Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak przy okazji ostatnio oglądałem instalację elektryczną u klienta, który zadowolony się chwalił, że zapłacił 5000 zł za cały dom z materiałem w sumie ok 100 punktów. Zgodził robociznę z materiałem. Jak to zobaczyłem to mnie oczy bolały- nic mu już nie mówiłem ale lipe mu odwalili straszną. Większość instalacji robiona 5 żyłowym przewodem. czyli poszczególne obwody na oddzielnej fazie ale wspólnym zerze i ochronnym. Ogólnie bida nba ścianie straszna, a jak zobaczyłem jak zrobili oświetlenie stopni przewodem alarmowym to mnie rozwaliło całkiem. Lipa i tyle - u mnie by to zrywali i spadali...

 

Jakoś sobie nie mogę wyobrazić po co ktoś miałby ciągnąć instalację 5 żyłowym przewodem. Taniej to chyba nie było? Jedyne sensowne wytłumaczenie to takie, że tej pseudo-firmie zostało parędziesiąt metrów takiego kabla z poprzedniej roboty, nie mieli co z nim zrobić więc wsadzili kolejnemu klientowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Te odpowietrzenia spełniają trochę inne zadania. To na dachu jest po to m.in. by podciśnienie wytworzone przez odpływające ścieki nie zassało Ci wody z syfonów. Taki kominek na dachu można zastąpić napowietrznikiem.

To przy szambie natomiast służy do uwalniania gazów, które mogą się gromadzić pod pokrywą i doprowadzić do eksplozji ;-) Przepisy wymagają by taka wentylacja szamba była (wiem, bo przez niedopatrzenie przechodziłem w PINBie ciężkie chwile z tą instalacją ;-)) natomiast w praktyce to tylko my w okolicy mamy taki wywietrznik. I nie słyszałem żeby komuś kiedyś szambo wybuchło...

 

Jak zaprosisz całą rodzinę na niedzielny obiad i zaserwujesz zamiast ziemniaczków fasolkę to.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak dlugo musza gromadzic sie gazy w szambie by wybuchlo, poza tym jak napisalam pokrywa zeliwna nie jest szczelna, do tego w ogrodzeniu zrobiony wpust dla szambowozu bysmy nie musieli za kazdym razem byc w domu kiedy wybieraja. ten wpust zamkniety dekielkiem tez nie jest szczelny. wiec dodatkowy kominek raczej jest zbedny. jeszcze sie nie zetknelam z "wybuchnietym szambem" :lol2: ale nie twierdze, ze tak nie moze byc:D

 

acha nikt nie robil problemu z odbiorem tej instalacji choc na projekcie kominek nie byl wcale wrysowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak dlugo musza gromadzic sie gazy w szambie by wybuchlo, poza tym jak napisalam pokrywa zeliwna nie jest szczelna, do tego w ogrodzeniu zrobiony wpust dla szambowozu bysmy nie musieli za kazdym razem byc w domu kiedy wybieraja. ten wpust zamkniety dekielkiem tez nie jest szczelny. wiec dodatkowy kominek raczej jest zbedny. jeszcze sie nie zetknelam z "wybuchnietym szambem" :lol2: ale nie twierdze, ze tak nie moze byc:D

 

acha nikt nie robil problemu z odbiorem tej instalacji choc na projekcie kominek nie byl wcale wrysowany.

 

Może jak ktoś ma naprawdę szczelne zamknięcie - np. zakręcane, do szamba z tworzywa sztucznego - to powinien poważnie rozważyć wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze zmiany to:

 

- zamiana miejscami pom. gosp. z łazienką i maksymalne wykorzystanie miejsca pod schodami

 

 

LOGOUT - jak rozwiazaliscie przy powyższej zmianie wejscie do łazienki i pomieszczenia gosp? bo w projekcie jest wejscie do pom gosp przez wiatrołap a do łązienki juz ze środka domu...

Wstawione zdjecia niewiele mi obrazują ;p ale widze ładne okno narożne :) , napisz czy zamierzacie wstawiac rolety zewnetrzne? bo nie wiem czy na takie okno jest to możliwe i czy macie wykusz ten "nowoczesny" bo nie bardzo potrafie ze zdjecia to odczytać ;p

 

TAR jestem wolnomyśląca ostatnio, nieprzespane noce dają sie we znaki (noworodek w domu), ale przyznam, ze domek budujecie superowy, 2stanowiskowy garaż, kuchnia od drogi, poza tym duzy salon, ale jak czytałam jakie zmiany wprowadzacie to przyznam że na niczym sie nie znam i aż strach o czym trzeba pomysleć zanim sie zacznie budowac, my mamy wstepnie umowione spotkanie z architektem na czwartek i zobaczymy co nam powie, dla mnie istotne jest poszerzenie domu o 1m od strony salonu oraz o 1m od strony kuchni ale nie wiem czy jest to możliwe do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym egzemplarzu dokumentacji (z 2009r.) wszystkie niezbędne instalacje branżowe (wod-kan-gaz-co-ele) są rozrysowane. Coś się zmieniło od tego czasu?

