Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Grzeję 1/3 bo układ jest tak pomyślany, że kocioł olejowy jest kotłem „awaryjnym”, włączającym się dopiero, gdy podstawowy nie nagrzeje zbiornika. Ilość grzanej wody wychodzi ze wzoru, (jak robiłem bufor to gdzieś go dorwałem). Na wykończeniu domu pieniędzy brak, więc chodzi jako podstawowy wspomagając kominek. Jak kupię kocioł na paliwo stałe to będę grzał całość do 70-80 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Przyznam sie ze nie bardzo siedze w temacie. Myslalem o zalozeniu instalacji solarnej do podgrzewania wody uzytkowej w lecie, natomiast w chlodnych miesiacach o piecu z podajnikiem na wegiel. Piec mialby za zadanie podgrzewac wode uzytkowa i CO. Mam pytanie czy jest mozliwe takie polaczenie, i czy jest wydajne. Gazu raczej nie bede mial na dzialce wiec pozostaje mi takie rozwiazanie.

Bardzo prosze o ewentualny opis instalacji i co bedzie do niej potrzebne. Dom ma miec ok 130m2, poddasze uzytkowe, instalacja dla 4 osobowej rodziny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witam

Sprawy nabrały mocy prawnej! :lol: (odleżały ile trzeba i...)

Zaczyna się coś dziać.

To jest płaszcz bufora. Stan surowy.

Jest i jest już nad czym popracować!

http://img178.imageshack.us/img178/2623/buforqs6.jpg

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam!

Na stronie http://www.mora.com.pl/zbiorniki-akumulacyjne-Pl.html jest taki oto rysunek

 

 

http://www.mora.com.pl//fotosy/artykuly/ecotherm_priklad_2_small.gif

Opis do niego :

"Funkcja zbiornika:

 

Zbiorniki ECOTHERM służą do pracy w trzech systemach:

 

Obwód I – zabezpiecza optymalną temperaturę kotła (80-90°C) podczas jego pracy. Przy uruchamianiu kotła zapewnia jego szybkie nagrzanie do właściwej temperatury pracy.

 

Obwód II – Służy do napełniania magazynów wyprodukowaną, a nie wykorzystaną energią cieplną oraz umożliwia ogrzanie c.w.u. (opcja).

 

Obwód III – Zapewnia rozprowadzenie energii do pomieszczeń mieszkalnych (wyprodukowanej lub zgromadzonej w magazynie)."

 

 

I tu mam pytanie jak jest tu zrealizowane rozładowanie akumulatora?

U mnie zamiast bezpośrednio wpiętego kotła będzie kominek przez wymiennik ciepła.

Po rozruchu woda płynie z pieca przez punkt F3 i wychodzi górą kotła poprzez pompę na grzejniki.

Ładowanie powinno iść przez punkt F6 i wychodzić do kotła przez punkt F3. Czy ładowanie odbywa się tu grawitacyjnie?

A jak w takim razie rozładować zbiornik gdy źródło ciepła jest wygaszone? Tu jest tylko jedna pompa.

Mam kupiony taki zbiornik bez wężownicy na solary i CWU. Dodatkowo będę miał wstawiony kocioł elektryczny, który będzie ładował akumulator w nocnej taryfie jak też w tej taryfie dogrzewał dom (oczywiście pod warunkiem gdy temperatura na wymienniku będzie za niska.

Jak to wszystko powiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu mam pytanie jak jest tu zrealizowane rozładowanie akumulatora?

U mnie zamiast bezpośrednio wpiętego kotła będzie kominek przez wymiennik ciepła.

Po rozruchu woda płynie z pieca przez punkt F3 i wychodzi górą kotła poprzez pompę na grzejniki.

Ładowanie powinno iść przez punkt F6 i wychodzić do kotła przez punkt F3. Czy ładowanie odbywa się tu grawitacyjnie?

A jak w takim razie rozładować zbiornik gdy źródło ciepła jest wygaszone? Tu jest tylko jedna pompa.

Mam kupiony taki zbiornik bez wężownicy na solary i CWU. Dodatkowo będę miał wstawiony kocioł elektryczny, który będzie ładował akumulator w nocnej taryfie jak też w tej taryfie dogrzewał dom (oczywiście pod warunkiem gdy temperatura na wymienniku będzie za niska.

Jak to wszystko powiązać?

Wszystko zależy od tego jaki zawór trójdrogowy zastosujesz. Można dobrać taki, który można ustawić w pozycji pozwalającej na rozładowanie bufora (akumulatora energii).

