Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie rododendrowicze

 

My również jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami projektu i już części stanu surowego.

 

Jeżeli chodzi o tynki to u nas w granicach od 22 do 28 zł za metr robocizna + materiał

 

Wprowadziliśmy kilka zmian. Tak jak większość usunęliśmy słup w salonie. zmieniliśmy schody kręte na proste trochę kosztem garderoby, a na dole zrobiliśmy dwa łuki - w kuchni i przy schodach

 

 

Co myślicie na temat tynków gipsowych? Czy ktoś robił takie? Jak rozmawiałam z robotnikami to na zwykły tynk trzeba dać cekol, a na tynk gipsowy niczego już nie trzeba dawać a cena 28 za metr.

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na zwykły cementowo-wapienny tynk trzeba jeszcze przynajmniej jedną warstwę gładzi szpachlowej dawać, w zależności jak dobrze jest "przytarte". ściana jest wtedy gładka. u mnie dam raczej jedną warstwę.

co do tynków gipsowych to także przekonania nie mam. a materiał drogi będzie że ho ho. no bo worek 30 kg gipsu to chyba ze 30 zł kosztuje prawda? i pomyślcie ile takich worków trzeba do otynkowania CAŁEGO domu? to wyjdzie majątek. worek cementu natowmiast to 12 zł do tego dochodzi piasek i wapno. 12m3 piasku jest napewno tańszym rozwiązaniem jak 12 m3 gipsu!

to już taniej wyjdzie te płyty g/k kłaść.

i te 28 zł od metra to jest porażające!! poszukajcie może mniej wykwalifikowanych robotników na jakichś wsiach, którzy tradycyjnie otynkują. może nie rewelacyjnie prosto i szybko ale o wiele wiele taniej. później i tak nikt na to nie patrzy. A i wódki można sie z nimi napić przy robocie :).

ciekawią mnie te schody! Macie może zdjęcia? tak swoja drogą to myślałem, że będę je przeklinał do końca życia, ale przyzwyczaiłem sie do nich i nie przeszkadzają mi.

I jeszcze jedno: nie dajcie się tak łupić! gdy zaczynałem budowę to też wielkiego pojęcia o niej nie miałem. na moje szczęście mam ojca który jest ekspertem i wie co i jak żeby było i dobrze i tanio. moja rada: znajdźcie taką osobę (kierownik budowy?), który fachową radą doradzi jak postępować w kolejnych etapach budowy i wspomoże w walce z wyzyskiwaczami/ściemniaczami. Dopłaćcie mu za to. weźcie go ze sobą przy negocjacjach z ekipami budowlanymi. Zaoszczędzicie majątek. Budowlańcy to najwięksi spryciarze z wszystkich grup zawodowych! no może poza posłami w sejmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki że nauczyciele nie znaleźli sie na liście wyzyskiwaczy, a jesteśmy świeżo po strajku... :-?

 

Schody i strop nad domem będziemy wylewać w przyszłą środę. Wtedy umieszczę zdjęcie. Zdecydowaliśmy sie na zmiany ze względu na małe dzieci - myślę że proste schody są bezpieczniejsze i wygodniejsze.

 

Chcieliśmy tez zrobić z przodu balkon półokrągły ale ostatecznie stwierdziliśmy że będzie to wyglądać pstrokato - każdy balkon miałby inny kształt.

\

dzisiaj rozmawiałam tez z tynkarzem i chyba przekonał mnie do tradycyjnych tynków - chce 22 za metr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

 

tez przymierzam sie do działki z pozwoleniem na rodo...

 

tak więc jeśli macie wolną chwilkę, będę wdzięczny za kilka rad:

Budowa Żory-śląskie

 

1. czy koszt realizacji znacząco odbiega od kosztorysu archon ?

 

2. jak organizujecie zakup materiałów przez firmę budowlaną czy na własną rękę ? (różnica w VAT to bagatela 15%)....

 

3. czy ktoś z was myślał o pompie ciepła w rodo?

 

4. piwnice ? koszty ?

