Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja miałam osobną ekipę do SSO i osobną do dachu, w sumie wyszło ok. 65 tys. Może nie było to mało ale dziś wiem że dobry murarz to podstawa.

 

Pewnie, tylko dobry nie znaczy drogi, a cena tutaj nie gwarantuje jakości. Ważne są rekomendacje, wcześniej poprowadzone inwestycje. Jeśli ma się możliwość porozmawiania z poprzednimi klientami firmy to też warto skorzystać. Mamy chore czasy, z jednej strony trąbią o kryzysie i zastoju w branży, z drugiej strony jakoś te domki się budują. Bardziej obrotni murarze nie przestają pracować, ci mniej mogą albo mocno obniżać cenę, żeby złapać klienta, albo ją nieco zawyżać, żeby nadrobić okres postoju - loteria. Rodosa pojedynczego można spokojnie wybudować za 40 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

też jestem z tych co przeczytali cały wątek :) a zaczynałem jak już było ponad 400 stron ;)

 

co do zmian w projekcie to my powiększyliśmy wykusz - największe okno powiększyliśmy 2 razy na długości, kształt został "romantyczny" ;)

zmieniliśmy schody na dwa biegi proste - spocznik będzie nad garażem. garaż powiększyliśmy o 0,5metra.

zmieniliśmy miejscami gabinet z kuchnią, zmniejszyliśmy komin w salonie żeby kominek był bardziej na ścianie (niektórzy robią komin od piętra) zlikwidowaliśmy tylną lukarnę i balkon. głównie na dole pozmienialiśmy okna.

sporo zmian wziętych z forum lub inspirowanych nim. budujemy rodo 6 g2.

 

co do wycen to zeszłej jesieni szukałem ekipy z okolic trójmiasta - przeważnie za SSO krzyczeli ok 40-50tyś. czas realizacji od 3 miesięcy do roku ;p

 

mC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
Heh, ja też przeczytałem cały wątek. Wtedy było coś 250 stron, zmieniłem layout czy czcionkę i skróciło się do niecałych 200. Warto przeczytać, jeśli to pozwoli uniknąć przynajmniej 1 błędu podczas budowania, to warto :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ja też przeczytałem cały wątek. Wtedy było coś 250 stron, zmieniłem layout czy czcionkę i skróciło się do niecałych 200. Warto przeczytać, jeśli to pozwoli uniknąć przynajmniej 1 błędu podczas budowania, to warto :)

 

Ja niestety trafiłem na forum za późno, ale przeczytałem tyle stron ile wtedy było dostępnych i wiedziałem jakie błędy popełniłem i wcale nie jest mi z tym dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie
U mnie jak narazie widzę, że zrobiłem 1 babola z oknem balkonowym nad wykuszem- nie zauważyłem, że tam ma być 20cm styropianu i dodałem tylko tyle co grubość posadzki. I będzie kłopocik...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak narazie widzę, że zrobiłem 1 babola z oknem balkonowym nad wykuszem- nie zauważyłem, że tam ma być 20cm styropianu i dodałem tylko tyle co grubość posadzki. I będzie kłopocik...

 

Ja też tam nie mam takiej ilości styropianu. Póki co nic się nie dzieje i oby tak pozostało. Jedyne co, to ten balkon mam dobrze zapapowany. Przed położeniem płytek poszła jeszcze izolacja wodna. Co do przemarzania, o ile takie występuje, to mam inne zmartwienia na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Murarz powiedział mi za robociznę 35.000 za wybudowanie całego Rodka 6, od fundamentów przez strop do sklepienia (stan surowy). Budynek ma być zbudowany z pustaków MAX firmy Cerpol 288/188 główkowo bez ocieplenia czy to dobra cena? Aha no i dodam że będzie 1 murarz i to jest Jego cena łączna bez pomocników, sama robota murarza. Okolice Częstochowy. Proszę o Wasze zdania na ten temat oraz o Wasze koszty muraza z pomocnikami i wersje bez pomocników. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie
Skoro murarz nie ma pomocnika to może go nie potrzebuje bo gdyby potrzebował to by miał. Bez sensu żebyś sobie sam szukał pomocnika dla murarza. Potem jak coś będzie się działo to Ci powie że żeś mu takiego pomocnika dał, i to jego wina bo źle cement mieszał :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem kilka postów wyżej naszae wyceny za SSO z dachem odeskowanym i papą wynosiły 40-50tyś i to były całe ekipy a nie pojedyńczy człowiek. jak mój teść miał 20 lat to był pomocnikiem na budowie domu jego siostry - wynajęli tylko muraża. ale to było 20 lat temu, obecnie chyba mało kto idzie na taki układ....?

