Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie pytanie byc moze bliskie tematu.......Mam bojler ACV dwupłaszczowy CWU, brak wejscia na grzałkę. Czy grzałka w rurze łączącej zasilanie i powrót, mogłaby nagrzać taki zbiornik działając "grawitacyjnie" i jak ewentualnie dobrać moc takiej grzalki (100l) ? Wydaje mi się że gdzieś widziałem takie rozwiązanie.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni użytkownicy, od kilku dni analizuje temat budowy bufora ciepła, jednak nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy istotny jest stosunek średnicy bądź pola podstawy zbiornika (w przypadku zbiorników sześciennych) do wysokości? W większości fabrycznych zbiorników proporcja H/D jest w zakresie 2,2-2,7.

Moja instalacja oraz piec wymagają bufora 2000L, w związku z tym chciałem zastosować 2 zbiorniki po 1000L o średnicach 95cm i wysokości 150 cm, połączone równolegle. Maksymalna wysokość zbiornika jaką mogę zastosować to 170 cm (strop na wysokości 195cm) jednak ze względu na technologie i dostępność arkusza blachy o wymiarze 1500x3000 właśnie taki zbiornik daje najbardziej optymalne wykorzystanie blachy. Pytanie czy takie proporcje buforów będą miały negatywny wpływ na ich pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zrobić hybrydę, czyli ciężar akumulacyjny + zbiornik grzany "mniejszym płaszczem". Wtedy zbiornik można umieścić nawet np 5 m dalej od paleniska. Zbiornik taki może być prostopadłościenny a wtedy może być ustawiony w ścianie dla oszczędności miejsca.

Użytkuję taką hybrydę już 7 lat i jestem zadowolony. Zbiornik 150 l wisi u mnie na ścianie.

Oczywiście piszę o tym tylko dlatego, by rozszerzyć nieco horyzonty grzewcze :)

 

Taki mały zbiornik mógłbym na parterze zmieścić, rozumiem, że jak jest na tym samym poziomie co kominek, to pomp nie potrzeba?

Wodą z niego grzejesz CO jako dodatkowa "grzałka" CO czy CWU?

Co to jest mniejszy płaszcz?

I czy nie wystarczy sam taki zbiornik tylko zaizolowany aby trzymał ciepło, a bez wkładu akumulacyjnego (oczywiście rozmiar zbiornika powiększy się o izolację).

Edytowane przez Sekret_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury z płaszcza do zbiornika muszą się przynajmniej lekko wznosić, by ewentualne powietrze, trafiało zawsze na górę zbiornika, gdzie da się je usunąć za pomocą odpowietrznika.

Mniejszy płaszcz, czyli nie 100% powierzchni ścian paleniska ale np 30 - 50 %.

Zbiornik niezaizolowany wytraca swoje ciepło przez 6 - 12 godzin. Można go więc traktować jako grzejnik i wtedy trzeba zdecydować czy potrzebna mu izolacja a jeśli tak, to jak gruba.

Niezaizolowany nie jest łatwo zagotować, co jest zaletą jeśli lubimy palić w takim piecu czasami cały dzień.

Mój zbiornik grzeje c.w.u. a równocześnie grzeje skutecznie dom.

Znajdziesz go w poście #4601 tu:https://forum.muratordom.pl/showthread.php?128625-Ogrzewanie-Ceramiczne/page231

Jest to prototyp, więc dziś jakbym budował - byłoby trochę inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się Sekret , że się Tobie spodobało. Obecnie jestem fanem w tego typu urządzeniach dodatkowej funkcji "gastronomicznej", czyli możliwości podgrzewania a nawet gotowania czy pieczenia. Obecne moje dociekania są właśnie ukierunkowane na taki kierunek , gdyż wcześniej poznawałem sprawność i kumulacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie.

Przeczytałem sporą część tego wątku, jednak nie umiem znaleźć odpowiedzi na takie pytanie:

Czy jest ktoś na forum kto robi i sprzedaje bufory zgodnie z opisem z pierwszego postu?

A może jest jakaś firma godna polecenia? Czy takie coś jest coś warte:

https://bojlersklep.pl/pl/p/Bufor-spiro-Alpha-Thermotec-PSH-1000l-wezownica-CWU-zbiornik-buforowy-0w-%E2%96%B6WYSYLKA-POBRANIOWA-GRATIS%E2%97%80/1011

Edytowane przez rider21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest wielu wykonawców -warto popytać u kotlarzy

 

- ja wiem o tym :

 

https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/

 

Co do zapytania o dwa bufory 1000l - nie ma problemu z eksploatacją i ich działaniem - mam akurat dwa po 1000 równolegle tyle że wyższe o 10 cm chyba. Działają bardzo dobrze a dodatkowa zaletą jest że na okresy gdy niekonieczna jest cała pojemność można odłączyć jeden zbiornik.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

powracam do mojego problemu sposobu podpięcia kilku obwodów grzewczych do bufora-sprzęgła. Wiem już, że z bufora mogę wyjść jednym krućcem i poprzez listwę rozdzielającą odpowiednio dużej pojemności rozdzielić wodę na trzy obiegi z własnymi pompami. Podobnie mogę zrobić powrót jak na rysunku, ale:

1) nie mogę znaleźć takich listew (jak to sie nazywa fachowo?) poza klasycznymi rozdzielaczami podłogówki albo sprzęgłami.

