-10cm styropianu (zależy jak fachurom wyszedł chudy beton) 6cm wylewki zbrojonej mikrowłóknami. U mnie wody gruntowe zdecydowanie pod poziomem ław - nie wiem dokładnie ile m. Wilgoć jak dotąd się nie pojawiła.

 

Na poddasze łącznie z gładzią na całości i deskowaniem podłogi stryszku wyszło około 7tys za materiał. Robota własna w 100%

 

ja w garazu zdecydowalam sie na siatke, w pozostalej czesci domu mam mikrowlokna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michur

Jeśli wymiar pod wszystkie otwory okienne i drzwiowe jest typowy, a drzwi zewnętrzne nie - to jest to niedoróbstwo (w nowych projektach już jest to poprawione) albo lenistwo. Nie chciało się komuś tego poprawić to wsadził drzwi nietypowe, g... go to obchodzi. Drzwi 3000-4000 PLN +30% to na dzień dobry inwestor traci 1000 PLN, kiedy każde 5 PLN się liczy. Inwestor nie jest od sprawdzania wymiarów na rysunku. Projekt ma być zrobiony dobrze.

Tak samo wyłaz dachowy - w projekcie umiejscowiony jest na jednej połaci dachu, a komin - na innej połaci dachu. To jest niezgodne z przepisami - wyłaz i komin mają być po tej samej stronie, jednakże wg projektantów z Archonu inwestor albo kominiarz ma sobie skakać przez kalenicę.

To są fuszerki i tyle.

 

No nie wiem czy te wymiary są typowe. Drzwi balkonowe również są typowe? W dzisiejszych czasach zresztą nie ma to chyba tak dużego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym sie zgodze, to nie my powinnismy sprawdzac projekt pod wzgledem prawidlowosci i zgodnosci. nie kazdy zna sie na tym. projekt powinien byc wykonany dobrze i tyle, w koncu projektant/ Archon wzial za to konkretne pieniadze. michur co z tego, ze to projekt gotowy, czy to znaczy ze w takim gotowcu dopuszcza sie nieprawidlowosci, albo ma byc sfuszerowany? na szczescie dla nas dobrze, ze jest to forum, gdzie mozna podzielic sie spostrzezeniami. zauważcie jednak ze z naszych pomyslow i rozwiazan czerpie zyski Archon, spojrzcie na nowe projekty rodosow. nie dziwi mnie ze coraz mniej osob nie chce sie chwalic swoimi domami.

 

Dla mnie rozmiar drzwi nie jest nieprawidłowością. Takie są i godzę się na to tak samo jak na niską ściankę kolankową czy inne bolączki projektu. To nie znaczy, że nie mogę tego zmienić. Oraz nie zamierzam nikogo wyzywać od idiotów i kretynów. :)

 

A co masz na myśli przez ostatnie zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledze mariuszowi puscily nerwy, zdarza sie. a co do ostaniego zdania to chyba ostatnio widac, ze na fm tylko nieliczni pokazuja dom. kiedy zaczynalam tu bytnosc prawie kazdy w tym i ja cos tam pokazywali. po czasie nastapila pewna prawidlowosc, kiedy ktos dzielil sie swoimi rozwiazaniami, zaczely sie zmieniac tez projekty rodkow w archonie. m.in. przeniesienie kotlowni, pralnia u gory, zamiana lazienki z pokojem u gory, zmiana dot. kominka, zabudowa wiatrolapu i wiele innych. nie sa to pomysly projektantow archonowych tylko nasze, tych ktorzy buduja, a archon je po prostu bezczelnie kopiuje i sprzedaje. oczywiscie jest to tylko moje zdanie wynikajace z obserwacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
No nie wiem czy te wymiary są typowe. Drzwi balkonowe również są typowe? W dzisiejszych czasach zresztą nie ma to chyba tak dużego znaczenia.