Kolejne urządzenia, to oczywiście kolejne elemety automatyki w kotłowni i oczywiście odpowiednio "inteligentne" sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Wszystko wskazuje na to, że lada moment będę uruchamiał coś podobnego.

Ciekawe, czemu kominek masz zamiar wpinać przez wymiennik?

Jakaś szczególna przyczyna?

Kaprys?

Czemu kocioł elektryczny zamiast grzałek w buforze?

 

Trochę to za bardzo komplikujesz, jak dla mnie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, kotłownie już mam zrobioną. Ubiegłej zimy działała. Co prawda sterowałem nią ręcznie i pilnowałem by za wysoka temperatura nie poszła na podłogówkę (jej zasilanie mam źle zrobione).

Kominek wpiąłem przez wymiennik bo hydraulik twierdził, że podłogówka nie może pracować w układzie otwartym. Na poddaszu mam przewymiarowane grzejniki by zasilać je niską temperaturą. Kocioł elektryczny jest rzeczywiście niepotrzebnie wstawiony, grzałki byłyby na pewno tańsze. Faktem jest, że bufor kupiłem jak już miałem pozostałe komponenty kotłowni - kocioł elektryczny, podgrzewacz CWU.

W tym roku chcę to wszystko już porządnie poskładać i uruchomić. Chyba będę musiał narysować swoją kotłownię tylko za pomocą czego? AutoCada'em to trochę dużo nauki jak na jeden rysunek....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Narysuj w PAINTcie byle kreską. Chodzi o to, co z czym jest połączone i jak.

Ciekawe, może nie umiał jej uruchomić w układzie otwartym?

Nie widzę przeciwwskazań.

Żaden system grzewczy nie powinien się zapowietrzać, jak jest dobrze zrobiony. Układ otwarty tu nic nie zmienia.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli długa wężownica to może być nawet z tworzywa:

 

http://www.rotex.com.pl/img/sanicube_02.jpghttp://www.rotex.com.pl/img/sanicube_01.jpg

 

Widziałem dokładnie to cudo ze zdjęcia, kilka lat temu na targach budowlanych w Łodzi i stwierdziłem, że coś takiego będę miał u siebie. Wtedy wydawało mi się, że to powszechna technologia, że tak się teraz robi zbiorniki do CWU. Okazało się jednak, że rzeczywistość jest bardziej siermiężna i nadal królują zbiorniki pojemnościowe.

 

W każdym razie coś podobnego będę chciał zbudować dla siebie z eleganckiej stalowej rury na obudowę, elegancko pospawane i elegancko obmazane olejną :)

 

Natomiast zastanawia mnie nadal wężownica CWU z tworzywa. Wy rozważacie tylko miedź. Tworzywo ma prawie same zalety, w tym cenowe i tylko jedną wadę - przewodność cieplna... Ale jak widać jakoś sobie z tym radzą na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

1. Czy mozna uzyc bufora w ukladzie calkowicie otwartym z podlogwka ?

Bez wezownicy/wymiennika - po prostu zasilac podlogowke i zasobnik CWU bezposrednio z bufora. Jakie to ma wady ? [instacja za buforem - plastyk]

 

2. Powyzej ktos pokazal sanicube z wezownica z plastiku - nieglupie i prostsze do uzycia - tylko jaki plastik ? ;) Rurka pex do CWU ?

 

3. w przypadku jesli jednak zrobie wymiennik czy wezownice - nie chce ogrzewac w buforze CWU - chce wezownica lub wymiennikiem zamknac obieg ogrzewania podlogowego.

 

jak dobrac moc do zastosowania ? Pytanie: jesli mam piec 30kW a na dom potrzebuje 20kW to uzyc wymiennika/wezowncy 20-25kW (by nie przekazal wiecej - reszta zostanie w buforze) czy raczej przewymiarowac wymiennik powyze mocy pieca np 32kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docisnęło mnie i zaczynam pchać ten bufor.

Na początek mała kryptoreklama, bo tak wyszło.

Grzały.

Widać co i jak. Moc też, ale to na "tani prąd" więc te łącznie 13,5kW w odcinkach po 1,5kW nie straszne.

Wcale nie trzeba od razu wszystkiego odpalać, ale można, a to zaleta.

http://img212.imageshack.us/img212/1935/grzayxp9.jpg

Lecę teraz rozglądać się za resztą po okolicy.

(grzały wysyłają pocztą, kurierem..)

Adam M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...