 

mC

Edytowane przez michalc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy widzieliście, ale w związku z nowym programem dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych pojawiły się nowe wersje projektów "termo": http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-6-termo/mc781f70589ec3

 

za wiele odkrywczych rzeczy w owej wersji nie ma:

W projektach domów z kolekcji TERMO zastosowaliśmy większą grubość warstw termoizolacyjnych, podnosząc tym samym energooszczędność budynku:

- ściany zewnętrzne ocieplono 20 cm warstwą styropianu,

- dach i strop nad poddaszem 30 cm warstwą wełny mineralnej,

- podłogę na gruncie 15 cm warstwą styropianu.

 

które podpunkty waszym zdaniem są warte zastosowania? szczególnie pod względem stosunku ceny do późniejszych oszczędności na ogrzewaniu. pytanie też jak z funkcjonalnością poddasza jak się ma 30cm wełny nad głową? ;)

 

mC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy widzieliście, ale w związku z nowym programem dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych pojawiły się nowe wersje projektów "termo": http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-6-termo/mc781f70589ec3

 

za wiele odkrywczych rzeczy w owej wersji nie ma:

 

 

które podpunkty waszym zdaniem są warte zastosowania? szczególnie pod względem stosunku ceny do późniejszych oszczędności na ogrzewaniu. pytanie też jak z funkcjonalnością poddasza jak się ma 30cm wełny nad głową? ;)

 

mC

 

Te ściany 20 cm najmniej mi leżą. Bardziej zwróciłbym uwagę na rodzaj zastosowanego styropianu i sposób jego klejenia.

Dach i strop nad poddaszem z 30 centymetrową warstwą wełny - jak najbardziej. Tutaj oczywiście ta sama metodologia. Co do 15 cm styropianu na podłodze hmmm, sporo, nie wiem czy tam są aż takie straty ciepła i czy w tą stronę dom tak szczególnie przemarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufffff....dzisiaj maraton po "budowlańcach" .....kosztorysy w najbliższym czasie. Teraz kolejne wątpliości - jeden fachmen mówi, że Poroton z robena tańszy i takie same parametry jak Porotherm z winenberga - drugi, że porotherm najlepszy itd. Może podpowiecie, bardziej doświadczenie koledzy i koleżanki jaki materiał na ściany czy poortherm czy poroton?? No ijeszcze kwestia stropu ...w projekcie monolityczny a co niektórzy doradzaja, że tańszy i całkiem niezły strop Terriva....równiez konieczna podpowiedź..:D a tak ogólnie to może podpowiecie na co należy zwrócic szczególna uwage przy fundamentach i wogóle pracach do stanu "0"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufffff....dzisiaj maraton po "budowlańcach" .....kosztorysy w najbliższym czasie. Teraz kolejne wątpliości - jeden fachmen mówi, że Poroton z robena tańszy i takie same parametry jak Porotherm z winenberga - drugi, że porotherm najlepszy itd. Może podpowiecie, bardziej doświadczenie koledzy i koleżanki jaki materiał na ściany czy poortherm czy poroton?? No ijeszcze kwestia stropu ...w projekcie monolityczny a co niektórzy doradzaja, że tańszy i całkiem niezły strop Terriva....równiez konieczna podpowiedź..:D a tak ogólnie to może podpowiecie na co należy zwrócic szczególna uwage przy fundamentach i wogóle pracach do stanu "0"

 

fajnie, że są też inni co dopiero zaczynają - my chcemy ruszyć za 2 tygodnie, o ile pogoda pozwoli. chętnie też poczytamy na co trzeba uważać.

