Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Konto usunięte na żądanie
W przypadku punktów świetlnych jak masz 100% pewność, że np. dwa kinkiety będą zawsze uruchamiane razem to możesz je mostkować (w przyszłości nie będziesz mógł tego przekonfigurować). Analogicznie jest np z gniazdami. Jeśli automaty mają sterować np urządzeniami podłączonymi go prądu to do każdego takiego gniazda puszczasz osobny przewód.

 

Pewnym wyjściem z sytuacji może być zastosowanie instalacji 4 żyłowej w obwodzie gniazdowym czy świetlnym- zawsze jest jedna żyła w zapasie którą można przesterować.

Hm.. zaintrygowało mnie to bo kable będę sam kładł i mam już centralę CA-64, która tylko czeka. Ale to strasznie dużo kabli pójdzie - na szybko licząc ok 2,5 - 3 km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Byłem z projektem u jednego architekta by wycenił mniej więcej koszt naniesienia zmian do projektu :

 

- ścianę kolankową podnieść o jakieś 50cm tak by skosy zaczynały się na 160 cm (bo w projekcie jest ścianka co ma 110 czyli o 2-3 pustaki)

- strop nad 1 piętrem zrobić żelbetonowy tak jak nad parterem.

- garaż z pomieszczeniem gospodarczym wyrównać z ścianami domu tak by powiększyć to pomieszczenie gospodarcze i zrobić z niego kotłownie na paliwo stałe co wiąże się z budową dodatkowego komina

- wykusz zlikwidować albo rozciągnąć domek o te 90cm i zrównać z wykuszem wtedy powiększyłby się salon i kuchnia

- poszerzyć garaż o 50cm, wydłużając przy tym dom.

 

Takie zmiany z przeliczeniem czy fundamenty i ściany wytrzymają taki strop powiedział że wyjdzie około 4000-4500zł czy to dużo? Co poradzicie?

A czy do samej adaptacji na działce domu z projektu który zakupię wymagany jest architekt? czy to robi geodeta?

 

Dzięki z góry za cenne uwagi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Byłem z projektem u jednego architekta by wycenił mniej więcej koszt naniesienia zmian do projektu :

 

- ścianę kolankową podnieść o jakieś 50cm tak by skosy zaczynały się na 160 cm (bo w projekcie jest ścianka co ma 110 czyli o 2-3 pustaki)

- strop nad 1 piętrem zrobić żelbetonowy tak jak nad parterem.

- garaż z pomieszczeniem gospodarczym wyrównać z ścianami domu tak by powiększyć to pomieszczenie gospodarcze i zrobić z niego kotłownie na paliwo stałe co wiąże się z budową dodatkowego komina

- wykusz zlikwidować albo rozciągnąć domek o te 90cm i zrównać z wykuszem wtedy powiększyłby się salon i kuchnia

- poszerzyć garaż o 50cm, wydłużając przy tym dom.

 

Takie zmiany z przeliczeniem czy fundamenty i ściany wytrzymają taki strop powiedział że wyjdzie około 4000-4500zł czy to dużo? Co poradzicie?

A czy do samej adaptacji na działce domu z projektu który zakupię wymagany jest architekt? czy to robi geodeta?

 

Dzięki z góry za cenne uwagi!

 

Do zmian potrzebny jest archtekt/konstruktor, geodeta wytycza to co jest w projekcie. Koszt zalezy od cen w regionie, zapłaciłem więcej, a mówili , że tanio :):)

 

Co do istoty zmian: ja rozciągnąłem dom o 1,8m, ale zachowując wykusz oczywiście. Twoje zmiany -wybacz- zmierzaja do kształtu stodoły.

Wydłużenie garażu jest praktyczne, obok samochodu zmieści się graciarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnym wyjściem z sytuacji może być zastosowanie instalacji 4 żyłowej w obwodzie gniazdowym czy świetlnym- zawsze jest jedna żyła w zapasie którą można przesterować.

Hm.. zaintrygowało mnie to bo kable będę sam kładł i mam już centralę CA-64, która tylko czeka. Ale to strasznie dużo kabli pójdzie - na szybko licząc ok 2,5 - 3 km :)

 

Tak jest, 4 żyłki mam w wielu miejscach, zawsze to mniejszy koszt. U mnie wyszło ponad 3 km kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnym wyjściem z sytuacji może być zastosowanie instalacji 4 żyłowej w obwodzie gniazdowym czy świetlnym- zawsze jest jedna żyła w zapasie którą można przesterować.

Hm.. zaintrygowało mnie to bo kable będę sam kładł i mam już centralę CA-64, która tylko czeka. Ale to strasznie dużo kabli pójdzie - na szybko licząc ok 2,5 - 3 km :)

 

oj pójdzie pójdzie :)

 

Ja skrętki upchnąłem ze 4km ale szczerze to troszkę przesadziłem bo do niektórych włączników ciągnąłem po dwie skrętki -zupełnie niepotrzebnie.

Przewodu ydyp 3x1,5 i 3x2,5 też sporo nawet nie pamiętam :)

 

Przewody do gniazdek nie ciągnąłem każdego osobno z rozdzielnicy ,mam osobno pociągnięte do łazienki,kuchni,osobno salon ,gniazda na zewnątrz itd...

Do włączników ciągnąłem skrętki. Do niektórych włączników podciągałem także przewód omy 4x0,75 ale to tylko w te miejsca gdzie kiedyś przewiduje podłączenie jakiegoś sterownika/termostatu itp.. ale to niekoniecznie jest potrzebne :)

 

Dodatkowo do każdego puku ośw. na suficie (chodzi mi o lampę wiszącą nie halogen) pociągnąłem też skrętkę ,którą może kiedyś wykorzystam do podłączenia jakiegoś czujnika temp/wilgoci lub podłącze tam jakiegoś leda coby było ala ośw. awaryjne .Daje to też możliwość w razie czego upchnięcia tam przekaźnika i umożliwienie jakiegoś dodatkowego sterowania punktem świetlnym jakby się coś za parę lat wymyśliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że z poddaszem czekamy aż wyschną tynki,

Jak podeschną to ma wkroczyć jeszcze hydraulik, zrobić podłogówkę, kotłownie itd związane z ogrzewaniem, po nim wylejemy posadzkę i dopiero jak ona wyschnie to zrobimy poddasze. Parapety założone jednak wybraliśmy marmurowe, jak się wyrobię to prześle kilka fotek wytynkowanych pomieszczeń i parapetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewelka - ile płaciliście za parapety?

My już tego nie zdążymy niestety przed tynkami....trzeba będzie później dorabiać niestety.

 

Widzę że na tym samym etapie w środku jesteście:)

 

my parapety montowalismy po tynkach przy wykonczeniowce, wiec sie nie stresuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest 10 wewnetrznych (w kotlowni i garazu mam zlicowane ze sciana dla wygody) w kuchni nie mam, bo jest szerszy blat zamiast parapetow - wewnetrzne robili chlopcy od wykonczeniowki, przed gladziami, parapety dobrze osadzone i co wazniejsze nie poniszczone

na zewnatrz mam 12 parapetow - te montowali chlopaki od elewacji - totalna porazka - niestety musieli wiekszosc wymieniac na nowe na swoj koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tynki skończone metrów fachowiec policzył na 617, robocizna 8000 zł, materiał 6000 zł,

 

Ewelka, my też przymierzamy się do tynkowania i też spędziłam ostatnio trochę czasu na szacowaniu, ile metrów jest do zrobienia.

 

Czy możesz napisać, co wchodzi do tych 617 m? To chyba bez piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...