Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciepło krzepnięcia/topnienia lodu jest duże.

Aby zamrozić 1m3 wody trzeba "wyrwać" z niej około 93kWh energii (ciepła).

To mniej-więcej dobowe zapotrzebowanie obecnie budowanych domów.

Dzieląc ten 1m3 na godziny i minuty wychodzi, ze trzeba zamrozić 0,7 litra lodu na minutę.

Trzeba więc zbudować taką PC, która w podobnej odmianie nazywa się łuskarka do lodu.

(można łuskarkę przerobić)

 

Czerpiesz wodę z byle kąd. Płytka studnia, staw, strumyk...

Nie interesują nas azotany, żelazo, mangan czy gówniate bakterie coli. Ma być płynna.

Zamrażasz ją w tej PC (na parowniku) a lód zrzucasz gdzie się da.

Potoczek, staw, KANALIZA...

Sprężone pary (ciepłe do gorące) czynnika chłodniczego (polecam R290) skraplasz w skraplaczu wodnym wody grzewczej chałupy.

I to wszystko...

 

To tak w skrócie.

Jest tam kilka kłopotliwych szczegółów, ale pokonanych już dawno.

 

Czemu Cię to zainteresowało?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam ciekawego i przeciętnie taniego systemu do ogrzania mojego przyszłego domu.

A dostęp do wody może być nie trudny, a pozbywanie się lodu już tym bardziej jest łatwe (mieszkam na wsi także możliwości jest wiele).

Czyli lód musi na bieżąco odpadać z parownika? Oraz pewnie jakaś mechaniczna ręka to robić będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj na youtube jaką łuskarkę.

Trzeba to zrobić bardzo podobnie.

Lód NIE MUSI być "suchy" i mieć -7stC

 

Sprawa o tyle ciekawa, że... COP może być rzędu 7. (lub więcej)

Woda zamarza w 0stC a DOBRZE zrobiona podłogówka w mrozy potrzebuje poniżej 30stC

Delta malutka to COP duży.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło krzepnięcia/topnienia lodu jest duże.

Aby zamrozić 1m3 wody trzeba "wyrwać" z niej około 93kWh energii (ciepła).

To mniej-więcej dobowe zapotrzebowanie obecnie budowanych domów.[...]

 

Ale żeś mnie do myslenia natchnął. Zwłaszcza że te około 100kWh to u mnie zapotrzebowanie... tygodniowe jeśli temperatura jest dodatnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można postawić DWIE PC.

Większą do podłogówki a mniejszą ze zbiornikiem do CWU.

Jakby grzanie lodem to...

Większa pobierze jakieś 1kW a mniejsza 500W (bo delta większa, 50stC).

 

Są kotły CO dwufunkcyjne to można też PC dwufunkcyjną zmotać...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dla wymagnych 3st delty jakieś 3-4m2, w dużym buforze bez problemu do zrealizowania

a z wężownicą z 50mb Cu 18mm?

DN32 i karbowanie to chyba wcale nie takie idealne: większość przepływu na logikę pójdzie "nurtem środka" przekroju, już kiedyś była tu taka dyskusja z której wynikło że mniejszym przekroju lepiej zachodzi wymiana, że lepiej dłuższa a cieńsza niż krótsza a grubsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dla wymagnych 3st delty jakieś 3-4m2, w dużym buforze bez problemu do zrealizowania

a z wężownicą z 50mb Cu 18mm?

DN32 i karbowanie to chyba wcale nie takie idealne: większość przepływu na logikę pójdzie "nurtem środka" przekroju, już kiedyś była tu taka dyskusja z której wynikło że mniejszym przekroju lepiej zachodzi wymiana, że lepiej dłuższa a cieńsza niż krótsza a grubsza

 

Nie wiem czy idealne czy nie, najwazniejsze ze działa, działa prawidłowo ,oczwiscie mowa o profesjonalnym wykonaniu bufora przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dla wymagnych 3st delty jakieś 3-4m2, w dużym buforze bez problemu do zrealizowania

a z wężownicą z 50mb Cu 18mm?

DN32 i karbowanie to chyba wcale nie takie idealne: większość przepływu na logikę pójdzie "nurtem środka" przekroju, już kiedyś była tu taka dyskusja z której wynikło że mniejszym przekroju lepiej zachodzi wymiana, że lepiej dłuższa a cieńsza niż krótsza a grubsza

Raczej masz racjie miedź lepiej przewodzi ja daje 2*25 fi15 i pewniejsze połączenie ze ścianką lutowanie na zewnątrz bufora a nierdzewka w wykonaniu banalnie prosta łączenie na uszczelki gumowe od czoła w sumie w jednym buforze u siebie tak zrobiłem i trzyma już z 8lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrą wężownicą sądzę że bez problemu, chyba ze po taniości zrobisz 10mb wężownicy 15mm to faktycznie ciężko będzie

 

Nie wątpię że się nie da.