2) koszt rozdzielacza-sprzęgła rurowego to koszt bufora

Czy nie taniej zlecić wykonanie prostego zbiornika ok. 80-100L z kilkoma przyłączami na górze i na dole ? I teraz kilka pytań dot. wykonania:

3) Czy każdy bufor powinien mieć tak uformowane krućce żeby wymuszać ruch wirowy cieczy wewnątrz? Jeden ze sprzedawców powiedział mi ze wystarczy spiąć w obieg z pompą jeden górny i dolny krócic i wir sie wytworzy sam. :eek: Siłą coriolisa ? Czy w tak małym buforze i dużym przepływie z pompy układ warstwowy temperatur po prostu nie występuje i wszystko sie miesza?

4) Czy w związku z powyższym mogę zasilanie obwodów wpinać na różnych wysokościach np. w połowie bufora, czy jednak wszystkie możliwie wysoko?

5) Czy w miejscu oznaczonym zielonym prostokątem należy instalować zawory zwrotne?

6) Czy grzałkę pomocniczą należy umieścić na samym dole? Czy nie wpłynie to negatywnie na zbyt szybkie osiągniecie wysokiej temperatury powrotu pompy ciepła?

7) Jakie lepiej przyjąć proporcje wysokość - średnica? Wysoki bufor małej średnicy czy 1:1. W jakim buforze woda lepiej sie miesza i nie bedzie problemu z umiejscowieniem grzałek pomocniczych?

bufor.jpg

Edytowane przez maroFX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1) nie mogę znaleźć takich listew (jak to sie nazywa fachowo?) poza klasycznymi rozdzielaczami podłogówki albo sprzęgłami.

2) koszt rozdzielacza-sprzęgła rurowego to koszt bufora

Czy nie taniej zlecić wykonanie prostego zbiornika ok. 80-100L z kilkoma przyłączami na górze i na dole ? I teraz kilka pytań dot. wykonania:

3) Czy każdy bufor powinien mieć tak uformowane krućce żeby wymuszać ruch wirowy cieczy wewnątrz? Jeden ze sprzedawców powiedział mi ze wystarczy spiąć w obieg z pompą jeden górny i dolny krócic i wir sie wytworzy sam. :eek: Siłą coriolisa ? Czy w tak małym buforze i dużym przepływie z pompy układ warstwowy temperatur po prostu nie występuje i wszystko sie miesza?

4) Czy w związku z powyższym mogę zasilanie obwodów wpinać na różnych wysokościach np. w połowie bufora, czy jednak wszystkie możliwie wysoko?

5) Czy w miejscu oznaczonym zielonym prostokątem należy instalować zawory zwrotne?

6) Czy grzałkę pomocniczą należy umieścić na samym dole? Czy nie wpłynie to negatywnie na zbyt szybkie osiągniecie wysokiej temperatury powrotu pompy ciepła?

7) Jakie lepiej przyjąć proporcje wysokość - średnica? Wysoki bufor małej średnicy czy 1:1. W jakim buforze woda lepiej sie miesza i nie bedzie problemu z umiejscowieniem grzałek pomocniczych?

[ATTACH=CONFIG]458751[/ATTACH]

 

1 Tak jak wyżej pisał kolega możesz zrobić rozdzielacz na trójnikach jeżeli wyjścia z bufora maja większe średnice niż te które idą na instalację

2 Możesz zlecić wspawanie dodatkowych przyłączy, każdy średniej klasy spawacz Ci to zrobi.

3 Przy dużych przepływach z czasem zrobi sie ruch wirowy, ale warto pomagać, wykorzystywać i działać zgodnie z fizyką. Najgorsze jak przy zasilaniu bufora jest goła rura to woda wlatująca rozprasza się po buforze i niepotrzebnie miesza. Niektórzy producenci maja wspawane takie blachy które nie powalają wodzie płynąć na wprost tylko kierują ją na boki.

4 Wpinanie sie na różnych wysokościach nie daje żadnych dodatkowych korzyści.

5. Jeżeli z jednego ujęcia ciągnie kilka pomp to powinieneś dać zawory zwrotne

6. Ja mam grzałki w buforze i praktycznie z nich nie korzystam. Zanim grzałki zagrzeją wodę mija za dużo czasu lepsza jest grzałka w rurce i pompka.

7. Bufor jak najwyższy i jak najwęższy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 to mi się wydaje że 50⁰C to za dużo na CWU. ( Mam u siebie 43 i jest git).

2 bez 3 wejścia to nie ma sensu dawać drugiego zaworu.

3 to ten 1 na górze najbardziej rozsądny.

 

 

Co znaczy że : " bez 3 wejścia to nie ma sensu dawać drugiego zaworu" ???