Tak, drzwi balkonowe również są typowe. Szerokość w świetle muru 1100 mm to maksymalna szerokość dla wysokości tych drzwi. Jest to na granicy wytrzymałości ale dopuszczalne. Jeśli jest problem ze znalezienem wykonawcy takich drzwi, to tylko dlatego że robią drzwi (mam na myśli PCV) na g.... profilach które by się wypaczyły po paru latach nawet gdyby była szerokość w świetle muru 1000. Nie będę wymieniał chińskich profili i niektórych polskich, bo mogę obrazić kogoś kto kupował od tych firm, a mnie guzik do gustów inwestorów. Dlatego przy drzwiach balkonowych zazwyczaj słyszysz że zrobią Ci albo dzielone, albo z belką poprzeczną albo zmniejsz (zwęź) Pan otwór. U mnie akurat murarz się pomylił - zrobił mi szerokość 1200 (myślał że 1100 to szerokość ościeżnicy i dodał na futrynę :) ), ale w efekcie wyszło mi to na dobrze, bo mam drzwi dwuskrzydłowe które wyglądają całkiem zgrabnie i można przejść przez jedno skrzydło.

Edytowane przez 80mariusz80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
koledze mariuszowi puscily nerwy, zdarza sie. a co do ostaniego zdania to chyba ostatnio widac, ze na fm tylko nieliczni pokazuja dom. kiedy zaczynalam tu bytnosc prawie kazdy w tym i ja cos tam pokazywali. po czasie nastapila pewna prawidlowosc, kiedy ktos dzielil sie swoimi rozwiazaniami, zaczely sie zmieniac tez projekty rodkow w archonie. m.in. przeniesienie kotlowni, pralnia u gory, zamiana lazienki z pokojem u gory, zmiana dot. kominka, zabudowa wiatrolapu i wiele innych. nie sa to pomysly projektantow archonowych tylko nasze, tych ktorzy buduja, a archon je po prostu bezczelnie kopiuje i sprzedaje. oczywiscie jest to tylko moje zdanie wynikajace z obserwacji.

Tak, puściły mi nerwy, wczoraj przyjechałem późno z budowy i miałem już dość.

Zgadzam się też, że projektanci Archonu szkolą swój warsztat na forach takich jak to - jest to dla nich darmowa wylęgarnia pomysłów.

Dodam do tego jeszcze jeden grosz, mój osobisty, jestem powściągliwy w pokazywaniu wnętrz mojego domu ze względu na bezpieczeństwo. Nie jest tajemnicą, że fora są obserwowane przez szajki złodziei - jeśli ktoś sobie w profilu dopisze jeszcze w jakiej wsi buduje i pochwali się zdjęciem jakie ładne grzejniki mu właśnie zamontowali na ścianach, a we wcześniejszych postach chwalił się jeszcze, jakie to urocze, sielankowe miejsce pod lasem :D to równie dobrze mógłby sobie postawić neon na dachu "ZAPRASZAM".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
Na podłodze w piwnicy: rury drenażowe położone przy ścianach oraz przez środki pomieszczeń "gwieździście", zasypane otoczakami i żwirem; chudy beton, 2x folia budowlana, 5-10cm styropianu (zależy jak fachurom wyszedł chudy beton) 6cm wylewki zbrojonej mikrowłóknami. U mnie wody gruntowe zdecydowanie pod poziomem ław - nie wiem dokładnie ile m. Wilgoć jak dotąd się nie pojawiła. Na poddasze łącznie z gładzią na całości i deskowaniem podłogi stryszku wyszło około 7tys za materiał. Robota własna w 100%

Dziękuję. TAR - również dziękuję.

Teraz mam mnie więcej rozeznanie. alien01 czy mWilq wcześniej podał metraż zabudowy poddasza ~150 m2 (nie wiem tylko czy podłogi na strychu też w to były wliczone); mWilq czy ktoś inny podał szacunkową listę zakupów wełny, OSB, g/k F - teraz mam pełne rozeznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
Wklej sobie kawałek twardszego styropianu, na to tynk zbrojony siatką i "będzie pan zadowolony" W dodatku częściowo montaż w warstwie ocieplenia wyjdzie ;-)

Dziękuję za poradę, zostanę przy tym moim nadprożu. Nie chciałbym kotwić drzwi do styropianu, choćby to był XPS. Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz:

jak chodzi o drzwi wejściowe w projekcie wyjaśnił mi kierownik że jest to otwór na drzwi z naświetlem. Podobno chodzi o to że jak drzwi są pełne to tym górnym przeszkleniem wpada światło naturalne do ciemnego wiatrołapu. Nasze projekty są z ok 2007 roku i widocznie wtedy nie było takiego wyboru w drzwiach zewnętrznych z przeszkleniami i projektant w ten sposób postanowił zapewnić światło naturalne w wiatrołapie.

Mnie kierownik to pokazał, wyjaśnił cel i poradził rozwiązanie - wybrałem drzwi bez naświetla i zmniejszyłem otwór.