 

5. dachówka ceramiczna czy betonowa ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anna koszur dziekuje za odpowiedz...gdzie je umiescilas?mnie przerazaja te wielkosci..mam kilka wersji..ale najbardziej prawdopodopna to 2 razy 1500-kanałowy w podlodze oraz 3 razy 80cm pod wykusz tylko nie wiem czy to nie za malo i czy te 80 zmieszcza sie pod wykusz..jeszcze sie zastanawiam nad rozwiazaniem takim jak ma remle czyli podlogowka pod drewnem ale boje sie poniewaz sa rozne opinie na temat podlogowki pod drewno...

ja rowniez mam powiekszony salon o gabinet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drewno to izolator. Trzeba użyć jakiegoś specjalnego drewno-wynalazku.

Zastanawialiście się czy ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni jest zdrowe? bo czytałem tu na forum wypowiedzi, że podłoga jest za ciepła i nogi od tego bolą, a znowu jak skręcimy ogrzewanie to w domu zimno.

ja założę typowe grzejniki w salonie. podłogówka natomiast tylko tam gdzie płytki.

No właśnie a co do podłogi to zdecydowaliśmy się na takie zwykłe deski - podobne jak dawniej w domach były, nawet ze szparami ;). I zastanawiamy się nad piecem kaflowym - to jest dopiero super sprawa. Mam nawet gościa, który to tanio zrobi.

witamy nowego rododendronowicza - zanim zapytasz poszukaj odpowiedzi te tematy były wałkowane:

1. tak - mnie to mniej wyjdzie ale sami budujemy.

2. sami - VAT można odzyskać (jakieś 12%), a i nikt idioty ze mnie nie bedzie robił. już to widzę jak ty od budowlańca coś tanio kupisz :)

3. nie myślałem

4. nie mam - zbyt wysokie wody gruntowe no i piwnica generuje wieksze koszty ogrzewania - zbuduję sobie coś może z boku- kiedyś.

5. a czekolada oryginalna czy wyrób czekoladopodobny? ja mam tą drugą wersję- tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zagladałem na forum, a na budowie cały czas coś się zmienia, rośnie w górę. :p Pomyslalem, ze się pochwalę kolejnymi etapami naszego bałaganu:

 

http://images25.fotosik.pl/221/e8b82b6df90e438f.jpg

 

http://images29.fotosik.pl/222/6408bd0245b9adfc.jpg

 

http://images33.fotosik.pl/270/daa6cb7676281e73.jpg

Poszło 50 - słownie "pięćdziesiąt" - wywrotek ziemi po 16m3 każda, żeby fundament nie wystawał 1,5 metra nad powierzchnię, a gdy kupowaliśmy działkę, wydawała się być równa i bez wyraźnego spadku :evil:

 

http://images34.fotosik.pl/270/c708d521ad972fc3.jpg

 

http://images32.fotosik.pl/269/723da752bb3b4677.jpg

 

Coraz bardziej zbliżam się do dachu i tak się zastanawiam, jakie okna dachowe stosowaliście? Czy okna obrotowe sa wystarczajce w Rodo, czy moze lepiej zastosować okna obrotowo-uchylne? No jeszcze pytanko, czy sa jacyś producenci, których byście polecili lub też odradzali użycie ich okien? Czy mówi Wam coś firma ROTO- dostałem ich wycene i wygląda atrakcyjnie.

 

Dzieki i pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

La_bruijta dzięki za przywitanie ;)

 

Co do budowlańców ... hmmm....rzeczywiście bywają różni...kilka lat temu po 5 latach pracy pożegnałem się z branżą budowlaną...ale myślę że odświeżenie znajomości to chyba dobry pomysł ;) więc będę się zastanawiał nad kwestią VAT..(generalnie wolałbym chyba umowę ryczałtową na całość, razem z materiałem pomimo że wiem iż będzie to droższe...- moje rozwiązanie to właśnie zaprzyjaźniona osoba pełniąca nadzór inwestorski... - sprawa jeszcze do głębokiego przemyślenia)

 

Też myślałem nad rozbudową garażu i przeznaczenie części na pomieszczenia gospodarcze - jednakże upatrzona działka na to niestety nie pozwoli...drugie rozwiązanie oddzielne pomieszczenie gospodarcze...realne, aczkolwiek komfort użytkowania dużo mniejszy niż piwnicy (szczególnie zimą)

