Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Przy 60stopniach to mi leciało 45 stopni bez problemu przy dwudziestu l na min.przy trzech ślimakach , rozumiem że nie pozwalasz spaść temperaturze poniżej 60stopni żeby mieć to wodę o 40stpniach cały czas ja teraz przy 40stopniach w buforze mogę wziąć prysznic bez problemu przy 50 mogę się już wykąpać Pozdrawiam :wink:

 

Prysznic mogę brać przy temp. w zbiorniku 40st. (już tak bywało jak groszku w zasobniku brakło) przy niższych temp. wiadomo chodzi o prędkość przepływu. Te 60 st. utrzymuję bo niestety część ogrzewania to kaloryfery :(

Sądząc po Twoich opisach widzę, że dopracowałeś zbiornik do swoich potrzeb. To super. Bo nie ma jedynej słusznej drogi każdy ma inne wymagania a na tym forum zaprezentowano kilka rozwiązań więc następni budujący mają już łatwiej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a moze wystarczy mniejszy - 500litrow?

jak patrzę na twój dziennik budowy to jestem pewien że wystarczy 500L dla podłogówki i CWU

 

1. masz bardzo grube ocieplenie realnie w okolicach 20W/m2 przy długotrwałych mrozach -20 stopni, i masywne akumulacyjne ściany

2. domek mały zwarty podpiwniczony, ewidentnie energooszczędny

3. taryfa nocna trwa również w dzień, np: G12w to łącznie 12h/dobę taniego grzania + cały weekend

4. twój domek przy -20 będzie potrzebował skrajnie ok 40kWh/dobę jeśli będziesz grzał również piwnicę to maksymalnie 50kWh czyli grzałka 2x3KW będzie jeszcze z zapasem

 

wniosek: nawet w ogóle bez bufora dało by radę twój domek ogrzewać nocną tanią taryfą, to co zakumulujesz w ścianach i w płytach żerańskich bez problemu podtrzyma temperaturę +20 przez 6h trwania drogiego prądu, a w rezerwie masz jeszcze kominek

 

Kominka nie bedzie ale pocieszasz mnie ze te 500l wystarczy, zastanawiam sie jeszcze czy zrobic osobny zasobnik CWU, czy przeplywowo z bufora?

CWU mozna by ogrzewac pompa ciepla powietrze woda ustawionej w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą długością rury i jej średnicą to wierzę na słowo piczmanowi mam nadzieje że będzie chodziło.

 

Mam tylko jedno pytanie czy stosunek średnicy do wysokości zbiornika ma jakiś wpływ na magazynowanie w zbiorniku energii i jej późniejsze odbieranie,

Bo z tego co widziałem to większość ma zbiornik jak np.piczman wąski i wysoki a ja z kolei zrobiłem bardziej pęczasty 128x200cm.

 

no i w moim przypadku wężownica na cwu będzie szła od połowy zbiornika do góry w dużych kręgach 90 cm. Czy to dobre wykonanie czy powinna iść niżej.

W poniedziałek postaram się wrzucić dokładny rozkrój jaki wykonałem do wycinarki plazmowej.

 

 

do Quercus

 

Rureczkę kupiłem w http://www.polinski.com.pl w wawie i kosztowała :

Rura fi 22 x 1 gat.304 – 16,74 zł/netto 1mb- czyli tylko trochę drożej (ok. 40gr) niż miedzianka

 

co do zawijania to robiłem to w firmie w Augustowie która robi nierdzewkę do motorówek i jachtów. nie mieli problemu z zawinięciem ale padły słowa że powinna być grubsza ścianka bo trochę rurka się płaszczy.

Więc zalecają 1,5 lub 2 mm. Tylko taka rurka to większy koszt a mnie na to nie stać . Jak pewnie widziałeś na fotkach wyżej przy tej rurce pięknie to wygląda.Obie wężownice do cwu(25m) i solara(25m) są bardzo dobrze wykonane.

