Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a ja prosiłabym o jakiś rysunek poglądowy instalacji odkurzacza centralnego... wprawdzie buduję inny projekt... ale różnice są naprawdę niewielkie...

 

Rozwiń sobie 9 metrów kabla (chyba standardowe węże mają taką długość) i zobacz czy np z jednego punku na każdym poziomie dosięgniesz w każdy zakamarek. Wyznacz miejsce centralne, żeby wszędzie była optymalna odległość. Instalacja przynajmniej u mnie była nieco zależna od prac hydraulików. Kilka miejsc z kanalizą i wodą miałem zabudowywanych, więc i w tym samym miejscu szła rura od odkurzacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnosnie odkurzacza centralnego, jako ze go uzytkuje juz jakis czas mam pare spostrzezen:

- Sam w sobie jest genialny. Brak wydmuchu powietrza za odkurzaczem w odkurzanym pomieszczenu - bezcenny, brak halasu (slychac go nieco tylko z garazu), za to slychac tylko jak kurz i inne drobinki "plyna" rura odkuarzacza - dosyc ciekawe uczucie,

- Mam waz 9m, jednak jest on troche niewygodny do przenoszenia gora-dol. Na salon wystarczy wtedy w zupelnosci jeden wlot (mam kolo schodow, za slupem), na gore wystarczy jedno gniazdko na pietrze w korytarzu, drugie w pokoju nad garazem. Jednak teraz chyba zrobilbym wiecej gniazdek na gorze i krotszy waz (przydatny bylby takze do odkurzania kominka),

- Pare razy zdazylo mi sie ze sie zatkal. Zatykal sie zwykle tuz przed odkurzaczem (wystarczylo wyjac waz i wyjac to co zatkalo), jednak ostatnio zatkal sie inaczej. Nie pomagal nawet wsteczny ciag (wylot odkurzacza podlaczony do instalacji, a cala rodzina trzymala gniazdka zeby byly zamkniete) ktory wczesniej przetykal. Na szczescie mialem wlot w korytarzu pod automatyczna szufelke. Podlaczylem tam bezposrednio ciag odkurzacza i udalo sie wyciagnac jakies resztki papieru, folii, i wstazek ktore gdzies zatkaly instalacje. Przez gniazdka podtynkowe by nie przeszlo bo tuz przed gniazkiem przeswit rury zmniejsza sie gdzies o polowe i do tego do polkola.

Polecalbym wiec co najmniej jedna automatyczna szufelke gdzies na koncu instalacji - na takie wlasnie okazje.

 

Co do ceny instalacji i samego urzadzenia. Cena instalacji jest na tyle niewielka ze grzechem byloby jej nie robic, nawet jesli nie planuje sie zakupu odkurzacza w ciagu X kolejnych lat - pozniej sie tego juz nie da zrobic. Urzadzenie rowniez moze nie byc takie drogie. Beam owszem kosztuje ok 3tys PLN, ale ja kupilem za mniej niz polowe tego urzadzenie Profi z Rzeszowa (na allegro sprzedaja) i w zupelnosci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie
Przez gniazdka podtynkowe by nie przeszlo bo tuz przed gniazkiem przeswit rury zmniejsza sie gdzies o polowe i do tego do polkola.

 

U mnie przekrój rury się nie zmienia. Może to jest powód tego, że się zapycha...

Do komnka są takie fajne separatory.

