Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Ja używam programatora tygodniowego. Można zaprogramować 16 akcji. Od Poniedziałku do piątku mam ustawione dwa okresy grzania.

Od piątku do poniedziałku grzeje non stop. Teraz juz pewnie ze 30 zeta.

a dokładnie 35,99 w media expert

https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/inteligentny-dom/sterowanie-bezrzewodowe/programator-orno-or-pre-409?gclid=EAIaIQobChMIpf21yain7AIVTeh3Ch0QCgWEEAQYAiABEgK2pvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Tego samego używam.

Żeby jasne było ten programator uruchamia stycznik -a dopiero on kocioł. Obwód cewki stycznika zamykany i otwierany jest termostatem.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja używam programatora tygodniowego. Można zaprogramować 16 akcji. Od Poniedziałku do piątku mam ustawione dwa okresy grzania.

Od piątku do poniedziałku grzeje non stop. Teraz juz pewnie ze 30 zeta.

a dokładnie 35,99 w media expert

https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/inteligentny-dom/sterowanie-bezrzewodowe/programator-orno-or-pre-409?gclid=EAIaIQobChMIpf21yain7AIVTeh3Ch0QCgWEEAQYAiABEgK2pvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Tego samego używam.

Żeby jasne było ten programator uruchamia stycznik -a dopiero on kocioł. Obwód cewki stycznika zamykany i otwierany jest termostatem.

 

NIezbyt dobry ten zegar, zarówno Tauron jak i PGE mają czasy letnie i zimowe. W PGE zmienia sie okienko południowe. Bez sensu programowac dwa razy w sezonie, zamiast zaozyc roczny zegar. Czy taki kłopot jest wart tych 30-40 zł dodatkowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas letni zimowy zmieniasz w sekundę. Ale oczywiście każdy może wydać więcej i robić mniej. Ja po piwnicy łażę prawie codziennie to dla mnie żaden kłopot przestawić w minute ten programator. Podałem możliwe najprostsze rozwiązanie. Sposób realizacji to już wolna wola każdego kto to wdraża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektywność grzałek zawsze jest taka sama ale posiadanie bufora przy grzaniu grzałkami jest bardzo korzystne o ile ma się różne taryfy np G12 W lub G13 w Tauronie. Wtedy grzejesz bufor tylko w tańszej taryfie a mieszkanie cały czas . Kocioł z linku też by mógł grzać bufor ale on raczej za mądry by tylko zasuwać. Do grzania bufora wystarczy rura z grzałkami i pompką sterowana termostatem i programatorem za 20 zł .

Ja zeszły sezon z buforem 2000 opykałem kotłem EKW 12 kw. Dokładnie takim :

https://www.olx.pl/oferta/kociol-elektryczny-co-na-sile-CID628-IDGNkIY.html#890a72a4bc

Czyli bez bufora KOSPEL z buforem coś w rodzaju EKW choć nowe EKW posiadają też sterowanie ale KOSPEL widzi mi się lepszy.

P.S

Nie kupuj czasem jakichś wynalazków typu elektrodowy czy indukcyjny bo to pic na wode fotomontaż i niepotrzebny koszt.

Wymiana grzałki w EKW dziecinnie prosta Kospel ma w sprzedaży wszystkie elementy nawet do starych kociołków i też z wymianą sobie sam poradzisz.

 

Witam chwilę tu nie zaglądałem a tu akurat temat który obecnie drąże temat z grzalkami w buforze już przerabialem ale nie zawsze jest miejsce na bufor.

Docelowo ma być piecyk z szybą na pelet w salonie,ale na razie trzeba czymś wygrzac podłogi 100procent podlogowka na dole ok 70m2 Góra 4grzejniki z 50m2powierzchni użytkowej.

Plan mam taki ze w sprzeglo wkładam grzałka ok

6-9kw i grzeje w nocy i w okienku dziennym tylko czy termostat w grzalce 20-70stopni wystarczy czy trzeba jeszcze dołożyć jakieś sterowanie aby modułowa mocą grzałki.

20201009_211621.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trudno przeczytać wszystko więc zadam kilka mam nadzieję konkretnych pytań.

