Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdzie można kupić tą wężownicę z kwasówki fi32, z dospawanymi króćcami za niecały 1000 netto?

Czy to dobrze że karbowana?

Może lepiej 2 razy fi15?

I czemu niby do d...?

 

http://www.az-profitor.pl/index.php?id=produkty.php&kat=do_gazu.php&prod=produkty/prod0501.php

 

Bardzo dobrze - większa powierzchnia wymiany i przepływ turbulentny

 

Może lepiej od czego to fi15 ?

 

Po pewnym czasie przebywania na tym forum wszyscy nabierają mentorskiego tonu nie należy się tym przejmować - problemem jest to ze nie dla wszystkich to samo jest do d... i nie dla wszystkich to samo jest o.k. Co prawda zjawiska fizyczne w zakresie mechaniki Newtona są niezmienne jednak ich interpretacja zależy od oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do producenta i po przedstawieniu tematu:

 

1. Alufox bezpośrednio na zbiornik dla zabicia promieniowania.

2. Wełna lub coś podobnego tak z 3 cm - dla wytworzenia czegoś na kształt szczeliny powietrznej

3. Alufox druga warstwa dla pełnego zamknięcia.

 

No i teraz mam zagwozdkę po przewidziałem 20cm miejsca na izolację :) a wystarczy 4cm - tajemniczy ten materiał.

 

Cena 8.26 za m^2

Przesyłka ze sklepu internetowego (który tnie tyle ile potrzeba) 22 pln

 

Materiał jest ciekawy bo wytrzymuje bezpośrednio 100C a 140C ze szczeliną, można by go wsadzić do środka do izolacji rury pionowej

 

Swoją drogą w komercyjnym oryginale rura z zimna woda jest podłączana z góry i w pionowym odcinku biegnie podwójnie, dla przyśpieszenia schładzania w pionie.

 

Drugi bufor będzie lepszy :)

 

Ciekawie to wygląda, fajnie że dalej drążyłeś temat. Jak mi się trafi następny bufor myślę sprawdzić ten materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czyjego to doświadczenia wiadomo że te 25m wystarczy :roll: Ja z doświadczenia wiem że przy 45stopniach w całym buforze żadna wężownica nie da ci na tyle wody o takiej temperaturze

 

Myślałem że wszyscy sie przekonali, a jednak nie :o

Uważam że wężownica tylko na górze zbiornika zawsze będzie mniej wydajna od takiej jak u mnie.

Wychodzi na to że nie tylko powierzchnia wymiany się tu liczy.

U mnie przy 45 C w buforze mam 44,5-44,9 w kranie !!!

PRZEPŁYWOWO.

 

Te 25 mb u mnie to wężownica sprawdzona w praktyce i użytkowana od 5 miesięcy :roll:

Wynik świetny i to przepływowo ale jaki ten przepływ w końcu masz na min.jakoś ciężko to od ciebie wydusić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny :wink:

 

Nienormalny u mnie nie występuje ,,,

OK. :wink: A ja jako że jestem w fazie eksperymentowania i mam dwa wolne króćce do których jest podłączona wężownica solarowa która chyba jeszcze parę lat nie będzie używana ,(chyba że będą jakieś dotacje na solary) wpadłem na taki pomysł aby puścić zasilanie górnej wężownicy przez solarową Ciekaw jestem co się będzie działo :roll: A i pochwalę sie jeszcze że grzałem bufor przy odkręconym górnym deklu i pieknie cały zład wirował w lewo chyba tak miało byc?Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 5 czujników PT500. Chciałbym je umieścic na 5 różnych wysokościach bufora. Znacie jakiś układ elektroniczny który mi to ładnie odczyta ze wszystkich czujników?

A może coś takiego:

http://www.sklep.avt.pl/photo/product_info/c/d/9/1_cd9b7ccaa6fd.jpg

http://www.sklep.avt.pl/p/pl/47401/modul+pomiaru+temperatury+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. :wink: A ja jako że jestem w fazie eksperymentowania i mam dwa wolne króćce do których jest podłączona wężownica solarowa która chyba jeszcze parę lat nie będzie używana ,(chyba że będą jakieś dotacje na solary) wpadłem na taki pomysł aby puścić zasilanie górnej wężownicy przez solarową Ciekaw jestem co się będzie działo :roll:

 

Co będzie? zaczniesz ochładzać dół zbiornika (zasilanie rozumię jako woda z sieci) do momentu osiągnięcia (czas poboru) podobnej temp. co w wodociągu dalej nic szczególnego nie będzie się dziać. Takim zabiegiem zwiększysz pole wymiany ale przy małym gradiencie temperaturowym na dole bufora to nie wiem czy znaczący efekt zauważysz (chodzi o sytuację gdy ten gradient jeszcze jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. :wink: A ja jako że jestem w fazie eksperymentowania i mam dwa wolne króćce do których jest podłączona wężownica solarowa która chyba jeszcze parę lat nie będzie używana ,(chyba że będą jakieś dotacje na solary) wpadłem na taki pomysł aby puścić zasilanie górnej wężownicy przez solarową Ciekaw jestem co się będzie działo :roll:

 

Co będzie? zaczniesz ochładzać dół zbiornika (zasilanie rozumię jako woda z sieci) do momentu osiągnięcia (czas poboru) podobnej temp. co w wodociągu dalej nic szczególnego nie będzie się dziać. Takim zabiegiem zwiększysz pole wymiany ale przy małym gradiencie temperaturowym na dole bufora to nie wiem czy znaczący efekt zauważysz (chodzi o sytuację gdy ten gradient jeszcze jest).

