Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

My mamy w kuchni jedno okno, poszerzone do 120cm, od północnej strony. Na ilość światła nie narzekamy ale być może jest to kwestia gustu.

 

Okna w wykuszu mamy: boczne 60x200cm i środkowe 120x200cm. Takie same, przynajmniej w naszym przypadku - bo może mamy znów coś niezgodnie z projektem, wyglądałyby chyba dziwnie - mam tu na myśli rozmiary wykuszowych ścian, tj. boczne są o wiele krótsze od tej środkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy w kuchni jedno okno, poszerzone do 120cm, od północnej strony. Na ilość światła nie narzekamy ale być może jest to kwestia gustu.

 

W projekcie jest 120x130 i u nas to bedzie od strony połudnowej. Czy myslisz ze ta wielkosc wystarczy? Czy zostawic te drugie okno?

 

Nie mam pojęcia. Tak jak napisałem - kwestia gustu i planów co do rozlokowania szafek i sprzętów w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ada, pewnie każdy tu poradzi Ci inaczej i po swojemy ale ja też dużą wagę przykładałam do okien więc dodaje swoje 3 grosze poniżej.

 

 

Witam. Mam pytanie do osob które juz maja postawiony dom lub w nim mieszkaja. Czy jesli zostawi sie tylko jedno okno w kuchni to nie jest za

ciemno? Mysle o poszerzeniu tego okna ale nie bardzo wiem na jaki wymiar?. Poszerzal ktos?

 

Ja zostawiłam jedno okno w kuchni i kuchnia do bardzo jasnej nie należy. Dobry masz pomysł z tym poszerzeniem okna - ja żałuje że tego nie zrobiłam, wtedy nie przyszło mi to do głowy a na tej ścianie z oknem już nie planuje więcej szafek więc spokojnie można było tak zrobić.

 

Jest jeszcze jedna kwestia - istotne jest to czy to okno które zostawisz będzie dzielone czy będzie takie pojedyncze. ten słupek w śroku, zwłaszcza przy oknach plastikowych zabiera dośc dużo światła - też pewnie dlatego jedni mówią że jest jasno,inni że ciemno. Wg mnie najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie tego małego okna (bardzo poprawia się ustawność kuchni) i poszerzenie tego większego okna. Wtedy ciemno nie będzie a będzie też ustawnie. Może pomyśl jak byś chciała zrobić kuchnie?

 

I jeszcze odnosnie okna w powiększonym salonie (po likwidacji gabinetu) czy nie uwazacie ze okno 180x150 jest strasznie duze? Czy lepiej zmniejszyc je na 150x150?

 

Nie jest takie jakoś strasznie duże....ja lubie to okno własnie dlatego że jest dosyć spore ale też zostawiliśmy gabinet więc to jest jedyne okno w pokoju. Ja bym chyba nie zmiejszała na dole okien, jak coś to na górze, sypialnie nie muszą być takie mega-doświetlone.

 

I juz ostatnie: podobaja mi sie okna w wykuszu gdy wszystkie sa w takim samym rozmiarze. Czy osoby ktore tak maja moglyby sie wypowiedziec, czy trudno bylo wprowadzic taka zmiane i jaki maja wymiar? Czy trzy razy 90x170 wyglada dobrze?

 

Nie zmienialiśmy ale wydaje mi się że wtedy trzeba cały wykusz zmienić - środkowe okno jest duże, te dwa boczne wydaje mi się że warto powiększyć ale nie uda się raczej zrobić takich samych rozmiarów wszystkich okien bez zmiany ścian w wykuszu.

W ogóle to wykusz jest ładny....nie kombinowałabym tu za dużo:)

 

Bedę wdzięczna za kazda wypowiedz. Musze szybko podjac decyzje co do tych okien i nie wiem co robic.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam Wasze budowanie?

 

U nas teraz wszystko na raz - kończymy poddasze, zaczynamy z elewacją za chwilę (na razie uzgadniamy materiały), szukamy drzwi wejściowych, walczymy dalej sami z ogrodzeniem - w ostatni weekend udało się zrobić fundament pod bramę wjazdową - lekko nie było;) ale dalej nas bardzo cieszy budowanie i postępy:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam Wasze budowanie?

 

U nas teraz wszystko na raz - kończymy poddasze, zaczynamy z elewacją za chwilę (na razie uzgadniamy materiały), szukamy drzwi wejściowych, walczymy dalej sami z ogrodzeniem - w ostatni weekend udało się zrobić fundament pod bramę wjazdową - lekko nie było;) ale dalej nas bardzo cieszy budowanie i postępy:D

 

O tak jak też walczę z ogrodzeniem :). Najpierw dźwigałem betonowe słupki... przy pierwszym coś we mnie zaskrzypiało, przy drugim nogi się ugięły, a przy trzecim to miałem wrażenie, że padłem na kolana. Mam już połowę ogrodzenia za sobą. Pozostało mi ok 35 przęseł w skład których wchodzi 6 desek długich na 2m i szerokich na 20cm czyli w przybliżeniu kilometr deski do polakierowania na gotowo :p Uwielbiam temat ogrodzenia!