 

http://www.vacdom.pl/images/separator1_d.jpg

 

Narysowałem jak u nas idzie rura od odkurzacza.

parter 1.jpg

poddasze 2.jpg

Edytowane przez Konto usunięte na żądanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam oserwuje to forum od moze 3tygodni,polecił mi je znajomy z extradom ,teraz loguje sie tu codziennie,przynajmniej staram sie. Ale nie mam tyle czasu by przeczytac wszystkie wypowiedzi i porady,wiec mam pytania. Buduje Dom w rododendronach 6 (P) LUSTRZANE ODBICIE interesuje mnie koszt ogrzewania z robocizna.Mysle by na dole dac na całosci podłogowke ,nie wiem gdzie i czy wogóle umiescic grzejnik/i w salonie no i co z piwnica ? czy dawac tez tam grzejniki,pomieszczenie pod kuchnia ma byc pralnia wiec tam raczej tak,pod łazienką z parteru bedzie w piwnicy kotłownia. Dajcie jakies wskazuwki,jutro jestem umowiony z hydraulikiem na wstepny ustny kosztorys, Odezwe sie wieczorem co i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy warto.... czytałam opinie osób, które zakupiły projekt wentylacji z archonu a potem i tak zamieniały drogę przewodów - z tego co się orientuję archon proponuje centralę rekuperatora w garażu, a wiele osób woli umieścić ją na poddaszu w okolicy kominka... sama raczej się nie zdecyduję na zakup tego projektu... ale to tylko moje zdanie...

pozdrawiam

 

ja kupilam w pakiecie za 1 , ten ktory dostalam nie warto bylo brac. ale teraz chyba jest inna wersja projektu wentylacji. ja i tak zrobilam po swojemu. i dla niektorych projekt archonu moze byc ulatwieniem w samodzielnym wykonaniu.

 

Witam szanownych budujących dom w Rododendronach.

Ja buduję co prawda dom w kaliach 2 z garażem dwustanowiskowym (jak w awatarku) ale Was jest mnóstwo a z moim podobnym domem pustka.

 

Kupiłem projekt wentylacji mech z rekupuratorem ale on jest z reku na strychu a ja chcę zmienić na dole w kotłowni bo mam dużo miejsca obok garażu.

Dodatkowo poczyniłem sporo zmian wiec nie przyda mi się za bardzo.

 

Będę robił samodzielnie. Chciałbym podejrzeć jak rozwiązali poprowadzenie przewodów w posadce miedzy parterem a poddaszem i gdzie dali anemostaty.

 

Podzieli się ktoś info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Buduje dom w rododendronach 6 G2 i zastanawiam się nad kredytem na dokończenie budowy obecnie mam SSO, może ktoś z was również brał kredyt na tym etapie i ma kosztorys (ile jest potrzebne jeszcze pieniędzy na dokończenie budowy do stanu zamieszkania).

Buduję w Wielkopolsce

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Buduje dom w rododendronach 6 G2 i zastanawiam się nad kredytem na dokończenie budowy obecnie mam SSO, może ktoś z was również brał kredyt na tym etapie i ma kosztorys (ile jest potrzebne jeszcze pieniędzy na dokończenie budowy do stanu zamieszkania).

Buduję w Wielkopolsce

Pozdrawiam

Damian

 

Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć.

Proponuję sprawdzić jaki kredyt jesteście w stanie wziąć i ile będzie on Was kosztował. Później z określonej kwoty łatwiej planować wydatki.

Wasze wykończenie od SSO do stanu zamieszkania może kosztować od 200-300 tyś do kilku milionów jak sobie wymyślisz złote klamki w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80
Witam oserwuje to forum od moze 3tygodni,polecił mi je znajomy z extradom ,teraz loguje sie tu codziennie,przynajmniej staram sie. Ale nie mam tyle czasu by przeczytac wszystkie wypowiedzi i porady,wiec mam pytania. Buduje Dom w rododendronach 6 (P) LUSTRZANE ODBICIE interesuje mnie koszt ogrzewania z robocizna.Mysle by na dole dac na całosci podłogowke ,nie wiem gdzie i czy wogóle umiescic grzejnik/i w salonie no i co z piwnica ? czy dawac tez tam grzejniki,pomieszczenie pod kuchnia ma byc pralnia wiec tam raczej tak,pod łazienką z parteru bedzie w piwnicy kotłownia. Dajcie jakies wskazuwki,jutro jestem umowiony z hydraulikiem na wstepny ustny kosztorys, Odezwe sie wieczorem co i jak.