 

Czy w przykładzie A nie będzie się wszystko pieprzyć jak zacznie się pobór wody???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Mam pytanie. Jak to jest naprawdę z tymi wężownicami do cwu w buforze przy Pompie ciepła. Czy przy buforze np 400-500ltr i wężownicy miedzianej 22mm - 25metrów i zadanej temperaturze 50⁰C jest szansa że popłynie mi w kranie 45⁰C, czy bliżej 40⁰C(wiadomo rury zaizolowane). Jest tam chyba 1.7m² powierzchni wymiany. Jak sobie taką wężownica poradzi z odbiorem ciepła w buforze??. A może lepiej sobie poradzi nierdzewka karbowana??. Naczytałem się trochę i tyle opini co wypowiedzi. Czy ma to sens przy PC(nie ma sensu grzać bufor powyżej 45-50⁰)??. Pozdrawiam i proszę o radę, bo nie wiem czy pchać się w bufor do cwu, czy zakupić pompę z wbudowanym zasobnikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz to sobie ZROBIĆ?

Zacznij czytać wątek od poczatku...

KUPIĆ?

Poczytaj instrukcję dołączaną do baniaka...

 

CO ma robić ten Twój bufor?

Ma być buforem?

Buforem-akumulatorem?

Akumulatorem?

No i... z jaką PC ma współpracować?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz to sobie ZROBIĆ?

Zacznij czytać wątek od poczatku...

KUPIĆ?

Poczytaj instrukcję dołączaną do baniaka...

 

CO ma robić ten Twój bufor?

Ma być buforem?

Buforem-akumulatorem?

Akumulatorem?

No i... z jaką PC ma współpracować?

 

Adam M.

 

PC panasonic 7 bądź 9kw. Raczej nie T-cap tylko high performance ale możliwe ze jednak pójdę w T-cap 9kw ale ze względu na cwu, do budynku 7kw mi starczy. Oczywiście ten bufor(dam dopiero majstrowi z linka wyżej do zrobienia) tylko do cwu, do CO chce dać 100ltr i zawór trójdrożny, albo nawet dwa). Bufor ma tylko dać mi komfort cieplej wody użytkowej na poziomie 45⁰C(przy nastawie 50⁰C na PC, mogę ustawić i 55-60⁰ ale wtedy załączy się grzałka, a wolałbym nie) i żeby radził sobie np przy 3-5-ciu prysznicach pod rząd oraz poborze w 3 miejscach, na trzech poziomach domu. Wiem że PC nie ma szans żeby nagrzać taki bufor tylko wężownicą, grzałka pewnie by się tam nie wyłączała. Utrzymanie takiego zładu 300-400ltr, może 500ltr, na pewno będzie łatwiejsze, niż dogrzanie wody wężownicą jak mi ucieknie 300ltr w 20 minut. Mam 3 łazienki, 3 kuchnie i 6 osób, z czego 4 niezależne odemnie. Głowie się cały czas jak to rozwiązać. Planuje na lato zmienić ogrzewanie z gazowego na PC właśnie. Kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny 35KW( modulacja C.O. od 5kw, ale firmy nie podam, żeby nie reklamować) daje sobie świetnie radę, wiadomo oprócz zasobnika warstwowego podgrzewa przepływowo cwu. Głównie chodzi mi jak z wydajnością takiego bufora(tylko cwu) przy PC i nastawię 50⁰C, wiadomo przy kotle stałopalnym nagrzewasz bufor do 80⁰C i problemu nie masz. Jak ludzie którzy maja takie rozwiązanie napiszą ze jest lipa, to kupię Panasonic Aquera 9KW i jakoś to będzie. Przeczytać cały ten temat to by mi z pół roku zabrakło, kiedyś doczytałem chyba do 80-tej strony, ale to było dawno temu, oczywiście powoli będę czytał, ale ciężko z czasem na razie. Pozdrawiam i dziękuję z góry za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli akumulator ciepła dla CWU.

Skuteczność działania zależy od powierzchni węzownicy i czasu przepływu wody w niej (czasu wymiany ciepła).

Nieobojętna też jest prędkość przejmowania ciepła wynikajaca z samej geometrii konstrukcji. (wężownicy).

 

Wyobraź sobie takie sytuacje..

1. Rurka Cu lub karbowanka podobna do 3/4"

Ma stosunkowo sporą objętość dla swej powierzchni. Potrzebna będzie dość spora długość takiej rurki.

2. Rurka Cu lub karbowanka podobna do 1/2"

Aby miała wydajność trzeba by zrównoleglić takie dwie lub nawet trzy.

Wtedy masz gigantyczną powierzchnię przypadająca na jednostkę ich pojemności.

 

Polecam rozwiązanie nr 2.

Znacznie łatwiej pracuje się z rurkami cieńszymi, jak je trzeba zwinąć!

 

Tego rodzaju akumulatory ciepła bardzo dobrze się sprawdzają przy pracy z PC. CWU nie brakuje nigdy.

Wiem co piszę, bo... Ciągle to montuję w wielu kombinacjach.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...