Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

u mnie wyglada nawet dobrze ale ja mam wszystkie listwy docinane, nie tylko w wykuszu. natomiast strasznie wpienili mnie wykonawcy, ktorzy najpierw przykleili listwy do sciany namiast skorzystac z kupionych zatrzaskow montazowych. mam uraz do przyklejanych listew, ktore predzej czy pozniej i tak odpadna oraz przyklejania kiedy dom jest nie do konca wysuszony (moze wystapic problem z grzybem) . wg. mojej obserwacji listwy powinno sie montowac dopiero po pierwszym sezonie grzewczym.

 

My mamy przykołkowane bezpośrednio do ścian (uwaga na kable podczas wiercenia, hehe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

My mamy przykołkowane bezpośrednio do ścian (uwaga na kable podczas wiercenia, hehe)

 

tak mielismy ten problem, zostal przewiercony kabel od kontaktronow, ale elektryk mial przyrzad do znajdowania w scianach przerwanych kabli (taki rtg-nik) :D

hydraulik tez nam przecial cala wiache kabli na gorze - zdarza sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za tak szybkie odp., naprawdę jestem wdzięczna. Na pewno skorzystamy z waszych sugestii, fajnie, że można liczyć na pomoc forumowiczów.

A co do ścian to chyba im ciemniejszy kolor to bardziej widać te wszystkie niedoskonałości, ciemno fioletową ścianę mam w sypialni i chyba tam najgorzej widać, ale jak inni pomału przyzwyczajam się do tych ścian i odpuszczam, bo na głowie wiele ważniejszych spraw. Z chęcią pooglądałabym wszystkie wykończone rodki, bo każdy ma inne pomysły i super wykończenia

 

 

 

 

 

ścianę mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już abstrahując od peszli - możesz coś więcej opowiedzieć o swoich rozwiązaniach? Jakie bajery planujesz? :) Chyba że to tajemnica.

 

Plany planami, a rzeczywistość jest okrutna :) Wstępnie wybrałem system automatyki (zamknięty), który ma obsłużyć ogrzewanie, oświetlenie, alarm i ogród. Sam system ma sporo więcej możliwości, ale też im więcej się chce, tym więcej kosztuje instalacja i później urządzenia. U mnie instalacja jest uniwersalna, więc jak na etapie automatyki zachce mi się czegoś innego, to wielce prawdopodobne jest to, że będę mógł bez modyfikacji to zastosować.

 

Automatyka to głównie bardziej rozbudowana instalacja, rozdzielnia wypełniona modułami i sterowanie z paneli i urządzeń mobilnych. Od strony użytkowej, to dowolność w konfiguracji (w tym to się nawet pod kątem własnej inwestycji wyszkoliłem), a za tym komfort i jeśli dobrze się to rozplanuje to oszczędności (oczywiście ciężko mówić o kwotach które zwróciłyby się za inwestycje, ale w parze z wygodą są miłych akcentem).

 

Dla mnie najważniejsze było, aby po wykonaniu takiej instalacji móc wykonać tradycyjne oświetlenie sterowane z ściennych przełączników (przewidywałem, że z kasą będzie ciężko). Mam to zrobione na stycznikach i wszystko działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie

mWilQ ale robiłeś tak, że wszystkie kable od wyłączników zbiegają się do rozdzielni i sterowane są za pomocą wyłączników bistabilnych?

Ogólnie taka automatyka w połączeniu z dobrą centralą jest fajna- można zdalnie wszystko- włączać nawodnienie, przeglądać monitoring, zapalać światła gdy nas nie ma (takie markowanie, że ktoś się po domu kręci)- tyle, że jest droooga o czym, się przekonałeś.

 

Co do robienia bruzd- robi się je praktycznie tylko na ytongu bo jest za cienka warstwa tynku żeby przykryć kabel.