Koszt robocizny 140 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jedno pytanie czy stosunek średnicy do wysokości zbiornika ma jakiś wpływ na magazynowanie w zbiorniku energii i jej późniejsze odbieranie,

Bo z tego co widziałem to większość ma zbiornik jak np.piczman wąski i wysoki a ja z kolei zrobiłem bardziej pęczasty 128x200cm.

 

no i w moim przypadku wężownica na cwu będzie szła od połowy zbiornika do góry w dużych kręgach 90 cm. Czy to dobre wykonanie czy powinna iść niżej.

W poniedziałek postaram się wrzucić dokładny rozkrój jaki wykonałem do wycinarki plazmowej.

 

Pojemność energetyczna będzie taka sama, ale im bardzie smukły tym lepsze uwarstwienie, przez co unika się uśrednienia temperatur.

 

Rozumiem ze zbiornik fi128 ?No to można było zrobić większą średnicę węzownicy, i można zacząć trochę niej i pierwsze 2-3 zwoje z dużym skokiem a potem zagęszczać.

 

Niezła cena za tą rurkę w sumie za jakieś 700 pln można mieć solidną wężownicę nie kiwając pacem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie jeszcze czy zrobic osobny zasobnik CWU, czy przeplywowo z bufora?

a po co ty w ogóle robisz ten bufor ??

 

komina nie masz tak żeby wstawić jakiś kocioł do grzania tego bufora, gazu też na zdjęciach nie widać, wszystko będziesz prądem grzać, więc nie wystarczy ci jakiś zwykły tani bojler 120L z grzałką w środku i zegarem do taniej taryfy, albo jakiś przepływowy elektryczny podgrzewacz wody ??

 

Komin i tak bede mial, wiec myslalem zeby w razie co postawic jeszcze jakis tani kociolek wszytkopalny, zeby w najwieksze mrozy przepalic i wspomoc instalacje elektryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepalić powiadasz, z tegorocznego doświadczenia to tak z miesiąc bliski kontakt z piecem byś zaliczył :-?

 

To i tak lepiej niż palenie w kominku i robienie z salonu kotłowni :wink:

Ja noszę się z zamiarem postawienia bufora zasilanego kociołkiem zgazowującym drewno bo taki powinien pracować w temp. 80 - 90*C czyli w sam raz pod bufor no i z paliw obecnych na rynku to jest obecnie najtańsze i w dodatku pewne pod względem kaloryczności, jak tu ktoś napisał z atestem Pana Boga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taki plan aby ładować bufor piecem zgazowującym drewno i grzałki w bufor, ale mam dylemat z pompą ciepła. Mam wyceny na mój niecały 100 metrowy domek na pompę ciepła 27000 zł. Tak z grubsza licząc to taka kotłownia na holzgas, byfor, komin, kocioł, sterowanie to tak szybko licząc 17000 zł wsiąknie. Odchodzą obróbki komina na dachu i inne takie. Kurcze sam nie wiem co mam zrobić z jednej strony jak mam nosić to drewno przez garaż, składować ciąć... Mam jeszcze z 2 miesiące na zastanowienie bo czekam na pozwolenie na budowę. Doradźcie proszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rureczkę kupiłem w http://www.polinski.com.pl w wawie i kosztowała :

Rura fi 22 x 1 gat.304 – 16,74 zł/netto 1mb- czyli tylko trochę drożej (ok. 40gr) niż miedzianka

 

co do zawijania to robiłem to w firmie w Augustowie która robi nierdzewkę do motorówek i jachtów. nie mieli problemu z zawinięciem ale padły słowa że powinna być grubsza ścianka bo trochę rurka się płaszczy.

Więc zalecają 1,5 lub 2 mm. Tylko taka rurka to większy koszt a mnie na to nie stać . Jak pewnie widziałeś na fotkach wyżej przy tej rurce pięknie to wygląda.Obie wężownice do cwu(25m) i solara(25m) są bardzo dobrze wykonane.

Koszt robocizny 140 zł .

 

W jakiej długości odcinkach kupiłeś tą rurkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin i tak bede mial, wiec myslalem zeby w razie co postawic jeszcze jakis tani kociolek wszytkopalny, zeby w najwieksze mrozy przepalic i wspomoc instalacje elektryczna.

