Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Dzis dalszy ciag lutowania,zostawilem tak jak na poczatku bylo rozrysowane-"zatwierdzone".Ten piec bedzie tylko ten sezon z buforem pracowal.W przyszlym sezonie juz piec na pelet wiec i sie przerobi i poprawi.

Czy odzysk odzysk lub ponowne wykorzystanie ksztaltek miedzianych jest szczegolnie problematyczne? Czy mozna taka ksztaltke podgrzac i np obrocic?

Czujniki temperatury beda w rurkach miedzianych przymocowanych do plaszcza bufora jak na zdjeciu za pomoca opasek. Czy takie opaski pod wplywem rozprezania i kurczenia sie bufora nie opadna?Cisnienie bedzie stale bo to obieg otwarty ale temperatura -skoki moga wplynac na obluzowanie opasek?[ATTACH=CONFIG]422080[/ATTACH]

 

Pare zdjec z postepu prac.

[ATTACH=CONFIG]422081[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]422082[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]422083[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]422084[/ATTACH]

 

Dzis tez napelnilem bufor woda.Pod koniec tygodnia bede wpinal to pod piec.

Zalaczenie pompy piec-bufor na ile ustawic?Moze byc np na 55C? Pompa sie wylaczy jak w piecu zgasnie tj o 5 stopni nizej nie wlaczenie pompy-czyli na 50C.

 

wszystko lutowane na cynę da się odzyskać przy odrobinie uporu i wprawy.

Opaski przyklej taśmą klejącą do kominków.

Wytrzymuje 350stC (tak na nie pisze).

Regulacje, ustawienia zrób "doświadczalnie".

Odpal, ustaw i zobacz co jest.

Jakby co - skoryguj.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

obejscia na powrocie bym nie robił, przeleje sie przez bufor i ochrona powrotu zostanie, obejscie na zasilaniu po prawej wpiołbym przed 3D aby moc regulowac temp, a przy braku prądu otwierasz 3D recznie[/quote

 

Gdybym obejscie wpial przed zawor 3d to moglo by sie narobic klopotow.Zakladajac ze mam w domu za cieplo.Sterownik pokojowy zamyka zawor 3d i w tym momencie wylaczaja napiecie.Piec sie gotuje nie majac odbioru ciepla.

Choc patrzac na pierwotny schemat-taki jest juz zrealizowany to na krotkim obiegu powrot z kaloryferow wchodzi przed filtr przed pompa.A to juz sporo ogranicza przeplyw.

Ja te obejscia zrobilem na wypadek awari bufora.(co mysle raczej nie nastapi)

 

Jeszcze raz zerknolem na schemat i moim zdaniem czy obejście przed czy po podmieszanie będzie tak samo działało w obu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy jest sens w ogóle u mnie robić ten bufor ...

Oczywiście, że jest SENS i to nawet nie ma co się zastanawiać. Wybieraj okrągły bufor w postaci beczki.

Sprawność twojego palenia na teraz to max 20%. Jak założysz bufor 1000 litrów i nagrzejesz go do 90*C. Czas palenia twoim piecem to ok 4-5 godzin, to masz 3 dni grzania w domu. No chyba, że masz duże straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas palenia twoim piecem to ok 4-5 godzin, to masz 3 dni grzania w domu. No chyba, że masz duże straty ciepła.

 

Na 3 dni to raczej nie starczy - dom słabo ocieplony, a na dodatek grzany grzejnikami (czyli wysoką temperaturą) więc pojemność cieplna bufora będzie mocno ograniczona. Główny zysk będzie w znacznej oszczędności paliwa z tytułu podniesienia sprawności spalania. Tak czy owak raczej warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzenie bufora mam zrobione jak na zdjeciu; Rurka miedziana 15 pod katem poprzez zawor na odpowietrznik.Zawor po to by po odpowietrzeniu zamknac doplyw wody do odpowietrznika by przypadkiem sie nie zawiesil i nie upuscil wody z obiegu.

ggg.jpg

 

Odpowietrzenie powinno sie dac do rury wzbiorczej ale takiej nie posiadam.Czzy rozwiazanie jak na zdjeciu bedzie dobre?Tasma kominkowa juz zabezpieczylem opaski rurek czujnikow przed ewentualnym obsunieciem.

