Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak samo jak stanowią o drzwiach p-poż.:)

 

i o drzwiach lazienkowych otwieranych na zewnatrz a duzo ludzi robi odwrotnie. do drzwi kominiarz sie nie przyczepil ale do kotlowni i owszem, poza tym ja sie boje gazu wiec dla swojej spokojnosci to zrobilam. koszt zaden a spokoj duzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

margaret nie rozumiemy sie, ja nie mam nawiewu zrobionego aby byl do "spalania" (odrozniam kondensat od gazowek otwartych :D ) tylko wentylacje grawitacyjna kotłowni w ktorej jest kociol gazowy (niezaleznie czy to otwara komora czy zamknieta). kiedys juz pisalam na ten temat elaborat na forum ;)

tylko przytocze, ze wentylaja jes potrzebna bo:

"w kotłowniach gazowych i olejowych , w przypadku , ktory moze się zdarzyć, wypływu z instalacji gazu lub też nagromadzenia się oparów oleju niedopuszczenie do wzrostu stężenia powyżej granicy zapłonu czy tez wybuchowości, zapewnienie takiej jakości powietrza wewnętrznego aby nie stanowiło ono zagrożenia dla osob przebywających w kotłowni"

 

źrodla z ktorych korzystalam:

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunkow technicznych , jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie (Dz.U 75/02)

2. PN-87/B-02411 Kotlownie Wbudowane na paliwa stałe. Wymagania

3. PN-B - 02431:1999 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gestosci mniejszej niz 1 .Wymagania.

4. Podręcznik ogrzewania i wentylacji . H. Rietschel Arkady Warszawa 1963

5. Ogrzewanie + Klimatyzacja Recknagel, Sprenger ,H6nmann , Schramek EWEF Gdansk 1994

6. Warunki techniczne wykonania i odbioru kotłowni na paliwa gazowe i olejowe. Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji .Warszawa 1995

 

ja wiem, ze niektore przepisy/wymogi przecza sobie wzajemnie ale wentylacje po prostu zrobilam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAR to teraz ja czegoś nie rozumiem, to że wentylację grawitacyjną należy zapewnić w kotłowni to jest jasne, zresztą tak samo jak np. w łazience tylko po co robić sobie otwór w ścianie zewnętrznej. Ja będę mieć szczelinę w drzwiach do kotłowni (nawiewnik) i kratkę wentylacyjną (wywiewnik) pod sufitem. I nie rozumiem dlaczego kominiarz miałby mi to zakwestionować oraz w czym lepsze jest rozwiązanie z dziurą w ścianie. Może mi to jakoś wyjaśnisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ja nie mam kominow wiec i grawitacji w kotlowni nie mam, a otwor zrobilam w scianie u gory, pod sufitem i przez niego zapewniam wentylacje w kotlowni. tak mi bylo po prostu najprosciej (traktuje go po prostu jako przewietrzak). dla scislosci w garazu tez nie robilam kominka (jest w projekcie) tylko przewietrzaki zamykane montowane w scianie na dole. wszystko jak dotad doskonale "gra i buczy":)

 

i uprzedze pytanie - nie jest zimno :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAR No to teraz wszystko jasne. Twoja sytuacja jest diametralnie różna od mojej. Rozumiem też już uwagi kominiarza i Twojego kierbuda. Zresztą nie o wentylację chciałam Cię wypytać tylko o drzwi p-poż a temat zszedł na boczne tory :)

Pozdrawiam i nie zawracam już głowy

PS. Szkoda że zdjęć Twojego domu nie można zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
Pytanie kieruję do Ciebie bo chyba już mało kto na tym forum się uaktywnia.

Margaretko, ja śledzę rzadziej choć regularnie wpisy :) Praca wre na budowie więc siłą rzeczy nie ma już tyle czasu na przesiadywanie przed netem co w zimie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
Mimo, że są wątki tematyczne, zapytam Was Rododendronowcy.

Jakie macie wkłady kominkowe? Które możecie polecić, a które odradzić?

Planuję kominek około 15kW, z DGP - jakieś rady, sugestie?