 

u nas dom będzie z porotermu ale rozważaliśmy nawet gazobeton, ostatecznie do SSO wykonawca sam załatwia materiały i mówił, że pustaki zmienić może, ale ceny nie zmieni - więc wybór był prosty ;)

 

mC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufffff....dzisiaj maraton po "budowlańcach" .....kosztorysy w najbliższym czasie. Teraz kolejne wątpliości - jeden fachmen mówi, że Poroton z robena tańszy i takie same parametry jak Porotherm z winenberga - drugi, że porotherm najlepszy itd. Może podpowiecie, bardziej doświadczenie koledzy i koleżanki jaki materiał na ściany czy poortherm czy poroton?? No ijeszcze kwestia stropu ...w projekcie monolityczny a co niektórzy doradzaja, że tańszy i całkiem niezły strop Terriva....równiez konieczna podpowiedź..:D a tak ogólnie to może podpowiecie na co należy zwrócic szczególna uwage przy fundamentach i wogóle pracach do stanu "0"

 

stan "0"

- ustal jak ma być wykonany wykop, czy beton będzie lany do ziemi, czy w szalunek

- zwróć uwagę na wykonanie zbrojenia - to wszystko ma się trzymać kupy

- izolacja, zwróć szczególną uwagę na poziomą

- bloczki - nie oszczędzaj, nie kupuj takich, które 2h wcześniej wyszły z linii produkcyjnej

- wzmocniona posadzka (pod kominami fundamenty, pod ciężkimi elementami zbrojenia)

- dobrze rozplanuj pomieszczenia pod kątem ścieków - zaoszczędzisz sobie nerwów później

- zrób dojście do budynku dla mediów (woda, prąd, gaz)

- jeśli trzeba obsyp fundamenty piachem, ziemią i pozagęszczaj, żeby się to nie rozlazło

- na każdym etapie rób zdjęcia

 

Co do materiałów, ja od robena uciekłem na etapie dachu (chciałem na początku monze+ bo tania), później zobaczyłem taką po jednym sezonie i uznałem, że kicha, szkliwo popękane, wyglądała paskudnie. Co do pustaków to oprócz firmy ważne jest skąd materiał przyjechał, gdzie został wypalony. Bo wienerberger, wienerbergowi nie równy.

 

Strop z terrivy jest chyba łatwiejszy do wykonania, nie trzeba się dłubać ze zbrojeniem. Jego wagę widzę tylko w akustyce. Jak masz w planach duużo dzieci biegających po poddaszu i marzyłby Ci się spokojny wieczór w salonie to jednak monolit będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawcy, po których teraz poprawiam co mogę. Uczę się wszystkich specjalizacji budowlanki od kiedy wyprowadziłem się z mieszkania ;)

 

mWilQ a mógłbyś zdradzić jakieś szczegóły, co poprawiasz, jakie usterki Ci wychodzą itp.

 

Pytam dlatego, że co prawda jeszcze nie mieszkam, ale często już tam przebywam, ogrzewam do temp. 17 st. i na razie specjalnie do poprawy nic nie widzę

Edytowane przez margaret2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mWilQ a mógłbyś zdradzić jakieś szczegóły, co poprawiasz, jakie usterki Ci wychodzą itp.

 

Pytam dlatego, że co prawda jeszcze nie mieszkam, ale często już tam przebywam, ogrzewam do temp. 17 st. i na razie specjalnie do poprawy nic nie widzę

 

Głównie poprawiam elektrykę i automatykę od ogrzewania. Szlifowałem, bejcowałem i lakierowałem schody, Dokańczam tynki mozaikowe. Poprawiam źle zamontowane rolety, reguluję okna. W kasetach od rolet wymieniam izolację, którą wykonawcy umiejętnie zniszczyli. Poprawiałem odpływy w łazienkach po moim fachmenie od płytek. Przerabiałem syfony w łazience i kuchni. Ostatnio gładziłem gipsy w miejscach gdzie miały być cokoły, a jednak nie dało ich się tam zrobić. Gładziowanie nie ominęło mnie również przy otworach wewnętrznych na drzwi (niechlujnie obrobione, kaseta nie zakryła niedoróbek). Ściągam silikony w łazienkach i kładę od nowa. Wcześniej poprawiałem gąsiory po moim dekarzu i na dachu została mi jeszcze do poprawy obróbka blacharska przy frontowej lukarnie. Żeby było ciekawie, na wiosnę czeka mnie ponowne kotwienie balustrad, ale na tą chwilę wykonawca zadeklarował się, że przyjedzie i poprawi. Zobaczymy. Większość spraw robię pierwszy raz w życiu i o dziwo wychodzi lepiej niż u fachmenów których miałem. Wystarczy troszkę spokoju na przemyślenia i starania przy pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...