Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość alienmc
my zdecydowaliśmy się na pompę ciepła Bezpośrednie parowanie

koszt od całości 41000 zł

braliśmy po uwagę różne opcje ogrzewania i dla ciepłej wody piece itp potem pompy ciepła. co do pomp ciepła temat wygląda tak : będzie dobrze pod warunkiem że zrobi to firma z doświadczeniem nie ma znaczenie glikol , bezpośrednie parowanie alkohol itd.

Decyduje cena i doświadczenie :rotfl: my przed montażem na całym domu podłogówka w odstępach co 10cm

 

Cały dom podłogówka to znaczy że płytki ceramiczne i panele ?

My zdecydowanie w salonie i sypialniach będziemy kłaść deski - obawiam się działania ogrzewania podłogowego - stąd pomysł na ścienne w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość alienmc
Czy ktoś z forumowiczów używa pompy ciepła?

Stoimy obecnie przed wyborem sposobu ogrzewania domu + wody, jesteśmy pewni że wszelkiego rodzaju kotły z "żywym" ogniem nie wchodzą w grę.

Dotychczas myśleliśmy że użyjemy pieca gazowego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania 2- funkcyjny.

Obecnie jednak zastanawiamy się nad montażem pompy ciepła, jest to dla mnie zupełnie nowy temat, nie wiem jaki rodzaj jest lepszy i dlaczego :)

Oczekiwania:

Ogrzewanie domu (co) + wody (cwo)

 

Jeśli chodzi o minusy związane z piecem gazowym:

- dom mamy postawiony ponad 60m od gazociągu - koszt przyłączenia będzie spory

- początkowo chcieliśmy podłączyć gaz również do kuchni ale ze względu na przeniesienie kotłowni

za garaż dochodzi koszt doprowadzenia gazu po zewnątrz do kuchni.

- obecna "trudna" sytuacja na rynku :p

 

Na parterze chciałbym położyć podłogówki w części wiatrołap, spiżarnia, kuchnia, łazienka

w jadalni oraz salonie (brak sypialni na parterze) chcemy położyć deski i zastosować ogrzewanie ścienne

W wykuszu (wersja 6N-wykusz w formie "ogrodu zimowego") - grzejnik podłogowy.

 

Piętro to grzejniki standardowe + podłogówka w łazience.

 

A więc, kilka pytań:

Czy koszty i sposób instalacji będą różne dla pieca gazowego oraz pompy ciepła?

Ile wynosi (średni) całościowy koszt montażu pompy i jaka moc(?) będzie odpowiednia dla Rodoska (bez instalacji)?

Ile wynosi (średni) roczny koszt ogrzewania co+cwu ?

Jeśli zdecydujemy się na montaż pompy, na co zwracać uwagę oraz na jakim etapie (e.g. moc, producent,

materiał na rurki, zawory, sposób instalacji) ?

 

 

 

Jeśli koniec końców staniemy przed wyborem piec gazowy lub dopłata 8-10k pln i montaż pompy - zdecydujemy się na drugą opcję

Co prawda mamy już postawiony komin, ale co tam - jak to żona stwierdziła - komin to ozdoba domu i tak nie wyobrażała sobie domu bez komina:P

 

Dodatkowo, czy znacie jakieś sprawdzone ekipy do montażu w/w systemu grzewczego?

 

Podkreślam że w temacie pomp jestem zupełnym lakiem, od dwóch dni staram się gromadzić dane (głównie z forum muratora;))

Dzięki za info

 

 

Pytanie dodatkowe - w jaki sposób rodzaj gruntu wpływa na oddawanie/pobór ciepła?

 

Dom stoi na działce o dosyć sporych i regularnych kształtach więc system poziomy raczej wchodzi w grę, jednakże

rodzaj gruntu na głębokości od 0,5 do 2m to piach.

 

nie mam pojęcia czy to dobrze czy źle ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny dylemat - czym kryć ?

Obecnie dach przykryty papą (na zimę) - teraz chcemy przykryć na gotowo i stoimy przed wyborem krycia.

Dachówka ceramiczna - trwałość, ale cena (podoba nam się płaska :) )

Dachówka betonowa - niby dachówka ale jakoś mnie nie przekonuje..

Blacha - niby 30 lat gwarancji, cena odpowiednia ale jak trwałość ? jak efekty akustyczne w sypialni podczas deszczu ?

 

Obecnie wyceny mówią nam

- ok. 14k pln za dachówkę ceramiczną Roben Piemont antracyt wraz z wszystkimi akcesoriami (rynny, mostki)

- ok 21k pln za dachówkę ceramiczną Nelskamp Nibra (mmm... ) wraz z j.w.

