Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hmmmm, ciekawa propozycja...

 

Prostsze prawo: Dom bez pozwolenia na budowę

 

Ministerstwo Budownictwa szykuje rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Np. na budowę domu jednorodzinnego niepotrzebne będzie zezwolenie!

Zobacz powiekszenie

 

- Budowałem dom i wiem, jakim koszmarem może być załatwienie wszystkich formalności - przyznaje minister budownictwa Andrzej Aumiller. Zadeklarował, że nowe Prawo budowlane znacznie ułatwi życie inwestorom. Kiedy? Raczej jeszcze nie w przyszłym roku. W resorcie powstały na razie założenia do projektu nowej ustawy, ale jest szansa, że jej projekt trafi do Sejmu przed wakacjami.

 

Aumiller opowiada, że idealna byłaby sytuacja, kiedy w gminie obowiązywałby plan zagospodarowania przestrzennego, który określa, co i gdzie można zbudować. Resort proponuje, by wówczas posiadacze działek przewidzianych w planie pod budowę domów jednorodzinnych nie musieli z nikim uzgadniać inwestycji ani występować do starostwa o pozwolenie na budowę. Wystarczyłoby ją tam zgłosić! Oczywiście do takiego zgłoszenia trzeba byłoby dołączyć projekt domu, który spełniałby wymogi planu zagospodarowania, np. dotyczący linii zabudowy i gabarytów budynku. Zachowane musiałyby być także odległości od działek sąsiadów. Ci byliby informowani o planowanej inwestycji, ale ich protesty nie blokowałyby jej (chyba że sąd nakazałby wstrzymanie robót do czasu zakończenia sporu). Z kolei urząd miałby góra miesiąc na ocenę projektu pod kątem jego zgodności z planem. Brak reakcji urzędników oznaczałby zgodę na rozpoczęcie budowy.

 

- Od roku proponujemy takie rozwiązanie. Jeżeli wykonawcami budowy są ludzie mający stosowne uprawnienia, to po co ingerencja administracji - komentuje szef Prezydium Konferencji Inwestorów Ryszard Kowalski.

 

Resort budownictwa pomyślał też o mechanizmach mających zapobiegać nielegalnym przeróbkom (i eliminować błędy wykonawcze). Aumiller ujawnił nam, że inwestycja byłaby trzykrotnie kontrolowana (prawdopodobnie na koszt inwestora). Pierwszy raz - po zamknięciu stanu surowego, drugi - po wyposażeniu budynku w instalacje. I trzeci - po zakończeniu budowy. W efekcie inwestor otrzymywałby pozwolenie na użytkowanie.

 

- To nierealny pomysł. Nadzór budowlany nie podoła nowym obowiązkom - uważa redaktor naczelny miesięcznika "Ładny Dom" Wiesław Rudolf. Ale urzędnicy resortu myślą, jak rozwiązać ten problem. Jest np. pomysł, żeby dwie pierwsze kontrole wykonywały licencjonowane prywatne firmy (zatrudniające fachowców ze stosownymi uprawnieniami). Państwowy nadzór odbierałby jedynie gotowy budynek. W resorcie zapewniają, że podobne rozwiązania obowiązują np. w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

 

Dodajmy, że wykryte przez inspektorów odstępstwa od projektu będą - podobnie jak i dziś - karane (grzywna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych). Inwestor musiałby też doprowadzić budynek do stanu zgodnego z projektem.

 

Obecnie pozwolenie na użytkowanie na ogół nie jest wymagane od inwestorów budujących domy jednorodzinne. Wystarczające jest samo zgłoszenie zakończenia inwestycji. Przy założeniu, że urzędnicy nie wniosą zastrzeżeń, inwestor może uznać to za zgodę na użytkowanie domu i się do niego wprowadzić. Z drugiej strony przebrnięcie wszystkich procedur poprzedzających uzyskanie pozwolenia na budowę trwa czasem nawet kilkanaście miesięcy.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/68066-prostsze-prawo/
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego szukałam dzisiaj w prasie :D Dowiedziałąm się, że jest taki tekst i nie mogłąm znależć!

Pomysł dobry, ale odpadnie np przeprowadzenie się do niezupełnie skończonego domu, jak to się teraz praktykuje. A poza tym plany ma mały odsetek kraju. A jak nie ma? A poza tym, co za różnica? Teraz trwa 3 miesiące, potem będzie jeden. teraz muszą napisać "zgoda", potem nic nie napiszą, ale też muszą w pewnym sensie wyrazić zgodę. Jak nie będą chcieli dać, to napiszą, że nie i tyle.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/68066-prostsze-prawo/#findComment-1510762
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy, że wykryte przez inspektorów odstępstwa od projektu będą - podobnie jak i dziś - karane (grzywna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych). Inwestor musiałby też doprowadzić budynek do stanu zgodnego z projektem Rozumiem, że ktoś kto to napisał nie zna zupełnie ustawy Prawo Budowlane. Za istotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu (np. domu jednorodzinnego) można nałożyć karę tylko w przypadku gdy ktoś wystąpi z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie przed zakończeniem wszystkich robót, lub gdy prowadzi budowę na podstawie pozwolenia na wznowienie robót, a to jest ok1-2% wszystkich budów, a odstępstwa w tym odsetku są bliskie zeru. Może w nowym prawie właśnie tak będzie ale teraz nikt nie nakłada kar za odstępstwa bo nie ma podstaw.

Pozdrawiam Flanker

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/68066-prostsze-prawo/#findComment-1512917
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

ciekawe, kiedy to wejdzie w życie...

Prawdę mówiąc wolę istniejący stan. Jak zawsze udogodnienie jest ale dla urzędników. Cała odpowiedzialność na inwestora a dla nich kasa..

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/68066-prostsze-prawo/#findComment-1526616
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...