 

Jeśli idzie o stosowanie peszli z myślą, o tym że wymieni się w nich kabel "w razie czego"- zapewniam, że na długości powyżej 3-4m jest to mało możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lookmen do każdego włącznika w pomieszczeniu doprowadzona jest skrętka i za pomocą przekaźnika bistabilnego załącza wybrany punkt świetlny. Oczywiście docelowo również będą zwykłe przełączniki, ale oprócz nich pojawią się dwa małe panele (przy drzwiach i w sypialni) oraz jeden główny w salonie (teraz szukam obrazka na ścianę żeby zakryć otwór :p Oczywiście oprócz paneli można korzystać z dobrodziejstw takich jak smarfony i tablety i rzecz jasna z każdego kompa podpiętego do sieci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mWilQ a możesz napisać jakiej firmy masz system zamknięty.

Jestem na etapie wyboru rozwiązanie więc będzie to dla mnie bardzo cenna informacja.

Mam rozciągnięte kable w tzw. "gwiazdę" wszystko schodzi się do rozdzielni.

Początkowo plan był taki żeby automatykę zrobić na Satelu rozbudowanym o przekaźniki ale teraz zastanawiam się czy dam radę połaczyć wszystko w jeden system. Nie mam zbyt wygórowanych ambicji, chciałbym sterować ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu niezależnie za pomocą termostatów i siłowników na listwach, chciałbym mieć możliwość sterowania oświetleniem, uruchamiania scen oświetlenia, planuję włączniki monostabilne. Wszystkie okna i drzwi mam wyposażone w kontraktrony, mam satela 128 z ETHMem i modułem GPRS, oczywiście rozciągnięte okablowanie, macie jakąś sugestię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mWilQ a możesz napisać jakiej firmy masz system zamknięty.

Jestem na etapie wyboru rozwiązanie więc będzie to dla mnie bardzo cenna informacja.

Mam rozciągnięte kable w tzw. "gwiazdę" wszystko schodzi się do rozdzielni.

Początkowo plan był taki żeby automatykę zrobić na Satelu rozbudowanym o przekaźniki ale teraz zastanawiam się czy dam radę połaczyć wszystko w jeden system. Nie mam zbyt wygórowanych ambicji, chciałbym sterować ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu niezależnie za pomocą termostatów i siłowników na listwach, chciałbym mieć możliwość sterowania oświetleniem, uruchamiania scen oświetlenia, planuję włączniki monostabilne. Wszystkie okna i drzwi mam wyposażone w kontraktrony, mam satela 128 z ETHMem i modułem GPRS, oczywiście rozciągnięte okablowanie, macie jakąś sugestię ?

 

Tak jak wcześniej pisałem, nie mam systemu, bo mnie teraz na niego nie stać i zamknąłem temat na instalacji, która obsługuje także typowe rozwiązania (przełączniki). A wycenę i szkolenie mam z firmy Koher. Podobne oczekiwania do Twoich z 2 małymi panelami i jednym dużym w salonie to koszt ok 25tyś netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie
25 tysi za bajery, bez których życie bywa prostsze bo się nie będą psuły :) - jak dla mnie przerost formy nad treścią zwłaszcza przy budowie na krechę. Edytowane przez Konto usunięte na żądanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wtrącę się w dyskusję na temat inteligentnej instalacji:)

Otóż ja u siebie też powoli instaluję podobny twór:) kilometry kabli upchnięte w dom.Wszystkie kabelki schodzą się do rozdzielnicy w piwnicy.

Całością mam zamiar sterować poprzez sterownik przemysłowy PLC. a dlaczego? Ano dlatego ,że wszystkie dedykowane systemy sterowania inteligentnego domu są strasznie drogie i nie do końca pewne.