- ok 10k pln za blachodachówkę

- ok 11k pln za dachówkę betonową Euronit

 

A więc rozbieżności między dachówkami ceramiczną, blachą a betonową nie są wysokie, jednak ten Roben nam się w ogóle nie podoba:P

Bardziej nam odpowiada betonowa (im kształt bardziej zbliżony do płaskiego tym lepiej ;))

 

A więc, czym kryć ?;)

do nie dawna sam się nad tym zastanawiałem pytałem na forach oraz znajomych ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na dachówke robena teraz czekamy na fachowca ale jedno jest pewne dach robi sę na całe zycie a naj gorsza dachówka bedzie lepsza od naj lepszej blachy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie

z tą jakością gleby chodzi o odbiór ciepła z ziemii. Dla różnych wartości składowych gruntu są inne parametry odbioru ciepła z ziemi wyrażone w Wattach/1mb instalacji dolnego źródła. Dla rodosa wystarczy pompa ciepła 8KW z dobrym dolnym źródłem. Ja za swoją PC dałem 12 000. Mając gaz nawet 60m. od budynku podejrzewam, że koszt instalacji i dobrego pieca nie przekroczy tego co wydałbyś na typową PC (41 000)- :) ale Was kroją swoją drogą...

-----------------------

EDIT

Jeśli planujesz pompę ciepła zapomnij o grzejnikach- tylko podłogówka- ew. drabinki w łazienkach.

Edytowane przez Konto usunięte na żądanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po długiej przerwie. Szanowni forumowicze jakie zastosowaliście izolacje na balkonie nad wykuszem?

Poniżej stan na dzień dzisiejszy.

[ATTACH=CONFIG]252023[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]252024[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]252025[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]252026[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]252027[/ATTACH]

 

u nas dysperbit, papa podkładowa, papa krycia wierzchniego gruba - obie wywinięte na ścianę + obróbka z blachy, folia - styropian (coś jak styrodur, taki różowy termoorganiki, chyba fundament gold) - folia i na to przyjdzie już wylewka. na wylewkę rozważam jeszcze folię w płynie przed płytkami ale to się zobaczy ;)

 

mC

Edytowane przez michalc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas dysperbit, papa podkładowa, papa krycia wierzchniego gruba - obie wywinięte na ścianę + obróbka z blachy, folia - styropian (coś jak styrodur, taki różowy termoorganiki, chyba fundament gold) - folia i na to przyjdzie już wylewka. na wylewkę rozważam jeszcze folię w płynie przed płytkami ale to się zobaczy ;)

 

mC

 

Mógłbyś wrzucić zdjęcie tego? chodzi mi o tą obróbkę z blachy bo sobie tego wyobrazić nie mogę. Musze zabezpieczyć balkony bo po tych ostatnich deszczach strop mi przesiąknął do domu przez to. Może też dlatego że są drzwi na samą piankę dopiero i zero izolacji na belce pod drzwiami itd. Musze to jak najszybciej zrobić. Wszystkie 3 balkony rozumiem tam samo? Czy wykusz jakoś szczególnie izolowałeś? Aha i czy możliwe jest żeby woda stała przez ostatnie pół roku w pustakach jeszcze od podlewania stropu jak naleciało?

Lukifon555.jpg

Bo ostatnio wierciłem i bardzo dużo wody wyleciało ze środka pustaków.

Pozdrawiam serdewcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Budowniczy i Wykańczający :)

Wstawiam obiecane zdjęcia salonu- do wczoraj czekaliśmy na stół i krzesła. Nadal brakuje opraw oświetleniowych i dywanu pod stolikiem, ale mam nadzieje, że to mi wybaczycie ;)

Pozdrawiam ciepło :)

[ATTACH=CONFIG]254509[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]254497[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]254498[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]254499[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]254500[/ATTACH]

 

Gosia cudnie u Ciebie! Dogadałybyśmy się bo ja uwielbiam biel i szarości. A Ty tak "udomowiłaś" te kolory. Bardzo mi się podoba. Salon rzeczywiście mały. My też zostawiliśmy gabinet, ale mamy powiększony wykusz i przesuniętą ścianę maksymalnie w stronę pokoju. Powinno być ok. TV planujemy po drugiej stronie żeby było więcej miejsca na wypoczynek.

Piękny macie dom do mieszkania. Pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gosia i co to za panele i płytki? Płytki te same przy kominku co w kuchni? Łatwe w utrzymaniu czystości?