Mam zbiornik 600L 150x70 musze wstawić nową wężownicę bo oryginalna przegniła. Bufor ma odbierać ciepło z solarów własnej roboty z grzejników, rurek miedzianych. Na razie jest 10m2.

Jakiej długości rurka na wężownicę? Jaka średnica? Wężownica pojedyńczy czy podwójny stożek?

Średnica najwiekszego kręgu może być ok 55cm bo takiej szerokości otwór mogę wyciąć miedzy nogami bufora,bedzie ok czy jednak lepiej żeby była zbliżona średnicą do średnicy bufora

Ile cm od góry powinna kończyć się rura od lejka?

 

Te wężownice kręcicie sami czy macie jakichś fachowców od tego? Może polecicie kogoś z okolicy Kalisz -Ostrów Wlkp-Pleszew? albo powiedzcie jak to ukręcić

 

Jak zrobić uszczelnienie na przejściu przez ściankę bufora? Wlutować? gdzieś tu na forum widziałem takie coś

uszczelnienie wezownica.jpg

 

Pozdrawiam i Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy takie połączenie bufora z kotłem i kominkiem jest ok ?

 

Jeśli kominek ma wezownice schladzajaca to możesz i dobrze by było aby wezownica miała odpowiednią moc ta w buforze na dole.

A najlepiej to zrezygnować z tej wezownicy wpiac bezpośrednio tak jak piecyk elektryczny.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bufor bez wężownic i dodatkowo zwykły bojler, ale życie bojlera dobiega kresu i zastanawiam sie na co go zamienić.

Podoba mi się koncepcja wężownicy w buforze ale nie znam się na spawaniu i dlatego nie będę rozpruwał bufora.

Zastanawiam się nad grzaniem cwu przez zewnętrzny wymiennik płaszczowo rurowy. Zastanawiam sie jakiej mocy powinien być wymiennik, aby dał rade przepływowo podgrzać wodę, oraz czy kamień w wodzie nie będzie dużym problemem dla tego wymiennika.

poniżej schemat połączenia.

bufor cwu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusy to takie, że pianka będzie aplikowana za wolno i przez to powstaną duże komory powietrzne. Nawet powstaną miejsca bez pianki.

 

Racja... niestety bufor już zapianowany.

 

Ostatecznie ocieplenie będzie wyglądać:

Bufor z 2-3cm pianki zostanie umieszczony w obudowie z 10cm płyt pir. Wolne przestrzenie zasypane zostaną perlitem, który został mi z ocieplenia podłogi.

 

Jeżeli ta pianka rzeczywiście miałaby być problematyczna, to piszcie. Jeszcze mogę ją "zedrzeć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem eksperci.

Mam pytanie odnośnie naczynia wzbiorczego w układzie otwartym.

Jaka powinna być jego wielkość? Np. jeśli mam bufor 1000l + kocioł, który ma pojemność wodną 100l + bojler 280l. Hydraulik założył mi 50l ale obawiam się, że to za mało, bo po kilku paleniach ciśnienie w instalacji ciągle spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłoby być trochę więcej ale i z tym da się żyć. Bojlera nie doliczmy do pojemności instalacji bo w nim nie ma wody kotłowej. Tak więc masz 1100 l. Standardowo liczą 6 proc pojemności to by było 66l -jednak Twój bufor nie pracuje w zakresie 100 C a najwyżej 70 to daje naczyniu wzbiorczemu możliwość pracy w jego zakresie pojemności.Woda od zera do 100C rozszerza się o 4 proc więc teoretycznie naczynie jest w punkt. Większość hydraulików z różnych przyczyn daje przewymiarowane naczynia, jednak to co masz nie powinno sprawiać problemów o ile ma sprawny odpowietrznik i przelew. Spadek ciśnienia oznacza spadek poziomu wody. Jak masz możliwość napełnić naczynie na rozgrzanej instalacji czyli od góry to wlej tyle aż się przeleje.

Potem zaznacz na manometrze ten poziom i na zimnej instalacji drugi- to będzie zakres pracy. Poziom niższy od pierwotnie zaznaczonego będzie oznaczał że część wody odparowała i trzeba dolać. Jeśli nie ma możliwośći napełniania gorącej instalacji napełnij zimną ale spodziewaj się po rozpaleniu że nadmiar wody wyleje się przelewem.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...