Ja decydując się na wybór sterownika PLC myślałem o systemach dedykowanych i raz ,że odstraszyła mnie cena a dwa jaką mamy pewność ,że za 5-10lat dany system będzie nadal produkowany? ,że uda się dokupić uszkodzony moduł,sterownik itp... otóż nie mamy żadnej pewności a raczej mamy pewność ,że nie dostaniemy części zamiennych a jeżeli dostaniemy to w takiej cenie ,że nam kopara opadnie :/

 

Ja wykonałem instalacje sterującą przewodem komputerowym czyli najzwyklejszą skrętką, przewodziki lecą do rozdzielnicy i tam dalej do sterownika PLC a plc wysterowuje odpowiednie przekaźniki/styczniki. Jaka jest zaleta takiego rozwiązania? ano przede wszystkim cena bo za sterownik z dodatkowymi modułami we/wy zapłaciłem 2500 zł a całość instalacji elektrycznej (kable,zabudowa rozdzielnicy ,uchwyty peszle ,itp..) zamknie mi się w 19000,00

 

Dodatkową zaletą sterownika PLC jest to ,że jak za parę lat będę chciał rozbudować układ to moduły rozszerzeń uda się kupić a jeżeli nawet nie uda się to można poprostu wstawić sterownik PLC innej firmy.System będzie na tyle otwarty ,że w każdej chwili będzie można go rozbudować.

 

Wada tego systemu- ano to ,że nie ma pięknych paneli na ścianach po 4000 za sztukę;) - ale są inne wyjścia dla tego problemu :). Każdy sterownik PLC może być obsługiwany/sterowny przez system z panelem wizualnym (np oprogramowanie scada) a skoro oprogramowania typu scada i sterowniki PLC są instalowane w elektrowniach,rafineriach itp.... to w domu sobie też świetnie dadzą radę:) i wystarczy najzwyklejszy komputer bądź tablet i sterujemy czym chcemy.

Niestety rozwiązanie to wiąże się z nauką programowania sterownika PLC - ale możecie mi wierzyć ja nie miałem nigdy styczności z takimi urządzeniami ale poczytałem manuale dedykowane fora i udało mi się napisać program sterujący oświetleniem.

 

A co do przerostu formy nad treścią ? nie sądzę żeby tak było. To jest po prostu wygoda -choćby prosta automatyka do sterownia roletami i nie trzeba do tego nie wiadomo jakich urządzeń. Same się otworzą o określonej godzinie i tak samo zamkną. Mogą dostać sygnał z alarmu ,że mają się otworzyć lub zamknąć.Jakbym miał codziennie biegać do każdego okna żeby zamknąć roletę to pewnie bym ich nie zamykał :) warto zrobić chociaż sterownie grupowe i jednym włącznikiem zamykać całe piętro. Inna sprawa-wychodzimy z domu przyciskamy jeden przycisk i gasimy światło w całym domu lub gaśnie samo po zazbrojeniu alarmu i nie zastanawiamy się czy zgasiłem światło w łazience czy garderobie -wychodzę i już .

 

Takie proste rozwiązanie po prostu są wygodne i ułatwiają to nasze zabiegane życie :)

To tyle moich wywodów:)

 

Aha jeżeli ktoś się decyduje na te panele sterujące na ścianach niech pomyśli ,że czasem w tym domu będzie ktoś starszy i może nie umieć tego obsłużyć. Montujmy więc włączniki tradycyjne a te piękne panele sterownicze to tak troszkę potraktujmy z przymrużeniem oka bo to fajne i ładne ale czy aż takie potrzebne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 tysi za bajery, bez których życie bywa prostsze bo się nie będą psuły :) - jak dla mnie przerost formy nad treścią zwłaszcza przy budowie na krechę.

 

Cena w chwili obecnej zaporowa, dlatego ja nawet nie myślę o automatyce, bo mój budżet jest nadwyrężony ponad normę. Jednakże instalacja jest i tak jak misiowiec napisał, można zastosować albo otwarte systemy (nawet jakieś KNX), albo robić to na własną rękę. Taką propozycję też dostałem. Trzeba mieć jeszcze na uwadze, że automatyka z 5 lat temu nie była praktycznie dostępna dla zwykłego konsumenta. Kto miał kasę na wygodę instalował LCNa i płacił za niego 25% kwoty budynku. Czy to przerost formy? Dla wielu pewnie tak. Dla mnie np kupowanie płytek za ponad 200zł to sytuacja analogiczna, a kupują i po 2000zł za metr. Więc tutaj każdy wydaje kasę według swojego uznania. Ja liczę na to, że automatyka stanie się standardem w budynkach i mogę spokojnie poczekać jeszcze 5 lat, żeby za przyzwoite pieniądze zrealizować swoje projekty. Oczywiście instalacja niekoniecznie jest do tego potrzebna, bo jest radio i bezprzewodowo również można to wykonać, ale co do kabla mam większą pewność.

