Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

witam

jeśli ktos jest zainteresowany pomiarem temperatury i ewentualnie sterowaniem czegoś (pomp, zaworów itp ) to posiadam sterowniki takie jak na załączonym obrazku http://foto0.m.onet.pl/_m/b9d3b6b02bf08e935e8d1b530e95c71c,6,19,0.jpg

jest to sterownik temperatury o zakresie od -50 do + 99 ma jeden styk przełączalny u mnie te sterowniki mierzą temp w różnych miejscach i sterują pracą pomp

Model sterownika Eliwell ID-961 lub EWPC-961

więcej można poczytac na stronie http://www.avicold.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

5l/min

 

robiłem na wzór piczmana więc myślę że będzie dobrze bo u niego jak na razie nie ma problemów ?

 

A może dorobić trochę rurki. Sam już nie wiem.

 

http://images47.fotosik.pl/262/f61a82aebfca3f31med.jpg

Ja miałem prawie 30mb fi15 jesli było w zbiorniku powyżej 60stopni wężownica radziła sobie bez problemu przy przepływie 20lna min.poniżej 60stopni była juz kicha przy tym samym przepływie więc dołożyłem kolejne 25mbfi15 w sumie jest 6 ślimaków zrównoleglonych było lepiej, już temperatura po dłuzszym czasie upuszczania nie spadała tak gwałtownie jak wcześniej ale wciąz nie było to co bym chciał w końcu puściłem zasilanie wody przez solarową fi18 ok.25mb a nastepnie do górnej teraz przy wodzie o temp.50stopni w zbiorniku spuszczając ok 150lwoda cały czas leciała o temp.45stopni tyle było ustawione na mieszaczu w końcu jest to co chciałem :lol: ( przy przepływie ok.20l na min)Pozdrawiam wszystkich buforowców :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem prawie 30mb fi15 jesli było w zbiorniku powyżej 60stopni wężownica radziła sobie bez problemu przy przepływie 20lna min.poniżej 60stopni była juz kicha przy tym samym przepływie więc dołożyłem kolejne 25mbfi15 w sumie jest 6 ślimaków zrównoleglonych było lepiej[...]

 

Dokładanie kolejnych równoległych wężownic wydawało mi się mało skuteczne, i to jest chyba dowód :(

Jeśli tych wężownic było więcej jak dwie to chyba trzeba by dołożyć kolejne talerze pomiędzy nimi. Ale większą skuteczność wymiany zyska się wydłużając wężownicę niż dokładając równoległe. Na zdjęciu podesłanym przez semira wydaje się być więcej tej węzownicy niż 15m w jednym zwoju a w części pionowej rurka zasilająca wężownice biegnie podwójnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po pracy będę nabijał bufor !

Spróbuję zrobić taki pomiar tylko jak to zrobić najlepiej?

Odkręcić wszystkie krany i czekać ?

Ile ?

 

Ile trzeba wody przelać żeby WSZYSCY się przekonali że moja wężownica przepływowo grzeje każdą ilość wody ?

 

PS. Szambo mam prawie pełne :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman ty masz tą wężownicę od doły do góry z zagęszczonymi zwojami u góry według pomysły adama?

 

Wpadł mi w ręce zbiornik 1000l i chcę w nim zrobić przepływowe C.W.O.

Zastanawiam się teraz które rozwiązanie wybrać. Czy to zaproponowane przez adam_mk czy samira.

 

W tym buforze jest już wężownica tak w centralnej części taka olbrzymia, można by ją wykorzystać jako wstępne ogrzanie zimnej wody.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Ja mam właśnie taką wężownicę.

U siebie chcesz wstępnie dogrzać i potem do zasobnika czy doczepić coś ?

 

Nie chcę mieć zasobnika. Obecnie mam bojler, ale myślę że jak zrobię przepływowe podgrzewanie wody (tylko przepływowe) to będzie to lepsze.

 

Jeżeli w tym zbiorniku jest już wężownica (w dolno-środkowej części) to można by ją wykorzystać i tylko dorobić jeszcze u góry parędziesiąt zwojów z miedzi by wykorzystać gorącą wodę u góry.

 

Zastanawiam się nad poszczególnymi rozwiązaniami, które będzie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dorobić taką jak romano78 i samir albo zrobić dodatkowo taka jak Ja mam i tamtą wykorzystać do ładowania bufora drugim źródłem ( solar albo pompa ciepła).

Ja bym wolał to drugie rozwiązanie.

 

Wrzuć fotki jak możesz !

 

Jak już wcześniej pisałem w instalacji C. O. testowo mam wpięty taki mały bufor 300l po hydroforze. Instalację mam grawitacyjną, a w niej również koło 300l co w sumie z piecem daje jakieś 700l wody.

Staram się nie zepsuć grawitacji i dołożyć parę buforów. Ten na 1000l będzie pierwszy z funkcją C. W. U., później będą następne z innymi funkcjami (solar, PC). Dla mnie optimum to koło 3000l.

 

Ogrzewam to wszystko kotłem na węgiel Defro Optima 24 (z przeróbkami), ale za nie długo będę miał towarzysza w postaci Atmosa DC 25S (używany). Węgiel cały czas drożeje i w tym momencie bardziej opłaca się palić drewnem.