 

Poza tym żeby oderwać się od ogrodzenia postanowiłem zrobić pełną elektrykę ogrodową - 20 lamp podzielonych na 4 strefy, zasilanie do nawadniania, drugiego garażu, altany z grilem, bramy i furtek. Kopałem rowy na 80cm do 1m ręcznie :p Polecam zabawę podczas pogody jaką ostatnio mieliśmy. Najpierw na patelni 30stopni kopanie, później burze i ulewy i naturalne obsypywanie ziemi, a później znowu patelnia i znowu pogłębianie.

 

Mimo wszystko uważam, że ta część prac jest najprzyjemniejsza :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo!! Zrobie tak jak mi poradziłaś:) Wykusz zostawie w spokoju, a w kuchni jedno duze okno dzielone. Muszę tylko dopasowac jakiś rozmiar. Oglądając kuchnie innych nie mogę się zdecydować czy chcę by okno w kuchni dotykał blatu czy nie, ale raczej będę za tym by mięc normalny parapet kilka centymetrow nad blatem. I dlatego tak ciężko wybrać dobry rozmiar. W tej chwili w projekcie jest 120x130, więc może 140x120 lub 150x120? Chyba muszę poszukać jakie są standardowe wymiary okien by potem nie zalować:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo!! Zrobie tak jak mi poradziłaś:) Wykusz zostawie w spokoju, a w kuchni jedno duze okno dzielone. Muszę tylko dopasowac jakiś rozmiar. Oglądając kuchnie innych nie mogę się zdecydować czy chcę by okno w kuchni dotykał blatu czy nie, ale raczej będę za tym by mięc normalny parapet kilka centymetrow nad blatem. I dlatego tak ciężko wybrać dobry rozmiar. W tej chwili w projekcie jest 120x130, więc może 140x120 lub 150x120? Chyba muszę poszukać jakie są standardowe wymiary okien by potem nie zalować:)

 

 

Ada wybacz, ale dla mnie to bez sensu, calkowicie zaburzysz wizualnie z zewnatrz ten domek, kazde okno inne - groch z kapusta, jeszcze tylko zmien wysokosci i wyjdzie super radosna tworczosc. sorki za brutalnosc ale tak to widze. i co do parapetu - nigdy nie zalowalam, ze go w kuchni nie ma - dodatkowa "poleczka" nad blatem ani nie sluzy ani nie wyglada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo!! Zrobie tak jak mi poradziłaś:) Wykusz zostawie w spokoju, a w kuchni jedno duze okno dzielone. Muszę tylko dopasowac jakiś rozmiar. Oglądając kuchnie innych nie mogę się zdecydować czy chcę by okno w kuchni dotykał blatu czy nie, ale raczej będę za tym by mięc normalny parapet kilka centymetrow nad blatem. I dlatego tak ciężko wybrać dobry rozmiar. W tej chwili w projekcie jest 120x130, więc może 140x120 lub 150x120? Chyba muszę poszukać jakie są standardowe wymiary okien by potem nie zalować:)

 

Przede wszystkim jak już zdecydujesz się na zmianę rozmiaru okna frontowego w kuchni to pamiętaj, że z przodu domu masz jeszcze jedno okno. Według mnie dla równowagi to drugie - w pomieszczeniu między wiatrołapem i garażem również powinno być zmienione. Z drugiej strony zastanawiam się w jakim celu likwidujecie mniejsze okno w kuchni. U mnie ono bardzo ładnie doświetla pomieszczenie i dobrze prezentuje się z zewnątrz budynku. Mebli mam aż nadto, blat roboczy jak lotnisko, po co się tak zabudowywać i zagracać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ada wybacz, ale dla mnie to bez sensu, calkowicie zaburzysz wizualnie z zewnatrz ten domek, kazde okno inne - groch z kapusta, jeszcze tylko zmien wysokosci i wyjdzie super radosna tworczosc. sorki za brutalnosc ale tak to widze. i co do parapetu - nigdy nie zalowalam, ze go w kuchni nie ma - dodatkowa "poleczka" nad blatem ani nie sluzy ani nie wyglada :)

 