I z wężownica w buforze wyjdzie taniej niż kupować drugi zasobnik 300l.

Ale w lato nie chciałbym uruchamiać pompy ciepła żeby się lepiej DZ regenerowało nawet pasywne chłodzenie do podłogi, żeby zniwelować padające promienie słońca na podłogę. A Cwu grzać kolektorem solarnym w lato.

 

Chociaż opcja z dwiema PC też wydaje się kusząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czesc,

Mam pytanie o pomysl, który chce zrealizować (lub krotka alternatywę na samym dole)

Może jakies rady doświadczonych uzytkownikow ?

 

Piec 25KW

Podłogówka caly dom

Grzejnik łazienkowy

Zbiornik o pojemności ; woda grzewcza 700 l (kociol) , woda użytkowa 42 l (wezownica nierdzewna), solarny wymiennik 10 l.(nieużywany) - schemat zbiornika na zdjęciu

Grzałka na fotowoltanike

Dodatkowy zbiornik 1200l (nierdzewka )

 

Grzalka podpieta do zbiornika 700l (ciepla woda w lato, podtrzymanie temperatury w zime).

Zbiornik 1200l używany tylko zima do ogrzewania domu opalany kotlem na paliwo stale 25KW.

 

Pytanie mam o sposób wysterowania przepływu miedzy buforami i piecem tak aby :

- ogrzewanie domu było najpierw z bufora 1200l a następnie 700l

- ladowanie najpierw 700l a następnie 1200l

- bufor 1200 doladowywal 700l (dla CUW)

 

Jeśli chodzi o fotowoltanike to chciałbym ladowac bufor 700l .

W momencie jak się naladuje caly lub okreslona pojemność to przelaczy się na oddawanie pradu do sieci.

Czy może ktoś spotkal się z jakims sterownikiem, którym moznaby wysterowac przeplyw pradu ?

 

Czy warto stosować laddomat przy takim układzie ?

 

Alternatywa zamiast 700l z wezownica do CUW bufora zastosować 300l zbiornik na CUW .

Z jednej strony taniej z drugiej lagonella .

 

Myslalem tez o tym by zrezygnować z drugiego zbiornika i wlozyc wezownice i grzalke do 1200l ale boje się, ze nikt w okolicy nie wykona mi takiego zbiornika tym bardziej ,ze jest z nierdzewki. Poza tym +700l do ogrzewania domu w zime daje większy komfort.

 

bufor.jpg

 

bufor schemat.jpg

Edytowane przez RomekDomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pewnie gdzies to juz ktos policzył ale w gąszczu postów nie mogę odnaleźć.

 

Czy jest jakis wzór na wydajnosć wężownicy ?

Chcę kupic bufor (sam zrobić nie umiem, a żona na samoróbki nosem kręci, wiec to jedyna opcja), który dobrze ocieplę i będę grzał 2*3kW grzałkami, by rozładowywać go w dzień.

Założenia :

bufor 300 ltr grzany do 60*C

wężownica z nierdzewki 4m2 lub 6m2 (mam dwa do wyboru).

Ile trzeba tej wężownicy by zagrzac wode płynącą z sieci o temp 10* do powiedzmy 50*C przy zużyciu 50 ltr minuta ?

Jest to wykonalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Założenia :

bufor 300 ltr grzany do 60*C

wężownica z nierdzewki 4m2 lub 6m2 (mam dwa do wyboru).

Ile trzeba tej wężownicy by zagrzac wode płynącą z sieci o temp 10* do powiedzmy 50*C przy zużyciu 50 ltr minuta ?

Jest to wykonalne ?

 

 

 

Bufor 300ltr? Czy 3000ltr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakis wzór na wydajnosć wężownicy ?

 

Na tej stronie P.Adam dał pełny opis co i jak :

 

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a/page7&highlight=BUFOR+CIEP%C5%81A

 

Tylko że 300 ltr to ja mam jako zbiornik samej CWU i na nim pompa ciepła typu lodówkowego (Dimplex z odzysku za 2k-działa znakomicie na nastawie 45C).

A jako bufor na wodę kotłową to 2000 grzane inną zewnętrzną PC lub grzałkami. Z 300 l ogrzać dom i wykąpać rodzinę będzie ciężko.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...