 

Co do fotek, to postaram się dać jakieś rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem prawie 30mb fi15 jesli było w zbiorniku powyżej 60stopni wężownica radziła sobie bez problemu przy przepływie 20lna min.poniżej 60stopni była juz kicha przy tym samym przepływie więc dołożyłem kolejne 25mbfi15 w sumie jest 6 ślimaków zrównoleglonych było lepiej, już temperatura po dłuzszym czasie upuszczania nie spadała tak gwałtownie jak wcześniej ale wciąz nie było to co bym chciał w końcu puściłem zasilanie wody przez solarową fi18 ok.25mb a nastepnie do górnej teraz przy wodzie o temp.50stopni w zbiorniku spuszczając ok 150lwoda cały czas leciała o temp.45stopni tyle było ustawione na mieszaczu w końcu jest to co chciałem :lol: ( przy przepływie ok.20l na min)Pozdrawiam wszystkich buforowców :lol:

 

Widzę, że założyłeś "hodowlę ślimaka" :lol:

Mam na mieszaczu ustawione 40 st. i przy temp. zbiornika 60 st. z kranu odkręconego na max leci 38-39 st. (taka jest bezpieczna). Myślę jednak że dla większych przepływów 25-30l/min trzeba wymyśleć coś innego kierując się zwiększeniem powierzchni wymiany z jednoczesnym obniżeniem prędkości przepływu przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz takie pytanie:

 

Dom bedzie mial EK ok 50Wm2/rok(moze uda sie mnej), to czy taki bufor 700litrow ktory bedzie zasilal tylko ogrzewanie podlogowe, po zaladowaniu wystarczy jego energii na dobę?, a moze wystarczy mniejszy - 500litrow?

Bo chyba lepiej jest ladowac grzalkami kazdej nocy mniejszy zbiornik niz jeden duzy raz na dwa dni.

Przy ladowaniu kotlem na paliwo stale lepiej miec wiekszy zbiornik.

 

Sprowadzcie mnie na dobra droge jesli sie myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem prawie 30mb fi15 jesli było w zbiorniku powyżej 60stopni wężownica radziła sobie bez problemu przy przepływie 20lna min.poniżej 60stopni była juz kicha przy tym samym przepływie więc dołożyłem kolejne 25mbfi15 w sumie jest 6 ślimaków zrównoleglonych było lepiej, już temperatura po dłuzszym czasie upuszczania nie spadała tak gwałtownie jak wcześniej ale wciąz nie było to co bym chciał w końcu puściłem zasilanie wody przez solarową fi18 ok.25mb a nastepnie do górnej teraz przy wodzie o temp.50stopni w zbiorniku spuszczając ok 150lwoda cały czas leciała o temp.45stopni tyle było ustawione na mieszaczu w końcu jest to co chciałem :lol: ( przy przepływie ok.20l na min)Pozdrawiam wszystkich buforowców :lol:

 

Widzę, że założyłeś "hodowlę ślimaka" :lol:

Mam na mieszaczu ustawione 40 st. i przy temp. zbiornika 60 st. z kranu odkręconego na max leci 38-39 st. (taka jest bezpieczna). Myślę jednak że dla większych przepływów 25-30l/min trzeba wymyśleć coś innego kierując się zwiększeniem powierzchni wymiany z jednoczesnym obniżeniem prędkości przepływu przez wymiennik.

Przy 60stopniach to mi leciało 45 stopni bez problemu przy dwudziestu l na min.przy trzech ślimakach , rozumiem że nie pozwalasz spaść temperaturze poniżej 60stopni żeby mieć to wodę o 40stpniach cały czas ja teraz przy 40stopniach w buforze mogę wziąć prysznic bez problemu przy 50 mogę się już wykąpać Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie odnosnie ładowania bufora:

czy lepiej ladowac bufor grzalkami elektrycznymi o mniejszej mocy a dluzej czy o wiekszej a krocej?

 

W zasadzie to lepiej ładować 1h x 6kW niż przez 6h x 1kW ponieważ:

 

1. mniejsze straty bo krótszy czas ładowania

2. więcej energii złapiesz w czasie taniej taryfy popołudniowej

 

Ograniczeniem mocy zainstalowanej jest wielkość bezpieczników w płocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że założyłeś "hodowlę ślimaka" :lol:

Mam na mieszaczu ustawione 40 st. i przy temp. zbiornika 60 st. z kranu odkręconego na max leci 38-39 st. (taka jest bezpieczna). Myślę jednak że dla większych przepływów 25-30l/min trzeba wymyśleć coś innego kierując się zwiększeniem powierzchni wymiany z jednoczesnym obniżeniem prędkości przepływu przez wymiennik.

 

Przy jakiej najniższej temperaturze bufora możesz wziąć kąpiel w wanie i ile czasu zajmuje napełnienie?

 

Są rozwiązania zasobników solarnych z zewnętrznym wymiennikiem płytowym i pompą przetłaczająca przez niego wodę z bufora, mądrze tym zasterować żeby nie robić tsunami w buforze i byłby to najbardziej skuteczny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko może już trochę u mnie po fakcie, ale opinia się przyda

 

mam zbiornik o wymiarach 128cm średnicy i 200cm wysokości i zrobiłem górna wężownicę do CWU z nierdzewki 22mm( dł 25mb) o średnicy 90cm . Rozciągam ją w pionie na 80cm.

 

Wężownica znajdzie się jakieś 19cm od ściany zbiornika . Czy to wystarczy?

No i czy odległość między rurkami w pionie wystarczy ok. 6.6cm.

 

Czy mógłbyś napisać ile Cię kosztowała ta rurka (fi22-25m) i czy są problemy z gięciem tej rurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...