Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Konto usunięte na żądanie
Nutka

Strasznie nawiewa mi powietrze przez kratkę w górnej łazience. Nie wiem z czego to wynika i co mam z tym zrobić...

 

Szczelne okna, drzwi. Rozszczelnij ze dwa okna i zobaczysz, że przestanie zaciągać powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Konto usunięte na żądanie
Lokmen Rozumiem, ale wieje tylko w łazienke na górze. Dlaczego akurat tam? Jak rozszczelnię okno w łazience to zimno nawieje przez okno.

 

To, że akurat tam nawiewa jest efektem tego, że z innych wywiewa- nie musisz otwierać okna w łazience- możesz otworzyć np w salonie. Chodzi o to, że dom jest szczelny. W oknach powinny być tzw. nawiewniki więc albo masz ich za mało albo ich nie masz. W efekcie powietrze zasysane jest przez kratkę w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam A Ja dziś zrobiłem odbiór kominiarski. Za odbiór i zaświadczenie do gazowni zapłaciłem 350zł. Jak to było u was?

 

odbior do gazowni zrobil mi w cenie instalacji gazowej Pan ktory robil mi przylacze, a zaswiadczenie kominiarskie dal kominiarz ktory robil i podlaczal komin gazowy do pieca . wiec w rozrachunku mialam to w cenie. koszt zrobienia komina z materialem 600 zł, przylacze gazowe od skrzynki do kotla (12 mb) z materialami (skrzynka, fundament, rury, zawory itp., montaż) 1600 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Pytanie do wszystkich mieszkających.

Możecie przedstawić listę dokumentów, które są potrzebne do odbioru budynku.

Tylko nie piszcie że mogę sobie ściągnąć z listy swojego starostwa, bo tam jest to tak podane że ja dziękuję.

Z góry dzięki

 

- uzupełniony dziennik budowy

- oświadczenia kierownika

- mapka geodezyjna (z naniesionymi mediami)

- świadectwo energetyczne

- odbiór kominiarski

- odbiory mediów (energetyka, wodociągi, gaz - tego nie mam)

- numer budynku

jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- uzupełniony dziennik budowy

- oświadczenia kierownika

- mapka geodezyjna (z naniesionymi mediami)

- świadectwo energetyczne

- odbiór kominiarski

- odbiory mediów (energetyka, wodociągi, gaz - tego nie mam)

- numer budynku

jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę

 

mWilQ do odbioru budynku potrzebuję numer budynku???

i mam jeszcze pytanie odniośnie tych odbiorów mediów, od kogo mam mieć takie dokumenty, mam podpisane umowy na wszystkie media i nie rozumiem na czym polega ten odbiór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Pytanie do wszystkich mieszkających.

Możecie przedstawić listę dokumentów, które są potrzebne do odbioru budynku.

Tylko nie piszcie że mogę sobie ściągnąć z listy swojego starostwa, bo tam jest to tak podane że ja dziękuję.

Z góry dzięki

 

http://www.pinb.powiat.krakow.pl/files/ZoZB.pdf

Na drugiej stronie jest lista załączników. Imho dosyć jasno napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mWilQ do odbioru budynku potrzebuję numer budynku???

i mam jeszcze pytanie odniośnie tych odbiorów mediów, od kogo mam mieć takie dokumenty, mam podpisane umowy na wszystkie media i nie rozumiem na czym polega ten odbiór

 

Tyle zapamiętałem, ale jak widzę potwierdza to link z dokumentem podesłanym przez michura.

Co do mediów to pamiętam, że pomiary elektryczne robił wykonawca, zawoził do energetyki, a ja od nich odbierałem gotowy protokół.

W wodociągach, wykonawcą było GPK i do nich zwróciłem się o protokół - dali jakiegoś gotowca - potwierdzili swoją pieczątką.

Kominiarz przyjechał z formularzem, uzupełnił, podbił, skasował, pojechał.

 

Wydaje mi się, że Inspektorat potrzebuje potwierdzenia pisemnego, że wszystko zostało prawidłowo wykonane. Otrzymuje to w formie dziennika budowy i oświadczeń kierownika, który bierze odpowiedzialność, jak i dokumentów od energetyki, wodociągów i kominiarza. W razie jakiś katastrof winny jest ten co zezwolił i miał do tego uprawnienia.

 

Warto na tym etapie uświadomić mieszkańców, że większość protokołów jakie się otrzymało do pozwolenia na wprowadzenia ma swoją ważność.

Na przykładnie energetyki dla domków jednorodzinnych bez działalności gospodarczej jest to okres bodajże 5 lat. Jeśli odpukać stanie się tragedia i na przykład przez zwarcie instalacji spali się dom, to firma ubezpieczeniowa w pierwszej kolejności poprosi o AKTUALNE pomiary. Podejrzewam, że dotyczy to również kominiarzy, gazowników i wodociągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że Państwowy Inspektorat podpięty pod Starostwa ma zazwyczaj bardzo okrojoną liczbę pracowników. W moim regionie nie mają szans jeździć po inwestycjach, chyba, że ktoś "miły" podkapuje. Im dokładniejsza dokumentacja, tym więcej argumentów, żeby nie ruszać tyłków z miejsca.

 

Przy składaniu dokumentów wszystko było dokładnie przejrzane, łącznie z miniaturowym zdjęciem na świadectwie energetycznym i weryfikowaniem czy są widoczne balustrady. Byłem odpytany również o oczyszczalnię i testy szczelności, ale się wywinąłem, bo informacje o odprowadzeniu ścieków uwzględniła Pani adaptująca projekt. Warto wziąć potwierdzenie złożenia dokumentów z artykułem, który mówi, że po okresie 21 dni od daty złożenia legalnie można się wprowadzić. Niestety ten dokument często wymaga po 21 dnia potwierdzenia pisemnego jeśli np jest wymagany w bankach przy kredytach hipotecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Z załącznika, który zamieścił michur wynika, że potrzebne są osobno odbiory przyłączy i odbiory instalacji wewnęrznych?

 

Tak :)

 

Protokoły przyłączy dostaniesz pewnie od zakładów branżowych, a instalacji wew. na własna rękę załatwiasz.

Edytowane przez michur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak :)

 

Protokoły przyłączy dostaniesz pewnie od zakładów branżowych, a instalacji wew. na własna rękę załatwiasz.

 

Niekoniecznie. Protokołu z energetyki nie dostałbym gdyby mój elektryk nie dostarczył wewnętrznych pomiarów. Oba dokumenty były zintegrowane.

Co do wodociągów to nie mam pewności, bo tak jak wspomniałem wykonawcą, zarządcą i wydawcą protokołów była jedna instytucja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...