 

Dziękujemy bardzo!!!

Płytki te same, co w kuchni i z czystością jest ok. Firmy nie podam- wykupiliśmy końcówkę w naszej lokalnej hurtowni- nie są to polskie płytki. Panele kupione w Brico Marche za 30 zł. Firma Kronopol.

Pozdrawiamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś wrzucić zdjęcie tego? chodzi mi o tą obróbkę z blachy bo sobie tego wyobrazić nie mogę. Musze zabezpieczyć balkony bo po tych ostatnich deszczach strop mi przesiąknął do domu przez to. Może też dlatego że są drzwi na samą piankę dopiero i zero izolacji na belce pod drzwiami itd. Musze to jak najszybciej zrobić. Wszystkie 3 balkony rozumiem tam samo? Czy wykusz jakoś szczególnie izolowałeś? Aha i czy możliwe jest żeby woda stała przez ostatnie pół roku w pustakach jeszcze od podlewania stropu jak naleciało?

 

Bo ostatnio wierciłem i bardzo dużo wody wyleciało ze środka pustaków.

Pozdrawiam serdewcznie

 

u mnie wszystkie balkony tak samo izolowałem, blacha jest na około balkonu tak żeby woda nie leciała po jego czole tylko zlatywała trochę dalej. tą papę to trzeba by wywinąć też na tą belkę.

 

co do wody w pustakach to nie wiem, ale żeby stało aż pół roku to trochę dziwne wg mnie.

 

mC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość alienmc
u mnie wszystkie balkony tak samo izolowałem, blacha jest na około balkonu tak żeby woda nie leciała po jego czole tylko zlatywała trochę dalej. tą papę to trzeba by wywinąć też na tą belkę.

 

co do wody w pustakach to nie wiem, ale żeby stało aż pół roku to trochę dziwne wg mnie.

 

mC

 

a czy ktoś z Was robił rynny dla wykusza ?

Mój plan zakłada:

od spodu wykuszu (prostokątny z wer. N) - wełna 10 cm na całej szerokości.

od strony wierzchniej:

1. Dysperbit i papa podkładowa na całej szerokości po 10 cm naddatku z każdej strony (zawinięta na belkę

2. Folia

3. Styro

4. wylewka

5. dysperbit

6. klej

7. płytki

8. na brzegach wykończenie z blachy jak na dachu + orynnowanie na całej szerokości (spad jednostronny na długi brzeg)

Jeden spust rynnowy w rogu wykusza.

Rynny prostokątne "70" w kolorze blachy

najprawdopodobniej będę też montował podgrzewanie w rynnach.

 

Co o tym sądzicie, czy rynny są konieczne ? Pytałem wśród "specjalistów" od zadaszeń i stwierdzili że przy tego rodzaju wykuszu (całość przeszkolona)

lepiej jest zamontować rynny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę w sprawie schodów...

Wykonawca wyliczył nam schody wymiary 17,2 na 25 cm czy będą one wygodne? Bo mam wątpliwości. Zmienialiśmy z zabiegowych na zwykłe z spocznikiem na części garażowej i już sama nie wiem czy był to dobry pomysł. Musimy się zdecydować ostatecznie do kilki dniu i dlatego proszę o rady często czytam forum ale teraz niestety brak czasu na prześledzenie go w tej sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość alienmc

czy ktoś z Was montował system automatyki pogodowej?

zdecydowaliśmy się już na piec gazowy - do niego chciałbym zamontować:

1. czujnik temp. zew.

2. 2x czujniki temp. wew.

3. 2x regulator temp. wew.

 

jeden czujnik temp i regulator planuję zamontować w salonie (na ścianie od łazienki dolnej)

drugi gdzieś na piętrze - tylko czy w którymś z pokoi czy na "klatce"?

A może wystarczy tylko jeden czujnik ? (będą one praktycznie w 1 pionie bez żadnych przegród (ścian)) ?

Jakie przewody położyć pod w/w instalacje?

 

Czy czujniki temp. i regulatory temp. mogą być w jednym urządzeniu ?

Chciałbym przeprowadzić instalacje na tyle sprawnie aby później (po tynkach) nie niszczyć ścian ze względu

na inne rozmieszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte na żądanie

Przewód 3 x 0,75 linka i na regulatory i na czujnik temp. zew.

Jak dasz 2 regulatory bedziesz musial zastosowac 2 magistrale ogrzewania i 2 pompki. Jeden dajesz na dole drugi na górze- raczej tu i tu w holu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...