 

Witam

Wtrącę się w dyskusję na temat inteligentnej instalacji:)

Otóż ja u siebie też powoli instaluję podobny twór:) kilometry kabli upchnięte w dom.Wszystkie kabelki schodzą się do rozdzielnicy w piwnicy.

Całością mam zamiar sterować poprzez sterownik przemysłowy PLC. a dlaczego? Ano dlatego ,że wszystkie dedykowane systemy sterowania inteligentnego domu są strasznie drogie i nie do końca pewne.

Ja decydując się na wybór sterownika PLC myślałem o systemach dedykowanych i raz ,że odstraszyła mnie cena a dwa jaką mamy pewność ,że za 5-10lat dany system będzie nadal produkowany? ,że uda się dokupić uszkodzony moduł,sterownik itp... otóż nie mamy żadnej pewności a raczej mamy pewność ,że nie dostaniemy części zamiennych a jeżeli dostaniemy to w takiej cenie ,że nam kopara opadnie :/

 

Ja wykonałem instalacje sterującą przewodem komputerowym czyli najzwyklejszą skrętką, przewodziki lecą do rozdzielnicy i tam dalej do sterownika PLC a plc wysterowuje odpowiednie przekaźniki/styczniki. Jaka jest zaleta takiego rozwiązania? ano przede wszystkim cena bo za sterownik z dodatkowymi modułami we/wy zapłaciłem 2500 zł a całość instalacji elektrycznej (kable,zabudowa rozdzielnicy ,uchwyty peszle ,itp..) zamknie mi się w 19000,00

 

Dodatkową zaletą sterownika PLC jest to ,że jak za parę lat będę chciał rozbudować układ to moduły rozszerzeń uda się kupić a jeżeli nawet nie uda się to można poprostu wstawić sterownik PLC innej firmy.System będzie na tyle otwarty ,że w każdej chwili będzie można go rozbudować.

 

Wada tego systemu- ano to ,że nie ma pięknych paneli na ścianach po 4000 za sztukę;) - ale są inne wyjścia dla tego problemu :). Każdy sterownik PLC może być obsługiwany/sterowny przez system z panelem wizualnym (np oprogramowanie scada) a skoro oprogramowania typu scada i sterowniki PLC są instalowane w elektrowniach,rafineriach itp.... to w domu sobie też świetnie dadzą radę:) i wystarczy najzwyklejszy komputer bądź tablet i sterujemy czym chcemy.

Niestety rozwiązanie to wiąże się z nauką programowania sterownika PLC - ale możecie mi wierzyć ja nie miałem nigdy styczności z takimi urządzeniami ale poczytałem manuale dedykowane fora i udało mi się napisać program sterujący oświetleniem.

 

A co do przerostu formy nad treścią ? nie sądzę żeby tak było. To jest po prostu wygoda -choćby prosta automatyka do sterownia roletami i nie trzeba do tego nie wiadomo jakich urządzeń. Same się otworzą o określonej godzinie i tak samo zamkną. Mogą dostać sygnał z alarmu ,że mają się otworzyć lub zamknąć.Jakbym miał codziennie biegać do każdego okna żeby zamknąć roletę to pewnie bym ich nie zamykał :) warto zrobić chociaż sterownie grupowe i jednym włącznikiem zamykać całe piętro. Inna sprawa-wychodzimy z domu przyciskamy jeden przycisk i gasimy światło w całym domu lub gaśnie samo po zazbrojeniu alarmu i nie zastanawiamy się czy zgasiłem światło w łazience czy garderobie -wychodzę i już .