Polaczenia zostawilem jak na poczatku bylo rozrysowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w piecu przy moim polaczeniu woda sie gotuje a na czujniku z pieca mam np 70-76stopni.Nie jest to typowe mocne gotownie ale slychac jak bulka podczas wlaczonego nadmuchu do pieca czy to przy otwartych drzwiczkach.Jesli nadmuch wylacze lub zamkne drzwi to bulkanie ustaje wiec to nie jest powietrze z instalacji. Ponadto po bulkaniu-gotowaniu odpowietrznik bufora wypuszcza powietrze. Czy moze zawor ochrony kotla zle wpiety?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w piecu przy moim polaczeniu woda sie gotuje a na czujniku z pieca mam np 70-76stopni.Nie jest to typowe mocne gotownie ale slychac jak bulka podczas wlaczonego nadmuchu do pieca czy to przy otwartych drzwiczkach.Jesli nadmuch wylacze lub zamkne drzwi to bulkanie ustaje wiec to nie jest powietrze z instalacji. Ponadto po bulkaniu-gotowaniu odpowietrznik bufora wypuszcza powietrze. Czy moze zawor ochrony kotla zle wpiety?

 

kocioł wypoziomowany? długo bedzie odpowietrznik wypuszczac zanim woda sie odgazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na 3 biegu.Kociol wypoziomowany.Zreszta to jest stary kociol i jak nim grzalem mocniej to nigdy problemu z gotowaniem nie bylo.Gdy nadmuch ustaje to i nie gotuje się,nie bulka. Jak bulka w kotle to po chwili w buforze odpowietrznik puszcza powietrze.Bufor zalany kilka dni do tylu.Wczoraj wpiety w obieg.Z z calej instalacji CO woda minimalnie spuszczona(ok 18litrow)

Zdecie wiekszej rozdzielczosci ponizej w linkach.

 

https://zapodaj.net/66b0c2e0d0f18.jpg.html

 

https://zapodaj.net/faa9aa0de9537.jpg.html

 

https://zapodaj.net/2003feaca4050.jpg.html

 

https://zapodaj.net/822abc41b2a61.jpg.html

Edytowane przez Adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzenie bufora mam zrobione jak na zdjeciu; Rurka miedziana 15 pod katem poprzez zawor na odpowietrznik..

[ATTACH=CONFIG]422261[/ATTACH]

 

.

Wywal ten odpowietrznik i pociągnij rurkę do naczynia wzbiorczego na samą górę. Miałem tak jak Ty i po roku przerabiałem. Teraz problem nie istnieje, odpowietrza się w 100% automatycznie a tak to kapanie syczenie itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na 3 biegu.Kociol wypoziomowany.Zreszta to jest stary kociol i jak nim grzalem mocniej to nigdy problemu z gotowaniem nie bylo.Gdy nadmuch ustaje to i nie gotuje się,nie bulka. Jak bulka w kotle to po chwili w buforze odpowietrznik puszcza powietrze.]

Wina kotła podgotowuje miejscowo, pompka na 3 biegu może paradoksalnie szkodzić daj na 1 i obserwuj. Pomoże wolne palenie. Olej tą ochronę powrotu, pal na grawitacji. Sprawdz moje posty, temat przerabiałem, okazało się że wada fabryczna tak zachwalanego tutaj, I generacji MPM-a. Ogólnie bardzo podobną masz instalację do mojej, też m.in. blacha i perlit :)

Edytowane przez Bullineczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten odpowietrznik i pociągnij rurkę do naczynia wzbiorczego na samą górę. Miałem tak jak Ty i po roku przerabiałem. Teraz problem nie istnieje, odpowietrza się w 100% automatycznie a tak to kapanie syczenie itp

 

Jak wspominalem w tym roku pale jeszcze smieciuchem.W przyszlym mam zamiar juz palic w piecu na pelet. Teraz to zrobilem(zabudowalem bufor) by zobaczyc jak sie to zachowuje,wylapac bledy.Z pewnoscia i odpowietrzenie pociagne lub raczej wepne w rure ktora pojdzie do naczynia wzbiorczego(Tyle ze u mnie troche poleci to w poziomie)

Poza tym ja jak nie robilem nic z centralnum to nie musialem nigdy odpowietrzac kaloryferow itp.Odpowietrzylem na poczatku i zapomnialem

Edytowane przez Adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...