Nie mam jeszcze pieca ale skreśliliśmy DGP, w przyszłości stawiamy piecokominek - stary poczciwy "kachlok" z wizją ognia, czyli piec akumulacyjny - grzejący obudową, nie powietrzem. Pamiętam z dzieciństwa ciepło jakie wydzielał, takie przyjemne, promieniujące na wskroś ciepło i mamy zamiar się kiedyś wykosztować na niego :) Oprócz kasy (jest ok. > 2x droższy od zwykłego na kartongipsie z DGP, "zimna obudowa") jest też problem ze znalezieniem prawdziwego zduna. Prawdziwi już wymarli albo są na wymarciu, a świeżaki mają za mało doświadczenia w stawianiu takich pieców (nasz MEN zawalił po prostu i w Polsce od dobrych conajmniej 20 lat nie było żadnej szkoły zawodowej z profilem zduńskim). W Czechach ponoć zduni nie mają co robić bo jest ich nadmiar - mają szkoły, egzaminy, świadectwa zawodowe, niektórzy z dziada na pradziada. U nas niestety się to urwało w PRL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
Jeszcze poruszę jeden temat bo jestem teraz na bieżąco czy cena 18 zł robocizna + 8 zł materiał za gipsowanie (nie tynk gipsowy) z agregatu to dużo?

8 zł za m2? Czyli 18+8 = 26 m2 za tynk gipsowy? Dla mnie drogo.

Ja dawałem tynk c-w 24,50 za m2, na sufity - gipsowy po ~23 PLN (nie pamiętam dokładnie). Ekipa nie była zbieraniną spod mostu, z wykonania i obróbki byłem zadowolony, z kultury pracy i porządku wokół i po siebie - dno.

Ponoć tynki c/w są tańsze od gipsowych, ale w mojej okolicy były droższe od gipsowych, gdyż jak to stwierdził jeden z wykonawców "bo jest na nie zapotrzebowanie". Nie wiem ile w tym prawdy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze pieca ale skreśliliśmy DGP, w przyszłości stawiamy piecokominek - stary poczciwy "kachlok" z wizją ognia, czyli piec akumulacyjny - grzejący obudową, nie powietrzem. Pamiętam z dzieciństwa ciepło jakie wydzielał, takie przyjemne, promieniujące na wskroś ciepło i mamy zamiar się kiedyś wykosztować na niego :) Oprócz kasy (jest ok. > 2x droższy od zwykłego na kartongipsie z DGP, "zimna obudowa") jest też problem ze znalezieniem prawdziwego zduna. ...

 

Waham się pomiędzy (kasa) Varia 2lh 4s, a Artysto a10 l. Obudowa z płyt Super isol. DGP musi być - mam w całym domu podłogówkę, chcę mieć coś do szbkiego podgrzania :) atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 zł za m2? Czyli 18+8 = 26 m2 za tynk gipsowy? Dla mnie drogo.

Ja dawałem tynk c-w 24,50 za m2, na sufity - gipsowy po ~23 PLN (nie pamiętam dokładnie). Ekipa nie była zbieraniną spod mostu, z wykonania i obróbki byłem zadowolony, z kultury pracy i porządku wokół i po siebie - dno.

Ponoć tynki c/w są tańsze od gipsowych, ale w mojej okolicy były droższe od gipsowych, gdyż jak to stwierdził jeden z wykonawców "bo jest na nie zapotrzebowanie". Nie wiem ile w tym prawdy.

Pozdrawiam.

 

80mariusz80 chodzi o 26 zł za m2 za gładzie gipsowe - czy to dużo czy mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
80mariusz80 chodzi o 26 zł za m2 za gładzie gipsowe - czy to dużo czy mało?

Jedna firma z Rybnika oferowała mi robociznę 15 zł za m2 + materiał. Niektórzy mogą zrobić i za 10 PLN za m2 (lub mniej) jeśli to znajomi + materiał.

Nie znam dokładnie realiów, bo gładzie też dopiero przede mną :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo jak stanowią o drzwiach p-poż.:)

 

Margo, a my chyba na podobnnym etapie do Twojego jesteśmy i też ostatnio sprawdzaliśmy ceny tych drzwi w sklepach i zastanawialiśmy się czy je robić takie metalowe......i jednak stwierdziliśmy ze warto. Są takie przypadki że te drzwi ratują przed pożarem i choć to sporadyczne to chyba warto garaż oddzielić takimi drzwiami.

PS. U nas też kotłownia jak w projekcie - piec gazowy.

Edytowane przez Nutka_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że są wątki tematyczne, zapytam Was Rododendronowcy.

Jakie macie wkłady kominkowe? Które możecie polecić, a które odradzić?

Planuję kominek około 15kW, z DGP - jakieś rady, sugestie?

 

ArKaMa - Witaj:)

 

My do tego tematu się dopiero przymierzamy (jak skończymy elewacje to zabierzemy się za temat kominek) ale napiszę Ci że nasz kierownik budowy polecił nam dwa kominki z kratki pl jako bardzo dobre - nazywają się "Basia" i "Mila". Z tego co zdążyłam sprawdzić to nie należą do najtańszych ale są przez niego już wypróbowane w różnych domach i podobno szyba się nie brudzi:)

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...