 

Takie proste rozwiązanie po prostu są wygodne i ułatwiają to nasze zabiegane życie :)

To tyle moich wywodów:)

 

Aha jeżeli ktoś się decyduje na te panele sterujące na ścianach niech pomyśli ,że czasem w tym domu będzie ktoś starszy i może nie umieć tego obsłużyć. Montujmy więc włączniki tradycyjne a te piękne panele sterownicze to tak troszkę potraktujmy z przymrużeniem oka bo to fajne i ładne ale czy aż takie potrzebne ;)

 

Niestety urządzenia nie są jedyne na liście płac, są jeszcze licencje za oprogramowanie. W tym przypadku program kosztuje ok 4 tysięcy, a wcale nie jest jakiś idealny. Za takie pieniądze bym go nie kupił - zdecydowanie. Przykładowo zaokrąglona kwota którą podałem to praktycznie 50/50 moduły / panele wraz z oprogramowaniem. Dalej dużo.

 

Mam znajomego, który zrobił automaty u siebie w mieszkaniu i napisał do tego swoje oprogramowanie (a programistą nie jest). Tak jak napisałeś, nie steruje panelami, a tabletami - być może dla niektórych wygodniejsze. Koszt urządzeń przy takim rozwiązaniu szacował na ok 3 tysiące (dla mojego rodo). Więc jak kiedyś się odkopię z dobrych prac wykończeniowych i zamknę temat robót na zewnątrz, to spróbuję przygotować to we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Owszem oprogramowanie jest bardzo drogie ze względu na to ,że jest do typowo przemysłowego zastosowania. Oprogramowania typu SCADA występują też w wersjach darmowych lub z ograniczoną ilością funkcji ,które i tak jak na potrzeby domu powinny wystarczyć.

 

W układzie jaki zastosowałem jednak nie jest potrzebne oprogramowanie wizualizacyjne. Program zapisany w PLC ( zrobiony na darmowym oprogramowaniu udostępnianym przez producenta) działa bez żadnego oprogramowania, komputerów itp....

 

Będę obstawiał za PLC ze wzgledu na niezawodność działania i łatwość rozbudowy ( moduł z 24 wejściami lub 24 wyjściami kosztuje około 350 zł za sztukę ) wydaje mi się ,że nie jest to jeszcze tak źle :)

 

Osobiście nie jestem zwolennikiem rozwiązań ,które w całości obejmują automatykę budynkową (sterowanie ,alarm ,domofon , ogrzewanie)

Wolę żeby za sprawy bezpieczeństwa włamaniowego czy pożarowego odpowiadam system alarmowy specjalnie do tego przygotowany , ogrzewanie niech sie tym zajmie specjalnie stworzony do tego celu sterownik pogodowy , domofon podobnie. Można te poszczególne systemy przy odrobinie chęci spiąć w jedną całość i będzie jedna zaleta-jak padnie jedna rzecz to reszta będzie działała. Nie chciałbym mając w domu super system automatyki ,który steruje wszystkim doświadczyć awarii i być bez ogrzewania ,światła i alarmu. W wybranym przeze mnie rozwiązaniu jak padnie PLC to nie będę miał oświetlenia ale nadal będzie działało ogrzewanie , alarm czy rolety.

 

W chwili obecnej sam nie wiem jak to wszystko wyjdzie i jak będzie działało - wydaje mi sie ,że będę sie "bawił" tą instalacją przez dłuższy czas i po jakimś czasie dojdę do takiej funkcjonalności jak mi się marzy :)

 

ostatnio wpadło mi do głowy kilka nowych pomysłów:

-kontrola temperatury wody w zasobniku C.W.U. ładowanym z solarów i w przypadku przekroczenia temperatury automatyczne załączenie pompy i ogrzewanie pralni w piwnicy celem zbicia temp. w zasobniku

-automatyczne załączenie określonego oświetlenia w porze nocnej w wyniku naruszenia czujki alarmowej ( np. dziecko idzie w nocy do łazienki)

-automatyczne zmniejszenie wydajności wentylacji mechanicznej jeżeli nikogo nie ma w domu ( sygnał z alarmu)

 

ot to tylko 3 przykłady kiedy taka "inteligentna" istalacja moze się przydać i ułatwić życie

 

Mając chociaż porozciągane przewody w różne miejsca można praktycznie w każdej chwili dołożyć jakąś nową funkcję. Zrobienie takich funkcji jak powyżej w wykończonym budynku z tradycyjną instalacją wiąże się z pruciem ścian i dokładaniem przewodów a dopiero wtedy zaczynają sie koszty.