Cześć!

Ja buduję 6(P) w LO. Koszt wodkan, co/cwu u mnie niecałe 40 tys. Szczegółową rozpiskę dałem chyba w ub. roku. Użyj wyszukiwarki dla tego wątku. Ceny są rozbieżne, wszystko zależy z czego robisz, materiałów, połączeń no i co podlega wycenie (gaz, węgiel, solary, pompy ciepła, itede itepe).

Podłogówkę dałem w ok. 1/3 salonu, poza tym kuchnia, wiatrołap, obie łazienki i ten kawałek na zejściu do piwnicy/garażu. Grzejniki alu dałem w salonie pod oknem w zlikwidowanym gabinecie oraz pod 3 oknami we wykuszu (mam trochę zmniejszoną wysokość okien we wykuszu). W łazienkach dałem jeszcze po grzejniku drabinkowym. Na półpiętrze 1 grzejnik, na górze w 2 pokojach po 1 grzejniku i w 1 pokoju (nad wyjściem zew.) po 2 grzejniki (jeden przy oknie, drugi przy drzwiach balkonowych na ścianie graniczącej z łazienką). W pomieszczeniach technicznych dałem 1 grzejnik w garażu, dwa w piwnicy - jeden w warsztacie (pomieszczenie pod salonem) i drugie w ciaperkuchni (pomieszczenie pod kuchnią). Jeśli się zastanawiasz nad celowością grzejników w piwnicy to musisz sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie co chcesz mieć i robić w tych pomieszczeniach.

Aha, ja podpiwniczyłem 100%, również garaż. Tam zrobiłem kotłownię i skład na węgiel (zsyp z podwórza pod garaż).

Nie chciałem być uzależniony w całości od podłogówki, dlatego dałem też grzejniki. Finanse też odegrały swoją rolę. Poza tym gdybym budował 2x to bym zrobił sobie na ogrzewaniu grawitacyjnym, bo jak nie ma prądu to wszystko stoi : / Planuję w przyszłości jeszcze postawić sobie kominek "kachlok" (akumulacyjny), jako niezależne źródło ciepła.

Mimo wszystko polecam przeczytanie całego wątku. Można dużo błędów uniknąć, wynotować sobie najważniejsze. Stałym bywalcom nie chce się odpisywać na jedne a te same pytania.

Pozdrawiam

Edytowane przez 80mariusz80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Buduje dom w rododendronach 6 G2 i zastanawiam się nad kredytem na dokończenie budowy obecnie mam SSO, może ktoś z was również brał kredyt na tym etapie i ma kosztorys (ile jest potrzebne jeszcze pieniędzy na dokończenie budowy do stanu zamieszkania).

Buduję w Wielkopolsce

Pozdrawiam

Damian

Witaj,

My również mamy SSO Rodoska, ale z jednym garażem, bez podpiwniczenia. Tak jak zaznaczył mWilQ trudno oszacować komuś wysokość kredytu. W naszym przypadku (czekamy na decyzję z Banku Spółdzielczego) chcemy wziąć 150 000 zł w ratach malejących, posiadając około 80 000 zł oszczędności. Te 230 000 zł. musi wystarczyć- z wykończeniówką nie będziemy "szaleć", sporo zrobimy własnymi siłami. Mamy też zakupiony materiał na ogrodzenie (działka 3200 mkw). Radzę przeczytać forum w wolnym czasie- jest kopalnią wiedzy ludzi doświadczonych w budowie naszego domku, wielu błędów pozwala uniknąć, choć trochę oszacować koszty. Sama mam pół zeszytu z notatkami :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Gosik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PONAWIAM PROŚBĘ O INFO NT. OKIEN I ROLET ZEW...