 

pozdrawiam wszystkich rododendrowców - myślę że spędzimy jeszcze trochę czasu razem ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tamoka

witam wszytskich nowych forumowiczów :) Dawno mnie tu nie było, ale postaram się odpowiedzieć na pytania. My jesteśmy obecnie na etapie więżby dachowej. Zamówiliśmy dachówkę CREATONA KERA-PFANE-miedziana angoba, wyszło za całość+wyłaz dachowy 19 tyś. Okna dachowe tylko obrotowe VELUX typ GGL i do łazienki typ GGU - 6300. Sądzę,że obrotowe wystarczą. Wiolcia jak wyczytałam wcześniej ma też obrotowe, ona już mieszka jakiś czas, może napisze czy się sprawdziły :D

Jeśli chodzi o podłogówkę w salonie - to tylko podłogówka, żadnych grzejników. Prawidłowo położona i odpowiednio dobrana instalacja wystarczy. Jak przyłożymy dłoń do podłogi to nie powiiniśmy czuć ciepła, ponieważ dłoń ma temperaturę wyższą (nie pamietam już jaką 8) ) niż temperatura ciała. I to oznacza,że jest wszystko ok. Jeśli jest za gorąca podłoga to wtedy owszem puchną stopy itp, ale to wina instalacji. Pracuję w hurtowni instalacyjno-grzewczo-sanitarnej i wszyscy dobrzy instalatorzy tak twierdzą. W salonie tylko podłogówka!!! A remlema specjalne panele przeznaczone do ogrzew. podł. ( chyba dobrze pamietam?)

Napisz proszę czy zdążyliście już sprawdzić czy spełnia to egzamin?

 

Jeśli chodzi o kupno materiałów to np. porotherm kupiliśmy z hurtowni budowlanej za cenę netto ( nie potrzebujemy faktur), więźbę również netto. Okna i dachówkę już normalnie. Ale jeśli ktoś nie potrzebuje faktury, zawsze warto zapytać. Zawsze trzeba pytać o rabaty, instalatorzy, czy budowlańcy skasują was za robotę, ale i przy okazji chcą zarobić na materiale.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kapuję. coś tu jest nie tak.

czyli jak komuś jest zimno w domu to odkręca ogrzewanie i jest cieplej. jak odkręca ogrzewanie to podłoga jest cieplejsza. jak podłoga jest cieplejsza to nogi mogą boleć!

nie wiem ale wydaje mi się że fizyki nie przeskoczymy.

i co tu ręce mają do tego? czy wtedy też się zmienia temperatura rąk?

no i trzeba użyć jakiś wynalazek podłogowy, bo drzewo to izolator.

nie kapuję.

w salonie tylko grzejniki!! tradycyjnie pod oknami!

Zwróćcie uwagę w zimie/lecie jak wchodziecie do hipermarketu. uderza w Was powietrze ciepłe/zimne po to by zdmuchnąć "temperaturę" wokół Was. to najefektywniejsze ogrzewanie/oziębianie (w markecie wszystko jest nastawione na efektywność). podobnie działają grzejniki pod oknami, powodując też cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu.

poprawcie mnie jeśli się mylę.

Tak jak to mój ktoś znajomy z Japonii powiedział ostatnio: simple is better!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

remle ma piekne gołe sciany i jeszcze w uzytkowaniu jest zadowolona.

Remle:

Jeśli chodzi o salon to deska lita merbau z ipwood, cena ok. 130zł za m2 - ale zdecydowanie nie polecamy.

egzotyka ;) - to nie oznacza wcale super-hiper takie jak potrzebuję (trwałe,ładne, ciepłoprzepuszczalne, antygrzejnikowe).

