Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile kwh do skrzynki?(uzbrojenie działki)


Recommended Posts

Meritum sprawy - wezmiesz za mało - bedziesz za rok chciał/a zwiększyć a ZE ci powie: "Sorry brak możliwości technicznych za małe trafo na słupie partycypuj w kosztach nowego trafa to ci zwiekszymy - policzyliśmy tak jak ludzie chcieli".

 

Trafo to w tej chwili brożka ZE, to są ich urządzenia i muszą je wymienić na własny koszt. Natomiast należy się zgodzić że 13kW to na domek jest minimum zakładając że wodę podgrzewamy w podgrzewaczu pojemnościowym (o ile grzejemy ją elektrycznie) i raczej nie używamy płyty elektrycznej. Przy płycie to chyba rozsądnie zamówić ok. 16kW.

A ile ta płyta ma kilowatów? 15?

To rozbijasz prąd trójfazowy. Bierzesz z każdej fazy po 5kW.

Na domek 13kW? Prądu jednofazowego to może i tak. Dlatego dobrodziejstwem jest tzw."siła". Na 10kW można mały warsztat ślusarski uruchomić. Zabezpieczenie przy liczniku jest ważne. Mogą dać i 5kW, ale niech wstawią odpowiedni bezpiecznik. A to jest w warunkach.

Masz 5kW mocy, a podłączasz 10kW. To co się stanie? Praktycznie nic. Bezpiecznik wywali. I to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A ile ta płyta ma kilowatów? 15?

To rozbijasz prąd trójfazowy. Bierzesz z każdej fazy po 5kW.

Na domek 13kW? Prądu jednofazowego to może i tak. Dlatego dobrodziejstwem jest tzw."siła". Na 10kW można mały warsztat ślusarski uruchomić. Zabezpieczenie przy liczniku jest ważne. Mogą dać i 5kW, ale niech wstawią odpowiedni bezpiecznik. A to jest w warunkach.

 

Jesszcze nie spotkałem zakładu ślusarskiego na 10 kW. Co tam robią ? Kapsle do butelek?

Spawarka 2 fazowa potrzebuje od 4 do 8 kW w zależności od modelu. A sama szlifierka kątowa o lepszej mocy to z 2,5 kW. A gdzie reszta maszyn ?

Chyba że to jest zakład typu młotek i pilnik. :)

Bądżmy poważni. Jednemu wystarczy 2-4 kW, dla innego będzie mało i 25kW. Wszystko zależy od zapotrzebowania i z elektryfikowania urządzeń w domu. Nie każdy ma podgrzewane posadzki, generatory oświetlenia światłowodowego - gwiezdne niebo, kuchnie z płytami ceramicznymi, czy oświetlenie ogrodu lampami halogenowymi 500W każda :)

Każdy zamawia ile potrzebuje. Tylko proszę nie wciskać ciemnoty że póżniej jest łatwo domówic. Rzeczywistość jest brutalna - moc trafo ograniczona a ZE nie pali się do wymiany na wyższej mocy nie tylko ze względu na koszt transformatora, ale również często na koszt wymiany lini zasilających dany transformator na większe. Linie zasilające też mają określoną moc przesyłową i wiecej się nie da. A moc z danego transformatora szybko się rozchodzi - wystarczy kilkanascie domków, jeden zakład i już będzie na granicy wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź 10kW prądu trójfazowego. Wystarczy na wszystko. Masz trzy fazy po 10kW każda. Dadzą Ci zabezpieczenie 32A. Dodać poszczególne fazy, to masz 30kW. Oczywiście nie możesz podłączyć silnika np. 30kW. Ale 15 farelek po 2000W na napięciu 230V pójdzie bez problemu. Oczywiście z każdej fazy po 10kW musisz brać. Nie jestem elektrykiem, ale sam tak mam.