Mam w zw. z tym pytanie może podpowiecie/ poradzicie w zakresie wyboru okien i rolet. Może ktoś podpowie markę i na co szczególnie zwrócić uwagę. Nadmieniam, że również wysłucham cennych rad w zakresie wyboru Pompy ciepła. Biorę pod uwagę Danfoss, Buderuss, Zirius...

Edytowane przez przemas791
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80mariusz80;5911636]Cześć!

Ja buduję 6(P) w LO. Koszt wodkan, co/cwu u mnie niecałe 40 tys. Szczegółową rozpiskę dałem chyba w ub. roku. Użyj wyszukiwarki dla tego wątku. Ceny są rozbieżne, wszystko zależy z czego robisz, materiałów, połączeń no i co podlega wycenie (gaz, węgiel, solary, pompy ciepła, itede itepe).

Podłogówkę dałem w ok. 1/3 salonu, poza tym kuchnia, wiatrołap, obie łazienki i ten kawałek na zejściu do piwnicy/garażu. Grzejniki alu dałem w salonie pod oknem w zlikwidowanym gabinecie oraz pod 3 oknami we wykuszu (mam trochę zmniejszoną wysokość okien we wykuszu). W łazienkach dałem jeszcze po grzejniku drabinkowym. Na półpiętrze 1 grzejnik, na górze w 2 pokojach po 1 grzejniku i w 1 pokoju (nad wyjściem zew.) po 2 grzejniki (jeden przy oknie, drugi przy drzwiach balkonowych na ścianie graniczącej z łazienką). W pomieszczeniach technicznych dałem 1 grzejnik w garażu, dwa w piwnicy - jeden w warsztacie (pomieszczenie pod salonem) i drugie w ciaperkuchni (pomieszczenie pod kuchnią). Jeśli się zastanawiasz nad celowością grzejników w piwnicy to musisz sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie co chcesz mieć i robić w tych pomieszczeniach.

Aha, ja podpiwniczyłem 100%, również garaż. Tam zrobiłem kotłownię i skład na węgiel (zsyp z podwórza pod garaż).

Nie chciałem być uzależniony w całości od podłogówki, dlatego dałem też grzejniki. Finanse też odegrały swoją rolę. Poza tym gdybym budował 2x to bym zrobił sobie na ogrzewaniu grawitacyjnym, bo jak nie ma prądu to wszystko stoi : / Planuję w przyszłości jeszcze postawić sobie kominek "kachlok" (akumulacyjny), jako niezależne źródło ciepła.

Mimo wszystko polecam przeczytanie całego wątku. Można dużo błędów uniknąć, wynotować sobie najważniejsze. Stałym bywalcom nie chce się odpisywać na jedne a te same pytania.

Pozdrawiam[/Q

 

 

 