 

 

Oczywiście, że nic się nie zmieniło, ale od samego początku projekt porównuje z "praktyką budowania". Pamietajmy, że projekt jest ogólny dla wszystkich a rozwiązania poszczególnych budujących są indywidualne i czasem odbiegają od projektu i czasem niosa ze sobą dobre, praktyczne rozwiązanie....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nic się nie zmieniło, ale od samego początku projekt porównuje z "praktyką budowania". Pamietajmy, że projekt jest ogólny dla wszystkich a rozwiązania poszczególnych budujących są indywidualne i czasem odbiegają od projektu i czasem niosa ze sobą dobre, praktyczne rozwiązanie....

Pozdrawiam

 

Albo niepotrzebny zamęt - działa to w dwie strony.

 

Zaczynając etap instalacji trzeba mieć poukładane koncepcje na każde z pomieszczeń. Tego nikt za Ciebie nie zrobi, chyba, że chcesz skopiować rododendrona od kogoś z użytkowników forum (skopiować w sensie, chcesz identyczne łazienki, kuchnie, ustawienie mebli w pokojach).

 

Instalacja wodna (łazienka górna):

- zaplanowałem kabinę, wannę, umywalkę i wc (możesz sobie dorobić bidet i pralkę)

- narysowałem na papierze rozmieszczenie wszystkich elementów, przeniosłem do komputera, bo łatwiej mi później było liczyć metry płytek i podawać wymiary glazurnikowi (polecam darmowy google sketchup, w ciągu powiedzmy paru godzin można wykonać wszystkie pomieszczenia w domu).

Instalacja wodna (łazienka dolna):

-zaplanowałem kabinę, umywalkę, wc i pralkę (możesz sobie dorobić bidek jak się zmieści, jak zamieniasz miejscami łazienkę z technicznym, to może i zmieścisz wannę, też według własnego widzi mi się)

Instalacja wodna (kuchnia):

- zlew i zmywarka

Pozostałe pomieszczenia:

1. garaż: żałuję, że nie mam małego zlewu roboczego, ale to raczej tylko przy dwóch stanowiskach

2. pralnio suszarnia: jeśli planujesz, np nad garażem, albo w innym pomieszczeniu

3. krany na elewacji: przydaje się jeden obok garażu i np drugi od strony tarasu

4. nawadnianie ogrodu: jeśli nie ze studni, to warto wyprowadzić rurkę z odpowiednią średnicą (w tym miejscu będzie skrzynka z zaworami, więc musisz przewidzieć na nie miejsce)

5. kotłownia: instalatorzy powinni zrobić Ci źródło, mi się często przydaje

 

Kanalizacja:

1. pomieszczenia wymienione wyżej: od wszystkich urządzeń potrzebujesz ujście wody, więc instalatorzy z każdego pomieszczenia odprowadzą ją do pionu, pion na zewnątrz i teraz warto pomyśleć o odbiorze zanieczyszczeń (jeśli z tyły, to dojazd dla szambonurka, jeśli z przodu, to w jakim odludziu, żeby nie straszyło gości)

2. pion mam poprowadzony na ścianie łazienki górnej za stelażem wc, u dołu wychodzi akurat we wnęce w pomieszczeniu technicznym, zabudowałem ścianką regipsową, nie widzę, jest dobrze. U mnie akurat wyjście jest na tył, bo tam mam POŚ, ale zrobiłem drogę dla ciężarówki ze wzniocnioną kostką. Żałuję, że to taka odległość, bo droga wytrzymała, ale ciężarówka raz mi przywaliła w dach, więc wrażenia średnie).

3. warto zrobić odprowadzenie wody w garażu: albo centralny punkt na środku i płytki w kopertę, albo jeden spad i odpływ liniowy.

4. kotłownia tak samo - tutaj często się przydaje, w szczególności przy pracach hydraulicznych :)

 

C.O.

1. podłogówka: jeśli się na nią zdecydujesz to musisz znaleźć miejsce dla rozdzielaczy. Ja na dole wybrałem ścianę między technicznym, a łazienką a na górze w pokoju frontowym we wnęce.

2. grzejniki, tutaj się nie wypowiem, bo nie mam ani jednego

3. kanały nadmuchowe, tutaj niezbędna jest instalacja na strychu, jeśli dodatkowo chcesz chłodzić pomieszczenia, to nie zapomnij o skroplinach, któe trzeba gdzieś odprowadzić

4. klima, warto, bo skwaru słońca nie powstrzyma żadna izolacja dachu.