TAR mnie troszkę wyprzedziła... ale przynajmniej mogę skontrować. Parapet w kuchni mam i jest wyżej o płytkę małego formatu nad blatem, czyli ok 10-12cm. Wygląda to dobrze i jest funkcjonalne. Na parapecie stoją donice z kwiatkami i ziołami, a pod parapetem jakiś duperele kuchenne. Wszystko ma swoje miejsce i nie wygląda to jakby jedno stało za drugim. Prawda jest taka, że tutaj wybiera się według własnego gustu i własnych upodobań. Czasem pojawia się dylemat, czy iść w kierunku "podoba mi się", czy "przyda mi się"... nieco trudniejsza decyzja :) ale i tak uważam, że samemu powinno się je podejmować

 

edit: P.S. troszkę skłamałem to jest więcej niż płytka, widzę na zdjęciu, że mieści się pur do naczyń :p

Edytowane przez mWilQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe no dobra tu moge sie z toba zgodzic - kwestia gustu z parapetem (choc mialam juz i tak i tak to zdecydowanie wole bez parapetu a szerszy blat:p)

 

Oooo, to jesteś bardziej doświadczona :p Najlepszą sytuację będziesz miała przy trzecim domku. Będziesz mogła powiedzieć miałam i tak i tak z dwóch rozwiązań wolę ... i sobie wybierać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie bardzo proszę o przesłanie zdjęć waszych kuchni na meila [email protected].

Nie widziałam żadnego Rodka na żywo, więc pewnie dlatego takie glupoty mi do glowy przychodzą. Wiem że zmieniając rozmiar okna w kuchni muszę zmienić i w kotłowni(pomieszczeniu gospodarczym).

Ciągle nie mogę podjąc decyzji co do tych okien, wcale nie podoba mi sie pomysl usunięcia malego okna ale boje się że ta kuchnia jest strasznie nieustawna i nie umie wyobrazic sobie rozmieszczenia mebli przy zostawieniu obu wejśc i obu okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, to jesteś bardziej doświadczona :p Najlepszą sytuację będziesz miała przy trzecim domku. Będziesz mogła powiedzieć miałam i tak i tak z dwóch rozwiązań wolę ... i sobie wybierać :D

 

jak juz to przy drugim ;) - tez bedzie bez parapetu :p, idiotyczne rozwiazanie z parapetem mialam w domu rodzinnym w bloku budowanym za komuny :D

apropo's wyboru znalazlam 3 idealne (dla mnie) projekty na nowy domek :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie bardzo proszę o przesłanie zdjęć waszych kuchni na meila [email protected].

Nie widziałam żadnego Rodka na żywo, więc pewnie dlatego takie glupoty mi do glowy przychodzą. Wiem że zmieniając rozmiar okna w kuchni muszę zmienić i w kotłowni(pomieszczeniu gospodarczym).

Ciągle nie mogę podjąc decyzji co do tych okien, wcale nie podoba mi sie pomysl usunięcia malego okna ale boje się że ta kuchnia jest strasznie nieustawna i nie umie wyobrazic sobie rozmieszczenia mebli przy zostawieniu obu wejśc i obu okien.

 

 

kuchnia wbrew pozorom przy 2 oknach jest ustawna i spora przy rezygnacji ze spizarki, 2 okna idealnie ja doswietlaja, ja mam wystawe kuchni poludniowo-wschodnia. a zeby bylo fajniej i "trudniej" nie rezygnowałam z obu wejsc. sam projekt kuchni to kwestia dobrego zaplanowania i chwili namyslu a nie dzialan na hurrra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAR mnie troszkę wyprzedziła... ale przynajmniej mogę skontrować. Parapet w kuchni mam i jest wyżej o płytkę małego formatu nad blatem, czyli ok 10-12cm. Wygląda to dobrze i jest funkcjonalne. Na parapecie stoją donice z kwiatkami i ziołami, a pod parapetem jakiś duperele kuchenne. Wszystko ma swoje miejsce i nie wygląda to jakby jedno stało za drugim. Prawda jest taka, że tutaj wybiera się według własnego gustu i własnych upodobań. Czasem pojawia się dylemat, czy iść w kierunku "podoba mi się", czy "przyda mi się"... nieco trudniejsza decyzja :) ale i tak uważam, że samemu powinno się je podejmować

 

Jeśli możesz to w takim razie napisz na jakiej wysokosci masz okno i czy masz rozmiar niezmieniony jak w projekcie (120x130). a także jaką masz wysokość mebli w kuchni. W projekcie okno zaczyna sie na wysokosci 100 cm, przyjmując ze meble mają standardowo 85-90 cm i dochodzi do tego ogrzewanie podłogowe, posadzka, kafelki..to wydaje mi sie ze blat wyjdzie rowno z oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...