80MARIUSZ80

Dziekuje za podpowiedz.Jestem po wstepnej rozmowie z hydraulikiem koszt intalacji wody i ogrzewania to granice miedzy 5.800-6.000 i nie wiecej niz 6tyś. :) ale to sama robocizna:(.Na dole podłogówka ,gabinet grzejnik pod oknem,w salonie grzejnik w wykuszu trzech okien,ogólnie proponował jeszcze mały grzejnik na sciance miedzy gabinetem a wyjsciem na taras z tyłu domu lecz tam zostawię zaślepki może sie przyda w łazience mały grzejnik lub ten drabinkowy . Pokój nad garażem 2 grzejniki pod oknami dachowymi, pokoje u góry po 1 grzejniku ,łazienka u góry podłogówka +drabinka ,proponuje też grzejnik w korytarzu u góry ,tylko jest problem grze go dać i też sie zastanawiem czy nie czasem na półpiętrze na spoczynku ,to jeszcze muszę ustalić.W pokoju nad garażem robimy garderobe ale podciągne ciepłą i zimną wodę i odpływ do pralki lecz będzie to zaslepione. Piwnice mam również całą podpiwniczoną ,kotłownia pod łazienką skład węgla i drzewa pod garażem ,mam tam podłogę zaniżoną o wysokość ławy więc można tam normalnie chodzić ,pomieszczenie pod kuchnią ma być w planach pralnia wiec ciepła i zimna woda i odpływ do pralki,wstawię też tam jakiś zlew,zastanawiam sie jeszcze nad jakims wc w piwnicy czy czasem nie umieścić jeszcze,pod salonem pomieszczenie nie jest sprecyzowane do czego bedzie wykorzystane lecz zainstaluję 1 grzejnik,pod gabinetem w tym pomieszczeniu nie daję grzejnika bedzie to taka spiżarka .także myśle ze chyba nie jest to taka wygórowana cena 6tyś.Piec na węgiel +ekogroszek czyli na wszystko koszt jak sie na dziś dzien dowiadywałem to około 5,5tyś od sasiada który produkuje piece. Dowiadywałem sie o pompy ciepła to proponowali mi 2 lata temu za 22tyś ,chcieli robic 2 odwierty na głembokośc około 80m. lecz wtedy wydawało mi sie to bardzo drogo,ale mam dziś znajomych i sobie to chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie

My wzięliśmy 200 000 od SSZ i powiem szczerze że szału nie będzie :) obecnie czekamy na tynkarza i od SSZ do tego momentu wyparowało jakieś 70 000. Na kuchnię mam odłożone "na lewo" 30 000 więc pozostaje ok 120 000 z kredytu. mam nadzieję, że to wystarczy na ocieplenie poddasza, kominek, drzwi wew, tynki, płyty K/G, łazienki, podłogi.......

 

Franek daj na PW maila to wyślę Ci swój kosztorys

 

m@rio podaj maila też wyślę Ci projekt instalacji reku (rekuper. w garażu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lasci

Rownież jestem na etapie instalacji wod can co dom mam podpiwniczony.

wstepny kosztorys jaki dostałem wyglada następujaco:

 

Kosztorys szacunkowy

 

bojler 200 L 1 400 zł

pompa ciepła 9 300 zł

kolektory słoneczne HEWALEX pakiet 14 000 zł

kocioł węglowy żel.25KW 4 300 zł

rura fi26 pex 480 zł

rura fi20 pex 378 zł

rura fi16 pex 284 zł

2x geberit 1 300 zł

kształtki do wody 1 800 zł

armatura zabezpieczająca bojlera 500 zł

armatura zabezp. Do pieca pieca + kształtki 600 zł

zawory do pieca 200 zł

pompy do pieca 580 zł

pompa cyrkulacyjna 350 zł

3x grzejnik drabinkowy 990 zł

3x zawory do drabinek 390 zł

grzejniki panelowe , zawory 2 400 zł

rozdzielacz pompowy-szt.2 3 800 zł

zaciski do rozdzielacza-szt 34 221 zł

4xzawór ze śr. 1" 140 zł

szafka na rozdzielacz-szt 2 480 zł

kolano 1" stalowe-szt 4 20 zł

rura do podłogówki 5 400 zł

folia do podłogówki 540 zł

zszywki do podłogówki 200 zł

rury do grzejników 500 zł

2x sterownik pokojowy 480 zł

naczynie zbiorcze i uzbrojenie 110 zł

rura fi 28 miedziana 700 zł

kanalizacja (rury i kształtki) 1 800 zł

 

 

ROBOCIZNA

woda i kanalizacja 2 400 zł

podłogówka 35zł /m2

kotłownia 1 800 zł

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 80mariusz80

@lasci

U mnie też spiżarnia w piwnicy tam gdzie Wy zaplanowaliście : ) Będziesz miał przepompownię na ścieki w piwnicy czy jak to rozwiązałeś? Ja mam działkę ze spadem, szczęście w nieszczęściu że ten spad umożliwił mi takie umiejscowienie szamba, że odpływ z umywalek w piwnicy może grawitacyjnie spływac do zbiornika. Co do pieca, skoro też planujesz na węgiel, to mogę polecic (po 1.5 sezonie grzewczym) piec z Dębicy:

http://seko.pl/zespoly-grzewcze.html

Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że mogę palic tradycyjnie. W zimie odpalam automat na ekogroszek, a jak jest cieplej to w drugim tylko przepalam na ciepłą wodę i spalam resztki z budowy. Cena brutto z dowozem 3 lata temu: 6800 PLN.