Ale wtedy na górna wężownice nie walnie nagle woda o temperaturze 10 stopni tylko 20 może 25 zakładając że na dole zbiornika bedzie ze 40stopni no i dodam jeszcze że mam zamiar podłączyc zasilanie z pieca w okolicach tej dolnej wężownicy(mam tam wolny króciec) poniewaz w tej chwili mam na górze i przez to ustawiając prace pompki na powiedzmy 50 stopni uśrednia mi ona temperature w całym zbiorniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

a ja bym jeśli można wrócił do tematu izolacji...

od poniedziałku grzeję bufor i muszę przyznać, że zajmuje to dosyć długo i dość szybko się rozładowuje - powodem są oczywiście niskie temperatury i brak jakiejkolwiek izolacji,

z racji deficytu miejsca w kotłowni (nie planowałem 1000-litrowego bufora) zainteresowałem się wymienianym tu Alufoxem.

czy ktoś zrobił u siebie izolacje bufora z tego materiału? jak wrażenia? dużo się zyskało?

ja bym dał warstwę ALU, warstwę wełny 6cm (zostało mi troszkę) i na to jeszcze jedna warstwa ALU, tylko że ja dość sceptycznie podchodzę do wszelkiej maści nowinek i wolał bym wcześniej zasięgnąć obiektywnych opinii :),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał warstwę ALU, warstwę wełny 6cm (zostało mi troszkę) i na to jeszcze jedna warstwa ALU, tylko że ja dość sceptycznie podchodzę do wszelkiej maści nowinek i wolał bym wcześniej zasięgnąć obiektywnych opinii :),

 

Ja dzisiaj zamawiam ten magiczny materiał, zrobię Alu -10cm wełna-Alu, ale mam przygotowane miejsce na 30 cm izolacji wiec resztę zasypie granulatem z rozdrobnionego styropianu pozostałości po izolacji ścian, która rozdrobnię "Gedmaszyną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj zamawiam ten magiczny materiał, zrobię Alu -10cm wełna-Alu, ale mam przygotowane miejsce na 30 cm izolacji wiec resztę zasypie granulatem z rozdrobnionego styropianu pozostałości po izolacji ścian, która rozdrobnię "Gedmaszyną".

a czy był byś tak miły i zrobił to dwuetapowo?

najpierw Al+We, tydzień grzania bufora, notowania spostrzeżeń i dopiero styro?

tak w imię nauki ;)

rozumiem, że teraz jedziesz normalnie na gołym buforze i znasz mniej więcej czasy ładowania/rozładowania?

z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał warstwę ALU, warstwę wełny 6cm (zostało mi troszkę) i na to jeszcze jedna warstwa ALU, tylko że ja dość sceptycznie podchodzę do wszelkiej maści nowinek i wolał bym wcześniej zasięgnąć obiektywnych opinii :),

 

Ja dzisiaj zamawiam ten magiczny materiał, zrobię Alu -10cm wełna-Alu, ale mam przygotowane miejsce na 30 cm izolacji wiec resztę zasypie granulatem z rozdrobnionego styropianu pozostałości po izolacji ścian, która rozdrobnię "Gedmaszyną".

Teves a kiedy testujesz wężownice?Ciekaw jestem wyników może poczekaj jeszcze z ociepleniem żebys przypadkiem nie musiał odkręcać bufora jak ja :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko może już trochę u mnie po fakcie, ale opinia się przyda

 

mam zbiornik o wymiarach 128cm średnicy i 200cm wysokości i zrobiłem górna wężownicę do CWU z nierdzewki 22mm( dł 25mb) o średnicy 90cm . Rozciągam ją w pionie na 80cm.

 

Wężownica znajdzie się jakieś 19cm od ściany zbiornika . Czy to wystarczy?

No i czy odległość między rurkami w pionie wystarczy ok. 6.6cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko może już trochę u mnie po fakcie, ale opinia się przyda

 

mam zbiornik o wymiarach 128cm średnicy i 200cm wysokości i zrobiłem górna wężownicę do CWU z nierdzewki 22mm( dł 25mb) o średnicy 90cm . Rozciągam ją w pionie na 80cm.

 

Wężownica znajdzie się jakieś 19cm od ściany zbiornika . Czy to wystarczy?

No i czy odległość między rurkami w pionie wystarczy ok. 6.6cm.

Wszystko zależy od tego jakie masz wymagania jeśli wystarczy ci przepływ ok.5 l na min. to powinno być ok.przy większym przepływie 10czy20l będzie raczej kicha :wink: No i przy temperaturze w buforze45 stopni napewno ci z kranu tyle nie poleci przy większym przepływie niż 5l :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...