Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Górny baniak powinien być miejscem POBIERANIA ciepła.

Bo?

Bo w takim układzie to w nim samoczynnie będzie gromadził się cały zapas NAJCIEPLEJSZEJ wody.

Reszta to rezerwa, magazyn nadmiarów, jak mamy obfite źródło darmowej (np. solarnej) energii.

Suma pojemności jest duża.

WSZYSTKIE funkcje GÓRY baniaka pojedynczego przesunięte są do GÓRNEGO baniaka.

W dolnym nie ma sensu umieszczać wężownic.

W chudych czasach, będzie prawie stale chłodny.

 

herakles

dziękuję za przypomnienie.

Zapomniałem, ze było...

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pewne wątpliwości.

Umieszczenie wężownicy tylko w górnym to tak jak by normalnie dać wężownicę tylko na samej górze. Działa do póki jest temperatura (a ta szybciej spadnie). Jeżeli CWU (na początku "ZWU") o temperaturze 10st wpuścimy wpierw do dolnego baniaka to się ogrzeje tym co jest, a potem z górnego baniaka wyjmie mniej energii żeby się podgrzać do max temperatury, więc mniej obniży jego temperaturę.

No i nie zajdzie efekt "zimne wyżej".

 

Widzisz Adamie - same zalety! (no nie licząc dodatkowej wężownicy i minimalnego spadku ciśnienia)

 

Co do "chudych czasów" - zdaje się że omawialiśmy baniaki niezaduże, wiec ten dolny często może mieć ciepło które nie zmieściło się w górnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz bilans ciepła.

Zamiana ZWU na CWU to wyprowadzenie z CAŁEGO układu porcji energii.

TAK!

Chodzi o to, aby górny baniak robił za górę baniaka.

Ruch zładu ma dbać o poprawne dysponowanie posiadanym ciepłem.

Wyobraź sobie dolny baniak o pojemności OSIEM ton a górny o pojemności około tony...

Trudno tu mówić o baniakach niezadużych...

Jak baniak mały to po co go dzielić?

Żeby komplikować układ?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze bufory (co jeszcze mnie nie było na świecie) tak właśnie były zrobione, że był duży i nad nim mały z wężownicą. Dziś potrafią to robić wszystko w jednym, ale jeśli zbiorniki wyszukuje się z "okazji", to można taki układ reaktywować, jeśli tak wychodzi łatwiej.

Sam jestem zmuszony zrobić na dwa zbiorniki, ponieważ nie ma miejsca w jednym pomieszczeniu. Oba zbiorniki nie zbyt duże , woda zagrzana w nich od pieca z kuchni, w dolnym wężownica od słoneczka, a w górnym wężownica miedziana do ciepłej wody. Jednak póki się nie odpali urządzenia, to brakuje dalszych danych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, użytkownicy buforów.

Jak często ładujecie baniaki między majem a wrześniem, żeby mieć ciepłą wodę w kranie?

Ile was to kosztuje miesięcznie?

Zależy od temperatur na zewnątrz i zużycia wody. U mnie maksymalny czas pomiędzy ładowaniami bez straty komfortu to 6,7dni (upały na zewnątrz, często brany prysznic, ale nie gorący). Średnio wychodzi co 3dni (czasem bywa chłodno a żona ciepłolubna, to i dogrzać łazienki muszę). Bufor 1200l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników forum.

Jesteśmy z małżonkom w trakcie wykańczania dom i nadszedł czas na instalacje CO. Zdecydowaliśmy się na kocioł dolnego spalania 15 kw plus bufor 500l,podłogówka wszędzie,dodatkowo grzejniki w łazience i sypialniach. Budynek parterowy 80 mk użytkowych,docieplony styropianem 15 cm,strop drewniany wełna 40 cm.

1.Czy taki układ wystarczy w okresie zimowy, aby w piecu paliło się przez kilka godzin,a przez pozostałą cześć doby ciepło było pobierane z bufora?

2.Czy zbiorniki dostępne w sklepach mają dostateczną izolacje termiczną,czy lepiej taki zbiornik dodatkowo docieplić?

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zadania domowego!

:lol:

Wystarczy , albo nie wystarczy...

Zależnie od stopnia i staranności ocieplenia i USZCZELNIENIA bryły domu.

Współistnienie KALORYFERÓW (zasilanych wysoko) z podłogówką (zasilaną nisko) podwaja koszt instalacji, komplikuje ja i mocno zabija pomysł z buforem-akumulatorem ciepła.

Było po wielokroć...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektroniczna głowica galmetu już podłączona i w porównaniu z mechanicznym termostatem jest rewelacyjna, do tego wyświetlacz led wskazujący zadaną i bieżącą temperaturę.

P.S. Odnośnie grzania mojego mini buforka to grzałka cały czas na czuwaniu w 10-godzinnym cyklu.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...