Grzejnika na spoczniku nie polecam, po założeniu barierek, poręczy przy schodach zabiegowych - tam nie jest aż tak dużo miejsca. Kaloryfer na ścianie w tamtym miejscu mało komfortowa sytuacja. W ogóle założenie tam grzejnika dla mnie mija się z celem - klatka schodowa jest otwarta, połączona z salonem, po co ją dodatkowo ogrzewac? W starszych domach ciąg komunikacyjny jako osobno wydzielone miejsce w połączeniu ze ścianami zewnętrznymi (nośnymi) + grzejniki - to rozumiem, w rodku to jak kwiatek do kożucha.

Co do pomp ciepła to jestem sceptykiem; co prawda nie kwestionuję pomysłu i ekologii jako tako, ale ze wzg. finansowych. Ja porównuję wszystko z węglem, bo u mnie dom na węglu stoi (dosłownie i w przenośni) i kalkuluję kiedy zwróci mi się inwestycja i zacznie sama na siebie zarabiac. Gdybym miał mocne finanse, to pewnie bym zainwestował. Żeby ogrzac zbiornik 300l to wrzucam łopatę węgla, przekręcam zawór mieszalnikowy na cwu i w tym sezonie odkryłem że ta woda po 2-3 dniach jest jeszcze letnia/ciepła (zbiornik ocieplony). Ja sobie kalkuluję ile ton węgla mogę kupic za solary czy pompę ciepła, kiedy mi się to wyrówna i inwestycja zacznie zarabiac sama na siebie. Przy budowie bez kredytu ekologia to dla mnie luksus do którego muszę dopłacac...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie
Mariusz coś za coś :) ja na swoją pompę ciepła wydam ok 17 000 ale, ale- nie muszę martwić się o węgiel, wywalać popiołu w niedzielę,,, etc, coś za coś. Dodatkowo nie muszę izolować kotłowni od reszty domu bo będzie czysta jak łza bez syfu z miału etc. Tak na serio to też planowałem eko-groszek ale te ww. argumenty wzięły górę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80mariusz80

zaciekawiłeś mnie tym piecem...

Ja niestety w piwnicy robię przepompownie własnej roboty. Scieki bedą pompowane pod sufit a dalej do przydomowej oczyszczalni ścieków.

A piwnicę rozplanowałem następująco:

pod zlikwidowanym gabinetem będzie spiżarka

pod kuchnią kotłownia

pod łazienką pralnia

a pod salonem pomieszczenie na opał.

Obecny stopień zaawansowania budowy to stan surowy zamknięty z instalacją elektryczną.

Koszt budowy 180 000

Zdecydowałem się na kredyt na wykończenie w wysokości 150 000

LOKMEN dzięki za kosztorys :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PONAWIAM PROŚBĘ O INFO NT. OKIEN I ROLET ZEW...

Mam w zw. z tym pytanie może podpowiecie/ poradzicie w zakresie wyboru okien i rolet. Może ktoś podpowie markę i na co szczególnie zwrócić uwagę. Nadmieniam, że również wysłucham cennych rad w zakresie wyboru Pompy ciepła. Biorę pod uwagę Danfoss, Buderuss, Zirius...

 

Skromnie podpowiem: nie bierz rolet z rewizją od środka, mi takie wcisnęli i same z nimi problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...