Edytowane przez RozAnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poradę, zostanę przy tym moim nadprożu. Nie chciałbym kotwić drzwi do styropianu, choćby to był XPS. Pozdrowienia.

 

I tak Ci je osadzą na piance. A czy się kotwi od góry? Ja drewniane wejściowe mam mocowane tylko w pionie, podobnie stalowe w piwnicy. Ewentualnie zawsze możesz dać dłuższą kotwę przez styro ;]

To rozwiązanie zastosowałem u siebie - tylko, że najpierw miałem za niski otwór (długa historia z wylewkami), a potem go za bardzo podkułem :] Obawiałem się o pęknięcia na styku styro - beton ale jak do tej pory (~4 miesiące) nic się nie dzieje. Styropian przyklejony pianką montażową niskoprężną. Na miejsce styku oraz cały styropian położyłem tynk gipsowy z zatopioną siatką elewacyjną. Na to przyszła jeszcze delikatna gładź.

 

Oczywiście zrobisz jak chcesz ale moim skromnym zdaniem dokładanie nadproża to strzelanie z armaty do muchy. Może są jeszcze inne lżejsze rozwiązania?

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. TAR - również dziękuję.

Teraz mam mnie więcej rozeznanie. alien01 czy mWilq wcześniej podał metraż zabudowy poddasza ~150 m2 (nie wiem tylko czy podłogi na strychu też w to były wliczone); mWilq czy ktoś inny podał szacunkową listę zakupów wełny, OSB, g/k F - teraz mam pełne rozeznanie.

 

Szczerze to nie pamiętam już. Ostatnio tyle się dzieje, że moja głowa strzeliła focha i zwolniła obroty :p Aliena zestawienie mam cały czas w publicznym. Ja chyba coś też wcześniej pisałem, ale nie wiem jak bardzo było to szczegółowe. Jak trzeba będzie to sprawdzę... Mam sporo zapisów z różnych etapów, wszystkie wyliczenia metrów, ilości materiałów i ich ceny. W wersji elektronicznej mam zestawienie wszystkich pozycji z FV ale żeby coś takiego udostępnić musiałbym to mocno okroić (zabezpieczyć), a na to ostatnio czasu nie mam w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80

Czesc RozAnia,

można wstawić naświetle jako uzupełnienie tej szczeliny i dokoptować typowe drzwi, tylko że w zamyśle projektantów Archonu tam nie miało być naświetla tylko wyższe drzwi żeby dorównać do poziomu okien: łazienkowych i kuchennych (to nie mój wymysł tylko odpowiedź projektanta z Archonu, którego nazwiska nie będę cytował). Można się ratować tym przeszkleniem, sprawdzałem ceny: 400-600 PLN czyli się zgadza z Twoją informację. Zrezygnuję jednak z tego naświetla, gdyż 1) to dodatkowy koszt, taniej mi będzie wstawić te nadproże z Ytonga, 2) kwestie czyszczenia, żona będzie musiała wyłazić na drabinę aby po obu stronach umyć ten prostokąt (nie uśmiechnęła się na tą myśl), 3) światła dziennego w wiatrołapie nie potrzebuję bo tam nie będę przebywał, jak już to wystarczy mi światło wpadające przez drzwi a na wieczór jak będę żegnał gości to oświecę lampę ;) 4) spodobało mi się zdjęcie rodka z drzwiami typowymi, wcale nie traci dla mnie uroku kiedy te drzwi są niższe od górnej płaszczyzny okien; wręcz przeciwnie, mam wrażenie że kiedy są niższe, są bardziej wyeksponowane na środku tej ściany (jak się kupi ładne drzwi, to będą ładną wizytówką).

To tylko moje osobiste przemyślenia nt. naświetla, oczywiście nie chcę nikomu nic narzucać w kwestii zakupu czy nie tego "akcesorium".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już o te zdjęcia idzie sprawa :) to nasza galeria publiczna z budowy. my również obserwujemy postępy (fotorelacje) wielu z was i za tą możliwość bardzo dziękujemy. podobnie jak poprzednicy my również kilka razy ją modyfikowaliśmy, z podobnych powodów jak przedmówcy. z żoną strasznie żałujemy że TAR ma już tylko okruszka :) w swojej galerii - ale oczywiście rozumiemy i szanujemy te decyzje, przede wszystkim jak chodzi o prezentacje wykończeniowe.

 

Nasze Marzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...