 

Przepalić powiadasz, z tegorocznego doświadczenia to tak z miesiąc bliski kontakt z piecem byś zaliczył :-?

 

Wole bliski kontakt z piecem przez miesiac nic przez caly sezon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepalić powiadasz, z tegorocznego doświadczenia to tak z miesiąc bliski kontakt z piecem byś zaliczył :-?

 

To i tak lepiej niż palenie w kominku i robienie z salonu kotłowni :wink:

Ja noszę się z zamiarem postawienia bufora zasilanego kociołkiem zgazowującym drewno bo taki powinien pracować w temp. 80 - 90*C czyli w sam raz pod bufor no i z paliw obecnych na rynku to jest obecnie najtańsze i w dodatku pewne pod względem kaloryczności, jak tu ktoś napisał z atestem Pana Boga.

 

 

Tez mysle o zagazowujacym drewno, ewentualnie wszystkopalnym.

 

do 100m2 to ludzie na tym forum chwalą się PCi za 10 tyś góra za 15 tyś

 

może więc zacznij od przeczytania wątków o PCi żeby wyrobić sobie zdanie na temat twojej wyceny

 

A moze by powietrzna PCI a jak temp spadnie ponizej zera to grzalki, i tak przez 70% sezonu grzewczego mamy dodatnie temp (przynajmniej u mnie w lubuskiem) a PCI powierzna to juz grubo ponizej 10tys mozna wytargac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rureczkę kupiłem w http://www.polinski.com.pl w wawie i kosztowała :

Rura fi 22 x 1 gat.304 – 16,74 zł/netto 1mb- czyli tylko trochę drożej (ok. 40gr) niż miedzianka

 

co do zawijania to robiłem to w firmie w Augustowie która robi nierdzewkę do motorówek i jachtów. nie mieli problemu z zawinięciem ale padły słowa że powinna być grubsza ścianka bo trochę rurka się płaszczy.

Więc zalecają 1,5 lub 2 mm. Tylko taka rurka to większy koszt a mnie na to nie stać . Jak pewnie widziałeś na fotkach wyżej przy tej rurce pięknie to wygląda.Obie wężownice do cwu(25m) i solara(25m) są bardzo dobrze wykonane.

Koszt robocizny 140 zł .

 

W jakiej długości odcinkach kupiłeś tą rurkę?

To mnie sama górna wężownica kosztowała 700zł :cry: fakt że teraz działa super, przy maksymalnym przepływie gdybym teraz robił bufor to chyba kupiłbym zbiornik emaliowany pionowy z wszystkimi wyjściami od góry 140lza 400zł zwalił pianke i przymocował do górnego odkrecanego dekla o wiele taniej ,sprawniej,i mniej roboty przy tym, hydraulik pokazywał mi ulotke z takim zbiornikiem z podkową w środku ale ona tutaj była by akurat bez,uzyteczna a przymocowanie takiego zbiornika to chyba z pól dnia by zajeło :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 100m2 to ludzie na tym forum chwalą się PCi za 10 tyś góra za 15 tyś

 

może więc zacznij od przeczytania wątków o PCi żeby wyrobić sobie zdanie na temat twojej wyceny

A moze by powietrzna PCI a jak temp spadnie ponizej zera to grzalki, i tak przez 70% sezonu grzewczego mamy dodatnie temp (przynajmniej u mnie w lubuskiem) a PCI powierzna to juz grubo ponizej 10tys mozna wytargac..

 

Oj z tego co wiem to te powietrze woda kosztują jednak więcej od tradycyjnych. Czytam ten wątek o pompach ale on jest lekko przydługi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 100m2 to ludzie na tym forum chwalą się PCi za 10 tyś góra za 15 tyś

 

może więc zacznij od przeczytania wątków o PCi żeby wyrobić sobie zdanie na temat twojej wyceny

A moze by powietrzna PCI a jak temp spadnie ponizej zera to grzalki, i tak przez 70% sezonu grzewczego mamy dodatnie temp (przynajmniej u mnie w lubuskiem) a PCI powierzna to juz grubo ponizej 10tys mozna wytargac..