 

To masz fajnie... mój ZE na jednej fazie daje max. 7kW i do tego zabezpieczenie 32A... ale 13 kW dają już na trzy fazy i zabezpieczenie jest 3 x 20A. (tak mam napisane w warunkach, w ogóle z tego co piszą w tych moich warunkach wynika że mogę wziąć 7, 13, 22, 30, 44kW, chociaż nie tutaj piszą że po wpisaniu jednego z tych na wniosku o warunki nie trzeba już nic wypełniać) przy zabezpieczeniu 3 x 32A liczą już jako 22kW. Ale mając tak jak ty brał bym 10kW. Ale fakt 10kW powinno wystarczyć dla płyty i pojemnościowego podgrzewacza. Zważ tylko że kolega MARKOG zamówił 25kW i twierdzi że wykorzysta na _styk_ :lol: więc moje 13kW wypada marnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prawdą, że musisz pokryć 25% ich wydatków przy uzbrojeniu skrzynki.

Być może natomiast przyśpieszy to znaczne podłączenie prądu.

Trudno powiedzieć ile prądu będziesz potrzebował bo to zależy od wielu czynników. Poprzednicy już o tym pisali.

Jeżeli prąd chcesz mieć w miarę szybko to i tak musisz zlecić wykonanie projektu przyłącza. Pogadaj z projektantem. Moim zdaniem warto zamówić taką moc żeby mieć zabezpieczenie przedlicznikowe min. 25 A.

U mnie takie dali przy 12 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Zważ tylko że kolega MARKOG zamówił 25kW i twierdzi że wykorzysta na _styk_ :lol: więc moje 13kW wypada marnie...

 

Kolega MARKOG zamówił 14kW a nie 25 i mu to wystarcza - co prawda nie może podłączyć spawarki 1fazowej :( tak więc tani warsztat śluszarski odpada.

 

Ktoś tu sugeruje że jak zamówisz 26kW to tak jakbyś rocznie miał zużyc 220MWh - he dobre pomyłka pojęć - to jest moc maksymalna której użytkownik nie powinien przekroczyć a nie moc deklarowana do zużycia. Chodzi o to że jak będziesz chciał sobie 1 raz podłaczyć spawarkę wielkości szafy to ci tych korków nie wyali i pan pospawa ci ogrodzenie - albo przyjedzie z własnym generatorem za który skasuje też ciebie. Oczywiscie 26Kw to taki przerosnięty przykład ale dod domku mniej jak 10kW nie warto.

 

...Trafo to w tej chwili brożka ZE, to są ich urządzenia i muszą je wymienić na własny koszt...

 

He niezłe i myślisz ze jak bedzie stacja trafo za 5 lat do nich podejdziesz złożysz wniosek o zmianę zapotrzebowania mocy a oni stwierdzą że za małe trafo na takie operacje to przyjedzie brygada rach ciach wymieni trafo - marzenia. Trafo jest ich zgoda ale po prostu powiedzą ci: NIE MOŻNA

 

 

Idę o zakład że jeśli przekroczysz przyznaną moc przy właściwych zabezpieczeniach przedlicznikowych (teraz instaluje je ZE więc można założyć że takie tam są), przekroczenie mocy o powiedzmy 20-30% od przyznanej przez powiedzmy 30-60min. nie powinno ich uszkodzić (może się mylę, ale przy takim podejściu tu 600zł tu tysiąc i mamy 100m domek za milion... a jak się okaże że zaczyna nam brakować prądu zawsze można te 5kW domówić)

 

Raz że możesz miec zabezpieczenie na granicy mocy i jak sobie przekroczysz o te 20-30% to wybije ci zabezpieczenie i się ZE nawet tym nie przejmie. Inie przy takim podejsciu bo nie szastam pieniążkami ale skoro nie podpisuje się umowy o minimalnym zużyciu rocznym i jest to opłata jednorazowa to warto to przemyśleć (niektórzy też tankują co chwila samochód za 20 zł zamiast raz na tydzień za 200). A z tym domówieniem już pisałem - po prostu spróbuj na zabudowanym osiedlu domków wystąpic do ZE o zwiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie bo mieli 1 fazowe a na 3 fazach by mieli odpowiednio mniejsze zabezpieczenia mi w domu wywala na 3x16A (tak jest w warunkach przyłączenia - w szafce 3x20) czyli mamy 230*16A=3,7kW co to za spawarka - może małym prądem i cienką elektrodą da radę - wiem że muszę kombinować i koniec - a zabezpieczenia przedlicznikowego nie da rady zmienić (przynajmniej nie powinno) bez naruszenia plomb a za to są wysokie grzywny ta więc taie rzeczy nie wchodzą w grę.