 

Jeżeli po roku stwierdzę ,że w kuchni chcę załączać światło w piwnicy - nie ma problemu -do programu dopisze się pare linijek i będzie można włączać lub poprosty koło istniejacego włącznika dostawię jeszcze jeden (oczywiście wiąże się to też z drobnymi pracami i brudem ale niewspółmiernym z pruciem ścian żeby dołożyć jeden przewód)

 

Dlatego warto mieć taką instalację w domu lub chociaż przygotować instalację pod możliwość podpięcia kiedyś jakiegoś sterownika bo wcześniej czy później zapragniemy takiej automatyki.

 

No dobra to tyle trzeba iść popracować na te kabelki trochę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiowiec

 

To widzę że przemyślenia mamy podobne, też nie chcę/nie stać mnie na system zamknięty i też myślałem o sterowniku PLC a konkretnie o sterboxsie http://www.sterbox.eu/index.php/zastosowania ten ma możliwość sterowania z smartfona czy przez internet i nie trzeba pisać na niego softu tylko konfiguruje się go okienkowo, mam w prawdzie mniej wejść/wyjść ale można go rozbudować.

 

A którego producenta masz ten sterownik PLC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem Fateka -dużo czytałem na ten temat i Fatek ma chyba najlepszy stosunek cena/jakość :) Co prawda programowanie bardziej upierdliwe bo w tzw. drabince ale jakoś się przebrnie ;) zresztą na necie można sporo ciekawych opisów wyszukać. Ja tam czytam i próbuje jak nie wiem to pytam :) jakoś się zrobi :) A ze sterowników jakie jeszcze rozpatrywałem to podobały mi się Telmatik Lub Telmatic nie pamiętam dokładnie nazwy.Program do pisania softu na ten sterownik wydaje mi się prostszy dla początkującego. Zrezygnowałem z niego na rzecz Fateka ponieważ funkcje Telmatika wydały mi się zbyt ubogie jak na późniejsze rozwinięcie systemu.I z tego co pamiętam to nie Telmatiki nie miały wbudowanego zegara RTC ,ktory jak dla mnie wydaję się potrzebny bo umożliwia zaprogramowanie włączenia jakiegoś urządzenia o dowolnej godzinie dowolnego dnia :) ja mam zamiar wykorzystać to do sterowania roletami i oświetleniem zewnętrznym. Źródło mojej inspiracji i kopalnia wiedzy o fateku i instalacjach inteligentnych na PLC na stronie http://www.plc-home.pl polecam bardzo zresztą na forum muratora też jest pokaźny wątek o inteligentnych instalacjach.

 

Jak ogarnę trochę szafę sterowniczą to wrzucę kilka fotek na forum :)

 

Co do monitorów sterujących jeszcze jedno -ostatnio wpadł mi w łapy ciekawy komputer dotykowy HP Touchsmart 25 " :) mam zamiar go wsadzić w ściankę i docelowo może będzie służył do sterowani jakimiś funkcjami sterowniczymi ale narzazie będzie służył jako :

-telefon Skype

-stacja pogodowa

-monitor do sprawdzenia temperatury w: instalacji C.O. , solarach ,ewentualnie w pomieszczeniach na zewnątrz budynku wszystko na czujnikach dalas DS18B20

-dodatkowo oprogramowanie dostarczone z komputerem pozwoli korzystać z komputera jako szafy grającej , notatnika video, itp...