Wolę coś naszego, sprawdzonego. I proszę nie brać tego do siebie, ale muszę skomentować wypowiedź, która ma w domniemaniu być wypowiedzią eksperta, a sama sobie przeczy:

Jeśli chodzi o podłogówkę w salonie - to tylko podłogówka, żadnych grzejników. Prawidłowo położona i odpowiednio dobrana instalacja wystarczy. Jak przyłożymy dłoń do podłogi to nie powiiniśmy czuć ciepła, ponieważ dłoń ma temperaturę wyższą (nie pamietam już jaką ) niż temperatura ciała. I to oznacza,że jest wszystko ok. Jeśli jest za gorąca podłoga to wtedy owszem puchną stopy itp, ale to wina instalacji. Pracuję w hurtowni instalacyjno-grzewczo-sanitarnej i wszyscy dobrzy instalatorzy tak twierdzą. W salonie tylko podłogówka!!! A remlema specjalne panele przeznaczone do ogrzew. podł. ( chyba dobrze pamietam?)

Napisz proszę czy zdążyliście już sprawdzić czy spełnia to egzamin?

i co ta dłoń ma do stóp?! no chyba, że na rękach chodzimy - też można. chociaż trochę to niewygodne.

Kama nie zaproszę Cię na parapetówkę skoro rażą Cię w domach wielkie paskudne grzejniki ;) - obciach.

i napisałem żeby mnie ktoś poprawił jeśli się mylę/nierozumiem - ekspertem przecież nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dluuugiej przerwie.

Widze ze akurat trafilam na dyskusje nad ogrzewaniem. Jestem jeszcze daleko w tyle za wami ale jesli moge wtracic to chyba juz zdeydowalismy sie ze beda grzenki a tylko w lazienkach bedziemy dawac mate grzejna. W tej chwili mozna kupic bardzo ladne i estetyczne grzejniki albo ladnie je wkmponowac/zamaskowac. Widzialam tez w gazetach cos takiego jak kaloryfery w podlodze ale nie wiem czy to mozna w naszych domkach zrobic i wtedy tylko jest kratka w podlodze wiec sciany sa wolne.

A jesli chodzi o moja budowe to poki co to w koncu stalam sie posiaaczka dzialki, na szczescie darowanej wiec gratis, 30.05 zlozylismy wnisek o WZ. Bylam u architekta i powiedzial mi kilka cennych rzeczy, na ktore ja laik bym nie wpadla. Np: ja calkem inaczej wyrysowalam domek na mapie zasadniczej bo nie wiedzialam gdzie ma przebiegac nieprzekraczalna linia zabudowy i okzuje sie ze ogrodek bedzie mniejszy niz przypuszczalam, druga rzecz jest taka ze dzialka jest nieuzbrojona a ja chciaam sie podlaczyc normalnie do kanalizacji a archtekt popatrzyl i stwierdzil ze on widzi tu szambo lub oczyszczalnie bo do podlaczenia mam 33m podobnopo 2tys za m wiec za sama kanalize wyszloby prawie 70tys. Nie wiem jaki jest koszt instalacji oczyszczalni, natomiast ciocia ma i chwali sobie szczegolnie eksploatacje bo tania i bezproblemowa. Musze o tym poczytac. Teraz musze jeszcze poskladac wnioski o arnki przylaczy i czekac. Dopiero jak WZ dostane to mam kupic projekt, zeby sie nie okazalo ze nie pasuje. A wstepnie za adaptacje zaplace ok 2,5 tys zaleznie od ilosci zmian. Acha a jeszcze jedno czy ktos z was ma tak obrazkowo zeby mi pokazac jak wyglada strop po usunieciu slupa miedzy salonem a gabinetem (oczywiscie powiekszamy salon) bo ten nasz architekt mowi ze to troche komplikuje sprawe bo nie ma na czym oprzec czegos tam.

Najlepsze w tym wszystkim ze mamy ekipe ktora jest chetna do budowania juz od wrzesnia a my z papieraminie wyrobimy raczej na pewno, architekt tez powiedzial ze w tym roku nie zaczniemy i tu mi smutno ale bedziemy sie starac pogonic urzedy. Budowlancy to nasi znajomi ktorzy kpe zasu budowali w niemczech i wracaja do kraju teraz, chcemy i m zlecic wszystko lacznie z zakupem materialu a ze nie bedziemy sie rozliczac z faktur to oni postaraja zalatwic tak zeby dotac duzy upust w hurtowniach, tak ze oni zrobia i my tez. Boze chcialabym juz byc po wszystkim i mieszkac w moim rodo. trzymajcie kciuki a jak da mi sie zalozyc dziennik to bede pisac o postepach

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...