 

Instalacja elektryczna:

1. miejsce dla rozdzielni, uwzględnij alarm, it, cctv, wejście instalacji do budynku, wyjścia instalacji na ogórd

2. kable możesz puszczać po ścianach, ostatnio widziałem instalacje w posadzkach (w sumie później mniej problemów przy wieszaniu obrazków)

3. przejdź się po każdym pomieszczeniu z kredą i zaznacz na początek wszystkie urządzenia RTV i AGD, później zaznacz sobie oświetlenie i włączniki do niego.

4. jak już skończysz własną inwencję projektową, to weź w rękę projekt i skonfrontuj to co wyszło (ale w takiej kolejności, bo jak najpierw pozaznaczasz to co w projekcie, to okaże się, że albo za dużo, albo nie tak jak chciałeś)

5. jeśli masz wątpliwości i zastanawiasz się, czy jeszcze gdzieś zrobić gniazdo to zrób, bo później już będzie ciężko

6. nie zapomnij o instalacji rtv i it (zazwyczaj przy kominie, więc i tam częściowo pojawią się pierwsze urządzenia - musisz je zasilić)

7. warto sobie zrobić LANA w pokojach w których będą komputery

8. CCTV jak już się zdecydujesz, to instalacja nie musi wchodzi do rozdzielni, może znajdziesz jakieś ustronne miejsce, gdzie będzie stał rejestrator, jeśli model hałaśliwy, to najlepiej z dala od łóżka)

9. pamiętaj, o dzwonkach, automatyce ogrodowej, oświetleniu w ogrodzie, oświetleniu elewacji, jakiś światełkach na święta itd.

10. zrób sobie zdjęcia wszystkich pomieszczeń, najlepiej tak, żeby było widać całą ścianę i punkty odniesienia - bez tego ani rusz

 

Może się przyda, jak coś to raczej pytaj o konkretne rozwiązania. Jak już zrobisz podstawy, a przyjdzie Ci do głowy coś innowacyjnego, to wtedy się pochwal, potwierdzimy, albo wybijemy z głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie
[ATTACH=CONFIG]215865[/ATTACH]

 

Logout jaki będziesz miał kominek- z płaszczem wodnym? Jeśli nie to ten otwór do podłączenia kominka masz trochę za nisko- powinieneś go mieć na wys ok 180cm od gotowej podłogi. Tak jak Ci pisałem wcześniej ja bym te pustaki systemowe wywalił z parteru. Na piętrze "wybijasz" dolny pustak od systemu, wylewasz stopę z betonu i wstawiasz nowy pustak. Komin będzie stał na tej stopie. Widziałem jak tak zrobili u klienta na ostatniej robocie. 1 dzień roboty, a w salonie +40cm więcej miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOGOUT ze zdjecia wynika, ze wcale nie jest tam tak malo miejsca...

 

Znalazlam na necie takie zdjecia salonu Rodka 6 http://static.pokazywarka.pl/i/2344689/453772.jpg http://static.pokazywarka.pl/i/2344689/689338.jpg z nich wnioskuje, ze miejsca jest wystraczająco, na ich podstawie byłabym spokojna o przestrzeń, napiszcie na ile one oddają stan faktyczny? podobno to real foto... zdaje sie, ze to zdjecia wnętrza domu ktorego filmik można na youtube znaleźć. Jedynie wręcz masakryczne są schody ;/

 

My dzisiaj mamy spotkanie z architektem i zobaczymy co nam powie.

 

MARGARET2011 faktycznie ładny domek, zazdroszcze etapu budowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOGOUT ze zdjecia wynika, ze wcale nie jest tam tak malo miejsca...

 

Znalazlam na necie takie zdjecia salonu Rodka 6 z nich wnioskuje, ze miejsca jest wystraczająco, na ich podstawie byłabym spokojna o przestrzeń, napiszcie na ile one oddają stan faktyczny? podobno to real foto... zdaje sie, ze to zdjecia wnętrza domu ktorego filmik można na youtube znaleźć. Jedynie wręcz masakryczne są schody ;/

 

Pomieszczenia są nieco rozciągnięte poprzez zastosowany obiektyw (czy to fizyczny - zdjęcie, czy wirtualny - render). Te koszmarne schody natomiast sugerują, że coś zostało zmodyfikowane jeśli chodzi o gabinet. Albo został usunięty albo cofnięty o metr (tak jak zdaje się zrobiła Pancka).

Te obrazki też ładnie pokazują ile zostaje miejsca na przejście kiedy się zbytnio poszaleje z kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...