-sam komputer też będzie takim małym domowym serwerem danych

 

Sam osobiście uważam ,że można śmiało bez takich monitorów funkcjonować ale nie mogłem nie skorzystać z okazji i nie kupić tego kompa :)

 

pozdrawiam wszystkich budujących rodoski :)

 

Ja od 2 dni kręcę stelaże w górnej łazience i mam nadziej ,że niebawem ruszy płytkarz z robotą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie

Misiowiec- czy do wyłączników oprócz skrętki prowadziłeś też przewód zwykły np. ydyp 3 x 1,5.

pyt 2. Rozumiem, że wszystkie odbiorniki prądu (żarówka, tv, kinkiet, etc.) są na osobnych przewodach prowadzonych prosto z rozdzielni?

 

Ewelka z tym poddaszem się nie spiesz niech dobrze tynki wyschną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lokmen dobrze mowi, u nas tynki byly robione w marcu a poddasze dopiero w czerwcu, trzeba bylo duzo wietrzyc (na szczescie byla wtedy ladna wiosna i lato). nie ma co sie spieszyc, bo wtedy wilgoc w welnie zostanie. ewelka a wylewki tez juz macie zrobione?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiowiec- czy do wyłączników oprócz skrętki prowadziłeś też przewód zwykły np. ydyp 3 x 1,5.

pyt 2. Rozumiem, że wszystkie odbiorniki prądu (żarówka, tv, kinkiet, etc.) są na osobnych przewodach prowadzonych prosto z rozdzielni?

 

Ewelka z tym poddaszem się nie spiesz niech dobrze tynki wyschną.

 

Do włącznika wystarczy skrętka, w rozdzielni montujesz przekaźniki. W przypadku punktów świetlnych jak masz 100% pewność, że np. dwa kinkiety będą zawsze uruchamiane razem to możesz je mostkować (w przyszłości nie będziesz mógł tego przekonfigurować). Analogicznie jest np z gniazdami. Jeśli automaty mają sterować np urządzeniami podłączonymi go prądu to do każdego takiego gniazda puszczasz osobny przewód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lokmen dobrze mowi, u nas tynki byly robione w marcu a poddasze dopiero w czerwcu, trzeba bylo duzo wietrzyc (na szczescie byla wtedy ladna wiosna i lato). nie ma co sie spieszyc, bo wtedy wilgoc w welnie zostanie. ewelka a wylewki tez juz macie zrobione?

 

O, TAR - wezmę sobie to do serca bo też po Świętach z tynkami zaczynamy.

A wylewki (wcześniej podłogówka) w maju :cool:

 

Nie wiemy do końca jak z bramą garażową podziałać - teraz garaż zabity jest deskami...przy tynkach pewnie trzeba będzie to otworzyć. Czy bramę dopiero po wylewkach zamawialiście? Jak to zrobić? Długo czekaliście na montaż bramy? Garaż w międzyczasie był u Was otwarty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, TAR - wezmę sobie to do serca bo też po Świętach z tynkami zaczynamy.

A wylewki (wcześniej podłogówka) w maju :cool:

 

Nie wiemy do końca jak z bramą garażową podziałać - teraz garaż zabity jest deskami...przy tynkach pewnie trzeba będzie to otworzyć. Czy bramę dopiero po wylewkach zamawialiście? Jak to zrobić? Długo czekaliście na montaż bramy? Garaż w międzyczasie był u Was otwarty?

 

musialam sobie przypomniec z dok. zdjeciowej :D, no wiec tak, tynki kladlismy w marcu a 2 tygodnie pozniej robilismy wylewki w miedzyczasie budowlancy ulozyli folie i styro hydraulik polozyl c.o.

na wejsciu i pomiedzy kotłownia a garażem mielismy drzwi tymczasowe (wypozyczone od firmy, w ktorej zamowilismy okna i drzwi) garaz na fula stal otwarty :D brama oraz drzwi docelowe zakladane byly tydzien po wylewkach. budowe mielismy ogrodzona.

 

edit. sama brame i drzwi wejsciowe zamawialismy w tym samym czasie co okna tj. pol roku wczesniej - firma zobligowana byla do jej przechowania do momentu montazu (chodzilo o dobry rabat na drzwi i okna, kupowalismy w jednej firmie- placilismy dopiero po montazu i gwarancja tez liczyla sie od daty montażu)

Edytowane przez TAR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...