 

Oj z tego co wiem to te powietrze woda kosztują jednak więcej od tradycyjnych. Czytam ten wątek o pompach ale on jest lekko przydługi:)

 

A co powiesz na to?

http://allegro.pl/item925786871_pompa_ciepla_powietrze_woda_nowasupercenacopeland.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą długością rury i jej średnicą to wierzę na słowo piczmanowi mam nadzieje że będzie chodziło.

 

Mam tylko jedno pytanie czy stosunek średnicy do wysokości zbiornika ma jakiś wpływ na magazynowanie w zbiorniku energii i jej późniejsze odbieranie,

Bo z tego co widziałem to większość ma zbiornik jak np.piczman wąski i wysoki a ja z kolei zrobiłem bardziej pęczasty 128x200cm.

 

no i w moim przypadku wężownica na cwu będzie szła od połowy zbiornika do góry w dużych kręgach 90 cm. Czy to dobre wykonanie czy powinna iść niżej.

W poniedziałek postaram się wrzucić dokładny rozkrój jaki wykonałem do wycinarki plazmowej.

 

 

do Quercus

 

Rureczkę kupiłem w http://www.polinski.com.pl w wawie i kosztowała :

Rura fi 22 x 1 gat.304 – 16,74 zł/netto 1mb- czyli tylko trochę drożej (ok. 40gr) niż miedzianka

 

co do zawijania to robiłem to w firmie w Augustowie która robi nierdzewkę do motorówek i jachtów. nie mieli problemu z zawinięciem ale padły słowa że powinna być grubsza ścianka bo trochę rurka się płaszczy.

Więc zalecają 1,5 lub 2 mm. Tylko taka rurka to większy koszt a mnie na to nie stać . Jak pewnie widziałeś na fotkach wyżej przy tej rurce pięknie to wygląda.Obie wężownice do cwu(25m) i solara(25m) są bardzo dobrze wykonane.

Koszt robocizny 140 zł .

 

 

"Saldos" w jakiej długości odcinkach kupiłeś tą rurkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory że tak późno pisze ale problem z netem był.

 

Ja kupiłem w 6m laskach i znajomy kierowca ciężarówki mi odebrał po drodze.

Ale jak chcesz to ta firma może ci wysłać pocięte na długość przez ciebie zadeklarowaną.

Trzeba pamiętać że potem musisz to pospawać i tak w całość .Do tego ja jeszcze kupiłem u nich 4 kolanka i 4 krućce.

 

Co do zbiornika to wrzucam dla zainteresowanych dokładny rysunek z wymiarami.

Tylko ja zamieniłem rządy otworów żeby woda kręciła się w lewo nie w prawo, dowiedziałem się o tym dopiero niedawno i już nie przerabiałem rysunku.

 

http://images37.fotosik.pl/259/285a28a5d6d7fb60med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, sledze ten watek juz od dluzszego czasu, mam pytanie

Piczman:

Ile trzeba wody przelać żeby WSZYSCY się przekonali że moja wężownica przepływowo grzeje każdą ilość wody ?

to pytanie do wszystkich oczywiscie, czy da sie uzyskac z wezownicy cwu okolo 200 l/min o temp 45oC, jezeli tak to ile metrow2 by musiala miec, jaka srednica, ile mb rurki(pewnie z 200, ale czy to by sie zmiescilo w buforze?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, sledze ten watek juz od dluzszego czasu, mam pytanie

Piczman:

Ile trzeba wody przelać żeby WSZYSCY się przekonali że moja wężownica przepływowo grzeje każdą ilość wody ?

to pytanie do wszystkich oczywiscie, czy da sie uzyskac z wezownicy cwu okolo 200 l/min o temp 45oC, jezeli tak to ile metrow2 by musiala miec, jaka srednica, ile mb rurki(pewnie z 200, ale czy to by sie zmiescilo w buforze?)

Niezłą Niagare chcesz zrobić w domu

:lol: :lol: :lol: Oczywiście że sie da tylko poco taki przepływ chyba że masz do napełniania jakiś basen :D no i w ścianach chyba bys musiał mieć jakieś fi50 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...