Acha i zgadzam się że to zależy od spawarki - ten szajs co ja miałem niestety wywalał - potrzebował dużo większego prądu co zresztą było zgodne z jego tabliczką znamionową -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja może z innej beczki

 

planowałę budowę domku o powierzchni 160 m2 z ogrzewaniem elektrycznym. Jednak plany się zmieniły i będzie ekogroszek.

 

W umowie z energetyka miałem zamówione 17 kw a na budowe 12kw(tyle zasugerowałe pania elektynka :evil: ). Uważam że troche przesadziłem z ilością tych kw.

 

Czy po podpisaniu umowy można zmniejszyć iliść zamówionej energii???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc przyłączeniowa o którą występuje się do zakładu energetycznego nie wynika z analizy (czy też sumowania) mocy odbiorników, które przewidujemy do zainstalowania w domku.

Ona powinna wynikać z przyznawanej przez zakład energetyczny wartości zabezpieczenia głównego naszego domku.

To zabezpieczenie (zwykle jest to wyłącznik samoczynny) nie powinno być zbyt małe.

Powinno być co najmniej o 1 stopień większe od największego zabezpieczenia zastosowanego w obwodach domku, które zwykle bywa 16A.

Zatem to zabezpieczenie główne powinno być co najmniej 20A.

Takiemu zabezpieczeniu odpowiada moc przyłączowa około 12 kW.

W zakładzie energetycznym należy zadać pytanie : jaka najmniejsza moc odpowiada zabezpieczeniu głównym 20A i o taką moc wystapić.

Zabezpieczenia główne są plombowane i samemu nie będziemy mogli ich wymienić na większe.

 

Nie należy występować o zasilanie 1-fazowe dla domku mieszkalnego.

Dziś nawet małe mieszkania w nowych domach są zasilane 3-fazowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy występować o zasilanie 1-fazowe dla domku mieszkalnego.

Dziś nawet małe mieszkania w nowych domach są zasilane 3-fazowo.

 

Tym bardziej, że np. jesli ktoś potrafi wspomnieć jakie były wymagania dla instalacji 20 lat temu, jakie są dzisiaj, to musi pomysleć o tych za lat 20, a których przecież do końca nie znamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec zabezpieczenie przedlicznikowe zmienilem sam.byly tam stare bezpieczniki topikowe,raz sie zdarzylo(zrobilem zwarcie) i musialem zerwac ta plombe,aby wymienic bezpiecznik,bylo tak ze dwa lata,potem zrobilem remont instalacji,wezwalem energetykow i po klopocie.problem polega na tym jesli zerwiesz,nie powiadomisz,a oni to namierza(czyt. sprawdza),ja ich powiadomilem,wiec zaplacilem chyba 30 zl za plombowanielicznika(no i zmienilem z 16 na 20).

co do mojego nowego domu to bylo zamawiane 11 kW,bo tak zamowila sasiadka dla wszystkich dzialek,gadalem z elektrykiem z Energi i mi powiedzial,ze to jest graniczna wartosc dla 16,wiec zeby miec 20 trzeba wystapic o conajmniej 12.jak przyjade i bede z nimi podpisywal umowy to zamowie jeszcze ze lub 3 wiecej(czyli 13-14 kW).elektryczne ogrzewanie bedzie tylko wspomagajace,przeplywowego ogrzewacza montowac nie bede.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystko od deski do deski i mam obawy czy dobrze zamówiłem 10kwh.W tym 3 faza.Ma być blizniak 200m(razem)albo z użytkowym poddaszem ale taka sama powieszchnia.Nie planuje ogrzewania elektrycznego,przepływowych ogrzewaczy wody,kuchenka na gaz,żadnych ekstra bajerów oświetleniowych.Nie stać mnie.Ale przydało by się czasem pospawać,lubimy pomajsterkować,piła do drewna,itp.Czy te 10 wystarczy?Na czas budowy 3 kwh.

A jak wygram w totka(wszystko na prąd,hihihi) to co wtedy?Czy wystarczy domówić?Ale jak czytałem różnie bywa?!

Na dodatek wysłałem dziś żone po 10 kwh(zabije mnie jeśli zamontuje sobie jakieś bliżej nieznane urządzenie AGD, i wywalać będzie!)A ja zabije siebie jeżeli nie pospawam swojego wymażonego gokarta!!!!!

To co 10 kwh za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10kw to bedziesz miał zabezpieczenie przedlicznikowe 3x16A to sobie teraz idz do sklepu ze spawarkami i poczytaj na spawarkach jakim prąd po stronie pierwotnej potrzebują . Jednofazowa na 99% będzie "chciała" od 25A wzwyż dlatego zostanie ci 3 fazowa do kupienia.

 

PS

Dobrą metodą jest opisana przez obywatela Zbigniew Rudnicki metoda dobrania najnższej mocy pod dane zabezpieczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10kw to bedziesz miał zabezpieczenie przedlicznikowe 3x16A to sobie teraz idz do sklepu ze spawarkami i poczytaj na spawarkach jakim prąd po stronie pierwotnej potrzebują . Jednofazowa na 99% będzie "chciała" od 25A wzwyż dlatego zostanie ci 3 fazowa do kupienia.

 

Należałoby dodać, że przy 16A zabezpieczenia przedlicznikowego uzyskanie tzw. selektywności zabezpieczeń jest nie tylko w praktyce, ale nawet w teorii nie do osiągnięcia.

Ja już na tym forum pisałem o amatorach, co w nowych chatach wszystko lubią mieć na blysk, oprócz instalacji elektrycznej, którą robią se skansenową, bo im szkoda na elektryka. Ale na plazmę mają. To cóż, że po paru burzach wiosennych plazma siądzie.

A poza tym instalacja schowana w ścianach, to nie widać jak sąsiady przyjdą, że to skansen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stukpuk

Ja fachowcem nie jestem i widzę że ty też nie bardzo :wink: /z całym szacunkiem dla Ciebie :wink: / poradzę jednak jak rozwiazać ten prblem, ja zrobiłem tak:

dowiedziałem się który elektryk na moim terenie wykonuje takie prace, zadzwoniłem do gościa, przyjechał, obgadaliśmy sprawę przy browarku, wyjaśnił mi TO i OWO, załatwił wszystko w ZE, załatwił projekt, materiały, wykonał robotę a ja tylko podpisałem umowę z ZE i wypłaciłem kasiorę.

A ile mnie to kosztowało?? No więc tak:

- projekt przyłącza - 600 zł

- materiały 1000 zł

- robocizna 500 zł

razem 2100 zł

 

Sąsiad się uparł że nie da zarobić i już 2 lata załatwia, rozeznaj temat na swoim terenie pogadaj, zastanów się i do dzieła :wink: :wink:

 

Pamiętaj:

o upustach jakie dostanie elektryk w hurtowni to możesz tylko mażyć, a w ZE to nie ma z kim rozmawiać, a taki GOŚĆ ma tam układy, pamiętam jak gonił brygadę z ZE u mnie, wiosna była wczesna /mieli masę roboty/ tydzień ich scigał ale załatwił.

 

Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastrzegam że nie jestem fachowcem ale w trakcie budowy energetyka załozyła mi skrzynkę z przydziałem 10 kw. Wrzystko byłoi dobrze do momentu podłączenia spawarki. Często bezpiecznik wyłączał napięcie i prace stawały. Docelowo mam 26 kw bo w naszym kraju nie sposób przewidzić w jakie ogrzewanie inwestować być może za jakiś czas okaże się że ogrzewanie prądem będzie bardziej ekonomiczne niż np olejem. Wtety nie trzeba będzie wymieniać okablowania. u nas jest wszystko możliwe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO ZEZO.

I chyba to będzie najlepsze rozwiązanie.

Pracuje trochę na budowie,ojciec ma mała firme budowlaną,ale nie zajmujemy się instalacjami.No żarówke to moge wymienić i takie tam.

Ale teraz pierwszy raz będziemy budować dla siebie więc zaczynają sie schody.

Ale damy rade!!!!

Jeszcze się żaden nasz dom nie zawalił:)

pozdrawiam i wesołych świąt[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...